ନଖ ଉପରେ ଏହି ଚିହ୍ନ ଥିଲେ ହୋଇଯାଆନ୍ତୁ ସାବଧାନ, ଡାକ୍ତର ଦେଲେ ଚେତାବନୀ

ନଖରେ ଧଳା ଚିହ୍ନ କିମ୍ବା ଦାଗ ରହିବା ସାଧାରଣ କଥା । ସାଧାରଣତ ସେମାନେ କୌଣସି କରନ୍ତି ନାହିଁ । ଏହାର ଅନେକ କାରଣ ଥାଇପାରେ, ଯେପରିକି ପ୍ରୋଟିନ୍, କ୍ୟାଲସିୟମ୍, ଜିଙ୍କ, ଭିଟାମିନ୍ ଏ, ଆଇରନ୍, ମ୍ୟାଗ୍ନେସିୟମ୍, ସୋଡିୟମ୍, ଏବଂ ତମ୍ବା ପରି ପୁଷ୍ଟିକର ଖାଦ୍ୟର ଅଭାବ । କିନ୍ତୁ ନଖରେ ଥିବା ପ୍ରତ୍ୟେକ ଚିହ୍ନ ଏତେ ସାଧାରଣ କଥା ନୁହେଁ ।

ନଖରେ ଧଳା ଚିହ୍ନ କିମ୍ବା ଦାଗ ରହିବା ସାଧାରଣ କଥା । ସାଧାରଣତ ସେମାନେ କୌଣସି କରନ୍ତି ନାହିଁ । ଏହାର ଅନେକ କାରଣ ଥାଇପାରେ, ଯେପରିକି ପ୍ରୋଟିନ୍, କ୍ୟାଲସିୟମ୍, ଜିଙ୍କ, ଭିଟାମିନ୍ ଏ, ଆଇରନ୍, ମ୍ୟାଗ୍ନେସିୟମ୍, ସୋଡିୟମ୍, ଏବଂ ତମ୍ବା ପରି ପୁଷ୍ଟିକର ଖାଦ୍ୟର ଅଭାବ । କିନ୍ତୁ ନଖରେ ଥିବା ପ୍ରତ୍ୟେକ ଚିହ୍ନ ଏତେ ସାଧାରଣ କଥା ନୁହେଁ । ଯଦି ନଖରେ ଏପରି ଚିହ୍ନ ଦେଖାଯାଏ ତେବେ ତୁରନ୍ତ ଡାକ୍ତରଙ୍କ ପାଖକୁ ଯିବା ଉଚିତ୍ । ଜଣେ ଡାକ୍ତର ଏ ବିଷୟରେ ଚେତାବନୀ ଦେଇ କହିଛନ୍ତି ଯେ ଯଦି ଆପଣ ସତର୍କ ନ ହେଉଛନ୍ତି, ତେବେ ଆପଣ ବଡ଼ ଅସୁବିଧାରେ ପଡ଼ିପାରନ୍ତି ।

ରିପୋର୍ଟ ଅନୁଯାୟୀ, ଆମେରିକାର ଡକ୍ଟର ଲିଣ୍ଡସେ ଜୁବ୍ରିଟସ୍କି ସୋସିଆଲ ମିଡିଆ ପ୍ଲାଟଫର୍ମ ଟିକଟୋକରେ ସେୟାର କରିବା ମାତ୍ରେ ଏହି ଭିଡିଓ ଭାଇରାଲ ହୋଇଥିଲା। ଏହି ଘଟଣା ଜାଣି ଲୋକମାନେ ଆଶ୍ଚର୍ଯ୍ୟ ହୋଇଗଲେ । ୪୮ ସେକେଣ୍ଡ୍ କ୍ଲିପ୍ ରେ ସେ କହିଛନ୍ତି, ଯଦି ତୁମେ ତୁମର ନଖ ତଳେ ଏକ କଳା ଲମ୍ବା ରେଖା ଲକ୍ଷ୍ୟ କର, ତେବେ ନିଶ୍ଚିତ ଭାବରେ ଏହାକୁ ଯାଞ୍ଚ କର । ଏହା ଏକ ବିରଳ ପ୍ରକାରର ଚର୍ମ କର୍କଟ, ସବଙ୍ଗୁଆଲ୍ ମେଲାନୋମା ର ଲକ୍ଷଣ ହୋଇପାରେ । ଯଦିଓ ଏହା ବିରଳ, କିନ୍ତୁ ଯଦି କେହି ଏହା ଦେଖନ୍ତି ତେବେ ତୁରନ୍ତ ଡାକ୍ତରଖାନାରେ ଯାଇ ଦେଖାନ୍ତୁ ।

