ନେଚୁରାଲ ଆଇସକ୍ରିମର ପ୍ରତିଷ୍ଠାତା ରଘୁନନ୍ଦନ କାମାତଙ୍କ ପରଲୋକ

ସାରା ଦେଶକୁ ଆଇସକ୍ରିମ୍ ଖାଇବାକୁ ଦେଇଥିବା ରଘୁନନ୍ଦ କାମାତ ଆଉ ଆମ ଗହଣରେ ନାହାଁନ୍ତି । ନେଚୁରାଲ ଆଇସକ୍ରିମର ପ୍ରତିଷ୍ଠାତା ରଘୁନନ୍ଦନ କାମାତ ୭୫ ବର୍ଷ ବୟସରେ ହସ୍ପିଟାଲରେ ଶେଷ ନିଶ୍ୱାସ ତ୍ୟାଗ କରିଛନ୍ତି । ସେ ଅସୁସ୍ଥ ଥିଲେ ଜୀବନ ମୃତ୍ୟୁ ସହ ସଂଘର୍ଷ କରୁଥିଲେ।

ସାରା ଦେଶକୁ ଆଇସକ୍ରିମ୍ ଖାଇବାକୁ ଦେଇଥିବା ରଘୁନନ୍ଦ କାମାତ ଆଉ ଆମ ଗହଣରେ ନାହାଁନ୍ତି । ନେଚୁରାଲ ଆଇସକ୍ରିମର ପ୍ରତିଷ୍ଠାତା ରଘୁନନ୍ଦନ କାମାତ ୭୫ ବର୍ଷ ବୟସରେ ହସ୍ପିଟାଲରେ ଶେଷ ନିଶ୍ୱାସ ତ୍ୟାଗ କରିଛନ୍ତି । ସେ ଅସୁସ୍ଥ ଥିଲେ ଜୀବନ ମୃତ୍ୟୁ ସହ ସଂଘର୍ଷ କରୁଥିଲେ। ସୋସିଆଲ ମିଡିଆରେ ତାଙ୍କର ପରଲୋକ ବିଷୟରେ କମ୍ପାନୀ ସୂଚନା ଦେଇଛି । ଲୋକମାନେ ସ୍ନେହରେ ରଘୁନନ୍ଦନ କାମତଙ୍କୁ ଆଇସକ୍ରିମ ମ୍ୟାନ୍ ଅଫ୍ ଇଣ୍ଡିଆ ବୋଲି ଡାକିଥାଆନ୍ତି । କିନ୍ତୁ ଏହି ନାଁ ସବୁଦିନ ପାଇଁ ହଜିଯାଇଛି ।

ସୋସିଆଲ ମିଡିଆ ପ୍ଲାଟଫର୍ମ X ରେ ନାଚୁରାଲ୍ସ ଆଇସକ୍ରିମ ଲେଖିଛନ୍ତି ଯେ ଆମର ମାଲିକ ତଥା ପ୍ରତିଷ୍ଠାତା ରଘୁନନ୍ଦନ କାମାତ ଦୁନିଆ ଛାଡିଛନ୍ତି । ଏହା ଆମ ପାଇଁ ଅତ୍ୟନ୍ତ ଦୁଃଖଦ ଦିନ । ନାଚୁରାଲ୍ସ ପରିବାର ତାଙ୍କୁ ସବୁବେଳେ ତାଙ୍କ ସ୍ମୃତିରେ ବଞ୍ଚାଇ ରଖିବେ । କର୍ଣ୍ଣାଟକ ବିଜେପି ମୁଖ୍ୟ କ୍ୟାପଟେନ ବୃଜେଶ୍‌ ଚୌଟା ମଧ୍ୟ ଇନଷ୍ଟାଗ୍ରାମରେ ଲେଖିଛନ୍ତି ଯେ ଏକ ଚମତ୍କାର ଯାତ୍ରା ଶେଷ ହୋଇଛି । ‘ଆଇସକ୍ରିମ ମ୍ୟାନ୍’ର ଦେହାନ୍ତରେ ମୁଁ ଗଭୀର ଦୁଃଖିତ । ସେ ନାଟୁରାଲ୍ସ ଆଇସକ୍ରିମକୁ ଏକ ଜଣାଶୁଣା ନାମ କରିଛନ୍ତି । ସେ ମୁଲ୍କିରୁ ମୁମ୍ବାଇ ଯାତ୍ରାକୁ ବହୁତ ଭଲ ଭାବରେ ସମାପ୍ତ କରିଥିଲେ । ତାଙ୍କ ଜୀବନ ଆମ ସମସ୍ତଙ୍କ ପାଇଁ ଏକ ଶିକ୍ଷା ଅଟେ । ମୁଁ ତାଙ୍କ ପରିବାର ପାଇଁ ଶାନ୍ତି ପାଇଁ ପ୍ରାର୍ଥନା କରୁଛି ।

