ଜାଣନ୍ତୁ କେଉଁଠି ଅଛି ଦୁନିଆର ସବୁ ଠାରୁ ବଡ଼ ମ୍ୟୁାଜିୟମ୍‌, କ’ଣ ରହିଛି ଖାସ୍‌

ଖୁବ୍ କମ୍ ଲୋକ ଜାଣନ୍ତି ଯେ ବିଶ୍ୱର ବୃହତ୍ତମ ମ୍ୟୁାଜିୟମ୍‌ କେଉଁଠାରେ ଅଛି । ତାହେଲେ ଆସନ୍ତୁ ଆମେ ଆଜି ଆପଣଙ୍କୁ ଜାଣିଇବୁ ଯେ ବିଶ୍ୱର ସର୍ବ ବୃହତ ମ୍ୟୁାଜିୟମ୍‌ ଫ୍ରାନ୍ସର ପ୍ୟାରିସରେ ଅବସ୍ଥିତ । ଯାହାର ନାମ ମୁସି ଡୁ ଲେବର । ଏହି ମ୍ୟୁାଜିୟମ୍‌ଟି ବହୁତ ପୁରୁଣା ।

ଆପଣ ନିଶ୍ଚିତ ଭାବରେ ଅନେକ ଥର ମ୍ୟୁାଜିୟମ୍‌ ପରିଦର୍ଶନ କରିବାକୁ ଯାଇଥିବେ । ତେବେ ଆପଣ ଅନେକ ଥର ଏହି ମ୍ୟୁାଜିୟମ୍‌ଗୁଡ଼ିକୁ ବହୁତ ବଡ଼ ପାଇଥିବେ ଯାହା ବିଭିନ୍ନ ପ୍ରକାରର ହୋଇଥାଏ । କିନ୍ତୁ ଖୁବ୍ କମ୍ ଲୋକ ଜାଣନ୍ତି ଯେ ବିଶ୍ୱର ବୃହତ୍ତମ ମ୍ୟୁାଜିୟମ୍‌ କେଉଁଠାରେ ଅଛି । ତାହେଲେ ଆସନ୍ତୁ ଆମେ ଆଜି ଆପଣଙ୍କୁ ଜାଣିଇବୁ ଯେ ବିଶ୍ୱର ସର୍ବ ବୃହତ ମ୍ୟୁାଜିୟମ୍‌ ଫ୍ରାନ୍ସର ପ୍ୟାରିସରେ ଅବସ୍ଥିତ । ଯାହାର ନାମ ମୁସି ଡୁ ଲେବର । ଏହି ମ୍ୟୁାଜିୟମ୍‌ଟି ବହୁତ ପୁରୁଣା । ଆପଣ ଜାଣି ଆଶ୍ଚର୍ଯ୍ୟ ହେବେ ଯେ ଏହି ମ୍ୟୁାଜିୟମ୍‌ ଏତେ ବଡ ଯେ ଗୋଟିଏ ଦିନରେ ମଧ୍ୟ ଏହା ଦେଖିବା ସମ୍ଭବ ନୁହେଁ ।

ଜାଣନ୍ତୁ ଦୁନିଆର ସବୁଠୁ ବଡ ମ୍ୟୁାଜିୟମ୍‌ କେଉଁଠାରେ ଅଛି ?
ଏହି ମ୍ୟୁାଜିୟମ୍‌ ଫ୍ରାନ୍ସର ପ୍ୟାରିସରେ ନିର୍ମିତ । ଯାହା ୧୭୯୩ ମସିହାରେ ପୂର୍ବତନ ଶାହା ମହଲରେ ଖୋଲା ଯାଇଥିଲା । ସେହି ସମୟରେ ଏହି ମ୍ୟୁାଜିୟମ୍‌ରେ ୫୩୭ ଚିତ୍ରର ଏକ ପ୍ରଦର୍ଶନୀ ଆୟୋଜିତ ହୋଇଥିଲା । ଏହି ମ୍ୟୁାଜିୟମ୍‌ ୬୦୬୦୦ବର୍ଗଫୁଟରେ ନିର୍ମିତ । ବିଶେଷ କଥା ହେଉଛି ଦୁନିଆର ସବୁଠାରୁ ଧନୀ ମ୍ୟୁାଜିୟମ୍‌ ବ୍ୟତୀତ ଏହା ମଧ୍ୟ ସର୍ବାଧିକ ପରିଦର୍ଶିତ ମ୍ୟୁାଜିୟମ୍‌ ।

