୪୮-୫୦ ଡିଗ୍ରୀ ତାପମାତ୍ରା ଶରୀରର କେଉଁଠି ଅଧିକ ପ୍ରଭାବ ପକାଇଥାଏ, ମସ୍ତିସ୍କ ବିଲକୁଲ ସହିନଥାଏ

ଆଜି ପ୍ରଥମଥର ପାଇଁ ନୂଆଦିଲ୍ଲୀ ସର୍ବକାଳୀନ ରେକର୍ଡ ଭାଙ୍ଗିଛି ତାପମାତ୍ରା । ତାପମାତ୍ରା ୫୨.୩ ଡିଗ୍ରୀ ଛୁଇଁଛି । ୟୁପି ଠୁ ଆରମ୍ଭ କରି ରାଜସ୍ଥାନ ପଯ୍ୟର୍ନ୍ତ ୫୦ ଡିଗ୍ରୀ ଉପରେ ରହିଛି ତାପମାତ୍ରା । ଏଥିରୁ ଜଣାପଡୁଛି ଯେ ଏହି ସମୟରେ ସମଗ୍ର ଉତ୍ତର ଭାରତରେ ନିଆଁ ବୃଷ୍ଟି ହେଉଛି । ପ୍ରବଳ ଉତ୍ତାପରେ ମଧ୍ୟ ପବନ ମଧ୍ୟ ହେଉଛି । ଦିଲ୍ଲୀର ତିନୋଟି କେନ୍ଦ୍ରରେ ତାପମାତ୍ରା ୫୦ ଡିଗ୍ରୀ ସେଲସିୟସରେ ପହଞ୍ଚିଥିବାବେଳେ ରାଜସ୍ଥାନର ଚୁରୁ ଏବଂ ଫାଲୋଦି ଭଳି ସହରରେ ତାପମାତ୍ରା ୫୦ ଛୁଇଁଛି । ହରିୟାଣାର ସିରସା ସ୍ଥିତିରେ ମଧ୍ୟ ସମାନ ଅବସ୍ଥା । ଉତ୍ତରପ୍ରଦେଶର ଝାନସିରେ ତାପମାତ୍ରା ୪୯ ଡିଗ୍ରୀ ରେକର୍ଡ କରାଯାଇଛି । ପାଣିପାଗ ବିଭାଗର ବୈଜ୍ଞାନିକମାନେ ମଧ୍ୟ କହୁଛନ୍ତି ଯେ, ଉତ୍ତାପ ଏତେ ବିପର୍ଯ୍ୟୟରେ ପରିଣତ ହେଉଛି ଯେ ଏହା ସାଧାରଣ ଭାବରେ କଥା ନୁହେଁ । ଏହି ଉତ୍ତାପ ଏତେ ଚରମ ଯେ, ଏହାର ସାମାନ୍ୟ ସଂସ୍ପର୍ଶରେ ଆସିବା ଦ୍ୱାରା ଜୀବନ ପାଇଁ ବିପଦ ।

ତେବେ ତାପମାତ୍ରା ୪୮ ଡିଗ୍ରୀରୁ ୫୦ ଡିଗ୍ରୀ ସେଲସିୟସ ମଧ୍ୟରେ ପରିବର୍ତ୍ତନ ହେଲେ ମାନବ ଶରୀର ପାଇଁ ଏହା କେତେ ବିପଜ୍ଜନକ ତାହା ଆଜି ଆମେ ଆପଣଙ୍କୁ ଜଣାଇବୁ । ମସ୍ତିଷ୍କ ସହିତ ଶରୀରର ବିଭିନ୍ନ ଅଙ୍ଗ ଉପରେ ଏହି ଉତ୍ତାପର ଭିନ୍ନ ଏବଂ ଗମ୍ଭୀର ପ୍ରଭାବ କିପରି ରହିଛି ତାହା ମଧ୍ୟ ଆପଣଙ୍କୁ କହିବୁ ।

