ଯୁକ୍ତ ୩ ଓ ପିଜି ଛାତ୍ରଛାତ୍ରୀଙ୍କୁ ମିଳିଲା ନୂଆ-ଓ ସ୍କଲାରସିପ, ଖୁବଶୀଘ୍ର ପ୍ରଦାନ କରାଯିବ ନବୀନ ମ୍ୟାଜିକ କାର୍ଡ

ଛାତ୍ରଛାତ୍ରୀମାନଙ୍କୁ ସଶକ୍ତ କରିବା ପାଇଁ ଓଡ଼ିଶା ସରକାର ଯୁକ୍ତ ୩ ଏବଂ ପିଜି ଛାତ୍ରଛାତ୍ରୀମାନଙ୍କ ପାଇଁ ଏକ ନୁଆ-ଓ-ଛାତ୍ରବୃତ୍ତି ଘୋଷଣା କରିଛନ୍ତି । ଏହି ଛାତ୍ରବୃତ୍ତି ନୂଆ-ଓ ଓଡିଶା ସ୍କିମ୍ ଅଧୀନରେ ଏକ ମହତ୍ ପଦକ୍ଷେପ । ତେବେ ଆସନ୍ତୁ ଜାଣିବା ଛାତ୍ରଛାତ୍ରୀମାନେ ଏହି ଛାତ୍ରବୃତ୍ତି ଅଧୀନରେ କ’ଣ ପାଇବେ ।

ଛାତ୍ରଛାତ୍ରୀମାନଙ୍କୁ ସଶକ୍ତ କରିବା ପାଇଁ ଓଡ଼ିଶା ସରକାର ଯୁକ୍ତ ୩ ଏବଂ ପିଜି ଛାତ୍ରଛାତ୍ରୀମାନଙ୍କ ପାଇଁ ଏକ ନୁଆ-ଓ-ଛାତ୍ରବୃତ୍ତି ଘୋଷଣା କରିଛନ୍ତି । ଏହି ଛାତ୍ରବୃତ୍ତି ନୂଆ-ଓ ଓଡିଶା ସ୍କିମ୍ ଅଧୀନରେ ଏକ ମହତ୍ ପଦକ୍ଷେପ । ତେବେ ଆସନ୍ତୁ ଜାଣିବା ଛାତ୍ରଛାତ୍ରୀମାନେ ଏହି ଛାତ୍ରବୃତ୍ତି ଅଧୀନରେ କ’ଣ ପାଇବେ । ଆଜି ଛାତ୍ରୀଛାତ୍ରୀଙ୍କୁ ବଡ଼ ଉପହାର ଦେଇଛନ୍ତି ରାଜ୍ୟ ସରକାର । ଯୁକ୍ତ ୩ ଓ ପିଜି ଛାତ୍ରଛାତ୍ରୀଙ୍କୁ ମିଳିଲା ନୂଆ-ଓ ସ୍କଲାରସିପ । ଛାତ୍ରୀଙ୍କୁ ବାର୍ଷିକ ୧୦ ହଜାର ଟଙ୍କା ଓ ଛାତ୍ରଙ୍କୁ ୯ ହଜାର ଟଙ୍କା ଲେଖାଏଁ ସ୍କଲାରସିପ ପ୍ରଦାନ କରାଯାଇଛି । ଏହାସହ ଖୁବଶୀଘ୍ର ଛାତ୍ରଛାତ୍ରୀମାନଙ୍କୁ ନବୀନ ମ୍ୟାଜିକ କାର୍ଡ ପ୍ରଦାନ କରାଯିବ ।

ଆଜି ରାଜ୍ୟର ତିନି ଜିଲ୍ଲାକୁ ଯାଇ ଛାତ୍ରଛାତ୍ରୀଙ୍କୁ ନୂଆ-ଓ ସ୍କଲାରସିପ ସାର୍ଟିଫିକେଟ ପ୍ରଦାନ କରିଛନ୍ତି 5T ଅଧ୍ୟକ୍ଷ କାର୍ତ୍ତିକ ପାଣ୍ଡିଆନ । ପ୍ରଥମେ ସମ୍ବଲପୁର ପରେ ଦେବଗଡ଼ ଓ ଅନୁଗୁଳ ଜିଲ୍ଲାରେ ପିଲାଙ୍କୁ ଭେଟି ନୂଆ-ଓ ସ୍କଲାରସିପ ସାର୍ଟିଫିକେଟ ପ୍ରଦାନ କରିବେ 5T ଅଧ୍ୟକ୍ଷ । ରାଜ୍ୟର ପ୍ରାୟ ୯୫ ପ୍ରତିଶତ ଛାତ୍ରଛାତ୍ରୀ ନୂଆ-ଓ ସ୍କଲାରସିପ ଦ୍ୱାରା ଉପକୃତ ହେଉଛନ୍ତି । ଯେଉଁ ଛାତ୍ରଛାତ୍ରୀମାନଙ୍କର ଅଭିଭାବକ କିମ୍ବା ପିତାମାତା କୌଣସି ରାଜ୍ୟ କିମ୍ବା କେନ୍ଦ୍ର ସରକାରୀ କାର୍ଯ୍ୟାଳୟରେ କାର୍ଯ୍ୟ କରନ୍ତି ଏବଂ ଆୟକରଦାତାଙ୍କ ସନ୍ତାନମାନେ ଏହି ସ୍କଲାରସିପ୍ ପାଇପାରିବେ ନାହିଁ । ଅନ୍ୟ ସମସ୍ତ ଛାତ୍ରଛାତ୍ରୀ ଏ ସ୍କଲାରସିପ୍ ପାଇପାରିବେ ।

