ଅଯୋଧ୍ୟା ରାମ ମନ୍ଦିରର ପ୍ରାଣ ପ୍ରତିଷ୍ଠା କରାଇଥିବା ମୁଖ୍ୟ ଆଚାର୍ଯ୍ୟ ଲକ୍ଷ୍ମୀକାନ୍ତ ଦୀକ୍ଷିତଙ୍କ ଦେହାନ୍ତ, ଦୁଃଖ ବ୍ୟକ୍ତ କଲେ ସିଏମ୍‌ ଯୋଗୀ

ଅଯୋଧ୍ୟା ରାମ ମନ୍ଦିରର ପ୍ରାଣ ପ୍ରତିଷ୍ଠା କରାଇଥିବା ମୁଖ୍ୟ ଆଚାର୍ଯ୍ୟ ଲକ୍ଷ୍ମୀକାନ୍ତ ଦୀକ୍ଷିତଙ୍କ ୯୦ ବର୍ଷ ବୟସରେ ଦେହାନ୍ତ ହୋଇଛି । ଆଚାର୍ଯ୍ୟ ଲକ୍ଷ୍ମୀକାନ୍ତ ଶନିବାର ସକାଳ ୬ଟା ୪୫ରେ ବାରାଣସୀରେ ଶେଷ ନିଃଶ୍ୱାସ ତ୍ୟାଗ କରିଛନ୍ତି । ମଣିକର୍ଣ୍ଣିକା ଘାଟରେ ଆଚାର୍ଯ୍ୟଙ୍କ ପାର୍ଥିବ ଶରୀରର ଅନ୍ତିମ ସଂସ୍କାର କରାଯିବ ।

ଶନିବାର ସକାଳେ ଆଚାର୍ଯ୍ୟ ଲକ୍ଷ୍ମୀକାନ୍ତ ଦୀକ୍ଷିତଙ୍କ ନିଧନ ଖବର ପାଇବା ପରେ କାଶୀ ଏବଂ ଅଯୋଧ୍ୟା ଲୋକଙ୍କ ମଧ୍ୟରେ ଶୋକର ଲହରୀ ଖେଳିଯାଇଥିଲା । ଚଳିତ ବର୍ଷ ଜାନୁୟାରୀରେ ଅଯୋଧ୍ୟାରେ ନିର୍ମିତ ଭବ୍ୟ ରାମ ମନ୍ଦିରର ପ୍ରାଣ ପ୍ରତିଷ୍ଠା ପୂଜାରେ ଲକ୍ଷ୍ମୀକାନ୍ତ ଦୀକ୍ଷିତ ପ୍ରମୁଖ ଭୂମିକା ଗ୍ରହଣ କରିଥିଲେ । ତାଙ୍କ ମାର୍ଗଦର୍ଶନ ଏବଂ ମନ୍ତ୍ର ଉଚ୍ଚାରଣରେ ପ୍ରତିଷ୍ଠା ପୂଜା ଅନୁଷ୍ଠିତ ହୋଇଥିଲା । ତାଙ୍କ ନେତୃତ୍ୱରେ ୧୨୧ ଜଣ ପୂଜାରୀ ଅନୁଷ୍ଠାନକୁ ସମ୍ପନ୍ନ କରିଥିଲେ ।

ଆଚାର୍ଯ୍ୟଙ୍କ ଦେହାନ୍ତରେ ସିଏମ୍ ଯୋଗୀ ଆଦିତ୍ୟନାଥ ଦୁଃଖ ପ୍ରକାଶ କରିଛନ୍ତି । ସେ ସୋସିଆଲ ମିଡିଆ ପ୍ଲାଟଫର୍ମରେ ‘ଏକ୍ସ’ରେ କହିଛନ୍ତି ଯେ ‘କାଶୀର ବିଦ୍ୱାନ୍‌ ତଥା ଶ୍ରୀରାମ ଜନ୍ମଭୂମି ପ୍ରାଣ ପ୍ରତିଷ୍ଠାର ମୁଖ୍ୟ ପୁରୋହିତଙ୍କ ନିଧନ ଖବର ଗଭୀର ଦୁଃଖ ଦେଇଛି । ସଂସ୍କୃତ ଭାଷା ଏବଂ ଭାରତୀୟ ସଂସ୍କୃତିରେ ତାଙ୍କର ଅବଦାନ ପାଇଁ ଆଚାର୍ଯ୍ୟ ଜୀଙ୍କୁ ସର୍ବଦା ମନେ ପକାଯିବ’।

କହି ରଖୁଛୁ, ଆଚାର୍ଯ୍ୟ ଲକ୍ଷ୍ମୀକାନ୍ତ ଦୀକ୍ଷିତଙ୍କ ପରିବାର ବହୁ ପିଢ଼ି ଧରି କାଶୀରେ ରହୁଛନ୍ତି । ସେ ବାରାଣସୀର ମିରଘାଟସ୍ଥିତ ସାଙ୍ଗବେଦ ମହାବିଦ୍ୟାଳୟର ବରିଷ୍ଠ ଆଚାର୍ଯ୍ୟ ଥିଲେ । କାଶୀ ରାଜାଙ୍କ ସହାୟତାରେ ଏହି ମହାବିଦ୍ୟାଳୟ ସ୍ଥାପନ କରାଯାଇଥିଲା ।

ସମଗ୍ର ବାରାଣସୀରେ ବେଦରେ ବଡ଼ ଜ୍ଞାନୀ ଭାବରେ ଆଚାର୍ଯ୍ୟ ବିବେଚିତ ହେଉଥିଲେ । ତାଙ୍କୁ ମଧ୍ୟ ଯଜୁର୍ବେଦର ଭଲ ବିଦ୍ୱାନମାନଙ୍କ ମଧ୍ୟରେ ଗଣାଯାଉଥିଲା । ହିନ୍ଦୁ ଧର୍ମରେ କୌଣସି ପ୍ରକାର ପୂଜା ପଦ୍ଧତି ବିଷୟରେ ସେ ଜ୍ଞାନବାନ ଥିଲେ । ଲକ୍ଷ୍ମୀକାନ୍ତ ଦୀକ୍ଷିତ ବେଦ ଏବଂ ରୀତିନୀତି ବିଷୟରେ ନିଜ ଦାଦା ଗଣେଶ ଦୀକ୍ଷିତଙ୍କଠାରୁ ଶିକ୍ଷା ଗ୍ରହଣ କରିଥିଲେ ।

Leave A Reply

Your email address will not be published.