ମାନବ ଶରୀରର ସାଧାରଣ ତାପମାତ୍ରା ୯୮.୬ ଡିଗ୍ରୀ ଫାରେନ୍ହାଇଟ୍ ଯାହା ୩୭ ଡିଗ୍ରୀ ସେଲସିୟସ୍ ସହିତ ସମାନ । ସର୍ବାଧିକ ତାପମାତ୍ରା ଯେଉଁଠାରେ ମଣିଷ ବଞ୍ଚିପାରିବ ୧୦୮.୧୪ ଡିଗ୍ରୀ ଫାରେନ୍ହାଇଟ୍ କିମ୍ବା ୪୨.3୩ ଡିଗ୍ରୀ ସେଲସିୟସ୍ ।

ଉଚ୍ଚ ତାପମାତ୍ରା ଶରୀରର ପ୍ରୋଟିନକୁ ଅଲଗା କରିପାରେ । ମସ୍ତିଷ୍କକୁ ବହୁତ କ୍ଷତି ପହଞ୍ଚାଇପାରେ ସରଳ ଭାବରେ କହିବାକୁ ଗଲେ ମାନବ ଶରୀର ଏକ ଭଜା ଅଣ୍ଡାରେ ପରିଣତ ହୋଇପାରେ ।

ଏହା ମସ୍ତିଷ୍କ ଉପରେ କି ପ୍ରଭାବ ପକାଇଥାଏ

ମାନବ ଶରୀର ପାଇଁ ୪୮-୫୦ ଡିଗ୍ରୀ ସେଲସିୟସ ତାପମାତ୍ରା ବହନ କରିବା କଷ୍ଟକର । ମସ୍ତିଷ୍କ ଉପରେ ଏହାର ସିଧାସଳଖ ପ୍ରଭାବ କ’ଣ ହୋଇପାରେ ଆସନ୍ତୁ ଜାଣିବା…

ମସ୍ତିଷ୍କ ଏବଂ ସ୍ନାୟୁ ପ୍ରଣାଳୀ -୫୦ ଡିଗ୍ରୀ ସେଲସିୟସରୁ ଅଧିକ ତାପମାତ୍ରାରେ ଦୀର୍ଘ ସମୟ ଧରି ସଂସ୍ପର୍ଶରେ ଆସିବା ଦ୍ୱାରା ମସ୍ତିଷ୍କରେ ଘୋର କ୍ଷତି ହୋଇପାରେ, ଯାହାଦ୍ୱାରା ଦ୍ୱନ୍ଦ୍ୱ, ଭ୍ରମ ଏବଂ ଚେତନା ନଷ୍ଟ ହୋଇଯାଏ । ୪୬-୬୦ ଡିଗ୍ରୀ ସେଲସିୟସ୍ ମଧ୍ୟରେ ତାପମାତ୍ରାରେ ମସ୍ତିଷ୍କ କୋଷଗୁଡ଼ିକ ମରିବା ଆରମ୍ଭ କରନ୍ତି, କାରଣ ପ୍ରୋଟିନ୍ ମସ୍ତିଷ୍କ କୋଷ ମଧ୍ୟରେ ଜମାଟ ବାନ୍ଧିବା ଆରମ୍ଭ କରେ ।

– ୪୦ ଡିଗ୍ରୀ ସେଲସିୟସରୁ ଅଧିକ ତାପମାତ୍ରା ବିଭିନ୍ନ ପ୍ରକାରର ମସ୍ତିଷ୍କ କୋଷ ଉପରେ ଘାତକ ପ୍ରଭାବ ପକାଇଥାଏ ।

– ମସ୍ତିଷ୍କର ତାପମାତ୍ରା ୩୯ ଡିଗ୍ରୀ ସେଲସିୟସରୁ ଅଧିକ ହୋଇପାରେ । ଯେପରିକି ଆମିନୋ ଏସିଡ୍ ବୃଦ୍ଧି, ମସ୍ତିଷ୍କରୁ ରକ୍ତସ୍ରାବ, ଏବଂ ସ୍ନାୟୁ ସାଇଟୋସ୍କେଲେଟନ୍ ର ପ୍ରୋଟୋଲାଇସିସ୍ ବୃଦ୍ଧି ।

