ଦୀପାବଳିରେ କରନ୍ତୁ ସିନ୍ଦୁର ଓ ସୋରିଷ ତେଲର ଏହି ଉପାୟ, କୋପଦୃଷ୍ଟିରୁ କରିବ ସୁରକ୍ଷା

ଦୀପାବଳି ହେଉଛି ଭାରତର ଏକ ପ୍ରମୁଖ ପର୍ବ । ଏହି ଦିନ ଲକ୍ଷ୍ମୀଙ୍କୁ ଏକ ଶୁଭ ସମୟରେ ଉପଯୁକ୍ତ ରୀତିନୀତି ସହିତ ପୂଜା କରାଯାଏ ଏବଂ ମାତା ଲକ୍ଷ୍ମୀଙ୍କଠାରୁ ଧନ ବୃଦ୍ଧି ପାଇଁ ଆଶୀର୍ବାଦ ନିଆଯାଏ। କାର୍ତ୍ତିକ ମାସର ଅମାବାସ୍ୟାରେ ପାଳନ କରାଯାଉଥିବା ଦୀପାବଳି ଚଳିତ ବର୍ଷ , ନଭେମ୍ବର ୪ ଅର୍ଥାତ ଗୁରୁବାର ଦିନ ପଡୁଛି । ଜ୍ୟୋତିଷ ଶାସ୍ତ୍ର ଓ ଧର୍ମ-ଶାସ୍ତ୍ରୀରେ ଦୀପାବଳି ଦିନ ଅତ୍ୟନ୍ତ ଗୁରୁତ୍ୱପୂର୍ଣ୍ଣ ବୋଲି ବିବେଚନା କରାଯାଇଛି। ଏହି ଦିନ ନିଆଯାଇଥିବା ପଦକ୍ଷେପଗୁଡିକ ବହୁତ ପ୍ରଭାବଶାଳୀ ଫଳାଫଳ ଦେଇଥାଏ। ଦୀପାବଳି ଦିନରେ ଉତ୍ତମ ପଦକ୍ଷେପ ଗ୍ରହଣ କରି ଆପଣ ବର୍ଷସାରା ସୁଖ, ସମୃଦ୍ଧତା, ସ୍ୱାସ୍ଥ୍ୟ ପାଇପାରିବେ ଏବଂ ଆପଣଙ୍କ ପରିବାରକୁ ସମସ୍ତ ଅସୁବିଧାରୁ ରକ୍ଷା କରିପାରିବେ । ଏହା ବ୍ୟତୀତ, କିଛି ଲୋକ ଏହି ସମୟରେ ଶାସ୍ତ୍ରରେ ଉଲ୍ଲେଖ କରାଯାଇଥିବା ଉପଚାର ବ୍ୟବହାର କରନ୍ତି । ବିଶ୍ୱାସ କରାଯାଏ ଯେ ସେଗୁଡିକୁ ରୀତିନୀତି ଅନୁଯାୟୀ କରିଲେ ମାତା ଲକ୍ଷ୍ମୀଙ୍କ କୃପା ମିଳିପାରିବ।

ଦୀପାବଳିରେ ସିନ୍ଦୁର ଏବଂ ସୋରିଷ ବ୍ୟବହାର କରି ଅନେକ ପ୍ରକାରର ଅସୁବିଧାକୁ ଦୁରେଇ ହେବ । ହିନ୍ଦୁ ଧର୍ମ ଶାସ୍ତ୍ରରେ ସିନ୍ଦୁର ଓ ସୋରିଷ ତେଲର ମହତ୍ତ୍ୱ ବର୍ଣନା କରାଯାଇଛି । ଦୀପାବଳିରେ ସିନ୍ଦୁର ଓ ତେଲ ବ୍ୟବହାର କରି ଘରର ବାସ୍ତୁ ଦୋଷ ମଧ୍ୟ ଦୂର କରିହେବ । ଯଦି ଆପଣଙ୍କ ଉପରେ ଶନିଙ୍କ କ୍ରୋଧ ଥାଏ ତେବେ ତାହା ଦୂରେଇ ଯାଏ । ଅନ୍ୟ ପଟେ ଏହି ପ୍ରତିକାର ଘରର ସଦସ୍ୟମାନଙ୍କୁ ଅଗ୍ରଗତି କରିଥାଏ | ପରିବାରରେ ଯେଉଁ ସଦସ୍ୟ ମାନଙ୍କ ଉପରେ ଶନିଙ୍କ ଛାୟା କିମ୍ବା ସାଢ଼େ ସତୀ ଦେଇ ଗତି କରୁଛନ୍ତି , ସେମାନେ ନିଶ୍ଚିତ ଭାବରେ ଏହି ପ୍ରତିକାର କରିବା ଉଚିତ୍ । ଶନିଙ୍କ ମହାଦଶା ପଡିଲେ ଲୋକଙ୍କୁ କ୍ୟାରିୟର, ଆର୍ଥିକ ସ୍ଥିତି, ଦାମ୍ପତ୍ୟ ଜୀବନ, ​​ସ୍ୱାସ୍ଥ୍ୟ ସହ ଜଡିତ ଅନେକ ସମସ୍ୟାର ସମ୍ମୁଖୀନ ହେବାକୁ ପଡିବ । ଏହି ପଦକ୍ଷେପ କରିବା ଦ୍ୱାରା ସେମାନଙ୍କ ଦୁଃଖ ହ୍ରାସ ହୋଇଥାଏ ।

