ଆସନ୍ତାକାଲି ନାଗ ପଞ୍ଚମୀ: ଜାଣନ୍ତୁ କିପରି ଶିବଙ୍କୁ ପୂଜିବେ, କ’ଣ କରିବେ ଏବଂ କ’ଣ କରିବେ ନାହିଁ

ଆରମ୍ଭ ହୋଇ ଯାଇଛି ଶ୍ରାବଣ ମାସ। ଆଜି ହେଉଛି ଶ୍ରାବଣ ମାସର ତୃତୀୟ ସୋମବର। ଏହି ମାସକୁ କାର୍ତ୍ତିକ ମାସ ପରେ ଦ୍ଵିତୀୟ ଶ୍ରାବଣ ମାସ କୁହାଯାଏ। ଶ୍ରାବଣ ମାସର ରହିଛି ଅନେକ ମହତ୍ତ୍ଵ । ସେଥିପାଇଁ କାଉଡ଼ି ଯାତ୍ରା ମଧ୍ୟ କରନ୍ତି ଭକ୍ତ ମାନେ। ତେବେ ଆସନ୍ତା କାଲି ନାଗ ପଞ୍ଚମି। ଏହି ନାଗ ପଞ୍ଚମୀର ମଧ୍ୟ ଅନେକ ମହତ୍ତ୍ଵ ରହିଛି। ଶ୍ରାବଣ ମାସର ଶୁକ୍ଲା ପଞ୍ଚମିରେ ପାଳନ କରାଯାଏ ନାଗ ପଞ୍ଚମି। ଏହି ବର୍ଷ ନାଗପଞ୍ଚମି ମଙ୍ଗଳବାର, ଅଗଷ୍ଟ ୨ ତାରିଖରେ ପାଳନ କରାଯିବ।

ଏହି ଦିନ ସର୍ପମାନଙ୍କୁ ପୂଜା କରାଯାଏ ଏବଂ କ୍ଷୀରରେ ଅଭିଷେକ କରାଯାଏ। ଏହି ଦିନ ଶିବ ଭକ୍ତମାନେ ସର୍ପମାନଙ୍କୁ ପୂଜା କରନ୍ତି, ସେମାନଙ୍କୁ କ୍ଷୀର ଦିଅନ୍ତି ଏବଂ ଆଶୀର୍ବାଦ ପ୍ରାପ୍ତ କରନ୍ତି। ଭଗବାନ ଶିବ ଶଙ୍କର ତାଙ୍କ ବେକରେ ସାପ ପିନ୍ଧିଛନ୍ତି, ତେଣୁ ଏହି ଦିନ ଭଗବାନ ଶିବଙ୍କୁ ସାପ ସହିତ ପୂଜା କରାଯିବା ଉଚିତ୍।

ପୌରାଣିକ କାଳରୁ, ସର୍ପମାନଙ୍କୁ ଦେବତା ପରି ପୂଜା କରାଯାଏ। ନାଗ ପଞ୍ଚମୀ ଦିନ ନାଗ ଦେବତାଙ୍କୁ ପୂଜା କରି ସମସ୍ତ ଇଚ୍ଛା ପୂରଣ ହୁଏ ବୋଲି ବିଶ୍ୱାସ କରାଯାଏ। ଏଥିସହ ନାଗ ପଞ୍ଚମି ଅବସରରେ କରାଯାଇଥିବା ପୂଜା ରାହୁ-କେତୁ ଏବଂ କାଳସର୍ପ ଦୋଶ ପ୍ରଭାବରୁ ମୁକ୍ତି ଦେଇଥାଏ। ବିଶ୍ୱାସ କରାଯାଏ ଯେ ଏହି ଦିନ ଜଣେ ବ୍ୟକ୍ତି ଯିଏ ଶିବଙ୍କୁ ପୂଜା କରନ୍ତି ଏବଂ ସାପ ଦେବତାଙ୍କ ପୂଜା ସହିତ ରୁଦ୍ରାଭିଷେକ କରନ୍ତି, ତାଙ୍କ ଜୀବନର ସମସ୍ତ ଅସୁବିଧା ଦୂର ହୋଇଯାଏ।

