ଛୋଟ ବେଳରୁ ବ୍ୟାଡମିଣ୍ଟନ ପ୍ରତି ରୁଚି ରଖୁଥିବା ସୂର୍ଯ୍ୟ ଆଜି କ୍ରିକେଟ ଜଗତର ଉଦୀୟମାନ ଷ୍ଟାର, କରୁଛନ୍ତି ଅନେକ ରେକର୍ଡ

ଟିମ୍‌ ଇଣ୍ଡିଆର ନୂଆ ଷ୍ଟାର ବ୍ୟାଟସମ୍ୟାନ୍‌ ସୂର୍ଯ୍ୟକୁମାର ଯାଦବ । ଦିନିକିଆ ଏବଂ ଟି-୨୦ ମ୍ୟାଚରେ କମାଲ୍‌ ପ୍ରଦର୍ଶନ କରି ସମସ୍ତଙ୍କ ମନ ଜିଣି ନେଇଛନ୍ତି। ତାଙ୍କ ବ୍ୟାଟିଂ ଷ୍ଟାଇଲରେ କ୍ରିକେଟ ଫ୍ୟାନ୍ସ ପାଗଳ । ପଡିଆକୁ ଆସିବା ମାତ୍ରେ ଆଟାକିଂ ମୁଡରେ ନଜର ଆସନ୍ତି ସୂର୍ଯ୍ୟକୁମାର ଯାଦବ । ମାତ୍ର ବର୍ଷେରୁ ଦେଢ ବର୍ଷ ମଧ୍ୟରେ ସୂର୍ଯ୍ୟକୁମାର ଯାଦବ ଭାରତୀୟ ଟି-୨୦ ଦଳର ଅବିଚ୍ଛେଦ୍ୟ ଅଙ୍ଗ ପାଲଟି ଯାଇଛନ୍ତି। ତାଙ୍କ ବ୍ୟାଟିଂ ଷ୍ଟାଇଲ ଦେଖି ଫ୍ୟାନ୍ସ ତାଙ୍କୁ ନୂଆ ନାମରେ ବା ମିଷ୍ଟର ୩୬୦ ବୋଲି ଡାକୁଛନ୍ତି । ଏହା ପୂର୍ବରୁ କେବଳ ଦକ୍ଷିଣ ଆଫ୍ରିକାର ପୂର୍ବତନ ବ୍ୟାଟସମ୍ୟାନ ଏବି ଡି ଭିଲିୟର୍ସଙ୍କୁ ମିଷ୍ଟର ୩୬୦ ଡିଗ୍ରୀ କୁହାଯାଉଥିଲା।

ସୂର୍ଯ୍ୟକୁମାର ଯାଦବଙ୍କ ପଡିଆର ପ୍ରତିଟି କୋଣରେ ସଟ୍ ଖେଳିବାର କଳା ତାଙ୍କୁ ସମସ୍ତଙ୍କ ଠାରୁ ଭିନ୍ନ କରିଛି। ଦେଢ ବର୍ଷ ପୂର୍ବେ ଟି-୨୦ କ୍ରିକେଟରେ ପଦାର୍ପଣ କରିଥିବା ଏହି ଖେଳାଳି ଆଜି ଟି-୨୦ ଫର୍ମାଟରେ କିଙ୍ଗ ଏବଂ ଆଇସିସି ମାନ୍ୟତାର ଶୀର୍ଷ ସ୍ଥାନରେ ପହଞ୍ଚି ଯାଇଛନ୍ତି।

