ଓଡ଼ିଶାରେ ଆରମ୍ଭ ହେବ 5G ସେବା, ଅକ୍ଟୋବରରେ ପ୍ରଥମେ ୧୩ଟି ସହରରେ ଆରମ୍ଭ ହେବ ସେବା

ବର୍ତ୍ତମାନ କୌଣସି ବ୍ୟକ୍ତିଙ୍କୁ ଅସୁବିଧାର ସାମ୍ନା କରିବା ପାଇଁ ପଡ଼ିବ ନାହିଁ। କାରଣ ଭାରତକୁ ଆସିବ 5G ସେବା। ପୁଣି ଏହି ସୁବିଧା ପାଇବାକୁ ଯାଇଛି ଓଡ଼ିଶା। ଖୁବ୍ ଶୀଘ୍ର ଓଡ଼ିଶାକୁ ଆସିବାକୁ ଯାଉଛି 5G ସୁପର ଫାଷ୍ଟ ସ୍ମାର୍ଟ ନେଟୱାର୍କ। ଯାହାପାଇଁ ସବୁ କମ୍ପାନୀକୁ ଆସିଛି ଚିଠି।

ସ୍ପେକ୍ଟ୍ରମ୍ ଦେୟ ପାଇଁ ଏୟାରଟେଲ୍ ୮୩୧୨.୪ କୋଟି ଟଙ୍କା ଦେଇଛି। ଦେୟର କିଛି ଘଣ୍ଟା ମଧ୍ୟରେ ଏୟାରଟେଲକୁ ସ୍ପେକ୍ଟ୍ରମ ପାଇଁ ଆବଣ୍ଟନ ପତ୍ର ମଧ୍ୟ ପ୍ରଦାନ କରାଯାଇଥିଲା। ଏହି ସୂଚନା ନିଜେ ଭାରତୀୟ ଉଦ୍ୟୋଗର ପ୍ରତିଷ୍ଠାତା ତଥା ଚେୟାରମ୍ୟାନ୍ ସୁନୀଲ ଭାରତୀ ମିତ୍ତଲ ପ୍ରଦାନ କରିଛନ୍ତି।

5G ସ୍ପେକ୍ଟ୍ରମର ନିଲାମ ଅଗଷ୍ଟ ଆରମ୍ଭରେ ଶେଷ ହୋଇଥିଲା, ଏହା ପରେ ଏୟାରଟେଲ, ଜିଓ ଏବଂ ଭୋଡାଫୋନ୍ ଆଇଡିଆ ଦେଶରେ 5G ଲଞ୍ଚ କରିବାକୁ ପ୍ରସ୍ତୁତ ହେଉଛି। ବର୍ତ୍ତମାନ ସୂଚନା ପ୍ରଯୁକ୍ତିବିଦ୍ୟା ମନ୍ତ୍ରୀ ଅଶ୍ୱିନୀ ବୈଷ୍ଣବ କହିଛନ୍ତି ଯେ 5G ସ୍ପେକ୍ଟ୍ରମର ଆସାଇନମେଣ୍ଟ ଚିଠି ଟେଲିକମ୍ ସେବା ପ୍ରଦାନକାରୀ (ଟିଏସପି) କୁ ହସ୍ତାନ୍ତର କରାଯାଇଛି ଏବଂ କମ୍ପାନୀମାନଙ୍କୁ 5G ଲଞ୍ଚ ପାଇଁ ପ୍ରସ୍ତୁତି ଶେଷ କରିବାକୁ କୁହାଯାଇଛି।

