ଶ୍ରମିକଙ୍କ ମୁଣ୍ଡରେ ୨୮ ଇଟା, ଲୋକେ କହିଲେ ଏ ଇଟା ନୁହେଁ ପରିବାରର ଦାୟିତ୍ୱ

ମଣିଷର ଆବଶ୍ୟକତା ପାଇଁ ତାଙ୍କୁ କିଛି କରିବାକୁ ବାଧ୍ୟ କରେ । ଯଦି ଜଣେ ବ୍ୟକ୍ତି ଅଭାବୀ, ଅର୍ଥର ଅଭାବ ଏବଂ ପରିବାରର ଦାୟିତ୍ୱ ଅଛି, ତେବେ ଏହା ଏକ ବୋଝ ହୋଇଯାଏ । ତା’ପରେ ବ୍ୟକ୍ତି କିଛି କରି ସେମାନଙ୍କ ପାଇଁ ଟଙ୍କା ରୋଜଗାର କରିବାକୁ ଚେଷ୍ଟା କରିବା ଆରମ୍ଭ କରେ । ଏବେ ଜଣେ ଶ୍ରମିକଙ୍କ ମୁଣ୍ଡରେ ୨୮ଟି ଇଟା ନେଉଥିବାର ଏକ ଭିଡିଓ ଭାଇରାଲ ହେବାରେ ଲାଗିଛି ।

ମଣିଷର ଆବଶ୍ୟକତା ପାଇଁ ତାଙ୍କୁ କିଛି କରିବାକୁ ବାଧ୍ୟ କରେ । ଯଦି ଜଣେ ବ୍ୟକ୍ତି ଅଭାବୀ, ଅର୍ଥର ଅଭାବ ଏବଂ ପରିବାରର ଦାୟିତ୍ୱ ଅଛି, ତେବେ ଏହା ଏକ ବୋଝ ହୋଇଯାଏ । ତା’ପରେ ବ୍ୟକ୍ତି କିଛି କରି ସେମାନଙ୍କ ପାଇଁ ଟଙ୍କା ରୋଜଗାର କରିବାକୁ ଚେଷ୍ଟା କରିବା ଆରମ୍ଭ କରେ । ଏହି ଉପାୟରେ, ସେ ସହଜରେ ସେହି କାର୍ଯ୍ୟଗୁଡ଼ିକୁ ମଧ୍ୟ କରିପାରିବେ ଯାହା ଅନ୍ୟମାନଙ୍କ ପାଇଁ ଅସମ୍ଭବ ମନେହୁଏ । ଏବେ ଜଣେ ଶ୍ରମିକଙ୍କ ମୁଣ୍ଡରେ ୨୮ଟି ଇଟା ନେଉଥିବାର ଏକ ଭିଡିଓ ଭାଇରାଲ ହେବାରେ ଲାଗିଛି । ସେ କିଛି ନିର୍ମାଣ କାର୍ଯ୍ୟରେ ନିୟୋଜିତ ଅଛନ୍ତି । ଲୋକମାନେ ତାଙ୍କର କଠିନ ପରିଶ୍ରମ ଦେଖି ଆଶ୍ଚର୍ଯ୍ୟ ହୋଇଯାଇଛନ୍ତି, କିନ୍ତୁ ତାଙ୍କର ଅସହାୟତାକୁ ଦେଖି ଭାବପ୍ରବଣ ମଧ୍ୟ ହୋଇଛନ୍ତି ।