ଆଇସକ୍ରିମ ଇଣ୍ଡଷ୍ଟ୍ରିରେ ରଘୁନନ୍ଦନ କାମାତଙ୍କୁ ସମ୍ମାନିତ କରାଯାଇଥିଲା । ରଘୁନନ୍ଦନ କାମତ କର୍ଣ୍ଣାଟକର ଏକ ଛୋଟ ସହର ମୁଲ୍କିରୁ ଯାତ୍ରା ଆରମ୍ଭ କରିଥିଲେ । ତାଙ୍କ ଜନ୍ମ ଏକ ଫଳ ବିକ୍ରୟ ପରିବାରରେ ହୋଇଥିଲା । ରଘୁନନ୍ଦନ କାମତ ମଧ୍ୟ ପିତାଙ୍କୁ ଫଳ ବ୍ୟବସାୟରେ ସାହାଯ୍ୟ କରୁଥିଲେ । ୧୪ ବର୍ଷ ବୟସରେ ସେ ମୁଲକିରୁ ମୁମ୍ବାଇ ଯିବାକୁ ସ୍ଥିର କଲେ, ଯେଉଁଠାରେ ସେ ତାଙ୍କ ଭାଇଙ୍କ ରେଷ୍ଟୁରାଣ୍ଟରେ କାମ କରିବା ଆରମ୍ଭ କରିଥିଲେ ।

ଫେବୃଆରୀ ୧୯୮୪ ରେ, ରଘୁନନ୍ଦନ କାମତ ଚାରିଜଣ କର୍ମଚାରୀଙ୍କ ସହିତ ଏକ ଆଇସ୍କ୍ରିମ୍ ବ୍ୟବସାୟ ଆରମ୍ଭ କରିଥିଲେ । ସେ ଆଇସକ୍ରିମର ୧୨ ଟି ଫ୍ଲେଭର ସହିତ ତାଙ୍କର କାର୍ଯ୍ୟ ଆରମ୍ଭ କରିଥିଲେ । ଅଧିକରୁ ଅଧିକ ଗ୍ରାହକଙ୍କୁ ଆକର୍ଷିତ କରିବା ପାଇଁ ସେ ଆଇସକ୍ରିମ ସହିତ ପାଭ ଭାଜି ବିକ୍ରି କରୁଥିଲେ । ଏହି କାରଣରୁ ସେ ବ୍ୟବସାୟରେ ପ୍ରଥମେ ସଫଳତା ପାଇବା ଆରମ୍ଭ କଲେ । ଯେତେବେଳେ ଲୋକମାନେ ସେମାନଙ୍କର ଆଇସ୍କ୍ରିମ୍ ପସନ୍ଦ କରିବାକୁ ଲାଗିଲେ, ସେମାନେ କେବଳ ନେଚୁରାଲ ଆଇସ୍କ୍ରିମ୍ ଉପରେ ଧ୍ୟାନ ଦେବା ଆରମ୍ଭ କଲେ । ଆଜି ନାଟୁରାଲ୍ସ ଆଇସ୍କ୍ରିମ୍ ହେଉଛି ପ୍ରାୟ ୪୦୦ କୋଟି ଟଙ୍କା ମୂଲ୍ୟର ଏକ କମ୍ପାନୀ । ଏହାସହ ସମଗ୍ର ଦେଶରେ ୧୩୫ ଆଉଟଲେଟ୍ ଅଛି ।

 

Leave A Reply

Your email address will not be published.