୧୪ ସେପ୍ଟେମ୍ବର ୧୯୯୦ ମସିହାରେ ମୁମ୍ବାଇରେ ଜନ୍ମଗ୍ରହଣ କରିଥିଲେ । ତାଙ୍କ ନାମ ସୂର୍ଯ୍ୟକୁମାର ଅଶୋକ ଯାଦବ। ତାଙ୍କ ଡାକ ନାମ ଆକାଶ । ତେବେ ଷ୍ଟାର ଖେଳାଳି ସୂର୍ଯ୍ୟକୁମାର ଯାଦବ ପାଠପଢାରେ ମଧ୍ୟ କମ୍‌ ନୁହନ୍ତି। ସୂର୍ଯ୍ୟକୁମାର ଯାଦବ ଗ୍ରାଜୁଏସନ କରିଛନ୍ତି। ଏଟମିକ ଏନର୍ଜି ସେଣ୍ଟ୍ରାଲ ସ୍କୁଲରେ ପଢିବା ପରେ ପିଲ୍ଲଇ କଲେଜରେ ପଢିଥିଲେ। ସୂର୍ଯ୍ୟକୁମାରଙ୍କ ବାପା ତାଙ୍କୁ କ୍ରିକେଟ କିମ୍ବା ବ୍ୟାଡମିଣ୍ଟନ ମଧ୍ୟରୁ କୌଣସି ଗୋଟେକୁ ଚୟନ କରିବା ପାଇଁ କହିଥିଲେ। ତେବେ ଏହା ମଧ୍ୟରୁ ସୂର୍ଯ୍ୟକୁମାର ଯାଦବ କ୍ରିକେଟକୁ ଚୟନ କରିଥିଲେ।  ମାତ୍ର ୧୦ ବୟସରେ ଗଳି କ୍ରିକେଟରେ ଭଲ ଖେଳୁଥିଲେ ସୂର୍ଯ୍ୟକୁମାର ଯାଦବ। ଏହା ଦେଖି ବାପା ତାଙ୍କୁ ଅଣୁଶକ୍ତି ନଗରରେ ଥିବା ଏକ କ୍ରିକେଟ ଏକାଡେମୀରେ ଭର୍ତ୍ତି କରାଇଥିଲେ। ତା’ ପରେ ଏଲ୍ଫ ଭେଙ୍ଗସରକର ଏକାଡେମୀ ଦ୍ୱାରା ଆୟୋଜିତ ଏକ କ୍ରିକେଟ ଟୁର୍ଣ୍ଣାମେଣ୍ଟରେ ତାଙ୍କୁ ମୁମ୍ବାଇ ଯାଇ ଖେଳିବାକୁ ସୁଯୋଗ ମିଳିଥିଲା। ସୂର୍ଯ୍ୟଙ୍କ ଦାଦା ତାଙ୍କର କ୍ରିକେଟ କୋଚ୍‌ ଥିଲେ।

ତେବେ ସୂର୍ଯ୍ୟକୁମାରଙ୍କୁ ଆପଣ ପଡିଆରେ ଯେତିକି ଆକ୍ଟିଭ ଦେଖନ୍ତି, ସେ ନିଜ ବ୍ୟକ୍ତିଗତ ଜୀବନରେ ମଧ୍ୟ ବେଶ୍‌ ଆକ୍ଟିଭ। ସୂର୍ଯ୍ୟକୁମାରଙ୍କ ପ୍ରେମ କାହାଣୀ ବିଷୟରେ ହୁଏତ ଫ୍ୟାନ୍ସ ଜାଣିନାହାନ୍ତି। କଲେଜରେ ପଢିବା ସମୟରେ ପତ୍ନୀ ଦେବିଶା ସେଟ୍ଟୀଙ୍କୁ ପ୍ରଥମ ଥର ଦେଖା ହୋଇଥିଲା। ଏହା ପରେ ୫ ବର୍ଷ ପାଇଁ ଦୁହେଁ ପରସ୍ପରକୁ ଡେଟ୍‌ କରିଥିଲେ। ଡେଟ୍‌ କରିବା ପରେ ଦୁହେଁ ବିବାହ କରିଥିଲେ। ତେବେ ସୂର୍ଯ୍ୟକୁମାର ବ୍ୟାଟିଂ କରିବାର ସମସ୍ତ ଶ୍ରେୟ ନିଜ ପତ୍ନୀଙ୍କୁ ଦେଇଥାନ୍ତି। ସବୁବେଳେ ସୂର୍ଯ୍ୟକୁମାରଙ୍କୁ ସପୋର୍ଟ କରିଥାନ୍ତି ପତ୍ନୀ ଦେବିଶା।

ସୂର୍ଯ୍ୟକୁମାର ଯାଦବଙ୍କ କ୍ରିକେଟ୍ କ୍ୟାରିଅର୍:

• ଫେବୃଆରୀ ୨୦୨୧ରେ ଇଂଲଣ୍ଡ ବିପକ୍ଷ ଟି ୨୦ମ୍ୟାଚ୍ ପାଇଁ ଭାରତୀୟ ଦଳରେ ମନୋନୀତ ହୋଇଥିଲେ। ୧୪ ମାର୍ଚ୍ଚ ୨୦୨୧ ଇଂଲଣ୍ଡ ବିପକ୍ଷରେ ଟି ୨୦ଆନ୍ତର୍ଜାତୀୟ ଡେବ୍ୟୁ କରିଥିଲେ, କିନ୍ତୁ ସିରିଜର ଚତୁର୍ଥ ମ୍ୟାଚରେ ୧୮ ମାର୍ଚ୍ଚରେ ବ୍ୟାଟିଂ କରିବାର ପ୍ରଥମ ସୁଯୋଗ ପାଇଥିଲେ।