ଏହାସହ ମା ଲକ୍ଷ୍ମୀ, ପ୍ରଭୁ ହନୁମାନ ଓ ଶନି ଦେବଙ୍କ ଆଶୀର୍ବାଦ ମଧ୍ୟ ମିଳିଥାଏ । ଦୀପାବଳିରେ ଘରର ମୁଖ୍ୟ ଦ୍ୱାରରେ ସୋରିଷ ତେଲ ଏବଂ ସିନ୍ଦୁର ତିଳକ ଲଗାଇଲେ ଘରର ବାସ୍ତୁଦୋଷ ଦୂର ହୋଇଥାଏ । ଏହା କରିବା ଦ୍ୱାରା ଖରାପ ନଜର ମଧ୍ୟ ଦୁର ହୋଇଥାଏ । ଘରେ ଏହାଦ୍ୱାରା ସକରାତ୍ମକ ଶକ୍ତି ବୃଦ୍ଧି ପାଏ । ବିଶ୍ୱାସ କରାଯାଏ ଦୀପାବଳି ଦିନ ସିନ୍ଦୁର ଓ ସୋରିଷ ତେଲ ସହିତ କବାଟରେ ତିଳକ ଲଗାଇଲେ ଲକ୍ଷ୍ମୀ ମା ଖୁସି ହୋଇ ତାଙ୍କ କରୁଣାଦୃଷ୍ଚି ପକାନ୍ତି। ଏହାଦ୍ୱାରା ସଙ୍କଟ ମୋଚକ ହନୁମାନ ମଧ୍ୟ ପ୍ରଶନ୍ନ ହୁଅନ୍ତି ।

ଶାସ୍ତ୍ରରେ ସିନ୍ଦୁର ମହତ୍ତ୍ୱ ଦର୍ଶାଯାଇଛି । ବିବାହିତା ନାରୀମାନେ ଏହାକୁ ନିଜ କପାଳରେ ଲଗାନ୍ତି । ବିବାହିତ ମହିଳାମାନେ ନିଜ ସ୍ୱାମୀଙ୍କ ଦୀର୍ଘାୟୁ ଓ ସଫଳତା ପାଇଁ ନିଜ ମୁଣ୍ଡରେ ପିନ୍ଧନ୍ତି | ବୈଜ୍ଞାନିକ ଦୃଷ୍ଟିକୋଣରୁ ଶାରୀରିକ ଏବଂ ମାନସିକ ସ୍ୱାସ୍ଥ୍ୟ ସହ ସିନ୍ଦୁର ମଧ୍ୟ ଜଡି଼ତ । ଦୀପାବଳିରେ ସୋରିଷ ତେଲ ସହିତ ସିନ୍ଦୁର ମିଶାଇ ଘରର ମୁ୍ଖ୍ୟ ଦ୍ୱାର କବାଟରେ ଲଗାଇଲେ ଘରର ସଦସ୍ୟମାନଙ୍କର ଉନ୍ନତି ହୁଏ । ଘରପ୍ରତି ଆସୁଥିବା ଅସୁବିଧା ଦୂର ହୋଇଯାଏ ।

Leave A Reply

Your email address will not be published.