Odisha News

ଏହି ସ୍ଥାନରେ ବିବାହ ସମୟରେ ବରକୁ ଯୌତୁକରେ ଦିଆଯାଇଥାଏ ୨୧ଟି ବିଷାକ୍ତ ସାପ, କାରଣ ଜାଣିଲେ ହୋଇଯିବେ ଆଶ୍ଚର୍ଯ୍ୟ

ଭାରତରେ ବିବାହ ସମୟରେ ଯୌତୁକ ଦେବା ଏକ ପୁରାତନ ପରମ୍ପରା ଅଟେ ଯାହାକି ବହୁ ପୁରାତନ କାଳରୁ ଚାଲି ଆସିଛି । ବିବାହ ସମୟରେ ଝିଅ ଘରଲୋକ ଝିଅ ସହିତ ଯୌତୁକରେ ଟଙ୍କା, ଗାଡି, ଗହଣା ଇତ୍ୟାଦି ଭଳି ବହୁତ ମହଙ୍ଗା ଜିନିଷ ଉପହାରରେ ଦେଇଥାନ୍ତି ଯାହାକୁ ଯୌତୁକ କୁହାଯାଏ । କିନ୍ତୁ ଏକ ଏପରି ସ୍ଥାନ ରହିଛି ଯେଉଁଠି ବିବାହ ସମୟରେ ଝିଅ ସହିତ ସାପ ଉପହାରରେ ଦେଇଥାନ୍ତି । ଏହି କଥାଶୁଣି ଆପଣ ଆଶ୍ଚର୍ଯ୍ୟ ହେଉଥିବେ ନିଶ୍ଚୟ କିନ୍ତୁ ଏହା ସମ୍ପୂର୍ଣ୍ଣ ସତ ଅଟେ । ତାହେଲେ ଆସନ୍ତୁ ଜାଣିବା ଏହା ପଛରେ ଥିବା କାରଣ ।

ମଧ୍ୟପ୍ରଦେଶର ଗୌରୀୟ ସମୁଦାୟରେ ଏକ ଏପରି ପ୍ରଥା ପ୍ରଚଳିତ ରହିଛି । ଏହି ସମୁଦାୟର ଲୋକମାନେ ବିବାହ ସମୟରେ ଜ୍ୱାଇଁଙ୍କୁ ୨୧ଟି ବିଷଧର ସାପ ଯୌତୁକରେ ଦେଇଥାନ୍ତି । ଏହି ପରମ୍ପରା ଅନେକ ବର୍ଷ ଧରି ଚାଲି ଆସୁଛି । ଏହା ପଛରେ ଥିବା କାରଣ ହେଉଛି ଯଦି ବରକୁ ୨୧ଟି ସାପ ଯୌତୁକରେ ନଦିଆଯାଏ ତାହେଲେ ଅତିଶୀଘ୍ର ସେମାନଙ୍କ ସମ୍ପର୍କ ଭାଙ୍ଗି ଯାଇଥାଏ ।

 

ସୂଚନା ଅନୁଯାୟୀ ଝିଅର ବାହାଘର ଠିକ ହେବା ମାତ୍ରେ ତାର ବାପା ସାପ ଧରିବା ଆରମ୍ଭ କରିଦେଇଥାନ୍ତି । ଏହି ଅଂଚଳରେ ଛୋଟ ଶିଶୁ ମାନଙ୍କୁ ମଧ୍ୟ ସାପକୁ ଡର ଲାଗିନଥାଏ । କାରଣ ଏଠାକାର ଲୋକେ ସାପ ସହିତ ଖେଳିଥାନ୍ତି । ଏହି ସମୁଦାୟର ଲୋକମାନେ ଅଧିକାଂଶ ସାପ ଧରିଥାନ୍ତି ଏବଂ ଏହି ସାପଗୁଡ଼ିକୁ ସାହାଯ୍ୟରେ ସେମାନେ ଖେଳ ଦେଖାଇ ପଇସା ରୋଜଗାର କରିଥାନ୍ତି । ଏହି ପରମ୍ପରା ପଛରେ ଥିବା ଅନ୍ୟ ଏକ କାରଣ ହେଲା ପୁଅ ଏହି ସାପ ଗୁଡିକୁ ନେଇ ପଇସା ରୋଜଗାର କରିପାରିବ ଓ ନିଜ ପରିବାରର ପେଟ ପୋଶିପାରିବ ।

 

ଏହି ଅଂଚଳର ଲୋକମାନେ ସାପକୁ ସୁରକ୍ଷିତ ରଖିବା ପାଇଁ ଅନେକ କଡା ନିୟମ ପ୍ରସ୍ତୁତ କରିଥାନ୍ତି । ଯଦି କୌଣସି ପରିବାରରେ ସାପ ମରିଯାଏ ତାହେଲେ ସେମାନଙ୍କ ପୁରା ପରିବାରକୁ ସାପପାଇଁ ଲଣ୍ଡା ହେବାକୁ ପଡିଥାଏ ଏବଂ ଲୋକମାନଙ୍କୁ ଭୋଜି ଦେବାକୁ ପଡିଥାଏ ।

Loading...

Leave A Reply

Your email address will not be published.