ଲୁଣ ଖାଇଲେ ହେଉଛି ମୃତ୍ୟୁ, ଦିନକୁ ୫ ଗ୍ରାମରୁ କମ୍‌ ଲୁଣ ଖାଇବା ପାଇଁ ପରାମର୍ଶ ଦେଲା ‘WHO’

ଟେବୁଲ୍ ଲୁଣରେ ଏହା ଏକ ଅତ୍ୟାବଶ୍ୟକ ପୁଷ୍ଟିକର ଖାଦ୍ୟ ଯାହା ସାଧାରଣ ଲୁଣ କାର୍ଯ୍ୟକୁ ବଜାୟ ରଖିବାରେ ସାହାଯ୍ୟ କରେ । ଯେପରିକି କ୍ଷୀର, ମାଂସ ଏବଂ ପନିର ଭଳି ଅନେକ ପ୍ରକାରର ଖାଦ୍ୟରେ ମଧ୍ୟ ଏହା ପ୍ରାକୃତିକ ଭାବରେ ମିଳିଥାଏ । କିନ୍ତୁ ଯଦି ଅଧିକ ପରିମାଣରେ ନିଆଯାଏ, ସ୍କେଲ ହୃଦଘାତ, ଷ୍ଟ୍ରୋକ୍ ଏବଂ ଅକାଳ ମୃତ୍ୟୁ ହେବାର ଆଶଙ୍କା ବୋଲି WHO ରିପୋର୍ଟରେ କୁହାଯାଇଛି ।

ରୋଷେଇ ଘରେ ଲୁଣ ହେଉଛି ହିରୋ । କିନ୍ତୁ ଏହି ଲୁଣ ଏବେ ସ୍ୱାସ୍ଥ୍ୟ ପାଇଁ ଭିଲେନ ହୋଇଯାଇଛି । ଲୁଣ ଏକ ଅତ୍ୟାବଶ୍ୟକ ଉପାଦାନ, ଲୁଣ ସ୍ୱାଦ ଯୋଗାଏ କିନ୍ତୁ ସ୍ୱାସ୍ଥ୍ୟ ପ୍ରତି ବିପଦ ସୃଷ୍ଟି କରୁଛି ଲୁଣ । ଗୋଟିଏ ପଟେ, ଏହି ଖାଦ୍ୟ ସର୍ବୋତ୍ତମ ସ୍ୱାଦ ଅନ୍ୟପକ୍ଷରେ ସ୍ୱାସ୍ଥ୍ୟ ସମ୍ବନ୍ଧୀୟ ଜନ୍ମଗତ ଦୋଷ ପାଇଁ ଏହାକୁ ଦାୟୀ କରାଯାଇଛି । ବିଶ୍ୱ ସ୍ୱାସ୍ଥ୍ୟ ସଂଗଠନ (WHO) କହିଛି ଯେ ଅତ୍ୟଧିକ ଲୁଣ ଯୋଗୁଁ ପ୍ରତିବର୍ଷ ପ୍ରାୟ ୧.୮୯ ନିୟୁତ ଲୋକ ମୃତ୍ୟୁ ବରଣ କରୁଛନ୍ତି । ଯାହା ଉଚ୍ଚ ରକ୍ତଚାପ ଏବଂ ଅଧିକ ହୃଦଘାତର କାରଣ ହୋଇଥାଏ । ତେବେ, କେଉଁ ପ୍ରକାରର ଲୁଣ ଅଧିକ ସ୍ୱାସ୍ଥ୍ୟ ପାଇଁ ବିପଦ ? ଏହା ଏକ ବଡ ପ୍ରଶ୍ନ ।

