ରହସ୍ୟମୟ ମନ୍ଦିର; ଏଠାରେ ଭୋଗ ନ ଲାଗିଲେ ଶୁଖିଯାଆନ୍ତି ଠାକୁର

ଦୁନିଆରେ ଭାରତ ହେଉଛି ବିଶ୍ୱାସର କେନ୍ଦ୍ର ବିନ୍ଦୁ । ଏଠାରେ ଅନେକ ଆଶ୍ଚର୍ଯ୍ୟଜନକ ଏବଂ ରହସ୍ୟମୟ ମନ୍ଦିର ଅଛି। ଏମାନଙ୍କ ଭିତରେ ଏପରି ଅନେକ ମନ୍ଦିର ଅଛି ଯାହାର ରହସ୍ୟ ଆଜି ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ବୈଜ୍ଞାନିକ ମାନଙ୍କ ଦ୍ୱାରା ସମାଧାନ ହୋଇପାରିନାହିଁ । ସେହିପରି ଏଭଳି ଏକ ରହସ୍ୟମୟ କୃଷ୍ଣ ମନ୍ଦିର କେରଳର ଥିରୁଭରପ୍ପୁଠାରେ ଅବସ୍ଥିତ। ଏହି ପ୍ରସିଦ୍ଧ ମନ୍ଦିର ପ୍ରାୟ ୧୫୦୦ ବର୍ଷ ତଳର ବୋଲି ବିଶ୍ଵାସ କରାଯାଏ। ଅନେକ କିମ୍ବଦନ୍ତୀ ଏହି ମନ୍ଦିର ସହ ଜଡ଼ିତ।

କୁହାଯାଏ ଯେ ବନବାସ ସମୟରେ ପାଣ୍ଡବମାନେ ଭଗବାନ କୃଷ୍ଣଙ୍କ ମୂର୍ତ୍ତି ପୂଜା କରି ସେମାନଙ୍କୁ ଭୋଗ ଅର୍ପଣ କରୁଥିଲେ। ପାଣ୍ଡବମାନଙ୍କ ବନବାସ ଶେଷ ହେବା ପରେ ଥିରୁଭରପ୍ପୁରରେ ଭଗବାନ କୃଷ୍ଣଙ୍କର ଏହି ପ୍ରତିମା ଛାଡିଥିଲେ, କାରଣ ଏଠାରେ ଥିବା ମତ୍ସ୍ୟଜୀବୀମାନେ ସେଠାରେ ମୂର୍ତ୍ତି ଛାଡିବାକୁ ଅନୁରୋଧ କରିଥିଲେ। ସେବେ ଠାରୁ ମତ୍ସ୍ୟଜୀବୀମାନେ ଭଗବାନ କୃଷ୍ଣଙ୍କୁ ଗ୍ରାମ ଦେବତା ଭାବରେ ପୂଜା କରିବା ଆରମ୍ଭ କରିଥିଲେ। ମତ୍ସ୍ୟଜୀବୀମାନେ ଥରେ ଅସୁବିଧାର ସମ୍ମୁଖୀନ ହୋଇଥିଲେ, ଜଣେ ଜ୍ୟୋତିଷ ସେମାନଙ୍କୁ କହିଥିଲେ ଯେ ଆପଣ ସମସ୍ତ ପୂଜାକୁ ସଠିକ୍ ଭାବରେ କରିପାରୁନାହାନ୍ତି । ଏହା ପରେ ସେ ଭଗବାନ କୃଷ୍ଣଙ୍କ ପ୍ରତିମାକୁ ସମୁଦ୍ର ହ୍ରଦରେ ବୁଡାଇ ଦେଇଥିଲେ ।