ତେବେ ୨୦୨୨ ମସିହାରେ ୯୦ ଲକ୍ଷ ଲୋକ ଏହି ମ୍ୟୁାଜିୟମ୍‌ ଦେଖିବାକୁ ଆସିଥିଲେ । ଏହି ମ୍ୟୁାଜିୟମ୍‌ରେ ୮ଟି କ୍ୟୁରେଟାରୀ ବିଭାଗ ଅଛି । ଯେଉଁଥିରେ ୩ ଲକ୍ଷ ୮୦ ହଜାରରୁ ଅଧିକ ପୁରୁଣା ବସ୍ତୁ ପ୍ରଦର୍ଶିତ ହୋଇଛି । ଯେଉଁଥିରେ ମୁଖ୍ୟତଃ ପ୍ରାଚୀନ ମୂର୍ତ୍ତି, ପ୍ରାଚୀନ କଳା, ଚିତ୍ର ଏବଂ ପ୍ରତ୍ନତାତ୍ତ୍ୱିକ ଆବିଷ୍କାରରେ ମିଳୁଥିବା ବସ୍ତୁ ଅନ୍ତର୍ଭୁକ୍ତ ରହିଛି ।

ସେଠାରେ ୨୪ ଘଣ୍ଟା ସୁରକ୍ଷା ଦିଆଯାଇଥାଏ :
ଏହି ମ୍ୟୁାଜିୟମ୍‌ରେ ଦୁନିଆର ସବୁଠାରୁ ପ୍ରସିଦ୍ଧ ଚିତ୍ର ମୋନାଲିସା ଏବଂ ବିନସ୍‌ ଡି ମିଲୋ ରଖାଯାଇଛି । ଏଭଳି ପରିସ୍ଥିତିରେ ଏହି ମ୍ୟୁାଜିୟମ୍‌ର ସୁରକ୍ଷା ପାଇଁ ହଜାର ହଜାର ସୁରକ୍ଷା କର୍ମୀ ନିୟୋଜିତ ହୋଇଛନ୍ତି । ଯେଉଁମାନେ ଆଧୁନିକ ଅସ୍ତ୍ରଶସ୍ତ୍ରରେ ସଜ୍ଜିତ ହୋଇଛନ୍ତି ।

ଭାରତର ବୃହତ୍ତମ ମ୍ୟୁାଜିୟମ୍‌ :
ଯଦି ଆମେ ଭାରତର ବୃହତ୍ତମ ମ୍ୟୁାଜିୟମ୍‌ ବିଷୟରେ କଥାହେବା, ଏହା କୋଲକାତାରେ ଅବସ୍ଥିତ । କୋଲକାତାର ଏହି ମ୍ୟୁାଜିୟମ୍, ଯେଉଁଥିରେ ଐତିହ୍ୟ ରହିଛି, ପ୍ରକୃତରେ ଏହା ଏକ ଐତିହ୍ୟ ଯାହା ୨୦୦ ବର୍ଷ ଧରି ସେଠାରେ ରହିଆସିଛି । ଏହା ବ୍ୟତୀତ ୪୦୦୦ବର୍ଷ ପୁରୁଣା କଙ୍କାଳ ମଧ୍ୟ ଏଠାରେ ଦେଖିବାକୁ ମିଳିଥାଏ । ଏହା ସହ ହରପ୍ପା ସଭ୍ୟତାର ବସ୍ତୁ ମଧ୍ୟ ଏଠାରେ ରଖାଯାଇଛି ।

Leave A Reply

Your email address will not be published.