ଅନ୍ୟପକ୍ଷରେ, ଏୟାରଟେଲ ସ୍ପେକ୍ଟ୍ରମ ଦେୟ ପାଇଁ ୮୩୧୨.୪ କୋଟି ଟଙ୍କା ଦେଇଛି। ଦେବାର କିଛି ଘଣ୍ଟା ମଧ୍ୟରେ ଏୟାରଟେଲକୁ ସ୍ପେକ୍ଟ୍ରମ୍ ପାଇଁ ଆବଣ୍ଟନ ପତ୍ର ମଧ୍ୟ ପ୍ରଦାନ କରାଯାଇଥିଲା। ତେବେ ଖୁବ୍ ଶୀଘ୍ର 5G ଆସିବ ବୋଲି ପ୍ରସ୍ତୁତି ଆରମ୍ଭ ହୋଇଛି। ଜିଓ ଦାବି କରିଛି ଯେ ଦେଶର ୧୦୦୦ ସହରରେ ଖୁବ୍ ଶୀଘ୍ର 5G କଭରେଜ୍ ସଂପୂର୍ଣ୍ଣ କରିବ। ଯାହା ମଧ୍ୟରେ ରହିବ ଓଡ଼ିଶା। ଦେଶରେ 5G ସେବାର ମୂଲ୍ୟ ମଧ୍ୟ ସୁଲଭ ହେବ, ସାଧାରଣ ଲୋକ ମଧ୍ୟ 5G ସେବାର ଲାଭ ଉଠାଇ ପାରିବେ।

ଆମେରିକା ଏବଂ ୟୁରୋପ ତୁଳନାରେ ବିକିରଣର ସ୍ତର ମଧ୍ୟ ୧୦ ଗୁଣ କମ୍ ହେବ। କେନ୍ଦ୍ର ସୂଚନା ପ୍ରଯୁକ୍ତି ବିଦ୍ୟା ମନ୍ତ୍ରୀ ଅଶ୍ୱିନୀ ବୈଷ୍ଣବ କହିଛନ୍ତି ଯେ ଦେଶରେ 5G ସେବାର ମୂଲ୍ୟ ମଧ୍ୟ ହ୍ରାସ ପାଇବ। ସାଧାରଣ ମଣିଷ ମଧ୍ୟ 5G ସହଜରେ ବ୍ୟବହାର କରିବାକୁ ସକ୍ଷମ ହେବ। 5G ସ୍ପେକ୍ଟ୍ରମ୍ ନିଲାମ ପ୍ରକ୍ରିୟା ଶେଷ କରୁଥିବା ବେଳେ କେନ୍ଦ୍ର ମନ୍ତ୍ରୀ ବୈଷ୍ଣବ ଏହା କହିଛନ୍ତି। ସେ କହିଛନ୍ତି ଯେ ସରକାର ଅଗଷ୍ଟ ୧୨ ସୁଦ୍ଧା 5G ସ୍ପେକ୍ଟ୍ରମ ଆବଣ୍ଟନ ସହ ଜଡିତ ସମସ୍ତ କାର୍ଯ୍ୟ ଶେଷ କରିଛନ୍ତି, ଏହା ପରେ ଅକ୍ଟୋବର ସୁଦ୍ଧା ଦେଶରେ 5G ସେବା ଆରମ୍ଭ ହୋଇପାରିବ।

କେନ୍ଦ୍ର ମନ୍ତ୍ରୀ ବୈଷ୍ଣବ କହିଛନ୍ତି ଦେଶରେ ଟେଲିକମ୍ କମ୍ପାନୀଗୁଡିକ ଯଥାଶୀଘ୍ର ଦେଶରେ 5G ସେବା ଆରମ୍ଭ କରିବା ପାଇଁ ପ୍ରସ୍ତୁତି ଶେଷ କରିବା ଉଚିତ୍। ଆସନ୍ତା ସପ୍ତାହ ଏବଂ ମାସରେ 5G ଲଞ୍ଚ ହେବାକୁ ଯାଉଛି ଏହି 5G। ତେବେ ଏକ ନମ୍ବର ସ୍ମାର୍ଟ ସିଟି ଏବଂ ରାଜ୍ୟର ରାଜଧାନୀ ହୋଇଥିଲେ ହିଁ ଭୁବନେଶ୍ୱରକୁ ଏହି ତାଲିକାରେ ଅନ୍ତର୍ଭୁକ୍ତ କରାଯାଇଛି।

