ଯଦି ଆପଣଙ୍କ ପାଖରେ ଅଛି ଟ୍ରେନ୍ ଟିକେଟ୍, ତେବେ ପାଇପାରିବେ ଏହି ୬ଟି ଲାଭ

ଯଦି ଆପଣ ଟ୍ରେନରେ ଯାତ୍ରା କରୁଛନ୍ତି ଏବଂ ଆପଣଙ୍କ ପାଖରେ ଟ୍ରେନ୍ ର କନର୍ଫମ୍ ଟିକେଟ୍ ଅଛି, ତେବେ ଆପଣ ସେହି ଟିକେଟ୍ ରୁ ଅନେକ ଲାଭ ପାଇପାରିବେ ।

ରାଞ୍ଚି: ଯଦି ଆପଣ ଟ୍ରେନରେ ଯାତ୍ରା କରୁଛନ୍ତି ଏବଂ ଆପଣଙ୍କ ପାଖରେ ଟ୍ରେନ୍ ର କନର୍ଫମ୍ ଟିକେଟ୍ ଅଛି, ତେବେ ଆପଣ ସେହି ଟିକେଟ୍ ରୁ ଅନେକ ଲାଭ ପାଇପାରିବେ । ଅଧିକାଂଶ ଲୋକ ଜାଣନ୍ତି ଯେ ଟ୍ରେନ୍ ଟିକେଟ୍ କେବଳ ଯାତ୍ରା ପାଇଁ ଉପଯୋଗୀ, କିନ୍ତୁ ତାହା ନୁହେଁ । ଏହି ଟିକେଟ୍ ମାଧ୍ୟମରେ ଆପଣ ଅନେକ ସୁବିଧା ପାଇପାରିବେ । ଯାହା ବିଷୟରେ ଆପଣଙ୍କ ଭିତରୁ ଅଧିକାଂଶ ଲୋକ ଜାଣିନଥିବେ । ରାଞ୍ଚି ରେଳ ବିଭାଗର ବରିଷ୍ଠ ଡିସିଏମ୍ ନିଶାନ୍ତ କୁମାର କହିଛନ୍ତି ଯେ, ଟ୍ରେନ ଟିକେଟର ଅନେକ ଉପଯୋଗ ରହିଛି । ଏହା ମାଧ୍ୟମରେ ଆପଣ ଖାଦ୍ୟ ଠାରୁ ଆରମ୍ଭ କରି ଜରୁରୀକାଳୀନ ଚିକିତ୍ସା ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ସବୁକିଛି ପାଇପାରିବେ । ଆପଣମାନେ କେବଳ ଏହି ବିଷୟରେ ଜାଣିବା ଆବଶ୍ୟକ ।

ତେବେ ଆସନ୍ତୁ ଜାଣିବା ସେହି ସମସ୍ତ ସୁବିଧା ବିଷୟରେ:

– ଯଦି ଆପଣଙ୍କର ଏକ ନିଶ୍ଚିତ ବା କନର୍ଫମ୍ ଟ୍ରେନ୍ ଟିକେଟ୍ ଅଛି ଏବଂ ରହିବାକୁ ଆପଣଙ୍କୁ ଏକ ହୋଟେଲ ଦରକାର, ତେବେ ଆପଣ IRCTC ର ଛାତ୍ରାବାସ ବ୍ୟବହାର କରିପାରିବେ । ଯେଉଁଠାରେ ଆପଣ ଏକ ରୁମ୍ ବହୁତ ଶସ୍ତାରେ ପାଇପାରିବେ । ଯାହା ୧୫୦ ଟଙ୍କା ଭିତରେ ରହିବ। ଏହା କେବଳ ୨୪ ଘଣ୍ଟା ପାଇଁ ବୈଧ ଅଟେ ।

-ଭାରତୀୟ ରେଳବାଇରେ ତକିଆ, ବେଡସିଟ୍ ଏବଂ କମ୍ବଳ ସବୁ ଏସି ୧, ୨ ଏବଂ ୩ରେ ଉପଲବ୍ଧ । ଏହି ସମସ୍ତ ସୁବିଧା ଗରିବ ରଥରେ ମଧ୍ୟ ମାଗଣାରେ ଉପଲବ୍ଧ । ଯଦି ଆପଣ ଏସିରେ ଏହି ଜିନିଷଗୁଡିକ ପାଇ ନାହାଁନ୍ତି ତେବେ ଆପଣ ଆପଣଙ୍କର ଟ୍ରେନ୍ ଟିକେଟ୍ ଦେଖାଇ ଏହି ଜିନିଷ ଗୁଡିକୁ ନେଇ ରିପାରିବେ । ଏଥିପାଇଁ ଆପଣଙ୍କୁ କୌଣସି ଅତିରିକ୍ତ ଦେୟ ଦେବାକୁ ପଡିବ ନାହିଁ।

