ଭାରତରେ ସ୍ଲିପର ସେଲ୍ ଭାବେ କାମ କରୁଥିଲା ପାକିସ୍ତାନୀ ଆତଙ୍କୀ ଅସରଫ ଅଲ୍ଲୀ, ୧୦ ବର୍ଷ ହେବ ଚଳାଇଥିଲା ରାଜ୍

ଦିଲ୍ଲୀରୁ ଗିରଫ ହୋଇଥିବା ଆତଙ୍କବାଦୀ ଅସରଫ ଅଲ୍ଲୀଙ୍କ ଖୁଲାସା ପରେ ବିହାର ପୋଲିସ ବିଭାଗରେ ଆଲୋଡ଼ନ ସୃଷ୍ଟି ହୋଇଛି ଏବଂ ଏହା ସହିତ ସୀମାନ୍ତ ଜିଲ୍ଲାମାନଙ୍କୁ ମଧ୍ୟ ସତର୍କ କରାଯାଇଛି। ପୋଲିସ ଜିଲ୍ଲା ମୁଖ୍ୟାଳୟ ମଧ୍ୟ ସୀମା ଜିଲ୍ଲାର ସମସ୍ତ ପୋଲିସ ଅଧୀକ୍ଷକଙ୍କୁ ନିର୍ଦ୍ଦେଶ ଜାରି କରିଛି। ବାସ୍ତବରେ, ବିହାର ଠିକଣାରେ ଅସରଫ ଅଲି ଦ୍ୱାରା ନିର୍ମିତ ନକଲି ଆଇଡି ଯାଞ୍ଚକୁ ନେଇ ମୁଖ୍ୟାଳୟ ଏହି ନିର୍ଦ୍ଦେଶ ଦିଆଯାଇଛି।

ପ୍ରାଥମିକ ପଚରାଉଚରାରୁ ଜଣାପଡ଼ିଛି ଯେ, ସେ ଗତ ୧୦ବର୍ଷ ହେବ ଭାରତରେ ରହି ଆତଙ୍କବାଦୀଙ୍କ ସ୍ଲିପର ସେଲ ଭଳି କାମ କରୁଥିଲା । ଏଠାରେ ଭାରତୀୟ ଭାବେ ରହୁଥିଲା। ଅହମଦ ତୁରୀ ନାମରେ ବହୁ ପରିଚୟ ପତ୍ର ନିଜ ନାମରେ କରିନେଇଥିଲା। ପଚରାଉଚରାରୁ ସେ କହିଛି ଯେ, ଅତୀତରେ ଜମ୍ମୁ-କଶ୍ମୀର ଏବଂ ଦେଶର ଅନ୍ୟ ଅଞ୍ଚଳରେ ବହୁ ଆତଙ୍କୀ ଘଟଣାରେ ସାମିଲ ଥିଲା।

କୁଶୱା କହିଛନ୍ତି ଯେ, ଅସରଫକୁ ଭାରତରେ ଆତଙ୍କବାଦୀ ଘଟଣା ରଚିବାକୁ ଦାୟିତ୍ବ ଦିଆଯାଇଛି। କେଉଁଠାରେ ଅପରାଧ ଘଟିବ ତାହା ଏ ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ କୁହାଯାଇ ନାହିଁ। କିନ୍ତୁ ଅସ୍ତ୍ରଶସ୍ତ୍ର ବିତରଣ କରାଯାଇଛି, ଯାହା ଉଦ୍ଧାର କରାଯାଇଛି। ଅସରଫଙ୍କୁ ପାକିସ୍ତାନର ଗୁପ୍ତଚର ଏଜେନ୍ସି ଇଣ୍ଟର ସର୍ଭିସେସ୍ ଇଣ୍ଟେଲିଜେନ୍ସ (ଆଇଏସଆଇ) ପରିଚାଳନା କରୁଥିଲା। ଏହାକୁ ନାସିର କୋଡ୍ ନାମକ ଜଣେ ପାକିସ୍ତାନୀ ବ୍ୟକ୍ତି ପ୍ରଦାନ କରିଥିଲେ। ନାସିର ଅସରଫକୁ କହିଥିଲେ ଯେ, ତାଙ୍କୁ କେଉଁଠାରୁ ଏହି ଅସ୍ତ୍ରଶସ୍ତ୍ର ଆଣିବାକୁ ପଡିବ। ଟଙ୍କା ମଧ୍ୟ ହାୱାଲା ମାଧ୍ୟମରେ ଆସୁଥିଲା। ଆଇଏସଆଇ ହିଁ ଅସରଫକୁ ଏକ ଦଶନ୍ଧି ପୂର୍ବରୁ ବାଂଲାଦେଶ ଦେଇ ସିଲିଗୁରି ସୀମାରୁ ଭାରତରେ ପ୍ରବେଶ କରିଥିଲା।

ଅସରଫ ଅହମ୍ମଦ ତୁରୀ ନାମରେ ପାସପୋର୍ଟ ତିଆରି କରିଥିଲା। ସେହିଭଳି ଦୁଇ ଥର ବିଦେଶ ଯାତ୍ରାରେ ମଧ୍ୟ ଯାଇଛି। ଜଣାପଡ଼ିଛି କି ସାଉଦିଆରବ ଏବଂ ଥାଇଲାଣ୍ଡ ଯାଇଥିଲା। ସେ ଭାରତରେ ନିଜର ପରିଚୟ ପତ୍ର ତିଆରି କରିବା ଲାଗି ଉତ୍ତରପ୍ରଦୋର ଗାଜିଆବାଦସ୍ଥିତ ବୈଶାଳୀ ଅଞ୍ଚଳରେ ଜଣେ ଭାରତୀୟ ମହିଳାଙ୍କୁ ବିବାହ କରିଥିଲେ। ଅନ୍ୟପଟେ ବିହାରରେ ପରିଚୟ ପତ୍ର କରିଦେଇଥିଲେ। ସେହି ପରିଚୟ ପତ୍ରକୁ ଆଧାର କରି ଅନ୍ୟ ପରିଚୟ ପତ୍ର ସେ ବନାଇଥିଲା। ପରେ ଭାରତୀୟ ତଥ୍ୟ ହାତେଇବାରୁ ଉକ୍ତ ମହିଳାଙ୍କୁ ଛାଡ଼ି ଦେଇଥିଲା।

ସୂଚନାଯୋଗ୍ଯ, ଗିରଫ ହୋଇଥିବା ଆତଙ୍କୀ ପାଖରୁ ଗୋଟିଏ AK-47 ରାଇଫଲ, ହ୍ୟାଣ୍ଡ ଗ୍ରେନେଡ, ୨ଟି ପିସ୍ତଲ, ମାଗାଜିନ ଓ ୬୦ ରାଉଣ୍ଡ ଗୁଳି ଜବତ କରିଥିଲା ଦିଲ୍ଲୀ ପୋଲିସର ସ୍ପେଶାଲ ସେଲ୍। ମହମ୍ମଦକୁ ପାକିସ୍ତାନର ଗୁଇନ୍ଦା ଏଜେନ୍ସି ଆଇଏସଆଇ ଭାରତ ଉପରେ ଆକ୍ରମଣ କରିବାକୁ ପ୍ରସ୍ତୁତ କରିଥିଲା ବୋଲି ଜଣାପଡ଼ିଥିବା ବେଳେ ଅଧିକ ସୂଚନା ପାଇଁ ତାକୁ ପଚରାଉଚରା କରାଯାଉଛି।

Leave A Reply

Your email address will not be published.