ୟୁନିଭର୍ସିଟି ଆଡମିଶନ: ଯଦି ଆପଣ ଅଷ୍ଟମ ପାସ୍ କରିଛନ୍ତି ତେବେ ବିଶ୍ୱବିଦ୍ୟାଳୟରେ ସିଧାସଳଖ ଆଡମିଶନ ସହ ପାଇବେ ଚାକିରି

ନିଜର ସ୍କୁଲ ପାଠପଢ଼ା ସରିବା ପରେ ପ୍ରାୟ ଅନେକ ଛାତ୍ର ଛାତ୍ରୀ ଚିନ୍ତାରେ ରୁହନ୍ତି କେଉଁ କଲେଜ୍ ଓ ୟୁନିଭରସିଟରେ ଆଡ଼ମିଶନ କରିବେ। ଯାହା ପାଇଁ ସେମାନଙ୍କୁ ଅନେକ ପରୀକ୍ଷା ଦେବାକୁ ପଡେ। ପୁଣି କିଛି ଛାତ୍ର ଛାତ୍ରୀ ୮ ମ ଶ୍ରେଣୀ ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ପାଠ ପଢି ରହି ଯାଆନ୍ତି। ତ ଆଉ କିଛି ଫେଲ୍ ହୋଇ। କିନ୍ତୁ ଏମିତି ଏଇ ବିଶ୍ଵବିଦ୍ୟାଳୟ ରହିଛି ଯେଉଁଠି ମାତ୍ର ୮ ମ ଶ୍ରେଣୀରେ ପାସ୍ କରିଥିବା ଛାତ୍ର ଛାତ୍ରୀ ମଧ୍ୟ ଆଡ଼ମିଶନ କରିପାରିବେ।

ଏହି ବିଶ୍ୱବିଦ୍ୟାଳୟ ହେଉଛି କାନପୁରରେ ଥିବା ଛତ୍ରପତି ଶାହୁଜୀ ମହାରାଜ ବିଶ୍ୱବିଦ୍ୟାଳୟ ବା କାନପୁର ୟୁନିଭରସିଟି। ଏହି ବିଶ୍ୱବିଦ୍ୟାଳୟ ହେଉଛି ରାଜ୍ୟର ପ୍ରଥମ ବିଶ୍ୱବିଦ୍ୟାଳୟ ଯେଉଁଠାରେ ୮ ମ ଶ୍ରେଣୀ ଏବଂ ଦଶମ ଶ୍ରେଣୀ ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ପଢିଥିବା ଛାତ୍ରଛାତ୍ରୀମାନେ ଆଡମିଶନ କରିପାରିବେ। ଛତ୍ରପତି ଶାହୁଜୀ ମହାରାଜ ବିଶ୍ୱବିଦ୍ୟାଳୟରେ ଆପଣ ଚାକିରି ମଧ୍ୟ ପାଇବେ। ଯଦି ଆପଣ କେବଳ ଅଷ୍ଟମ ଶ୍ରେଣୀ ପାସ୍ କରି ଚାକିରି ଖୋଜୁଛନ୍ତି, ତେବେ ଆପଣ ଶିକ୍ଷା ସହିତ ନିଯୁକ୍ତି ସୁଯୋଗ ପାଇପାରିବେ।

university
Picture credit – wiki

ଏହିପରି ଅନେକ ପାଠ୍ୟକ୍ରମ ଆରମ୍ଭ ହୋଇଛି ଯେଉଁଥିରେ ଆଗ୍ରହୀ ଛାତ୍ରମାନେ ଆଡମିଶନ ନେଇପାରିବେ। ଛତ୍ରପତି ଶାହୁଜୀ ମହାରାଜ ବିଶ୍ୱବିଦ୍ୟାଳୟ ହେଉଛି ରାଜ୍ୟର ପ୍ରଥମ ବିଶ୍ୱବିଦ୍ୟାଳୟ ଯେଉଁଠାରେ ୮ ଶ୍ରେଣୀ ଏବଂ ଦଶମ ଶ୍ରେଣୀରେ ପଢି ଛାତ୍ରମାନେ ଆଡମିଶନ କରିପାରିବେ।

ଏହି ପାଠ୍ୟକ୍ରମଗୁଡ଼ିକ ପାଇଁ ଯୋଗ୍ୟତା:

ଛତ୍ରପତି ଶାହୁଜୀ ମହାରାଜ ବିଶ୍ୱବିଦ୍ୟାଳୟର ଏହି ନୂତନ ସିଲାବସରେ ଆଡମିଶନ ପାଇବାକୁ ଛାତ୍ରଛାତ୍ରୀମାନେ ନିଶ୍ଚିତ ଭାବରେ ଶ୍ରେଣୀ ୮ କିମ୍ବା ଦଶମ ଶ୍ରେଣୀରେ ପାସ୍ କରିଥିବା ଦରକାର୍।

୮ମ ଶ୍ରେଣୀରେ ପାସ୍ କରିଥିବା ଛାତ୍ରମାନଙ୍କ ପାଠ୍ୟକ୍ରମରେ ଆଡମିଶନ କରିବାକୁ ଛାତ୍ରମାନଙ୍କ ବୟସ ଅତି କମରେ ୧୨ ବର୍ଷ ହେବା ଉଚିତ୍।

କୋର୍ସ ଡିଟେଲ୍ସ:

କାନପୁର ବିଶ୍ୱବିଦ୍ୟାଳୟ ଅଷ୍ଟମ ପାସ୍ ଛାତ୍ରମାନଙ୍କ ପାଇଁ ୨୦ ଟି ନୂତନ ପାଠ୍ୟକ୍ରମ ଆରମ୍ଭ କରିଛି। ଏହି ପାଠ୍ୟକ୍ରମ ସମାପ୍ତ କରିବା ପରେ ତାଲିମ ପ୍ରାପ୍ତ ପ୍ରାର୍ଥୀମାନେ ଚାକିରି ପାଇବେ। ପାଠ୍ୟକ୍ରମଗୁଡ଼ିକ ମୁଖ୍ୟତଃ ନୃତ୍ୟ, ସଙ୍ଗୀତ ଏବଂ ଅନ୍ୟାନ୍ୟ ସ୍କିଲ୍ ସହିତ ଜଡିତ। ନୂତନ ପାଠ୍ୟକ୍ରମରେ ସେଣ୍ଟ୍ରାଲ୍ କାର୍ପେଣ୍ଟର୍, ପ୍ଲମ୍ବର, ୱେଲଡର୍, ତାବଲା ବ୍ୟତୀତ ଇଲେକ୍ଟ୍ରିକାଲ୍, ସୀତାରରେ ସଙ୍ଗୀତ, ନୃତ୍ୟରେ ଲୋକ ନୃତ୍ୟ, ଭାରତନାଟ୍ୟମ୍, କଥକ, ଗିଟାର୍, ବାୟଲିନ୍, ହରମୋନିୟମ୍ କୀବୋର୍ଡ୍ ଇତ୍ୟାଦି ଅନ୍ତର୍ଭୁକ୍ତ। କହିବାକୁ ଗଲେ କଳା ସହିତ ଜଡ଼ିତ ଥିବା ପିଲାଙ୍କ ପାଇଁ ଏହା ଏକ ଭଲ ବିଶ୍ଵବିଦ୍ୟାଳୟ।

ପ୍ରତ୍ୟେକ ସିଲାବସ୍ ପାଇଁ ୨୦ ଟି ସିଟ୍ ବଣ୍ଟନ କରାଯାଇଛି ଏବଂ ଫି ବିଷୟରେ କହିବାକୁ ଗଲେ ୨୦୦୦ ରୁ ୩୦୦୦ ଟଙ୍କା ମଧ୍ୟରେ ରହିଛି। ଯେଉଁମାନେ ଦଶମ ପାସ୍ କରିଛନ୍ତି ସେମାନେ ମଧ୍ୟ ଏହି ପାଠ୍ୟକ୍ରମରେ ଆଡମିଶନ ନେଇପାରିବେ। ବିଶ୍ୱବିଦ୍ୟାଳୟର UIET ବିଭାଗ ଦ୍ୱାରା ସେମାନଙ୍କ ପାଇଁ ଅନେକ ଆଇଟିଆଇ ଏବଂ ପଲିଟେକ୍ନିକ୍ ପାଠ୍ୟକ୍ରମ ଆରମ୍ଭ ହୋଇଛି। ତେବେ IT ଦିପାର୍ତ୍ମେଣ୍ଟରେ କ୍ୟାରିୟର କରିବାକୁ ଇଚ୍ଛୁକ ଥିବା ଛାତ୍ର ଛାତ୍ରୀ ମଧ୍ୟ ଏଠାରେ ଆଡ଼ମିଶନ ନେଇ ପାରିବେ।

Leave A Reply

Your email address will not be published.