-ଯଦି ଆପଣ ଟ୍ରେନରେ ଯାତ୍ରା କରିବା ସମୟରେ ଅସୁସ୍ଥ ଅନୁଭବ କରୁଛନ୍ତି କିମ୍ବା ଆପଣଙ୍କର କୌଣସି ଜରୁରୀକାଳୀନ ପରିସ୍ଥିତି ଅଛି, ତେବେ ଟ୍ରେନରେ ଯଥାଶୀଘ୍ର ସାହାଯ୍ୟ ପାଇଁ ସମ୍ପୂର୍ଣ୍ଣ ସୁବିଧା ଅଛି । ଆପଣଙ୍କୁ କେବଳ ଟ୍ରେନର ଆରପିଏଫ୍ ଯବାନଙ୍କୁ ଜଣାଇବାକୁ ପଡିବ । ଯଦି ଆପଣ ଚାହାଁନ୍ତି, ଆପଣ ୧୩୯କୁ କଲ କରିପାରିବେ । ଏଥିରେ ଆପଣ ତୁରନ୍ତ ପ୍ରାଥମିକ ଚିକିତ୍ସା ସୁବିଧା ପାଇପାରିବେ । ଯଦି ଟ୍ରେନରେ ଆପଣ ଆବଶ୍ୟକ କରୁଥିବା ସୁବିଧା ମିଳିନାହିଁ, ତେବେ ଏହା ପରବର୍ତ୍ତୀ ଷ୍ଟେସନରେ ଉକ୍ତ ବ୍ୟବସ୍ଥା କରାଯିବ ।

-ଯଦି ଆପଣ ରାଜଧାନୀ, ଦୁରନ୍ତ କିମ୍ବା ଶତାବ୍ଦି ପରି ଏକ ପ୍ରିମିୟମ୍ ଟ୍ରେନରେ ଟିକେଟ ବୁକ୍ କରିଛନ୍ତି ଏବଂ ଏହି ଟ୍ରେନ୍ ୨ ଘଣ୍ଟାରୁ ଅଧିକ ବିଳମ୍ବ ରହିଛି, ତେବେ ଆପଣଙ୍କୁ IRCTC (ଆଇଆରସିଟିସି) କ୍ୟାଣ୍ଟିନରୁ ମାଗଣା ଖାଦ୍ୟ ମଧ୍ୟ ଦିଆଯିବ । ଯଦି ଆପଣଙ୍କୁ ଖାଦ୍ୟ ଦିଆଯାଉ ନାହିଁ, ତେବେ ଆପଣ ୧୩୯ ନମ୍ବର ଡାଏଲ୍ କରି ଅଭିଯୋଗ କରିପାରିବେ ।

– ସମସ୍ତ ରେଳ ଷ୍ଟେସନରେ ଲକର ରୁମ୍ ଏବଂ ଲୁଗାପଟା ରଖିବାର ସୁବିଧା ଅଛି । ଏପରି ପରିସ୍ଥିତିରେ, ଆପଣ ନିଜର ଜିନିଷକୁ ଏହି ଲକର ରୁମ୍ ଏବଂ ପୋଷାକ ରଖାଯିବା କୋଠରୀରେ ପ୍ରାୟ ୧ ମାସ ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ରଖିପାରିବ । କିନ୍ତୁ, ଏଥିପାଇଁ ଆପଣଙ୍କୁ ୨୪ ଘଣ୍ଟା ପାଇଁ ୫୦ ରୁ ୧୦୦ ଟଙ୍କା ଦେୟ ଦେବାକୁ ପଡିବ । ଏଥିପାଇଁ ଆପଣଙ୍କ ପାଖରେ ଟ୍ରେନ୍ ଟିକେଟ୍ ଥିବା ପିହାତୀ ଆବଶ୍ୟକ ।

– ତେବେ ଆପଣ ଟ୍ରେନରୁ ଓହ୍ଲାଇବା ପରେ କିମ୍ବା ଟ୍ରେନରେ ଚଢିବା ପୂର୍ବରୁ ଏସି କିମ୍ବା ଏସି ଲାଗିନଥିବା ଅପେକ୍ଷା କକ୍ଷରେ ଆରାମରେ ବସିପାରିବେ । ଏଥିପାଇଁ ଆପଣଙ୍କୁ ଆପଣଙ୍କର ଟିକେଟ୍ ଦେଖାଇବାକୁ ପଡିବ । ଏଠାରେ ରହିବା ପାଇଁ କୌଣସି ପ୍ରକାରର ଦେୟ ଦେବାକୁ ପଡିବ ନାହିଁ ।

ଏଠାରେ ଅଭିଯୋଗ କରନ୍ତୁ:

ଯଦି ଆପଣଙ୍କର ଏକ ନିଶ୍ଚିତ ବା କନର୍ଫମ୍ ଟିକେଟ୍ ଅଛି ଏବଂ ଏହି ସମସ୍ତ ସୁବିଧା ଗୁଡ଼ିକ ପାଇବାରେ ଆପଣ କୌଣସି ସମସ୍ୟାର ସମ୍ମୁଖୀନ ହେଉଛନ୍ତି କିମ୍ବା ଆପଣ ଏହି ଜିନିଷ ଗୁଡ଼ିକ ମଧ୍ୟରୁ କୌଣସି ଜିନିଷର ଲାଭ ପାଇବାକୁ ସକ୍ଷମ ନୁହଁନ୍ତି, ତେବେ ଆପଣ ୧୩୯କୁ ତୁରନ୍ତ ଡାଏଲ୍ କରି ଅଭିଯୋଗ କରିପାରିବେ । ଏହି ନମ୍ବରରେ କଲ୍ କରିବା ପରେ ଆପଣଙ୍କୁ ତୁରନ୍ତ ସାହାଯ୍ୟ ଯୋଗାଇ ଦିଆଯିବ ।

Leave A Reply

Your email address will not be published.