ଅଣ୍ଡା ଶାକାହାରୀ କି ଶାକାହାରୀ ନୁହେଁ: ବୈଜ୍ଞାନିକମାନେ କହିଲେ ସଠିକ୍ ଉତ୍ତର, ଆପଣ ଜାଣି ଆଶ୍ଚର୍ଯ୍ୟ ହେବେ

ଆଜି ଆମେ ଆପଣଙ୍କୁ ଏମିତି ଏକ ଜିନିଷ ବିଷୟରେ କହିବାକୁ ଯାଉଛୁ, ଯାହାକୁ ନେଇ ଅନେକ କଥା ଆମେ ପିଲାଦିନରୁ ଶୁଣୁଛୁ। କିନ୍ତୁ ଏହା ମଧ୍ୟ ଆପଣ ଶୁଣିଥିବେ ଯେ ସଣ୍ଡେ ହୋ ୟା ମଣ୍ଡେ ରୋଜ୍ ଖାଓ ଅଣ୍ଡେ । ଅର୍ଥାତ୍ ରବିବାର ହେଉ କି ସୋମବାର, ପ୍ରତିଦିନ ଅଣ୍ଡା ଖାଇବା ଦରକାର। କାରଣ ଅଣ୍ଡା ଖାଇବା ସ୍ୱାସ୍ଥ୍ୟ ପାଇଁ ଅତ୍ୟନ୍ତ ଲାଭଦାୟକ ଅଟେ। କିନ୍ତୁ ଏହି ଅଣ୍ଡାକୁ ନେଇ ଦୀର୍ଘ ଦିନ ଧରି ଅଣ୍ଡା ବିଷୟରେ ଲୋକଙ୍କ ମନରେ ଏକ ପ୍ରଶ୍ନ ରହିଆସିଛି ଯେ ଏହା ଶାକାହାରୀ (ଭେଜ୍) ନା ଶାକାହାରୀ ନୁହେଁ। ଯେଉଁ ଲୋକମାନେ ଆମିଷ ଖାଆନ୍ତି, ତାଙ୍କର ଅଣ୍ଡା ଖାଇବାରେ କୌଣସି ଅସୁବିଧା ହୁଏ ନାହିଁ ଏବଂ ସେମାନେ ଏହାକୁ ଖାଆନ୍ତି, କିନ୍ତୁ ଶାକାହାରୀ ବ୍ୟକ୍ତିମାନେ ସବୁବେଳେ ଦ୍ୱନ୍ଦ୍ୱରେ ଥାଆନ୍ତି ଯେ ସେମାନେ ଏହା ଖାଇବେ ନା ଖାଇବେ ନାହିଁ।

ତେଣୁ ଆଜି ଆମେ ଆପଣଙ୍କ ଏହି ଦ୍ୱନ୍ଦ୍ୱକୁ ହଟାଇବୁ । ଆଜି ଏହି ଭିଡ଼ିଓ ଦେଖିବା ପରେ ଆପଣ ନିଜ ପ୍ରଶ୍ନର ଉତ୍ତର ପାଇଯିବେ। ଅଣ୍ଡା ଶାକାହାରୀ କି ଶାକାହାରୀ ନୁହେଁ, କାରଣ ବୈଜ୍ଞାନିକମାନେ ବର୍ତ୍ତମାନ ଏହି ବଡ ପ୍ରଶ୍ନର ଉତ୍ତର ପାଇଛନ୍ତି। ଏହାପୂର୍ବରୁ ପ୍ରଥମେ କୁକୁଡ଼ା ଆସିଥିଲା କି ଅଣ୍ଡା ଆସିଥିଲା ତାହା ମଧ୍ୟ ବୈଜ୍ଞାନିକମାନେ ଖୋଜୁଥିଲେ। ଜ୍ଞାନିକମାନେ କହିଥିଲେ ଯେ କୁକୁଡ଼ା ଦୁନିଆରେ ପ୍ରଥମେ ଆସିଲା ଏବଂ ପରେ ଅଣ୍ଡା ଆସିଲା। ସେହିଭଳି, ବର୍ତ୍ତମାନ ଏହି ପ୍ରଶ୍ନର ଉତ୍ତର ମଧ୍ୟ ମିଳିଛି।

କିଛି ଲୋକ ବିଶ୍ୱାସ କରନ୍ତି ଯେ କୁକୁଡ଼ା ଅଣ୍ଡା ଦେଇଥାଏ, ତେଣୁ ଏହା ଶାକାହାରୀ ନୁହେଁ। କିନ୍ତୁ ବର୍ତ୍ତମାନ ବୈଜ୍ଞାନିକମାନେ ଏହାର ଉତ୍ତର ପାଇଛନ୍ତି। ଏହାକୁ ପ୍ରମାଣ କରିବାକୁ ବୈଜ୍ଞାନିକମାନେ ସିଦ୍ଧାନ୍ତ ଦେଇଛନ୍ତି। କିନ୍ତୁ ଅନେକ ଲୋକ ଏହି ସିଦ୍ଧାନ୍ତକୁ ଭୁଲ ବୋଲି ଭାବନ୍ତି । ଶାକାହାରୀମାନେ ବିଶ୍ୱାସ କରନ୍ତି ଯେ କୁକୁଡ଼ା ଅଣ୍ଡା ଦେଇଥାଏ, ତେଣୁ ଏହା ଭେଜ୍ ନୁହେଁ । ଏହାକୁ ଅସ୍ୱୀକାର କରିବାକୁ ବୈଜ୍ଞାନିକମାନେ ଯୁକ୍ତି କରିଛନ୍ତି ଯେ ପଶୁରୁ କ୍ଷୀର ମଧ୍ୟ ବାହାରିଥାଏ, ତେବେ ଏହା କିପରି ଶାକାହାରୀ ହେଲା?