ନାଗପଞ୍ଚମିର ମହତ୍ତ୍ଵ ବିଷୟରେ କହିବାକୁ ଗଲେ, ହିନ୍ଦୁ ଧର୍ମରେ ସର୍ପ ଦେବତାଙ୍କର ବିଶେଷ ମହତ୍ତ୍ୱ ରହିଛି। ନାଗପଞ୍ଚମି ଦିନ ସୁଖ,ସମୃଦ୍ଧତା ଓ କ୍ଷେତରେ ଫସଲର ସୁରକ୍ଷା ପାଇଁ ସାପକୁ ଉପାସନା କରି ପୂଜାପାଠ କରାଯାଏ।

ତେବେ ସର୍ପ ମଧ୍ୟ ଶିବ ଶଙ୍କରଙ୍କ ବେକର ଅଳଙ୍କାର ଏବଂ ଭଗବାନ ବିଷ୍ଣୁଙ୍କ ଶଯ୍ୟା। ବିଶ୍ୱାସ କରାଯାଏ ଯେ ଯେଉଁମାନେ ଭଗବାନ ଶିବଙ୍କୁ ରୁଦ୍ରାଭିଷେକ ସହ ପୂଜା କରନ୍ତି ଏବଂ ନାଗ ପଞ୍ଚମି ଦିନ ରୁଦ୍ରାଭିଷେକ କରନ୍ତି, ସେମାନଙ୍କ ଜୀବନ ସାରା କାଳସର୍ପ ଦୋଶ ଦୂର ହୁଏ। ଏହି ଦିନ, ସାପମାନଙ୍କୁ ସ୍ନାନ କରି ଉପାସନା କରାଯାଏ। ସାପକୁ ପୂଜା କରିବା ଦ୍ୱାରା ବ୍ୟକ୍ତିର ଜୀବନରୁ ସାପ କାମୁଡ଼ିବାର ଆଶଙ୍କା କମିଯାଏ। ନାଗପଞ୍ଚାମି ଦିନ, ଯଦି ଘରର ମୁଖ୍ୟ ପ୍ରବେଶ ପଥରେ ସାପର ଚିତ୍ର ତିଆରି ହୁଏ, ତେବେ ନାଗ ଦେବତା ସେହି ଘରେ ସନ୍ତୁଷ୍ଟ ହୁଅନ୍ତି ଏବଂ ସେହି ଘରର ସଦସ୍ୟମାନଙ୍କ ସମସ୍ତ ଦୁଃଖ ଦୂର ହୋଇଯାଏ। ନାଗପଞ୍ଚମି ଦିନ ଏହି କାମ କରନ୍ତୁ। ନାଗପଞ୍ଚମି ଦିନ ଉପବାସ ପାଳନ କରି ସର୍ପ ଦେବତାଙ୍କୁ ପୂଜା କରାଯାଏ।

ଏହି ଦିନ ସାପ ଦେବତାଙ୍କୁ ପୂଜା କରନ୍ତୁ ଏବଂ ତାଙ୍କୁ କ୍ଷୀର, ମିଠା ଏବଂ ଫୁଲ ଅର୍ପଣ କରନ୍ତୁ। ନାଗପଞ୍ଚମି ଦିନ ପୂଜାପାଠ ସମୟରେ ନାଗ ପଞ୍ଚମି ମନ୍ତ୍ର ଜପ କରାଯିବା ଉଚିତ୍। ଯାହାର ରାଶିରେ ରାହୁ-କେତୁ ଠିକ୍ ନଥାନ୍ତି, ସେମାନଙ୍କୁ ଏହି ଦିନ ନାଗ ଦେବତାଙ୍କୁ ପୂଜା କରିବା ଉଚିତ୍। ଏହା କରିବା ଦ୍ୱାରା, ରାଶିଫଳର ସମସ୍ୟା ଦୂର ହୋଇପାରିବ।

