ତାଜମହଲରେ କେତେ ମାର୍ବଲ ଲାଗିଛି ଓ ଏହାର ଦାମ କେତେ? ଜାଣନ୍ତୁ ସମ୍ପୂର୍ଣ୍ଣ ତଥ୍ୟ

ପ୍ରେମର ପ୍ରତୀକ ତାଜ ମହଲ । ଯାହା ବର୍ତ୍ତମାନ ଦୁନିଆର ସପ୍ତମ ଆଶ୍ଚର୍ଯ୍ୟ ମଧ୍ୟରୁ ଗୋଟିଏ । କିନ୍ତୁ ଆପଣ କେବେ ଜାଣିବାକୁ ଚେଷ୍ଟା କରିଛନ୍ତି କି ଏହି ତାଜମହଲ ନିର୍ମାଣରେ କେତେ ପଥର ବ୍ୟବହାର କରାଯାଇଥିଲା ଏବଂ ଯଦି ଆପଣ ଆଜି ବଜାରରେ ଏହି ପଥର କିଣିବାକୁ ଯାଆନ୍ତି ତେବେ ଏହାର ମୂଲ୍ୟ କ’ଣ ହେବ?

ପ୍ରେମର ପ୍ରତୀକ ତାଜ ମହଲ । ଏହାର ନାଁ ଶୁଣିଲେ ଶାହଜାହାନ ଏବଂ ମୁମତାଜଙ୍କ କଥା ମନେ ପଡ଼ିଯାଏ । ଯାହା ବର୍ତ୍ତମାନ ଦୁନିଆର ସପ୍ତମ ଆଶ୍ଚର୍ଯ୍ୟ ମଧ୍ୟରୁ ଗୋଟିଏ । ଇତିହାସ ଅନୁସାରେ, ତାଜମହଲର ନିର୍ମାଣ ୧୬୩୧ ମସିହାରେ ଆରମ୍ଭ ହୋଇଥିଲା, ଯାହାକି ସମ୍ପୂର୍ଣ୍ଣ ହେବାକୁ ୪ ବର୍ଷ ସମୟ ଲାଗିଥିଲା ଅର୍ଥାତ ୧୬୫୩ରେ ଏହାର ନିର୍ମାଣ କାର୍ଯ୍ୟ ଶେଷ ହୋଇଥିଲା । ମୁମତାଜଙ୍କ ସ୍ମୃତିରେ ଶାହାଜାହାନ ତାଜମହଲ ନିର୍ମାଣ କରିଥିଲେ । ଏହି ସ୍ଥାନକୁ ବୁଲିବା ପାଇଁ ପ୍ରତି ବର୍ଷ ଅନେକ ଲୋକ ଆସିଥାନ୍ତି କାରଣ ଏହା ଦେଖିବାକୁ ଅତ୍ୟନ୍ତ ସୁନ୍ଦର ଏବଂ ଆକର୍ଷଣୀୟ ।

କିନ୍ତୁ ଆପଣ କେବେ ଜାଣିବାକୁ ଚେଷ୍ଟା କରିଛନ୍ତି କି ଏହି ତାଜମହଲ ନିର୍ମାଣରେ କେତେ ପଥର ବ୍ୟବହାର କରାଯାଇଥିଲା ଏବଂ ଯଦି ଆପଣ ଆଜି ବଜାରରେ ଏହି ପଥର କିଣିବାକୁ ଯାଆନ୍ତି ତେବେ ଏହାର ମୂଲ୍ୟ କ’ଣ ହେବ? ଇଣ୍ଟରନେଟରେ ଉପଲବ୍ଧ ସୂଚନା ଅନୁଯାୟୀ, ସମଗ୍ର ତାଜମହଲ ନିର୍ମାଣ ପାଇଁ ପ୍ରାୟ ୧.୫ ନିୟୁତ ଘନଫୁଟ ମାର୍ବଲ ବ୍ୟବହାର କରାଯାଇଛି । ଆଜି ଯଦି ଆମେ ଏହି ପଥରଗୁଡିକର ମୂଲ୍ୟ ହିସାବ କରୁ ତେବେ ଏହି ସଂଖ୍ୟା କୋଟି କୋଟି ଟଙ୍କା ହେବ । ତେବେ ଆସନ୍ତୁ ଆଜି ଏହା ବିଷୟରେ ଜାଣିବା ।

ବାସ୍ତବରେ, ଯଦି ଆମେ ଏକ ଘନଫୁଟକୁ ବର୍ଗଫୁଟରେ ଭାଙ୍ଗିବା ତେବେ ଏହା ୬ ବର୍ଗଫୁଟ । ଏଭଳି ପରିସ୍ଥିତିରେ, ଯେତେବେଳେ ଆମେ ୧.୫ ମିଲିୟନକୁ ୬ ଗୁଣା କରିବା, ଏହି ସଂଖ୍ୟା ୯,୦୦୦,୦୦୦ ବର୍ଗଫୁଟ ହେବ । ରିପୋର୍ଟ ଅନୁଯାୟୀ, ଗୋଟିଏ ବର୍ଗଫୁଟ ମାର୍ବଲର ମୂଲ୍ୟ ୪୦୦ ଟଙ୍କା । ତଦନୁସାରେ, ଯେତେବେଳେ ଆମେ ୯,୦୦୦,୦୦୦କୁ ୬ରେ ଗୁଣିବା ତେବେ ବାହାରକୁ ଆସିଥିବା ସଂଖ୍ୟା ୩୬ କୋଟି ଟଙ୍କା । ତେବେ ଯଦି ଆପଣ ତାଜମହଲରେ ସ୍ଥାପିତ ମୋଟ ପଥରର ଦାମ ଜାଣିବାକୁ ଚାହୁଁଛନ୍ତି, ତେବେ ଏହାର ଦାମ ହେଉଛି ୩୬ କୋଟି ଟଙ୍କା ।

ଧଳାମାର୍ବଲ ପଥରରେ ନିର୍ମିତ ଏହି ସଂରଚନା ସମଗ୍ର ବିଶ୍ୱର ପର୍ଯ୍ୟଟକମାନଙ୍କ ଆକର୍ଷଣର କେନ୍ଦ୍ରବିନ୍ଦୁ ଅଟେ । ନିଜ ସୌନ୍ଦର୍ଯ୍ୟ ଯୋଗୁଁ ଏହା ବିଶେଷ ଭାବରେ ଲୋକଙ୍କୁ ଆକର୍ଷିତ କରେ । କୁହାଯାଏ ସୂର୍ଯୋଦୟ ଓ ପୂର୍ଣ୍ଣିମା ରାତିରେ ଏହାର ଆକର୍ଷଣ ବଢିଥାଏ । ସୂଚନା ଅନୁଯାୟୀ, ଏହା ପ୍ରାୟ ୨୦,୦୦୦କାରିଗରଙ୍କ ଦ୍ୱାରା ନିର୍ମିତ ହୋଇଥିଲା ଏବଂ ଏହି ଭଳି ମହଲ ଦ୍ୱିତୀୟ ଥର ନିର୍ମାଣ ହୋଇପାରିବ ନାହିଁ । ଏହା ମଧ୍ୟ କୁହାଯାଏ ଯେ ଏହାର ନିର୍ମାଣ ପାଇଁ ଏକ ହଜାର ହାତୀ ଲାଗିଥିଲେ ।

Leave A Reply

Your email address will not be published.