Below header

କୁକୁରର ମୃତ୍ୟୁକୁ ନେଇ ମର୍ମାହତ ଗାଁ ଲୋକେ, ୧୩ ଦିନ ପାଳିବା ପରେ ଦେଲେ ଶ୍ରଦ୍ଧାଞ୍ଜଳି

କୁକୁର ମୃତ୍ୟୁକୁ ନେଇ ପୂରା ଗାଁରେ ଶୋକାକୁଳ ପରିବେଶ । ଝୁରୁଛି ପୂରା ଗାଁ । ଲୋକମାନେ ପଶୁମାନଙ୍କ ସହିତ ଏତେ ଜଡିତ ହୁଅନ୍ତି ଯେ ସେମାନଙ୍କ ମୃତ୍ୟୁ ପରେ ଘର, ଗାଁ ଏବଂ ସହରରେ ଶୋକ ଲାଗିଥାଏ । ମଧ୍ୟପ୍ରଦେଶର ବୁରହାନପୁର ଜିଲ୍ଲାରେ କାଲୁ ନାମକ କୁକୁରର ହଠାତ୍ ମୃତ୍ୟୁ ହେତୁ ସମଗ୍ର ପରିବାର ଓ ଗାଁ ଚକିତ ହୋଇଯାଇଛନ୍ତି । ୨୨ ଏପ୍ରିଲରେ ତାଙ୍କର ହଠାତ୍ ମୃତ୍ୟୁ ହୋଇଥିଲା। ଏହା ପରେ ତାଙ୍କର ଶେଷ ରୀତିନୀତି ପୂର୍ଣ୍ଣ ରୀତିନୀତି ସହିତ କରାଯାଇଥିଲା ।

କୁକୁର ମୃତ୍ୟୁକୁ ନେଇ ପୂରା ଗାଁରେ ଶୋକାକୁଳ ପରିବେଶ । ଝୁରୁଛି ପୂରା ଗାଁ । ଲୋକମାନେ ପଶୁମାନଙ୍କ ସହିତ ଏତେ ଜଡିତ ହୁଅନ୍ତି ଯେ ସେମାନଙ୍କ ମୃତ୍ୟୁ ପରେ ଘର, ଗାଁ ଏବଂ ସହରରେ ଶୋକ ଲାଗିଥାଏ । ମଧ୍ୟପ୍ରଦେଶର ବୁରହାନପୁର ଜିଲ୍ଲାରେ କାଲୁ ନାମକ କୁକୁରର ହଠାତ୍ ମୃତ୍ୟୁ ହେତୁ ସମଗ୍ର ପରିବାର ଓ ଗାଁ ଚକିତ ହୋଇଯାଇଛନ୍ତି । ୨୨ ଏପ୍ରିଲରେ ତାଙ୍କର ହଠାତ୍ ମୃତ୍ୟୁ ହୋଇଥିଲା। ଏହା ପରେ ତାଙ୍କର ଶେଷ ରୀତିନୀତି ପୂର୍ଣ୍ଣ ରୀତିନୀତି ସହିତ କରାଯାଇଥିଲା । ଏହା ପରେ, ୧୩ ତମ କାର୍ଯ୍ୟକ୍ରମ ୪ ମଇରେ ଶେଷ ହୋଇଥିଲା । ବର୍ତ୍ତମାନ ପରିବାର ଏବଂ ଗ୍ରାମବାସୀ ମଧ୍ୟ ସ୍ମୃତି ସଭା କରୁଛନ୍ତି । କାଲୁଙ୍କ ମୃତ୍ୟୁ ପରଠାରୁ ଏପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ତିନୋଟି ସ୍ମୃତି ସଭା ଅନୁଷ୍ଠିତ ହୋଇଯାଇଛି । ଭବିଷ୍ୟତରେ ଏକ ସ୍ମୃତିସଭା ଆୟୋଜନ କରିବାକୁ ମଧ୍ୟ ଏହି ପରିବାର କହୁଛନ୍ତି ।

ଉମାଲେ ପରିବାରର ପଙ୍କଜ ପ୍ରକାଶ ଉମାଲେ କହିଛନ୍ତି ଯେ ପିତା ପ୍ରକାଶ ଉମାଲେ ଜଣେ ଶ୍ରମିକ ଭାବରେ କାର୍ଯ୍ୟ କରନ୍ତି । ୧୦ ବର୍ଷ ପୂର୍ବେ ଯେତେବେଳେ ସେ ଏହି ବଜାରା ପରିବାର ଗାଁ ଛାଡ଼ିଥିଲେ ସେତେବେଳେ ଏହି କାଳୁ ନାମକ କୁକୁର ୩୦ଦିନର ହୋଇଥିଲା ସେ ବି ଏହି ପରିବାର ସହିତ ଗାଁ ଛାଡ଼ିଥିଲା । ଏହା ଦେଖି ପରିବାର ଲୋକେ ଖୁସି ହୋଇଯାଇଥିଲେ ଏବଂ ତାଙ୍କର ଯତ୍ନ ନେଇଥିଲେ । ହେଲେ ୧୦ ବର୍ଷ ପରେ ସେ ହଠାତ୍ ମୃତ୍ୟୁ ବରଣ କରିଥିଲା । କାଳୁ ପୁରା ଗାଁରେ ବୁଲୁଥିଲା । ସମସ୍ତେ ତାଙ୍କୁ ଭଲ ପାଉଥିଲେ ।