କିଛି ଦିନ ପୂର୍ବେ ଇନଷ୍ଟାଗ୍ରାମ ଆକାଉଣ୍ଟରେ @pascalinfratech ରେ ଏକ ଭିଡିଓ ପୋଷ୍ଟ କରାଯାଇଥିଲା, ଯେଉଁଥିରେ ଜଣେ ଶ୍ରମିକ ନିର୍ମାଣ କାର୍ଯ୍ୟରେ ନିୟୋଜିତ ଥିଲେ । ଦୈନିକ ମଜୁରୀ ଶ୍ରମିକମାନଙ୍କ ପାଇଁ ପ୍ରତିଦିନ କାମ ପାଇବା ଏକ ବଡ଼ ଆହ୍ଵାନ୍‌ । ତା’ପରେ ସେମାନେ କେଉଁ କାମ କରୁଛନ୍ତି ତାହା ଦେଖନ୍ତି ନାହିଁ । ସେମାନଙ୍କର କଠିନ ପରିଶ୍ରମ ଉପରେ ସମ୍ପୂର୍ଣ୍ଣ ଆତ୍ମବିଶ୍ୱାସ ଅଛି । ରକ୍ତ ଏବଂ ଝାଳ ସହିତ ସେ ନିଜ ପରିବାର ଚଳାଇବା ପାଇଁ ଟଙ୍କା ରୋଜଗାର କରନ୍ତି । କିନ୍ତୁ ସେମାନଙ୍କର କଠିନ ପରିଶ୍ରମ ଦେଖି ଜଣେ ଆଶ୍ଚର୍ଯ୍ୟ ହେବା ସହିତ ନିରାଶ ମଧ୍ୟ ହୁଏ । କିନ୍ତୁ ସେମାନଙ୍କୁ ନିଜ ପରିବାରର ଦାୟିତ୍ୱ ପାଇଁ ଏତେ ପରିଶ୍ରମ କରିବାକୁ ପଡିବ, ଯେଉଁଥିରେ ଅନେକ ଆଘାତ ହେବାର ଆଶଙ୍କା ମଧ୍ୟ ରହିଥାଏ ।

ଏହି ଭାଇରାଲ୍ ଭିଡିଓରେ ଶ୍ରମିକ ଗୋଟିଏ କି ଦୁଇଟି ନୁହେଁ ବରଂ ୨୮ଟି ଇଟା ଉଠାଇଛନ୍ତି । ସର୍ବପ୍ରଥମେ ବ୍ୟକ୍ତି ତାଙ୍କ ମୁଣ୍ଡରେ ଏକ କାଠ ବାଡ଼ି ରଖିଛନ୍ତି । ତା’ପରେ ସେ ଗୋଟିଏ ଇଟା ରଖିଥାଏ । ସେ ଅଧିକାଂଶ ଇଟାକୁ ନିଜେ ରଖନ୍ତି, ତାପରେ ଯେତେବେଳେ ତାଙ୍କ ହାତ ଦୁଇଟି ଉପରକୁ ପହଞ୍ଚି ପାରିବ ନାହିଁ, ସେଠାରେ ଅନ୍ୟ ଜଣେ ତାଙ୍କ ମୁଣ୍ଡରେ ଦୁଇଟି ଇଟା ରଖିଥାଏ । ଆପଣ କଳ୍ପନା କରନ୍ତୁ ସେ ନିଶ୍ଚୟ ତାଙ୍କ ମୁଣ୍ଡରେ କେତେ ଓଜନ ଉଠାଇଥିବେ ! ଏହା ବାସ୍ତବରେ ଏକ ଆଶ୍ଚର୍ଯ୍ୟଜନକ କଥା , ଏବଂ ବିପଜ୍ଜନକ ମଧ୍ୟ, କାରଣ ଇଟା ତାଙ୍କ ମୁଣ୍ଡ ଉପରେ ଚାପ ପକାଇପାରେ ।

ଏହି ଭିଡିଓ ୩ କୋଟିରୁ ଅଧିକ ଲୋକ ଦେଖିଥିବାବେଳେ ଅନେକ ଲୋକ ମନ୍ତବ୍ୟ ଦେଇ ନିଜର ମତାମତ ଦେଇଛନ୍ତି । ଜଣେ କହିଛନ୍ତି ଯେ ଶୀତତାପ ନିୟନ୍ତ୍ରିତ କାର୍ଯ୍ୟାଳୟରେ ବସିଥିବା କର୍ପୋରେଟ୍ କର୍ମଚାରୀମାନେ ଅନୁଭବ କରନ୍ତି ଯେ ସେମାନଙ୍କ କାମ ଅଧିକ କଷ୍ଟସାଧ୍ୟ । ଅନ୍ୟ ଜଣେ କହିଛନ୍ତି ଯେ ଏହି ବ୍ୟକ୍ତି ଇଟା ଉଠାଉ ନାହାଁନ୍ତି, ବରଂ ପରିବାରର ଦାୟିତ୍ୱ ବହନ କରୁଛନ୍ତି । ସେହିପରି ଅନ୍ୟ ଜଣେ କହିଛନ୍ତି ଯେ ଏପରି ଲୋକମାନେ ନିଜ କାର୍ଯ୍ୟ ଦ୍ୱାରା ବିଶ୍ୱକୁ ଅଧିକ ଶକ୍ତିଶାଳୀ କରନ୍ତି ।

Leave A Reply

Your email address will not be published.