ମନେରଖନ୍ତୁ ଯେ ଏହି ଦିନ ଏକ ପିତ୍ତଳ ପାତ୍ରରେ ଶିବଲିଙ୍ଗ କିମ୍ବା ନାଗ ଦେବଙ୍କୁ କ୍ଷୀର ଅର୍ପଣ କରାଯିବା ଉଚିତ୍। ଜଳ ଯୋଗାଇବା ପାଇଁ ଏକ ତମ୍ବା ପାତ୍ର ବ୍ୟବହାର କରନ୍ତୁ।

ଜାଣନ୍ତୁ ନାଗ ପଞ୍ଚମି ଦିନ କେଉଁ କାମ କରିବେ ନାହିଁ:
ନାଗପଞ୍ଚମି ଦିନ ଭୁଲରେ ମଧ୍ୟ ଚାଷ କାର୍ଯ୍ୟ କରନ୍ତୁ ନାହିଁ। ଶ୍ରାବଣ ମାସରେ, ସାପ ପ୍ରାୟତ କ୍ଷେତରେ ବାହାରିଥାଏ ଏବଂ କାମ ସମୟରେ ସାପମାନେ ଆଘାତ ପାଇପାରନ୍ତି ଏବଂ ସାପକୁ ହତ୍ୟା କରିବା ପାଇଁ ଆପଣଙ୍କୁ ଦାୟୀ କରାଯାଇପାରେ। ନାଗ ପଞ୍ଚମି ଦିନ ତୀକ୍ଷ୍ଣ ଜିନିଷ ବ୍ୟବହାର କରିବା ଠାରୁ ଦୂରେଇ ରୁହନ୍ତୁ।

ଏହି ଦିନ ନା ଲୁହାର କୌଣସି ବସ୍ତୁ ବ୍ୟବହାର କରନ୍ତୁ ନାହିଁ। ଏମିତିକି ରୋଷେଇ ମଧ୍ୟ କୌଣସି ଲୁହା ପାତ୍ରରେ ଖାଦ୍ୟ ରାନ୍ଧନ୍ତୁ ନାହିଁ ନାଗପଞ୍ଚମି ଦିନ, ମାଂସ କିମ୍ବା ମଦ୍ୟପାନ କିମ୍ବା ପ୍ରତିଶୋଧପରାୟଣ ଖାଦ୍ୟଠାରୁ ନିଜକୁ ଦୂରେଇ ରଖନ୍ତୁ। ଭଗବାନ ଶିବଙ୍କ ମନ୍ତ୍ର ଜପ କରନ୍ତୁ।ନାଗ ପଞ୍ଚମିରେ ନାଗଙ୍କ ମନ୍ତ୍ର ଜପ କରିବା ଉଚିତ୍। ନାଗପଞ୍ଚମି ଦିନ ଭଗବାନ ଭୋଳା ନାଥଙ୍କ ଏକ ମନ୍ଦିରରେ ରୁଦ୍ରାଭିଷେକ କରିବା ପରେ ‘ନାଗେନ୍ଦ୍ର ହରାଇ ଓମ୍ ନମଃ ଶିବାୟ ‘ ମନ୍ତ୍ର ଜପ କରନ୍ତୁ। ଏହି ମନ୍ତ୍ର ଜପ କରିବା ପରେ ‘ଓମ୍ ନାଗଦେବତାୟ ନାମ ‘ ବା ‘ ଓମ୍ ନାଗକୁଳାୟ ବିଦ୍ମହେ ବିଷଦନ୍ତାୟ ଧିମହି ତନୌ ସର୍ପ ପ୍ରାଚୋଦୟତ ‘ ମନ୍ତ୍ର ୧୦୮ ଥର ଜପ କରନ୍ତୁ । ବିଶ୍ଵାସ ରହିଛି ଏପରି କରିବା ଦ୍ୱାରା ସବୁ ଦୁଃଖ ଦୂର ହେବା ସହିତ ମାନସିକ ଶାନ୍ତି ମିଳିବ।

Leave A Reply

Your email address will not be published.