ପିଲାମାନେ ଖସିରେ କାଳୁକୁ ଗୋଲି, ବିସ୍କୁଟ, ଚକୋଲେଟ୍, କ୍ଷୀର ଏବଂ ରୁଟି ଦେଉଥିଲେ । ହେଲେ ଆଶ୍ଚର୍ଯ୍ୟକର କଥା କାଳୁ କାହାକୁ କାମୁଡ଼ି ନଥାଏ । ଏବେ ତାଙ୍କ ମୃତ୍ୟୁରେ ସମଗ୍ର ଲୋକ ଆଶ୍ଚର୍ଯ୍ୟ ହୋଇଯାଇଛନ୍ତି । ତାଙ୍କର ଅନ୍ତିମ ସଂସ୍କାର କରାଯାଇଥିଲା ଏବଂ ତାଙ୍କୁ ରୀତିନୀତି ଅନୁଯାୟୀ ସମାଧି ଦିଆଯାଇଥିଲା। ୧୩ ତମ କାର୍ଯ୍ୟକ୍ରମ ଆୟୋଜନ କରାଯାଇଥିଲା ଯେଉଁଥିରେ ସମଗ୍ର ଗାଁରେ ଭୋଜି ହୋଇଥିଲା, ବର୍ତ୍ତମାନ ଏକ ଶ୍ରଦ୍ଧାଞ୍ଜଳି ସଭା ମଧ୍ୟ ଅନୁଷ୍ଠିତ ହୋଇଛି । ସମାଜ, ଗ୍ରାମ ଏବଂ ପରିବାର ମାନବିକତାର ବାର୍ତ୍ତା ଦେବା ପାଇଁ ଏହି କାର୍ଯ୍ୟକ୍ରମ ଆୟୋଜନ କରିଥିଲେ ।

ଯେତେବେଳେ ରାତିରେ ସମଗ୍ର ପରିବାର ଏବଂ ଗାଁର ଲୋକମାନେ ନିଜ ଘରେ ଆରାମରେ ଶୋଇଥିଲେ । କାଳୁକୁ ଚୋର ଏବଂ ବଦମାସ ଲୋକ ଏତେ ଭୟ କରୁଥିଲେ ଯେ ଏହି ଅଞ୍ଚଳରେ ପ୍ରବେଶ କରିପାରୁ ନଥିଲେ । ଏହି ଗାଁରେ ଆଜି ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ଚୋରିର ଗୋଟିଏ ବି ଘଟଣା ହୋଇନାହିଁ । କାଳୁ ତା ଜୀବନ କାଳରେ ଚୋରକୁ ଗାଁରେ ପଶାଇ ଦେଇ ନଥିଲା ।

ପଙ୍କଜ ପ୍ରକାଶ ଉମାଲେ କହିଛନ୍ତି ଯେ, ମେ ୧୫ ରେ ସନ୍ଧ୍ୟା ୭ ଟା ସମୟରେ ଗାଁରେ ଶ୍ରଦ୍ଧାଞ୍ଜଳି ସଭାର ଆୟୋଜନ ହୋଇଛି । ଏପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ତିନୋଟି ସ୍ମୃତି ସଭା ଅନୁଷ୍ଠିତ ହୋଇଯାଇଛି । କାଳୁ ଆମ ପରିବାରର ସଦସ୍ୟ ପରି ଥିଲା, ତେଣୁ ବର୍ତ୍ତମାନ ଗାଁର ଲୋକ ଏବଂ ସମ୍ପର୍କୀୟମାନେ ମଧ୍ୟ ଆମ ସ୍ଥାନରେ ବସିବାକୁ ଆସୁଛନ୍ତି ।

 
KnewsOdisha ଏବେ WhatsApp ରେ ମଧ୍ୟ ଉପଲବ୍ଧ । ଦେଶ ବିଦେଶର ତାଜା ଖବର ପାଇଁ ଆମକୁ ଫଲୋ କରନ୍ତୁ ।
 
Leave A Reply

Your email address will not be published.