କେରଳର ଏକ ଋଷି ବିଲ୍ୱୟମଙ୍ଗଲମ୍ ସ୍ୱାମୀ ଥରେ ଡଙ୍ଗାରେ ଯାତ୍ରା କରୁଥିଲେ, କିନ୍ତୁ ତାଙ୍କ ଡଙ୍ଗା ଗୋଟିଏ ସ୍ଥାନରେ ଅଟକି ଯାଇଥିଲା। ଲକ୍ଷ ଲକ୍ଷ ଚେଷ୍ଟା ପରେ ମଧ୍ୟ ଡଙ୍ଗା ଆଗକୁ ବଢ଼ି ପାରିଲା ନାହିଁ, ତେଣୁ ତାଙ୍କ ମନରେ ପ୍ରଶ୍ନ ଉଠିବାକୁ ଲାଗିଲା ଯେ ତାଙ୍କ ଡଙ୍ଗା ଆଗକୁ କାହିଁକି ବଢୁ ନାହିଁ । ଏହା ପରେ, ପାଣିରେ ଅଳ୍ପ ବୁଡ଼ ପକାଇବା ପରେ ସେ ସେଠାରେ ଏକ ପ୍ରତିମା ପଡ଼ିଥିବାର ଦେଖିଲେ।

ଏହା ପରେ ଋଷି ବିଲ୍ୱୟମଙ୍ଗଲମ୍ ଏହି ପ୍ରତିମାକୁ ପାଣି ଭିତରୁ ବାହାର କରି ନିଜ ଡଙ୍ଗାରେ ରଖିଥିଲେ। ତା’ପରେ ସେ ଏକ ଗଛ ମୂଳରେ ବିଶ୍ରାମ ନେବାକୁ ଅଟକି ଗଲେ ଏବଂ ସେହି ପ୍ରତିମାକୁ ସେଠାରେ ରଖିଥିଲେ । ଯେତେବେଳେ ସେ ଯିବାକୁ ବାହାରିଲେ, ସେତେବେଳେ ସେ ମୂର୍ତ୍ତି ଉଠାଇବାକୁ ଚେଷ୍ଟା କଲେ, କିନ୍ତୁ ମୂର୍ତ୍ତିଟି ସେଠାରେ ଅଟକି ଗଲା । ଏହା ପରେ ସେଠାରେ ପ୍ରତିମା ସ୍ଥାପନ କରାଯାଇଥିଲା। ଏହି ମୂର୍ତ୍ତିଟି ଭଗବାନ କୃଷ୍ଣଙ୍କର ସେହି ସମୟର, ଯେତେବେଳେ ସେ କଂସଙ୍କୁ ଙ୍କୁ ହତ୍ୟା କରିଥିଲେ, ସେତେବେଳେ ସେ ବହୁତ ଭୋକିଲା ଥିଲେ । ଏହି ଏହି ମାନ୍ୟତା ଅନୁଯାୟୀଭଗବାନ କୃଷ୍ଣଙ୍କୁ ସର୍ବଦା ଭୋଗ ଲାଗି ହୋଇଥାଏ ।

ବିଶ୍ୱାସ କରାଯାଏ ଯେ ଏଠାରେ ଅବସ୍ଥିତ ଭଗବାନ ଭୋକକୁ ସହ୍ୟ କରିପାରନ୍ତି ନାହିଁ , ଯେଉଁଥିପାଇଁ ସେଠାରେ ଭୋଗ ଲାଗି କରିବା ପାଇଁ ସ୍ୱତନ୍ତ୍ର ବ୍ୟବସ୍ଥା କରାଯାଇଛି । ଏହି ଭୋଗ ଦିନକୁ ୧୦ ଥର ପ୍ରଭୁଙ୍କୁ ଅର୍ପଣ କରାଯାଏ । ଯଦି ଭୋଗ ଦିଆଯାଇନଥାଏ ତେବେ ସେମାନଙ୍କ ଶରୀର ଶୁଖିଯାଏ । ଏହା ମଧ୍ୟ ବିଶ୍ୱାସ କରାଯାଏ ଯେ ଭଗବାନ କୃଷ୍ଣ ନିଜେ ଏହି ପ୍ରସାଦକୁ ଖାଇଥାନ୍ତି ।