• ଭାରତ ଦଳର ଅଧିନାୟକ ସୂର୍ଯ୍ୟ କୁମାର ଯାଦବଙ୍କୁ ୩ ନମ୍ବର ଖେଳ ପରିବର୍ତ୍ତନକାରୀ ପ୍ରଦର୍ଶନ ପାଇଁ ‘ଏକ୍ସ ଫ୍ୟାକ୍ଟର’ ଖେଳାଳି ଭାବରେ ବର୍ଣ୍ଣନା କରିଛନ୍ତି।

• ଶେଷରେ ସେ ଶ୍ରୀଲଙ୍କା ବିପକ୍ଷ ସିରିଜ୍ ପାଇଁ ଭାରତର ଦିନିକିଆ ଏବଂ ଟି୨୦ ସ୍କ୍ଵାର୍ଡରେ ସ୍ଥାନ ପାଇଥିଲେ ।

• ୧୮ ଜୁଲାଇ ୨୦୨୧ ରେ ସେ ଶ୍ରୀଲଙ୍କା ବିପକ୍ଷରେ ଭାରତ ପାଇଁ ODI ଡେବ୍ୟୁ କରିଥିଲେ। ୨୧ ଜୁଲାଇ ୨୦୨୧ ରେ ଶ୍ରୀଲଙ୍କା ବିପକ୍ଷ ODI ରେ ସୂର୍ଯ୍ୟ କୁମାର ଯାଦବ ନିଜର ପ୍ରଥମ ଅର୍ଦ୍ଧଶତକ ହାସଲ କରିଥିଲେ।

• ଜୁଲାଇ ୨୦୨୧ ରେ ଇଂଲଣ୍ଡ ବିପକ୍ଷ ସିରିଜ ପାଇଁ ସୂର୍ଯ୍ୟକୁମାର ଯାଦବଙ୍କୁ ଭାରତର ଟେଷ୍ଟ ଦଳରେ ବିକଳ୍ପ ଭାବେ ଡକାଯାଇଛି।

• ପରେ ସେପ୍ଟେମ୍ବର୨୦୨୧ରେ, ସେ ୨୦୨୧ ଆଇସିସି ପୁରୁଷ ଟି ୨୦ ବିଶ୍ୱକପ ପାଇଁ ଭାରତ ଦଳରେ ସ୍ଥାନ ପାଇଥିଲେ। ତା’ପରେ ନଭେମ୍ବରରେ ଭାରତର ଟେଷ୍ଟ ଦଳ ତାଙ୍କୁ ନ୍ୟୁଜିଲ୍ୟାଣ୍ଡ ବିପକ୍ଷ ଟେଷ୍ଟ ସିରିଜ ପାଇଁ ଚୟନ କରାଯାଇଥିଲା ।

360-UP

ସୂର୍ଯ୍ୟକୁମାର ଯାଦବଙ୍କ ଆଇପିଏଲ୍ କ୍ୟାରିଅର୍ :

•  ସୂର୍ଯ୍ୟକୁମାର ଆଇପିଏଲରେ ମୁମ୍ବାଇ ଇଣ୍ଡିଆନ୍ସ ପାଇଁ ଖେଳୁଛନ୍ତି। ଆଇପିଏଲ ୨୦୨୨ରେ ମୁମ୍ବାଇ ଇଣ୍ଡିଆନ୍ସ ପାଇଁ ୩୦୩ ରନ୍‌ କରିଛନ୍ତି। ମାର୍ଚ୍ଚ ୧୪, ୨୦୨୧ରେ ଇଂଲଣ୍ଡ ବିପକ୍ଷରେ ଟି୨୦ କ୍ରିକେଟରେ ଡେବ୍ୟୁ କରିଥିଲେ।

• ସେ ପ୍ରଥମେ ମୁମ୍ବାଇ ଇଣ୍ଡିଆନ୍ସ ସହିତ ଆଇପିଏଲ ଦଳରେ ଖେଳିବାର ସୁଯୋଗ ପାଇଲେ ହେଲେ ଗୋଟିଏ ମ୍ୟାଚ୍ ପରେ ତାଙ୍କୁ ସିଜିନରୁ ବାଦ୍ ଦିଆଯାଇଥିଲା । ପରେ ଆଇପିଏଲ ନିଲାମରେ କୋଲକାତା ନାଇଟ୍ ରାଇଡର୍ସ ତାଙ୍କୁ ୨୦୧୪ରେ କିଣିଥିଲା।

