୧୫୦ ବର୍ଷ ପରେ ଫେରିଲା ଦୁଲ୍ଲର୍ଭ ପ୍ରଜାତିର ନୀଳ ପ୍ରଜାପତି, ଜାଣନ୍ତୁ କେମିତି?

କରୋନା ମହାମାରୀ ମଧ୍ୟରେ ବ୍ରିଟେନରୁ ଏକ ଭଲ ଖବର ଆସିଛି। ବ୍ରିଟେନର ସବୁଠାରୁ ବିରଳ ଦୁଲ୍ଲର୍ଭ ପ୍ରଜାତିର ପ୍ରଜାପତି ପ୍ରାୟ ୧୫୦ ବର୍ଷ ପରେ ପ୍ରଥମ ଥର ନଜର ଆସିଛି।  ଏହା ପ୍ରଜାପତି ସବୁଠାରୁ ବଡ ନୀଳ ପ୍ରଜାତିର | ଏହି ପ୍ରଜାତିର ପ୍ରଜାପତି ପୂର୍ବରୁ ଥରେ କଟସ୍ୱୋଲ୍ଡ ପାହାଡରେ ଦେଖିବାକୁ ମିଳିଥିଲା। ଦି ଗାର୍ଡିଆନଙ୍କ ଅନୁଯାୟୀ, ଏହି ନୀଳ ପ୍ରଜାପତିକୁ ୧୯୭୯ ମସିହାରେ ବିଲୁପ୍ତ ଘୋଷଣା କରାଯାଇଥିଲା, ଯାହା ପରେ ନ୍ୟାସନାଲ ଟ୍ରଷ୍ଟର ବାରମ୍ବାର ଉଦ୍ୟମ ପରେ ଏହି ପ୍ରଜାତି ପୁନର୍ବାର ଫେରି ଆସିଛି। ଏହି ପ୍ରଜାତିର ପ୍ରଜାପତିର ପ୍ରୋତ୍ସାହନ ପାଇଁ, ଗତ ବର୍ଷ ରୋଡବୋରୋ କାଁମନରେ ୮୬୭ ଏକର ଜମି ଯୋଗାଇ ଦିଆଯାଇଥିଲା ।

butterfly1ଏହି ବିରଳ ପ୍ରଜାପତି ଗତ ୧୫୦ ବର୍ଷ ମଧ୍ୟରେ ଦେଖାଯାଇ ନାହିଁ । ସେହିଭଳି ଚଳିତ ବର୍ଷ ଗରମ ଦିନେ ଗ୍ଲୁଷ୍ଟରସାୟରର  ରୋଡବୋରୋ କାଁମନରେ ପାଖାପାଖି ୭୫୦ ପ୍ରଜାପତି ଦେଖିବାକୁ ମିଳିଛି। ଏଥିପାଇଁ ଦଳ ପାହାଡର ଘାସଭୂମିକୁ ଏହି ପ୍ରଜାପତିମାନଙ୍କ ସହିତ ଖାପ ଖୁଆଇଲା, ଯାହା ପରେ ଗତ ଶରତ ଋତୁରେ ୧,୧୦୦ ଟି ଲାର୍ଭା ଜନ୍ମ ହୋଇଥିଲେ | ଚାରି ଦଶନ୍ଧି ପରେ, ସାରା ବିଶ୍ୱରେ ବିଲୁପ୍ତ ହୋଇଯାଇଥିବା ଏହି ପ୍ରଜାପତି ବର୍ତ୍ତମାନ କେବଳ ବ୍ରିଟେନରେ ବହୁ ସଂଖ୍ୟାରେ ଦେଖିବାକୁ ମିଳିଛି। ବ୍ରିଟେନରେ ଏହି ଦୁଲ୍ଲର୍ଭ ପ୍ରଜାତି ପ୍ରଜାପତିର ପ୍ରତ୍ୟାବର୍ତ୍ତନ ନିଶ୍ଚିତ ରୂପେ ବିଶ୍ବରେ ସବୁଠାରୁ ସଫଳ କୀଟ ପ୍ରଜନନ ପ୍ରକଳ୍ପ ।

butterflyପ୍ରଫେସର ଜେରେମି ଥୋମାସ୍ ଏବଂ ଡେଭିଡ ସିମକ୍ସ ଅନେକ ବର୍ଷ ପ୍ରଜାପତି ପ୍ରଜନନକୁ ନେଇ ଅଧ୍ୟୟନ କରିଥିଲେ। ଏହା କରିବା ପାଇଁ ସେ ପ୍ରଥମେ ଏହି ପ୍ରଜାପତିର ଅନନ୍ୟ ଜୀବନଚକ୍ର ବୁଝିଥିଲେ, ଯାହାପରେ ସେ ସଫଳତାର ସହିତ କାର୍ଯ୍ୟ ଆରମ୍ଭ କରିଥିଲେ । ଏହି ବିରଳ ପ୍ରଜାପତିର ପ୍ରତ୍ୟାବର୍ତ୍ତନ ଏକ ବଡ଼ ସଫଳତାଠାରୁ କମ୍ ନୁହେଁ ବୋଲି ବିବେଚନା କରାଯାଉଛି।

Leave A Reply

Your email address will not be published.