ରେଲୱେରେ ଏକ ବର୍ଷରେ କେତେ ଆସିଥାଏ ଇଲେକ୍ଟ୍ରିସିଟି ବିଲ୍? ଜାଣନ୍ତୁ ସମ୍ପୂର୍ଣ୍ଣ ତଥ୍ୟ

ସାଧାରଣ ଘରେ ବିଦ୍ୟୁତ୍ ବିଲ୍ ବୃଦ୍ଧି ହେତୁ ଲୋକମାନେ ଅନେକ ସମୟରେ ଲୋକେ ନାନା ପ୍ରକାର ଅସୁବିଧାର ସମ୍ମୁଖୀନ ହୋଇଥାନ୍ତି । ଏଭଳି ପରିସ୍ଥିତିରେ ଆପଣ କେବେ ଭାବିଛନ୍ତି କି ରେଳବାଇରେ ପ୍ରତିଦିନ କେତେ ବିଦ୍ୟୁତ୍ ଖର୍ଚ୍ଚ ହୁଏ ଏବଂ ସେମାନେ ୟୁନିଟ୍ ପିଛା କେତେ ଟଙ୍କା ଦେଇଥାନ୍ତି? ଭାରତରେ, ଅଧିକାଂଶ ଲୋକ ଟ୍ରେନରେ ଯାତ୍ରା କରିବା ଆରାମଦାୟକ ବୋଲି ଭାବନ୍ତି, ଏପରି ପରିସ୍ଥିତିରେ, ଆପଣ ଜାଣନ୍ତି କି ବିଦ୍ୟୁତରେ ଚାଲୁଥିବା ଟ୍ରେନରେ କେତେ ବିଦ୍ୟୁତ୍ ଖର୍ଚ୍ଚ ହେଉଛି ଏବଂ ରେଳବାଇକୁ କେତେ ବିଲ୍ ଦେବାକୁ ପଡିବ?

ଭାରତୀୟ ରେଳବାଇର ଅଧା ଟ୍ରେନ୍ ବିଦ୍ୟୁତରେ ଚଳାଚଳ କରୁଥିବାବେଳେ କିଛି ଟ୍ରେନ୍ ଡିଜେଲରେ ଚାଲିଥାଏ । ଆପଣଙ୍କୁ କହି ରଖୁଛୁ ଯେ ବିଦ୍ୟୁତରେ ଚାଲୁଥିବା ଟ୍ରେନ ୧ କିଲୋମିଟର ଚାଲିବାରେ ୨୦ ୟୁନିଟ୍ ଖର୍ଚ୍ଚ ହୋଇଛି । ଯଦି ଗଣମାଧ୍ୟମର ରିପୋର୍ଟକୁ ବିଶ୍ୱାସ କରାଯାଏ, ତେବେ ଆଜମେର୍ ରେଲୱେ ଡିଭିଜନରେ ଚାଲୁଥିବା ଇଲେକ୍ଟ୍ରିକ୍ ଟ୍ରେନ୍ ଗୁଡିକ ୨୦ ୟୁନିଟରେ ଏକ କିଲୋମିଟର ଦୂରତା ଅତିକ୍ରମ କରୁଛି । ବିଶେଷ କଥା ହେଉଛି ଡିଜେଲ ଇଞ୍ଜିନ ଅପେକ୍ଷା ବୈଦ୍ୟୁତିକ ଟ୍ରେନ୍ ଅଧିକ ଶସ୍ତା ଅଟେ ।

ଟ୍ରେନରେ ବିଦ୍ୟୁତ୍ ବିଲ୍ ବିଷୟରେ କହିବାକୁ ଗଲେ ରେଳବାଇ ୟୁନିଟ୍ ପିଛା ପ୍ରାୟ ୬. ୫୦ ଟଙ୍କା ଦେଇଥାଏ । ଏଭଳି ପରିସ୍ଥିତିରେ, ଯଦି ୧ କିଲୋମିଟର ଚାଲିବା ସମୟରେ ୨୦ ୟୁନିଟ୍ ବିଦ୍ୟୁତ୍ ଖର୍ଚ୍ଚ ହୁଏ ତେବେ ଏକ କିଲୋମିଟରର ମୋଟ ମୂଲ୍ୟ ୧୩୦ ଟଙ୍କା ଆସିଥାଏ । ଏହି ଅନୁଯାୟୀ, ରେଳବାଇର ବିଦ୍ୟୁତ୍ ବିଲ୍ ଏକ ମାସରେ କେତେ ବିଦ୍ୟୁତ୍ ଖର୍ଚ୍ଚ ହୁଏ ତାହା ଉପରେ ନିର୍ଭର କରେ । ଏହା ବ୍ୟତୀତ, ଏହି ପ୍ରଶ୍ନ ଆପଣଙ୍କ ମନରେ ମଧ୍ୟ ଥିବ ଯେ ବେଳେବେଳେ ଅନେକ କ୍ଷେତ୍ରରେ ବିଦ୍ୟୁତ୍ ବନ୍ଦ ହୋଇଯାଏ, ତେବେ ଟ୍ରେନ୍ କାହିଁକି ବନ୍ଦ ହୁଏ ନାହିଁ?

ତେବେ ଏହାର ଉତ୍ତର ହେଉଛି ରେଳବାଇ ସିଧାସଳଖ ବିଦ୍ୟୁତ୍ ଗ୍ରୀଡରୁ ବିଦ୍ୟୁତ୍ ପାଇଥାଏ । ସେଥିପାଇଁ ଟ୍ରେନରେ କେବେ ବି ବିଦ୍ୟୁତ କାଟ ହୁଏ ନାହିଁ । ଏହି ବିଦ୍ୟୁତ୍ ସିଧାସଳଖ ଭାବରେ ବିଦ୍ୟୁତ୍ ଉତ୍ପାଦନ କେନ୍ଦ୍ରରୁ ଗ୍ରୀଡରୁ ଯୋଗାଯାଏ, ଯେଉଁଠାରୁ ଏହା ସବଷ୍ଟେସନକୁ ପଠାଯାଏ । ଏହି କାରଣରୁ ଆପଣ ରେଳ ଷ୍ଟେସନ ପାର୍ଶ୍ୱରେ ପ୍ରାୟତଃ ବୈଦ୍ୟୁତିକ ସବ୍ ଷ୍ଟେସନ୍ ମଧ୍ୟ ଦେଖିଥିବେ ।

Leave A Reply

Your email address will not be published.