ଭାରତୀୟ ବୈଜ୍ଞାନିକ ଗୋପୀ ଥୋଟାକୁରା ରଚିଲେ ଇତିହାସ, ହେଲେ ପ୍ରଥମ ଇଣ୍ଡିଆନ୍‌ ସ୍ପେସ୍‌ ଟୁରିଷ୍ଟି

ଗୋପି ଥୋଟାକୁରା ଯିଏ ପ୍ରଥମ ଇଣ୍ଡିଆନ୍‌ ସ୍ପେସ୍‌ ଟୁରିଷ୍ଟି ହୋଇ, ଆମାଜନ ପ୍ରତିଷ୍ଠାତା ଜେଫ ବେଜୋସଙ୍କ ବ୍ଲୁ ଅରିଜିନ୍ NS-୨୫ ମିଶନର କ୍ରୁଙ୍କ ଅଂଶ ଭାବରେ ସ୍ପେସ୍‌ରେ ପହଞ୍ଚିଛନ୍ତି । ତେବେ ରବିବାର ଦିନ ବ୍ଲୁ ଅରିଜିନ୍ ଏହାର ସପ୍ତମ ହ୍ୟୁାମାନ ସ୍ପେସ୍ ଫ୍ଲାଇଟ୍ ଏବଂ ନ୍ୟୁ ଶେପାର୍ଡ ପ୍ରୋଗ୍ରାମ ପାଇଁ ୨୫ ତମ ବିମାନ ସଫଳତାର ସହିତ ସମାପ୍ତ କରାଯାଇଛି ।

ଭାରତୀୟ ବୈଜ୍ଞାନିକ ଗୋପୀ ଥୋଟାକୁରା ଇତିହାସ ସୃଷ୍ଟି କରିଛନ୍ତି । ଗୋପି ଥୋଟାକୁରା ଯିଏ ପ୍ରଥମ ଇଣ୍ଡିଆନ୍‌ ସ୍ପେସ୍‌ ଟୁରିଷ୍ଟି ହୋଇ, ଆମାଜନ ପ୍ରତିଷ୍ଠାତା ଜେଫ ବେଜୋସଙ୍କ ବ୍ଲୁ ଅରିଜିନ୍ NS-୨୫ ମିଶନର କ୍ରୁଙ୍କ ଅଂଶ ଭାବରେ ସ୍ପେସ୍‌ରେ ପହଞ୍ଚିଛନ୍ତି । ତେବେ ରବିବାର ଦିନ ବ୍ଲୁ ଅରିଜିନ୍ ଏହାର ସପ୍ତମ ହ୍ୟୁାମାନ ସ୍ପେସ୍ ଫ୍ଲାଇଟ୍ ଏବଂ ନ୍ୟୁ ଶେପାର୍ଡ ପ୍ରୋଗ୍ରାମ ପାଇଁ ୨୫ ତମ ବିମାନ ସଫଳତାର ସହିତ ସମାପ୍ତ କରାଯାଇଛି ।

ତେବେ ବ୍ଲୁ ଅରିଜିନ୍‌ର ଅଫିସିଆଲ୍ ୱେବସାଇଟ୍ ଏହାକୁ ନେଇ କହିଛି ଯେ ଅନ୍ୟ ପାଞ୍ଚ ଜଣ କ୍ରୁଙ୍କ ମଧ୍ୟରେ ଆନ୍ଧ୍ରପ୍ରଦେଶରେ ଜନ୍ମିତ ଗୋପୀ ଥୋଟାକୁରା ଅଛନ୍ତି । ଗୋପୀ ଥୋଟାକୁରାଙ୍କ ବ୍ୟତୀତ ଇଲେକ୍ଟ୍ରୋନାଟ୍ କ୍ରୁରେ ମେସନ୍ ଏଜେଲ, ସିଲଭେନ ଚିରନ୍, କେନେଥ ଏଲ୍ ଏବଂ ପୂର୍ବତନ ବାୟୁସେନା କ୍ୟାପଟେନ୍ ଇଡ୍ ଡ୍ୱାଇଟ୍ ସାମିଲ ରହିଛନ୍ତି । ୧୯୬୧ ମସିହାରେ ରାଷ୍ଟ୍ରପତି ଜନ୍ ଏଫ୍ ଦ୍ୱାରା ମନୋନୀତ ହୋଇଥିବା ହେସ୍, କାରୋଲ ସ୍କୋଲାର୍ ଏବଂ ପୂର୍ବତନ ବାୟୁସେନା କ୍ୟାପଟେନ୍ ଇଡ୍ ଡ୍ୱାଇଟ୍ । କେନେଡି ଦେଶର ପ୍ରଥମ କଳା ମହାକାଶଚାରୀ ପ୍ରାର୍ଥୀ ଭାବରେ ମନୋନୀତ ହୋଇଥିଲେ, କିନ୍ତୁ ସେ ଉଡ଼ିବାର ସୁଯୋଗ ହାତଛଡ଼ା କରିଥିଲେ ।

