କୌଣସି ଶୁଭ କାର୍ଯ୍ୟରେ ଲିଫାଫାରେ କାହିଁକି ଦିଆଯାଏ ୧ ଟଙ୍କା? ଜାଣନ୍ତୁ ଏହା ପଛର ଖାସ୍ କାରଣ

ଆପଣ ନିଶ୍ଚିତ ଭାବରେ ଯେକୌଣସି ଶୁଭ କାର୍ଯ୍ୟକ୍ରମରେ ଦେଖିଥିବେ ଯେ ଲୋକମାନେ ପ୍ରାୟତଃ ଲିଫାଫାରେ ୧ ଟଙ୍କା ନୋଟ୍ କିମ୍ବା ମୁଦ୍ରା ଦିଅନ୍ତି । ଏହା ପଛର କାରଣ କ’ଣ ଆପଣ ଜାଣନ୍ତି କି? ପ୍ରତ୍ୟକ ଶୁଭ କାର୍ଯ୍ୟ ପାଇଁ ୧ ଟଙ୍କା କାହିଁକି ଦିଆଯାଏ? ପ୍ରାୟତଃ ଘରେ ଥିବା ଲୋକମାନେ କୌଣସି ଶୁଭ କାର୍ଯ୍ୟ କାର୍ଯ୍ୟ କିମ୍ବା ବିବାହ, ଜନ୍ମଦିନ ଏବଂ ପୂଜାରେ ସମସ୍ତେ ପ୍ରାୟତଃ ଏକ ଲିଫାଫାରେ ପୃଥକ ଭାବରେ ଗୋଟିଏ ଟଙ୍କା ଦିଅନ୍ତି । ତେବେ ଏହାର କାରଣ ହେଉଛି ସଗୁନରେ ଗୋଟିଏ ଟଙ୍କା ଦେବା ଶୁଭ ବୋଲି ଧରାଯାଏ ।

ବର୍ତ୍ତମାନ ଆପଣଙ୍କ ମନରେ ଏହି ପ୍ରଶ୍ନ ନିଶ୍ଚୟ ଭାବରେ ଆସୁଥିବ ଯେ ଲିଫାଫା ଭିତରେ କାହିଁକି କେବେଳ ୧ ଟଙ୍କା ଦିଆଯାଏ? ଜ୍ୟୋତିଷ ଶାସ୍ତ୍ର ଅନୁଯାୟୀ, ପରିମାଣ ଯେତେ ବଡ଼ କିମ୍ବା ଛୋଟ ହେଉନା କାହିଁକି, ଏଥିରେ ୧ ଟଙ୍କା ଯୋଗ କରିଲେ ଏହି ସଂଖ୍ୟା ବିଭାଜିତ ହୁଏ ନାହିଁ । ହିନ୍ଦୁ ଧର୍ମରେ ଜ୍ୟୋତିଷମାନେ ବିଶ୍ୱାସ କରନ୍ତି ଯେ ସଗୁନରେ ଗୋଟିଏ ମୁଦ୍ରା ଦେବା ଶୁଭ ଏବଂ ଏହା ସମ୍ପର୍କ ପାଇଁ ମଧ୍ୟ ଉତ୍ତମ ବୋଲି ବିବେଚନା କରାଯାଏ ।

ସେଥିପାଇଁ ଲୋକମାନେ କୌଣସି ଶୁଭ କାର୍ଯ୍ୟରେ ଗୋଟିଏ ଟଙ୍କାର ମୁଦ୍ରା କିମ୍ବା ନୋଟ୍ ଦିଅନ୍ତି । ଜ୍ୟୋତିଷ ଶାସ୍ତ୍ରରେ ଏହା ମଧ୍ୟ କୁହାଯାଇଛି ଯେ ଶୁଭ କାର୍ଯ୍ୟରେ କେବଳ ଗୋଟିଏ ମୁଦ୍ରା ହିଁ ଦିଆଯିବା ଉଚିତ୍ ଏବଂ ନୋଟ ନୁହେଁ । କାରଣ ଦେବୀ ଲକ୍ଷ୍ମୀ ଧାତୁରେ ବାସ କରନ୍ତି । ଏଭଳି ପରିସ୍ଥିତିରେ କୌଣସି ଶୁଭ କାର୍ଯ୍ୟରେ ଗୋଟିଏ ଟଙ୍କା ଦିଆଯାଏ । ଯାହାଫଳରେ ମାତା ଲକ୍ଷ୍ମୀଙ୍କ ଆଶୀର୍ବାଦ ସବୁବେଳେ ସେହି ବ୍ୟକ୍ତିଙ୍କ ଉପରେ ରହିଥାଏ ।

ଜ୍ୟୋତିଷ ଶାସ୍ତ୍ରରେ ଏହା ମଧ୍ୟ ବିଶ୍ୱାସ କରାଯାଏ ଯେ ଦୁଃଖ ସମୟ ଅର୍ଥାତ କାହାର ମୃତ୍ୟୁରେ କୌଣସି ବ୍ୟକ୍ତିଙ୍କୁ କେବେବି ଏକ ଟଙ୍କା ମୁଦ୍ରା ଦେବା ଉଚିତ୍ ନୁହେଁ । କାରଣ ଏହା ଏକ ଏଭଳି ପ୍ରତୀକ ଭାବରେ ବିବେଚନା କରାଯାଏ ଯେ ଆଜି ଆପଣ ଦେଖିଥିବା ମୁହୂର୍ତ୍ତ କିମ୍ବା ଘଟଣା, ଆପଣ ବାରମ୍ବାର ଦେଖିବେ । ତେଣୁ ହିନ୍ଦୁ ଧର୍ମର ବିଶ୍ୱାସ ଅନୁଯାୟୀ ଶୂନକୁ ଶୁଭତାର ପ୍ରତୀକ ଭାବରେ ବିବେଚନା କରାଯାଏ ନାହିଁ । ଏହା ସମ୍ପର୍କକୁ ସମାପ୍ତ କରିବାର ସଙ୍କେତ ଭାବରେ ଦେଖାଯାଏ । ସେଥିପାଇଁ ସର୍ବଦା କୌଣସି ଶୁଭ କାର୍ଯ୍ୟ ସମୟରେ ଲିଫାଫାରେ ଏକ ଟଙ୍କା ଦିଆଯାଏ ।

Leave A Reply

Your email address will not be published.