ଛାତ୍ରଛାତ୍ରୀଙ୍କ ଏକ୍ସଟ୍ରା କରିକୁଲାର ଆକ୍ଟିଭିଟିଜ ପାଇଁ ଅଧିକ ପଏଣ୍ଟ ବ୍ୟବସ୍ଥା ରହିଛି । କୋ-କରିକୁଲାର ଆକ୍ଟିଭିଟିଜରେ ପରଫର୍ମାସନ୍ସ ଅନୁସାରେ ମିଳିବ ପଏଣ୍ଟ । ଏହି ପଏଣ୍ଟ ମାଧ୍ୟମରେ ଛାତ୍ରଛାତ୍ରୀ ଆସନ୍ତା ବର୍ଷରୁ ଅଧିକ ପରିମାଣର ସ୍କଲାରସିପ୍ ପାଇପାରିବେ । ଯେଉଁ ଛାତ୍ରଛାତ୍ରୀଙ୍କ ଯେତେ ଅଧିକ ପଏଣ୍ଟ ରହିବ ସେ ଛାତ୍ରଛାତ୍ରୀ ସେତେ ଅଧିକା ସ୍କଲାରସିପ ପାଇବେ ବୋଲି ସୂଚନା ମିଳିଛି । ଛାତ୍ରଛାତ୍ରୀମାନେ ୧୫ ହଜାର ଟଙ୍କା ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ସ୍କଲାରସିପ ପାଇପାରିବେ । ଏଥିଲାଗି ଛାତ୍ରଛାତ୍ରୀଙ୍କ ପାଇଁ ବିଭିନ୍ନ କାର୍ଯ୍ୟକ୍ରମ ମଧ୍ୟ ଅନୁଷ୍ଠିତ ହେବ । ଏ ସବୁଥିରେ ଅଂଶଗ୍ରହଣ କଲେ ପଏଣ୍ଟ ମିଳିବ ।

ସେହିପରି ଆସନ୍ତା ଅଗଷ୍ଟ ୧୫ ତାରିଖରୁ ନୂଆ-ଓ ମ୍ୟାଜିକ କାର୍ଡ ମିଳିବ । ମାଗଣା ୱାଇଫାଇ, ବସ୍ କିମ୍ବା ଟ୍ରେନ୍ ଯାତ୍ରା, ଦକ୍ଷତା ବିକାଶ କାର୍ଯ୍ୟକ୍ରମ ନାମଲେଖା, ଅନଲାଇନ୍ ପାଠ୍ୟକ୍ରମ ଏବଂ ଅନ୍ୟାନ୍ୟ ସୁବିଧା ସୁଯୋଗ ଭଳି ଛାତ୍ରଛାତ୍ରୀମାନଙ୍କ ପାଇଁ ସେମାନେ ଏକ ମ୍ୟାଜିକ୍ ସ୍ମାର୍ଟ କାର୍ଡ ପ୍ରଦାନ କରିବେ ବୋଲି ଓଡିଶା ସରକାର ଘୋଷଣା କରିଛନ୍ତି । ସେମାନଙ୍କ କ୍ୟାରିୟର ଲକ୍ଷ୍ୟରେ ସେମାନଙ୍କୁ ସାହାଯ୍ୟ କରିପାରିବ ।

NUA-O ସ୍କିମ୍ ଅଧୀନରେ, ଛାତ୍ରମାନେ ଅନେକ କୌଶଳ ଶିଖିପାରିବେ କାରଣ ସେମାନେ ମାଇକ୍ରୋସଫ୍ଟ, ଆଇବିଏମ୍, ଅଟୋଡେସ୍କ, ଟାଟା, NIIT ଏବଂ ଅନ୍ୟାନ୍ୟ ଶିକ୍ଷା କାର୍ଯ୍ୟକ୍ରମ ସହିତ ସହଭାଗୀ ହୋଇଛନ୍ତି । ଏହି ସ୍କିମରୁ ପ୍ରାୟ ୪.୫ ଲକ୍ଷ ଯୁକ୍ତ ୩ ଏବଂ ୩୨,୦୦୦ ପିଜି ଛାତ୍ରଛାତ୍ରୀ ଉପକୃତ ହେବେ ବୋଲି ଓଡିଶା ସରକାର ଆଶା କରୁଛନ୍ତି ।

 
KnewsOdisha ଏବେ WhatsApp ରେ ମଧ୍ୟ ଉପଲବ୍ଧ । ଦେଶ ବିଦେଶର ତାଜା ଖବର ପାଇଁ ଆମକୁ ଫଲୋ କରନ୍ତୁ ।
 
Leave A Reply

Your email address will not be published.