ତେବେ ଏହା ବ୍ୟତୀତ ନ୍ୟୁ ଶେପାର୍ଡ ଏପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ୩୭ ଜଣଙ୍କୁ ମହାକାଶକୁ ପଠାଇଛନ୍ତି, ଯେଉଁଥିରେ ଏହି ଟିମ୍‌ ଅନ୍ତର୍ଭୁକ୍ତ ରହିଛି । ନ୍ୟୁ ଶେପାର୍ଡର ସିନିୟର ଭାଇସ୍‌ ପ୍ରେସିଡେଣ୍ଟ ଫିଲ୍ ଜୋଏସ୍ ଏହାକୁ ନେଇ କହିଛନ୍ତି, ‘‘ ଲାଇଫ୍‌ ବଦଳାଇଥିବା ଏକ୍ସପ୍ରିଏନ୍ସ କରିବା ଭଳି ମଉକା ଦେଇଥିବାରୁ ଆମ ଟିମ୍‌ ତରଫରୁ ବହୁତ ବହୁତ ଧନ୍ୟବାଦ । ଜୋଏସ୍ ଆହୁରି ମଧ୍ୟ କହିଛନ୍ତି ଯେ ପୃଥିବୀର ଲାଭ ପାଇଁ ମହାକାଶକୁ ରାସ୍ତା ତିଆରି କରିବା ପାଇଁ ଆମର ପ୍ରତ୍ୟେକ ମିଶନକୁ ଆଗକୁ ନେବାରେ ସାହାଯ୍ୟ କରିବା ପାଇଁ ପ୍ରସ୍ତୁତ ଅଛୁ ।

ଏହା ସହ ସୂଚନା ମୁତାବକ, ଗତ ମାସରେ ଥୋଟାକୁରା ତାଙ୍କର ସ୍ୱପ୍ନ ଏବଂ ଉଡ଼ାଣ ପ୍ରତି ଆଗ୍ରହ ଏବଂ ପୃଥିବୀର ସୁରକ୍ଷା ପାଇଁ ମିଶନ କିପରି କାର୍ଯ୍ୟ କରୁଛି ସେ ବିଷୟରେ କହିଥିଲେ । ସେ ଆହୁରି ମଧ୍ୟ କହିଛନ୍ତି ସ୍ପେସ୍‌ ଟୁରିଷ୍ଟି ଏବଂ ଏହା କିପରି ଲୋକଙ୍କ ପାଇଁ ରାସ୍ତା ଖୋଲିପାରିବ ଏବଂ ଏହାକୁ ସୁଲଭ ଏବଂ ସୁଗମ ହୋଇପାରିବ ସେ ବିଷୟରେ ଆଲୋଚନା କରିଥିଲେ ।

ଏହା ସହ ତାଙ୍କର ଭାବନାକୁ ବ୍ୟାଖ୍ୟା କରି ସେ କହିଥିଲେ, “ମୁଁ ବର୍ତ୍ତମାନ ମୋର ଭାବନାକୁ ପ୍ରକାଶ କରିପାରିବି ନାହିଁ କାରଣ ଏହା ଅର୍ବନ ଡିରେକ୍ସନ୍‌ରେ ନାହିଁ । ଏହା କିଛି ଏପରି ଜିନିଷ ଯାହା ମୁଁ ମୋ ସାଙ୍ଗରେ ନେଇଥାଏ । ଗୋପୀ ଏପରି ମଧ୍ୟ କହିଛନ୍ତି ଯେ ସେ ଜନ୍ମ ହେବା ପର ଠାରୁ ଏପରି ସ୍ୱପ୍ନ ଦେଖିଥିଲେ । ସେଠାକୁ ଯାଇ ଏଠାକୁ ଦେଖିବାର ସୁଯୋଗ ପାଇବା କିନ୍ତୁ ଖାଲି ଆଖି ଯାହା ଦେଖିପାରିବେ । ନିଜେ ଏହା କରିବା ପାଇଁ ପୁରା ଉତ୍ସାହ ହେଉଛି ଡକ୍ୟୁମେଣ୍ଟେସନ୍ କିମ୍ବା ଅନ୍ୟର ଆଖି ବିନା କ’ଣ ଘଟୁଛି ଦେଖିବା ପାଇଁ ।

ସେ ବ୍ଲୁ ଅରିଜିନ୍ ର ଟ୍ୟାଗଲାଇନ୍, ଫ୍ୟାର ଦ ବେନିଫିଟ୍‌ ଅଫ୍‌ ଅର୍ଥ’ ପାଇଁ ଜୋର୍‌ ଦେବା ତାଙ୍କୁ ଏହା ମଧ୍ୟ ଲାଗୁଛି ଯେ ପୃଥିବୀର ରକ୍ଷା କରିବା ମଧ୍ୟ ଜରୁରୀ । ସେ କହିଛନ୍ତି ଯେ ସେମାନେ କେବଳ ପୃଥିବୀର ସୁରକ୍ଷା ପାଇଁ ଗ୍ରହ ବାହାରେ ଜୀବନ ରୋମାଞ୍ଚ୍‌ କାର୍ଯ୍ୟ ଖୋଜୁଛନ୍ତି । ଏଥିସହ, ପ୍ରତ୍ୟେକ ମହାକାଶଚାରୀ ବ୍ଲୁ ଅରିଜିନ୍ ଫାଉଣ୍ଡେସନ୍, କ୍ଲବ୍ ଫର୍ ଫ୍ୟୁଚରରୁ ଏକ ପୋଷ୍ଟକାର୍ଡ ସ୍ପେସ୍ ନେଇଥିଲେ । ପୃଥିବୀର ଲାଭ ପାଇଁ STEAM ରେ କ୍ୟାରିୟର କରିବା ପାଇଁ ଭବିଷ୍ୟତ ପଢିବାକୁ ପ୍ରେରଣା ଦେବା କ୍ଲବର ଲକ୍ଷ୍ୟ । ଏହାପୂର୍ବରୁ, ଭାରତୀୟ ବାୟୁସେନାର ପୂର୍ବତନ ପାଇଲଟ ୱିଙ୍ଗ କମାଣ୍ଡର ରାକେଶ ଶର୍ମା ପ୍ରଥମ ଭାରତୀୟ ନାଗରିକ ଯିଏକି ୧୯୮୪ ମସିହାରେ ସ୍ପେସ୍‌କୁ ଯାଇଥିଲେ ।

Leave A Reply

Your email address will not be published.