ଦୁନିଆର ସବୁଠାରୁ ବଡ ହିନ୍ଦୁ ମନ୍ଦିର, ୧୧୦୦ ବର୍ଷ ପୁରୁଣା ଏହାର ଇତିହାସ

ଆପଣ ଭାରତର ପ୍ରତ୍ୟେକ କୋଣ ଅନୁକୋଣରେ ମନ୍ଦିର ପାଇବେ । କିନ୍ତୁ ଯେତେବେଳେ ବିଶ୍ୱର ବୃହତ୍ତମ ମନ୍ଦିର ବିଷୟରେ କଥା ଆସେ, ସେତେବେଳେ ଭାରତର ନାମ ଏଥିରେ ଦେଖାଯାଏ ନାହିଁ । ଏଭଳି ପରିସ୍ଥିତିରେ ପ୍ରଶ୍ନ ଉଠୁଛି ଯେ ଦୁନିଆର ସବୁଠୁ ବଡ ମନ୍ଦିର କେଉଁଠାରେ ଅଛି? ଆସନ୍ତୁ ଜାଣିବା ଏହା ବିଷୟରେ..

ଦୁନିଆର ଅଧିକାଂଶ ହିନ୍ଦୁ ଭାରତରେ ରୁହନ୍ତି, ତେଣୁ ଆମ ଦେଶରେ ମନ୍ଦିର ସଂଖ୍ୟା ମଧ୍ୟ ବହୁତ ଅଧିକ । କିନ୍ତୁ ଯେତେବେଳେ ବିଶ୍ୱର ବୃହତ୍ତମ ମନ୍ଦିର ବିଷୟରେ କଥା ଆସେ, ସେତେବେଳେ ଭାରତର ନାମ ଏଥିରେ ଦେଖାଯାଏ ନାହିଁ । ଆପଣ ଭାରତର ପ୍ରତ୍ୟେକ କୋଣ ଅନୁକୋଣରେ ମନ୍ଦିର ପାଇବେ । ହିନ୍ଦୁ ଦେବତା ଏବଂ ଦେବୀଙ୍କ ଉପରେ ବିଶ୍ୱାସର ପ୍ରତୀକ ହୋଇଥିବା ମନ୍ଦିରରେ ଭଗବାନଙ୍କ ପ୍ରତିମା ପୂଜା କରାଯାଏ । ଏଭଳି ପରିସ୍ଥିତିରେ ପ୍ରଶ୍ନ ଉଠୁଛି ଯେ ଦୁନିଆର ସବୁଠୁ ବଡ ମନ୍ଦିର କେଉଁଠାରେ ଅଛି?

ତେବେ ବିଶ୍ୱର ବୃହତ୍ତମ ମନ୍ଦିର କାମ୍ବୋଡିଆରେ ଅବସ୍ଥିତ । ଏଠାରେ ଥିବା ଅଙ୍ଗ୍କୋର ୱାଟ ମନ୍ଦିର ଦୁନିଆର ସବୁଠୁ ବଡ ମନ୍ଦିର ଭାବରେ ପରିଗଣିତ ହୁଏ । ପ୍ରାଚୀନ କାଳରେ ଏହି ମନ୍ଦିରର ନାମ ‘ଯଶୋଧରପୁର’ ଥିଲା । ଏହି ମନ୍ଦିର ପ୍ରାୟ ୧୬୨.୬ ହେକ୍ଟର ଉପରେ ବ୍ୟାପିଛି । ଯାହା ଭଗବାନ ବିଷ୍ଣୁଙ୍କ ପାଇଁ ଉତ୍ସର୍ଗୀକୃତ । ଏହି ମନ୍ଦିର ମେରୁ ପର୍ବତର ପ୍ରତୀକ ଭାବରେ ବିବେଚନା କରାଯାଏ । ଯାହା ମିକାଙ୍ଗ ନଦୀ କୂଳରେ ସିମରିପ୍ ସହରରେ ନିର୍ମିତ । ଏହି ମନ୍ଦିର ୧୧୧୨-୫୩ ର ଶାସନ କାଳରେ ସମ୍ରାଟ ସୂର୍ଯ୍ୟବର୍ମନଙ୍କ ଦ୍ୱାରା ନିର୍ମିତ ହୋଇଥିଲା ।

ଦୃଶ୍ୟରେ ଅତି ସୁନ୍ଦର ଦେଖାଯାଉଥିବା ଏହି ମନ୍ଦିରର କାନ୍ଥରେ ହିନ୍ଦୁ ଶାସ୍ତ୍ରଗୁଡ଼ିକର ଚିତ୍ର ରହିଛି, ଏହା ବ୍ୟତୀତ ଦେବତା ଏବଂ ଅସୁରମାନଙ୍କ ମଧ୍ୟରେ ସମୁଦ୍ର ମନ୍ଥନ ମଧ୍ୟ ଏହି ମନ୍ଦିରରେ ଚିତ୍ରିତ ହୋଇଛି । ଏହି ବିରାଟ ମନ୍ଦିରର କାନ୍ଥରେ ମୂର୍ତ୍ତିଗୁଡ଼ିକରେ ରାମାୟଣର କାହାଣୀ ମଧ୍ୟ ଚିତ୍ରିତ ହୋଇଛି । ଏଥିରୁ ଜଣାପଡୁଛି ଯେ ଭାରତୀୟ କଳାକାରମାନେ ବିଦେଶ ଯିବା ପରେ ମଧ୍ୟ ଭାରତୀୟ କଳାକୁ ଜୀବନ୍ତ ରଖିଥିଲେ । ମନ୍ଦିରରେ କରାଯାଇଥିବା ଚିତ୍ରକଳାକୁ ଦେଖିଲେ ଏହା ଭାରତୀୟ ଗୁପ୍ତ କଳା ଦ୍ୱାରା ପ୍ରଭାବିତ ହୋଇଥିବା ଜଣାପଡିଥାଏ ।

ଏହି ମନ୍ଦିରର ସୌନ୍ଦର୍ଯ୍ୟ ଦେଖି କାହାର ବି ଆଖି ଲାଖିଯିବ । କାମ୍ବୋଡ଼ିଆରେ ଥିବା ଏହି ହିନ୍ଦୁ ମନ୍ଦିର ବିଷୟରେ ଶୁଣି ଆପଣ ଜାଣିପାରୁଥିବେ ଯେ ହିନ୍ଦୁ ଧର୍ମ କେବଳ ଭାରତରେ ସୀମିତ ନୁହେଁ । ଏହାର ପ୍ରାଚୀନ ସଂସ୍କୃତିର ଝଲକ ସମଗ୍ର ବିଶ୍ୱରେ ଦୃଶ୍ୟମାନ ହେଉଛି । ଏହି କାରଣ ଯୋଗୁଁ ହିନ୍ଦୁ ଧର୍ମର ପ୍ରତୀକ, ଅବଶେଷ, ମୂର୍ତ୍ତି ଏବଂ ପ୍ରାଚୀନ ମନ୍ଦିରଗୁଡିକ ବିଦେଶରେ ମଧ୍ୟ ଦେଖିବାକୁ ମିଳେ । ଏହି ବିଶାଳ ତଥା ସୁନ୍ଦର ମନ୍ଦିର ଦର୍ଶନ କରିବା ପାଇଁ ପ୍ରତିବର୍ଷ ଲକ୍ଷ ଲକ୍ଷ ପର୍ଯ୍ୟଟକ ଆସିଥାନ୍ତି ।

Leave A Reply

Your email address will not be published.