ଭାରତର ଶେଷ ଗାଁ, ଏହିଠାରୁ ସ୍ୱର୍ଗ ଯାଇଥିଲେ ପାଣ୍ଡଵ

ଆପଣ ସେହି ଗାଁ ବିଷୟରେ ଜାଣିଛନ୍ତି କି ଯାହାକୁ ଭାରତର ଶେଷ ଗ୍ରାମ କୁହାଯାଏ, ଏହା ମଧ୍ୟ କୁହାଯାଏ ଯେ ସେହି ସ୍ଥାନରୁ ହିଁ ପାଣ୍ଡବମାନେ ସ୍ୱର୍ଗକୁ ଯାଇଥିଲେ । ଆଜି ଆମେ ଆପଣଙ୍କୁ ଭାରତର ଶେଷ ଗାଁ ବିଷୟରେ ଜଣାଇବୁ । ଭାରତ ହେଉଛି ଏକ ଦେଶ ଯିଏକି ଏହାର ପୁରୁଣା ସଭ୍ୟତା ଏବଂ ସଂସ୍କୃତି ଅନୁସରଣ କରେ ଏବଂ ଏଥିପାଇଁ ଭାରତ ସାରା ଦୁନିଆରେ ବେଶ ଜଣାଶୁଣା । ଭାରତ ଏପରି ଏକ ସ୍ଥାନ ଯେଉଁଠାରେ ଲୋକମାନେ ପୁରାଣ ଏବଂ ଶାସ୍ତ୍ର ଉପରେ ବିଶ୍ୱାସ କରନ୍ତି । ଆମ ପୁରାଣ ଶାସ୍ତ୍ର ମହାଭାରତରେ ପାଣ୍ଡବଙ୍କ ବିଷୟରେ ମଧ୍ୟ ଉଲ୍ଲେଖ କରାଯାଇଛି ।

ସେମାନେ ମହାଭାରତର ଏକ ଗୁରୁତ୍ୱପୂର୍ଣ୍ଣ ଯୋଦ୍ଧା ଭାବରେ ପରିଗଣିତ ହୁଅନ୍ତି । ଏଥି ସହିତ, ସେ ଭାରତର ଶେଷ ଗାଁ ସହିତ ମଧ୍ୟ ଜଡିତ, ଯାହା ବିଷୟରେ ମଧ୍ୟ କୁହାଯାଏ ଯେ ଏଠାକୁ ଯାଇ ଦାରିଦ୍ରତା ଦୂର ହୁଏ । ଯଦି ପୁରାଣକୁ ବିଶ୍ୱାସ କରାଯାଏ, ତେବେ ଏହି ଗ୍ରାମ ଭଗବାନ ଶିବଙ୍କ ଦ୍ୱାରା ଆଶୀର୍ବାଦ ପ୍ରାପ୍ତ ହୋଇଛି । ସେଠାକୁ ଯିବା ଦ୍ୱାରା ସମସ୍ତ ପ୍ରକାରର ଯନ୍ତ୍ରଣାରୁ ମୁକ୍ତି ମିଳିଥାଏ ବୋଲି ଶାସ୍ତ୍ରରେ ବିବେଚନା କରାଯାଇଛି । ବାସ୍ତବରେ, ଭାରତର ଏହି ଶେଷ ଗାଁ ବଦ୍ରିନାଥ ଠାରୁ ୪ କିଲୋମିଟର ଦୂରରେ ଚୀନ୍ ସୀମାରେ ଅବସ୍ଥିତ ।

ଏହି ଗାଁର ନାମ ହେଉଛି ମାନା ଏବଂ ଏହାର ପୌରାଣିକ ନାମ ହେଉଛି ମଣିଭଦ୍ରା । କୁହାଯାଏ ଯେ ପାଣ୍ଡବମାନେ ଏହି ଗାଁ ଦେଇ ସ୍ୱର୍ଗକୁ ଯାଇଥିଲେ । ଏହି ଗାଁରେ ଅଲକାନନ୍ଦ ଏବଂ ସରସ୍ୱତୀ ନଦୀର ଏକ ମିଳନ ସ୍ଥଳ ମଧ୍ୟ ଅଛି । କୁହାଯାଏ ଯେ ସ୍ୱର୍ଗକୁ ଯିବାବେଳେ ପାଣ୍ଡବ ଏହି ଗ୍ରାମରେ ସରସ୍ୱତୀ ନଦୀ ଦେଇ ଯିବା ପାଇଁ ରାସ୍ତା ମାଗିଥିଲେ, କିନ୍ତୁ ସରସ୍ୱତୀ ନଦୀ ସେମାନଙ୍କୁ ରାସ୍ତା ଦେଇନଥିଲେ । ସେତେବେଳେ ଭୀମ ନଦୀ ଉପରେ ବିରାଟ ପଥର ରଖିଦେଇଥିଲେ, ସେଥିରୁ ନିର୍ମିତ ବ୍ରିଜ ବର୍ତ୍ତମାନ ଭୀମ ବ୍ରିଜ ନାମରେ ପରିଚିତ । ତେବେ ଏହି ଗ୍ରାମକୁ ନେଇ ଏଭଳି ଅନେକ ରୋଚକ କଥା ରହିଛି ।

Leave A Reply

Your email address will not be published.