ଡାକ୍ତର ଲିଣ୍ଡସେ କହିଛନ୍ତି, ଏହା ଚର୍ମ କର୍କଟ ରୋଗର ଏକ ଗମ୍ଭୀର ରୂପ ହୋଇପାରେ । ଯଦି କେହି ଏହାକୁ ପାଆନ୍ତି, ତେବେ ବଞ୍ଚିବାର ସମ୍ଭାବନା ଏହା କେଉଁ ପର୍ଯ୍ୟାୟରେ ଚିହ୍ନଟ ହେବ ତାହା ଉପରେ ନିର୍ଭର କରିବ । ଏହା ବହୂ ଦୂର ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ବିସ୍ତାର କରିପାରେ? ଡାକ୍ତରମାନେ ଆଜି ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ସବଙ୍ଗୁଆଲ୍ ମେଲାନୋମା ର ପ୍ରକୃତ କାରଣ ଖୋଜି ବାହାର କରିବାରେ ସକ୍ଷମ ହୋଇ ନାହାଁନ୍ତି, କିନ୍ତୁ ସୂର୍ଯ୍ୟଙ୍କ ଅତ୍ୟଧିକ ସଂସ୍ପର୍ଶରେ ଆସିବା ହେତୁ ଏହା ଘଟିଥିବାର ବିଶ୍ୱାସ କରାଯାଏ । ଯଦି ଆପଣଙ୍କ ପରିବାରର କେହି ପୂର୍ବରୁ ଏହି ପ୍ରକାରର ସମସ୍ୟା ଭୋଗୁଛନ୍ତି, ତେବେ ଆଦୌ ବେପରୁଆ ହୁଅନ୍ତୁ ନାହିଁ ।

କିନ୍ତୁ ବେଳେବେଳେ ଏହା ଯେକୌଣସି ଆଙ୍ଗୁଠି କିମ୍ବା ଆଙ୍ଗୁଠିରେ ମଧ୍ୟ ଦେଖାଯାଏ । ଏହା କଳା କିମ୍ବା ବାଦାମୀ ରଙ୍ଗର ଦେଖାଯାଏ । ଭେରୱେଲ ହେଲ୍ଥର ରିପୋର୍ଟ ଅନୁଯାୟୀ, ସାଧାରଣତ ଲୋକମାନେ ଏହାକୁ ଫଙ୍ଗଲ ଇନ୍‌ଫେକସନ୍‌ ଭାବି ଭୁଲ କରନ୍ତି । କିନ୍ତୁ ନଖରେ ଥିବା ଏହି ବାଦାମୀ କିମ୍ବା କଳା ରଙ୍ଗ ସାଂଘାତିକ ହୋଇପାରେ । ତଥାପି, ସମସ୍ତ କଳାରେଖା ଚର୍ମ କର୍କଟ ନୁହେଁ । କିନ୍ତୁ ଯଦି ଏହା ନରମ ଦେଖାଯାଏ ଏବଂ ହାଲୁକା ରେଖା ତେବେ ନିଶ୍ଚିତ ଭାବରେ ଏହାକୁ ଯାଞ୍ଚ କର ।

 

Leave A Reply

Your email address will not be published.