• ୨୦୧୫ ରେ, ସେ ମୁମ୍ବାଇ ଦଳ ସହିତ ଇଡେନ୍ ଗାର୍ଡେନରେ ୨୦-ବଲ୍ ୪୬ ଏବଂ ପାଞ୍ଚ ଛକା ମାରିଥିଲେ। ଆଇପିଏଲରେ ତାଙ୍କର ପ୍ରଦର୍ଶନ ଯୋଗୁଁ ତାଙ୍କୁ ଦଳର ଉପ-ଅଧିନାୟକ କରାଯାଇଥିଲା। ଉପ-ଅଧିନାୟକ ହେବା ପରେ ସେ ଦଳ ପାଇଁ ନିୟମିତ ଖେଳିବା ଆରମ୍ଭ କରିଥିଲେ।

• ତାଙ୍କୁ ନିଜ ଦଳରେ ଆଣିବା ପାଇଁ ମୁମ୍ବାଇ ଇଣ୍ଡିଆନ୍ସ ଆଇପିଏଲ ନିଲାମରେ ସାଢେ ୩ କୋଟି ଟଙ୍କା ଦେଇଥିଲା। ସେ ମ୍ୟାଚ୍ରେ ଭଲ ପ୍ରଦର୍ଶନ କରିଥିବାରୁ ଆଇପିଏଲ୍ ନିଲାମ ତାଙ୍କୁ ୮ କୋଟିରେ କିଣିବାକୁ ନିଷ୍ପତ୍ତି ନେଇଥିଲା ।

• ସୂର୍ଯ୍ୟ ୨୦୧୧ ରେ ଦିଲ୍ଲୀ ବିପକ୍ଷରେ ରଣଜୀ ଟ୍ରଫିରେ ଡେବ୍ୟୁ କରିଥିଲେ ଏବଂ ମୁମ୍ବାଇ ବିପକ୍ଷରେ ଖେଳିବା ଆରମ୍ଭ କରିଥିଲେ।

• ସେ ତାଙ୍କର ପ୍ରଥମ ମ୍ୟାଚରେ ଅର୍ଦ୍ଧଶତକ ହାସଲ କରିଥିଲେ। ସେବେଠାରୁ ସେ ଦଳର ନିୟମିତ ଖେଳାଳି ଭାବରେ ଖେଳିବା ଆରମ୍ଭ କରିଥିଲେ। ସେ ସମସ୍ତ ମ୍ୟାଚରେ କ୍ରମାଗତ ଭାବେ ଭଲ ସ୍କୋର କରୁଥିଲେ । ପରେ ସେ ମୁମ୍ବାଇ ଦଳରେ ଭଲ ପ୍ରଦର୍ଶନ କରିଥିଲେ।

• ତା’ପରେ ସେ ପୁଣି ମୁମ୍ବାଇ ଇଣ୍ଡିଆନ୍ସ ପାଇଁ ସାଇନ୍ କରିଥିଲେ। ଆଇପିଏଲ୍ ୨୦୧୮ ପାଇଁ ବ୍ୟାଟିଂରେ ସୂର୍ଯ୍ୟ କୁମାର ଯାଦବ ଓପନର୍ ଭାବରେ ମନୋନୀତ ହୋଇଥିଲେ।

• ସୂର୍ଯ୍ୟ କୁମାର ଆଇପିଏଲ୍ ୨୦୧୮ ରେ ମୁମ୍ବାଇ ପାଇଁ ସର୍ବାଧିକ ରନ୍ ସ୍କୋରର୍ ଭାବରେ ସମାପ୍ତ ହୋଇଥିଲେ । ସେ ହାରାହାରି ୩୬.୫୭ ଏବଂ ଷ୍ଟ୍ରାଇକ୍ ହାର ୧୩୩.୩୩ ରେ ଏକ ଚମତ୍କାର ୫୧୨ ରନ୍ ସ୍କୋର କରିଥିଲେ ।

ଭାରତ ପାଇଁ ଅନ୍ତର୍ଜାତୀୟ ଟି-୨୦ରେ ସବୁଠୁ ଅଧିକ ରନ

୧୨୨- ବିରାଟ କୋହଲି

୧୧୮- ରୋହିତ ଶର୍ମା

୧୧୭- ସୂର୍ଯ୍ୟକୁମାର ଯାଦବ

୧୧୧- ସୂର୍ଯ୍ୟକୁମାର ଯାଦବ

୧୧୧-  ରୋହିତ ଶର୍ମା

 

Leave A Reply

Your email address will not be published.