ଚିହ୍ନଟ ହେଲା ଶରୀରରେ କରୋନାକୁ ବ୍ୟାପିବାରେ ସାହାଯ୍ୟ କରୁଥିବା ଜିନ, ଭ୍ୟାକ୍ସିନ ତିଆରିରେ ହେବ ସହାୟକ

ଜିନ୍-ଏଡିଟିଂ ଟୁଲ୍ CRISPR-CAS9 ବ୍ୟବହାର କରି ବୈଜ୍ଞାନିକମାନେ କିଛି ଜିନ୍ ଚିହ୍ନଟ କରିଛନ୍ତି ଯାହା ଜୀବାଣୁ ସଂକ୍ରମିତ କୋଷରେ SARS-COV-2 ବିସ୍ତାର କରିବାରେ ସାହାଯ୍ୟ କରୁଛି । ତେବେ ଏହି SARS-COV-2 ହେଉଛି କରୋନା ଜୀବାଣୁ ରୋଗର କାରଣ ।

ଏହିପରି ଜିନ୍ ସ୍କ୍ରିନିଂ କରିବା ପରେ ବୈଜ୍ଞାନିକମାନେ କହିଛନ୍ତି ଯେ ଏହା ମାନବ ଶରୀରରେ ପାଥୋଜେନର ନକଲ କିପରି ଉତ୍ପନ୍ନ ହୁଏ ତାହା ବୁଝିବାରେ ସାହାଯ୍ୟ କରିବ । ଏଥିସହ ସେମାନେ ଏହାର ସମ୍ଭାବ୍ୟ ପ୍ରତିକାର ଏବଂ ଟିକା ତିଆରି ବିଷୟରେ ସୂଚନା ପାଇପାରିବେ, ଯାହା ଭାଇରସକୁ ବିସ୍ତାର କରିବାରୁ ରକ୍ଷା କରିପାରିବ । ଆମେରିକାର ହାର୍ଭାର୍ଡ ୟୁନିଭର୍ସିଟିର ରିସର୍ଚ୍ଚରଙ୍କ ଦ୍ୱାରା କରାଯାଇଥିବା ଏକ ଅଧ୍ୟୟନରେ କୁହାଯାଇଛି ଯେ ସଂକ୍ରମଣ ପାଇଁ ଆବଶ୍ୟକ କାରଣଗୁଡିକର ଚିହ୍ନଟ, କୋଭିଡ -19 ରୋଗସୃଷ୍ଟି କରୁଥିବା ତନ୍ତ୍ର ଗୁଡିକୁ ଚିହ୍ନଟ କରିବା ପାଇଁ ମହତ୍ତ୍ୱପୂର୍ଣ୍ଣ ଏହି କାରଣଗୁଡ଼ିକ ସମ୍ବେଦନଶୀଳତାର ପାର୍ଥକ୍ୟ ପ୍ରକାଶ କରେ ।

Coronavirus Vaccine in India

ଅଧ୍ୟୟନରେ ବୈଜ୍ଞାନିକମାନେ ସଂସ୍କୃତ ଆଫ୍ରିକୀୟ ସବୁଜ ମାଙ୍କଡ଼ମାନଙ୍କର କୋଷରୁ ନିର୍ଦ୍ଦିଷ୍ଟ ଜିନ୍ ସଂଗ୍ରହ କରିଥିଲେ ଏବଂ ସେହି ଜିନ୍-ଏଡିଟେଡ କୋଷଗୁଡ଼ିକୁ SARS-COV-2 ଦ୍ୱାରା ସଂକ୍ରମିତ କରିଥିଲେ ଯାହା ଜିନ୍କୁ ‘ପ୍ରୋ ଭାଇରାଲ୍’ କିମ୍ବା ‘ଆଣ୍ଟି ଭାଇରାଲ୍’ ବୋଲି ଚିହ୍ନଟ କରିଥିଲା। ତେବେ ଏହି ଅଧ୍ୟୟନ ଜୁନ୍ 17 ତାରିଖରେ ବାୟୋରେକ୍ସିଭରେ ପ୍ରକାଶିତ ହୋଇଥିଲା । ଏହା ଦାବି କରିଛି ଯେ ACE2 ରିସେପ୍ଟର ଏବଂ କ୍ୟାଥେସିନ୍ ଏଲ୍ ଜୀବାଣୁ ସଂକ୍ରମଣରେ ସାହାଯ୍ୟ କରିଥାଏ ।

Leave A Reply

Your email address will not be published.