ଅନେକ ଲୋକ ବିଶ୍ୱାସ କରନ୍ତି ଯେ କୁକୁଡ଼ାମାନେ ଯେଉଁ ଅଣ୍ଡା ଦିଅନ୍ତି, ସେଥିରୁ ଚିଆଁ ବା କୁକୁଡ଼ା ଛୁଆ ବାହାରି ଆସନ୍ତି, ଯେଉଁ କାରଣରୁ ଏହା ମାଂସାହାରି। କିନ୍ତୁ ବଜାରରେ ମିଳୁଥିବା ସମସ୍ତ ଅଣ୍ଡା ଅନଫର୍ଟିଲାଇଜଡ୍, ଯେଉଁଥିରୁ କୁକୁଡ଼ାଛୁଆ ବାହାରେ ନାହିଁ।

ଲୋକଙ୍କ ଏହି ଦ୍ୱନ୍ଦ୍ୱକୁ ଦୂର କରିବା ପାଇଁ ବୈଜ୍ଞାନିକମାନେ ବିଜ୍ଞାନ ମାଧ୍ୟମରେ ଏହି ପ୍ରଶ୍ନର ଉତ୍ତର ଖୋଜିବାକୁ ଚେଷ୍ଟା କରିଛନ୍ତି। ଯଦି ଲୋକମାନେ ଏହି ତର୍କକୁ ଗ୍ରହଣ କରନ୍ତି, ତେବେ ଅଣ୍ଡା ଶାକାହାରୀ ହୋଇଯିବ। ଅଣ୍ଡା ଭିତରେ ତିନୋଟି ସ୍ତର ଅଛି। ପ୍ରଥମଟି ହେଉଛି ଚର୍ମ, ଦ୍ୱିତୀୟଟି ଧଳା ସ୍ତର ଏବଂ ତୃତୀୟ ସ୍ତର ହେଉଛି ଅଣ୍ଡାର ହଳଦିଆ ଜର୍ଦି। ଜର୍ଦି ହଳଦିଆ ରଙ୍ଗ ହଳଦିଆ।

ତେବେ ଅଣ୍ଡା ଉପରେ ଏକ ଅନୁସନ୍ଧାନ କରାଯାଇଛି, ଯାହା ଅନୁଯାୟୀ ଏହାର ଧଳା ରଙ୍ଗରେ ଥିବା ସ୍ତର ହେଉଛି ପ୍ରୋଟିନ୍, ଯେଉଁଥିରେ ପଶୁମାନଙ୍କର କୌଣସି ଅଂଶ ଅନ୍ତର୍ଭୂକ୍ତ ନାହିଁ। ତେଣୁ କହିବାକୁ ଗଲେ, ଅଣ୍ଡାର ଧଳା ଅଂଶ ହେଉଛି ସଂପୂର୍ଣ୍ଣ ଶାକାହାରୀ। ଯେପରି ଅଣ୍ଡାର ଧଳା ରଙ୍ଗରେ ପ୍ରୋଟିନ୍ ଥାଏ, ସେହିଭଳି ଜର୍ଦିରେ ବା ହଳଦିଆରେ ମଧ୍ୟ ପ୍ରୋଟିନ୍ ମଧ୍ୟ ମିଳିଥାଏ । ଏହା ବ୍ୟତୀତ କୋଲେଷ୍ଟ୍ରଲ ଏବଂ ଚର୍ବି ମଧ୍ୟ ମିଳିଥାଏ।

ଯେତେବେଳେ ଗୋଟିଏ କୁକୁଡ଼ା ସଂସ୍ପର୍ଶରେ ଆସନ୍ତି, ସେହି ସମୟରେ ଅଣ୍ଡା ଫୁଟିଥାଏ। ସେଗୁଡ଼ିକରେ ଗେମେଟ କୋଷ ଥାଏ, ଯାହା ଅଣ୍ଡାକୁ କାର୍ନିଭୋରସ୍ କରିଥାଏ। କିନ୍ତୁ ଏହି ଅଣ୍ଡା ବଜାରରେ ମିଳେ ନାହିଁ। କୁକୁଡ଼ାମାନେ ଛଅ ମାସ ପରେ ଅଣ୍ଡା ଦେବା ଆରମ୍ଭ କରନ୍ତି ଏବଂ ଦେଢ଼ ଦିନରେ କିମ୍ୱା ୧ ଦିନରେ ଅଣ୍ଡା ଦିଅନ୍ତି । ଯେଉଁ କୁକୁଡ଼ା ଗଞ୍ଜା ସହ ସମ୍ପର୍କରେ ନ ଆସି ଅଣ୍ଡା ଦିଅନ୍ତି ସେହି ଅଣ୍ଡାକୁ ଅନଫର୍ଟିଲାଇଜଡ୍ ଅଣ୍ଡା କୁହାଯାଏ। ଏମିତିକି ବୈଜ୍ଞାନିକମାନେ ଦାବି କରିଛନ୍ତି ଏହି ଅଣ୍ଡାରୁ କୁକୁଡ଼ା ଛୁଆ ବାହାରନ୍ତି ନାହିଁ। ତେଣୁ, ବଜାରରେ ମିଳୁଥିବା ଅଣ୍ଡାକୁ କେବଳ ଶାକାହାରୀ ଅଣ୍ଡା କୁହାଯାଏ।

Leave A Reply

Your email address will not be published.