ପୂର୍ବରୁ ଏହି ମନ୍ଦିର ଚନ୍ଦ୍ରଗ୍ରହଣ ସମୟରେ ସାଧାରଣ ମନ୍ଦିର ପରି ବନ୍ଦ ହୋଇଆସୁଥିଲା, କିନ୍ତୁ ଥରେ ଏପରି ଯାହାକୁ ଶୁଣିଲେ ଆଶ୍ଚର୍ଯ୍ୟ ହୋଇଯିବେ। ଚନ୍ଦ୍ରଗ୍ରହଣ ଶେଷ ହେବା ବେଳକୁ ତାଙ୍କର ପ୍ରତିମା ଶୁଖିଯାଇଥିଲା । ଯେତେବେଳେ ଆଦି ଶଙ୍କରାଚାର୍ଯ୍ୟ ଏହା ଜାଣିଲେ, ସେ ନିଜେ ଏହି ପରିସ୍ଥିତି ଦେଖିବା ପାଇଁ ସେଠାରେ ପହଞ୍ଚିଥିଲେ । ସେ ଏହି ଅଦ୍ଭୁତ କଥା ମଧ୍ୟ ଜାଣି ଆଶ୍ଚର୍ଯ୍ୟ ହୋଇଗଲେ। ଏହା ପରେ ସେ କହିଥିଲେ ଯେ ଚନ୍ଦ୍ରଗ୍ରହଣ ସମୟରେ ମଧ୍ୟ ମନ୍ଦିର ଖୋଲା ରହିବା ଦରକାର ଏବଂ ପ୍ରଭୁଙ୍କୁ ଠିକ୍ ସମୟରେ ଭୋଗ ଲଗାଇବା ଉଚିତ୍।

ଆଦି ଶଙ୍କରାଚାର୍ଯ୍ୟଙ୍କ ଆଦେଶ ଅନୁଯାୟୀ ଏହି ମନ୍ଦିର ୨୪ ଘଣ୍ଟା ମଧ୍ୟରେ ମାତ୍ର ୨ ମିନିଟ୍ ପାଇଁ ବନ୍ଦ ରହିଛି। ମନ୍ଦିର ୧୧.୫୮ ମିନିଟରେ ବନ୍ଦ ହୋଇ ଠିକ୍ ୧୨ ଟା ସମୟରେ ୨ ମିନିଟ୍ ପରେ ଖୋଲା ହୋଇଥାଏ । ମନ୍ଦିର ପୁରୋହିତଙ୍କୁ ତାଲା ଚାବି ସହିତ କୁରାଢ଼ୀ ମଧ୍ୟ ଦିଆଯାଇଛି । ପୁରୋହିତଙ୍କୁ କୁହାଯାଇଛି ଯେ ଯଦି ତାଲା ଖୋଲିବାକୁ ସମୟ ଲାଗେ, ତେବେ ସେ କୁରାଢ଼ୀ ଦ୍ୱାରା ତାଲା ଭାଙ୍ଗିବ କାରଣ ପ୍ରଭୁଙ୍କୁ ଭୋଗ ଅର୍ପଣ କରିବାରେ ଯେପରି ବିଳମ୍ବ ହେବା ଉଚିତ୍ ନୁହେଁ। ଏହା ବ୍ୟତୀତ, ଯେତେବେଳେ ପ୍ରଭୁ ଅଭିଷିକ୍ତ ହୁଅନ୍ତି, ପ୍ରଥମେ ଦେବତାଙ୍କର ମୁଣ୍ଡ ଏବଂ ପରେ ସମଗ୍ର ଶରୀର ଶୁଖିଯାଏ । କାରଣ ଅଭିଷେକ କରିବା ସମୟରେ ଅଧିକ ସମୟ ଲାଗିଥାଏ ଓ ଭୋଗ ଅର୍ପଣ କରିବାରେ ବିଳମ୍ବ ହୋଇଥାଏ ।

Leave A Reply

Your email address will not be published.