– ୫୦ ଡିଗ୍ରୀ ସେଲସିୟସ୍ ଏତେ ଉଚ୍ଚ ତାପମାତ୍ରା ଯେ ଏହା ମସ୍ତିଷ୍କ କୋଷଗୁଡ଼ିକର ଶୀଘ୍ର କ୍ଷତି ଘଟାଏ ଏବଂ ଏହି କ୍ଷତି ପୂରଣ ହୋଇପାରିବ ନାହିଁ । ନାଟକୀୟ ଭାବରେ ମସ୍ତିଷ୍କକୁ ସନ୍ତୁଳିତ କରେ ଏବଂ ଅମ୍ଳଜାନ ବ୍ୟବହାରକୁ ହ୍ରାସ କରେ । ତେଣୁ, ଏହି ତାପମାତ୍ରାରେ ବାହାରକୁ ଯିବା ସାଂଘାତିକ ହେବ ।

ହୃଦୟ ଏବଂ ରକ୍ତ ପ୍ରବାହ ପ୍ରଣାଳୀ – ରକ୍ତ ପ୍ରବାହକୁ ବଜାୟ ରଖିବା ଏବଂ ଶରୀରକୁ ଥଣ୍ଡା ରଖିବା ପାଇଁ ହୃଦୟର ଗତି ଦ୍ରୁତ ଗତିରେ ବଢ଼ିଥାଏ । ଯେଉଁମାନେ ବିଶେଷ ଭାବରେ ହୃଦଘାତରେ ପୀଡିତ ସେମାନଙ୍କ ପାଇଁ ଏହା ବିଶେଷ ବିପଜ୍ଜନକ ହୋଇପାରେ ।

ମାଂସପେଶୀ – ଡିହାଇଡ୍ରେସନ୍ ଏବଂ ଇଲେକ୍ଟ୍ରୋଲାଇଟ୍ ଅସନ୍ତୁଳନ ମାଂସପେଶୀକୁ କଷ୍ଟ ଦେଇପାରେ, ଯାହା ସରଳ କାର୍ଯ୍ୟକୁ ମଧ୍ୟ କଷ୍ଟସାଧ୍ୟ କରିଥାଏ ।

ଚର୍ମ – ଉତ୍ତାପ କାରଣରୁ ଘା ’ଏବଂ ଆଭ୍ୟନ୍ତରୀଣ ରକ୍ତସ୍ରାବ ବାହାରିବା ଆରମ୍ଭ କରେ । ଚର୍ମ ନିକଟରେ ଥିବା ରକ୍ତ କଣିକା ଫାଟି ଯାଇପାରେ । ଅମ୍ଳଜାନ କିମ୍ବା ପୋଷକ ତତ୍ତ୍ୱ ଅଭାବରୁ ରକ୍ତ ପ୍ରବାହ ବୃଦ୍ଧି ପାଇଥାଏ ।

ଶ୍ୱାସକ୍ରିୟା ପ୍ରଣାଳୀ – ଶ୍ୱାସକ୍ରୀୟା ହାର ବଢ଼ିଯାଏ , ଯାହା ଶୀଘ୍ର ଏବଂ ଅଳ୍ପ ନିଶ୍ୱାସ ନେବାରେ ସମସ୍ୟା ସୃଷ୍ଟି ହୋଇପାରେ ।

ହଜମ ପ୍ରକ୍ରିୟା – ଡିହାଇଡ୍ରେସନ୍ ଏବଂ ଇଲେକ୍ଟ୍ରୋଲାଇଟ୍ ଅସନ୍ତୁଳନ ଯୋଗୁଁ ବାନ୍ତି ଏବଂ ଝାଡ଼ା ହୋଇପାରେ ।

ସାମଗ୍ରିକ ପ୍ରଭାବ – ୫୦ ଡିଗ୍ରୀ ସେଲସିୟସରୁ ଅଧିକ ତାପମାତ୍ରାରେ ଦୀର୍ଘ ସମୟ ଧରି ସଂସ୍ପର୍ଶରେ ଆସିବା ଦ୍ୱାରା କ୍ଲାନ୍ତ, ହାଟଷ୍ଟ୍ରୋକ୍‌ ଯଦି ତୁରନ୍ତ ଚିକିତ୍ସା ନ କରାଯାଏ ମୃତ୍ୟୁ ମଧ୍ୟ ହୋଇପାରେ । ଏହି ପ୍ରଭାବଗୁଡିକ ହ୍ରାସ କରିବାକୁ ଏହି ପଦକ୍ଷେପ ଗ୍ରହଣ କରାଯାଇପାରେ ।

 

Leave A Reply

Your email address will not be published.