ଟେବୁଲ୍ ଲୁଣରେ ଏହା ଏକ ଅତ୍ୟାବଶ୍ୟକ ପୁଷ୍ଟିକର ଖାଦ୍ୟ ଯାହା ସାଧାରଣ ଲୁଣ କାର୍ଯ୍ୟକୁ ବଜାୟ ରଖିବାରେ ସାହାଯ୍ୟ କରେ । ଯେପରିକି କ୍ଷୀର, ମାଂସ ଏବଂ ପନିର ଭଳି ଅନେକ ପ୍ରକାରର ଖାଦ୍ୟରେ ମଧ୍ୟ ଏହା ପ୍ରାକୃତିକ ଭାବରେ ମିଳିଥାଏ । କିନ୍ତୁ ଯଦି ଅଧିକ ପରିମାଣରେ ନିଆଯାଏ, ସ୍କେଲ ହୃଦଘାତ, ଷ୍ଟ୍ରୋକ୍ ଏବଂ ଅକାଳ ମୃତ୍ୟୁ ହେବାର ଆଶଙ୍କା ବୋଲି WHO ରିପୋର୍ଟରେ କୁହାଯାଇଛି ।

ହାର୍ଭାର୍ଡ ମେଡିକାଲ୍ ସ୍କୁଲର ଏକ ରିପୋର୍ଟରେ ମଧ୍ୟ କୁହାଯାଇଛି ଯେ ଲୁଣ ଅଧିକ ଖାଇବା ଦ୍ୱାରା ଉଚ୍ଚ ରକ୍ତଚାପ ହୋଇପାରେ, ଯାହା ହୃଦଘାତର ଆଶଙ୍କା ବଢ଼ାଇଥାଏ । ଏହା ମଧ୍ୟ ହୃଦଘାତରେ ଆକ୍ରାନ୍ତ ଲୋକଙ୍କଠାରେ ଆକୃତି ସୃଷ୍ଟି କରେ ।  ପିଲାମାନଙ୍କ ପାଇଁ, ସେମାନଙ୍କର ପୁଷ୍ଟିକର ଆବଶ୍ୟକତା ଅନୁଯାୟୀ ଏହାର ମାତ୍ରା ମିଶ୍ରିତ ହୋଇପାରେ । ଏହା ମଧ୍ୟ ସୂଚିତ କରେ ଯେ ଟେବୁଲ୍ ଲୁଣ ଆୟୋଡିନ୍ରେ ଭରପୂର ହେବା ଉଚିତ୍‌ ଯାହା ସୁସ୍ଥ ମସ୍ତିଷ୍କ ବିକାଶ ପାଇଁ ଜରୁରୀ ଅଟେ ।

ଲୁଣ ପ୍ରଭାବହୀନ କାରଣ ଏହା ଖାଦ୍ୟର ସ୍ୱାଦକୁ ନଷ୍ଟ କରିପାରେ । ନିମ୍ନତମ ରେଷ୍ଟୁରାଣ୍ଟ ଏବଂ ଆପଣଙ୍କ ଭୋଜନରେ ଲୁଣର ପରିମାଣକୁ ନିୟନ୍ତ୍ରଣ କରିବା ପାଇଁ ପରାମର୍ଶ ଦିଆଯାଇଛି । ଏଥିସହ ଭୋଜନ ଥାଳିର ପାର୍ଶ୍ୱରେ ଲୁଣ ରଖି ଖାଇବା ଠାରୁ ଦୂରେଇ ରୁହନ୍ତୁ । ଲୋକେ ଦିନକୁ ୫ ଗ୍ରାମରୁ କମ୍‌ ଲୁଣ ଖାଇବା ଉଚିତ୍‌ ବୋଲି ପରାମର୍ଶ ଦେଇଛି ହୁ । ବିଶ୍ୱରେ ନିମ୍ନମାନର ଖାଦ୍ୟ ଯୋଗୁ ବିଶ୍ୱରେ ୮୦ ଲକ୍ଷରୁ ଅଧିକ ଲୋକଙ୍କ ଜୀବନ ଯାଉଥିବା ବେଳେ ସେମାନଙ୍କ ମଧ୍ୟରୁ ୨୦ ଲକ୍ଷ ଲୋକଙ୍କ ମୃତ୍ୟୁ କେବଳ ଅଧିକ ସୋଡ଼ିୟମ ଖାଇବା ଯୋଗୁଁ ହେଉଛି ।

 

Leave A Reply

Your email address will not be published.