ଦେଶରେ 5G ସେବା ଆରମ୍ଭ କରିବାକୁ ଘଟଣା ସ୍ଥଳରେ କେଉଁ ଟେଲିକମ୍ ଅପରେଟର ପ୍ରଥମ ତାହା ଦେଖିବା ଅତି ଗୁରୁତ୍ୱପୂର୍ଣ୍ଣ ହେବ। ଆସନ୍ତା ମାସରେ 5G ଲଞ୍ଚ ହେବାକୁ ଥିବା ସହର ଗୁଡ଼ିକ ମଧ୍ୟରେ ସରକାର ୧୩ ଟି ସହର ଚିହ୍ନଟ କରିଥିଲେ ଯେଉଁଠାରେ ପ୍ରାରମ୍ଭରେ ଏହି ଶୁଭାରମ୍ଭ ହେବ। ଅପରେଟରମାନଙ୍କ ପାଇଁ ସେମାନଙ୍କର ଆର୍ଥିକ ରିଟର୍ଣ୍ଣ ଆଧାରରେ ଏହି ସହରଗୁଡିକ ଚୟନ କରାଯାଇଥିଲା। ବର୍ତ୍ତମାନ ଏକ ପିଟିଆଇ ରିପୋର୍ଟ ଅନୁଯାୟୀ ସମାଜବାଦି ପାର୍ଟି (ଏସପି) 5G ସେବା ଆରମ୍ଭ ପାଇଁ ଓଡିଶା ସହରକୁ ମଧ୍ୟ ଅନ୍ତର୍ଭୁକ୍ତ କରିବାକୁ ଚାହୁଁଛି।

ଏସପି ପାଇଁ ରାଜ୍ୟ ସଭାପତି ରବୀନ୍ଦ୍ର ନାଥ ବେହେରା କେନ୍ଦ୍ର ଟେଲିକମ ମନ୍ତ୍ରୀ ଅଶ୍ୱିନୀ ବୈଷ୍ଣବଙ୍କୁ ଏକ ଚିଠି ଲେଖି କହିଛନ୍ତି ଯେ 5G ଆରମ୍ଭ ହେବାକୁ ଥିବା ୧୩ ଟି ସହରରେ ଓଡିଶାର କୌଣସି ସହର ଅନ୍ତର୍ଭୂକ୍ତ କରାଯାଇ ନାହିଁ। ବେହେରା ବୈଷ୍ଣବଙ୍କୁ ତାଙ୍କ ତାଲିକାର ଭୁବନେଶ୍ୱରକୁ ଅନ୍ତର୍ଭୁକ୍ତ କରିବାକୁ କହିଥିଲେ। ବୈଷ୍ଣବଙ୍କ କାର୍ଯ୍ୟାଳୟରୁ ଏପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ କୌଣସି ମନ୍ତବ୍ୟ ନାହିଁ।

ଟେଲିକମ୍ ଅପରେଟରମାନଙ୍କୁ 5G ସ୍ପେକ୍ଟ୍ରମ ଆବଣ୍ଟନ କରାଯାଇଛି ଏବଂ ବର୍ତ୍ତମାନ ଟେଲକୋଗୁଡ଼ିକ ଭିତ୍ତିଭୂମି ସ୍ଥାପନ କରୁଛନ୍ତି ଯାହା ଦ୍ଵାରା ଖୁବ୍ ଶୀଘ୍ର 5G ରୋଲ କରିପାରିବେ।

କେବଳ ଅଗଷ୍ଟରେ 5G ଲଞ୍ଚ କରିବ ବୋଲି ଏୟାରଟେଲ କହିଛି। କିନ୍ତୁ ବୈଷ୍ଣବଙ୍କ କଥା ଅନୁଯାୟୀ, ଭାରତରେ 5G ଲଞ୍ଚ ଅକ୍ଟୋବର ୨୦୨୨ ରେ ହେବ। ଟେଲକୋମାନେ ସେମାନଙ୍କ ଟେକ୍ନୋଲୋଜି ସହଭାଗୀ / ବିକ୍ରେତାଙ୍କ ସହିତ 5G ନେଟୱାର୍କର ଅନେକ ବ୍ୟବହାର ମାମଲାକୁ ଟ୍ରାଇ କରିସାରିଛନ୍ତି।

Leave A Reply

Your email address will not be published.