ପ୍ରଥମେ କେଉଁ ସହରକୁ ମିଳିବ 5G ସର୍ଭିସ ଓ କ’ଣ ରହିବ 5G ପ୍ଲାନର ମୂଲ୍ୟ ଜାଣନ୍ତୁ

ଭାରତରେ ହାଇ ସ୍ପିଡ୍‌ ମୋବାଇଲ ଇଣ୍ଟରନେଟ୍‌ ୫-ଜି ସେବା ଆରମ୍ଭ ହୋଇସାରିଛି। ଏହି ସେବା ପ୍ରାୟ ଅନେକ ସହରରେ ଉପଲବ୍ଧ ହେବ। ଏମିତିକି ଦିଲ୍ଲୀ, ମୁମ୍ବାଇ, ବେଙ୍ଗାଲୁରୁ ଭଳି ସହରରେ ଆରମ୍ଭ ହୋଇଯାଇଛିି 5G ସେବା। ଦେଶରେ ସର୍ବ ପ୍ରଥମେ Airtel, ୫-ଜି ସୋବାର ଶୁଭାରମ୍ଭ କରିଛି। ଭାରତୀ ଏୟାରଟେଲ ଗତ କାଲି ୧ ଅକ୍ଟୋବରରେ ଦେଶର ପ୍ରମୁଖ ୮ଟି ସହରରେ ଏହି ସେବାର ଶୁଭାରମ୍ଭ କରିଛି । ୨୦୨୪ ସୁଧା ସାରା ଦେଶରେ 5G ପହଞ୍ଚାଇବ ବୋଲି କମ୍ପାନି କହିଛି। ଆସନ୍ତୁ ଜାଣିବା ୫-ଜି କୁ ନେଇ ଏୟାରଟେଲ ର ପ୍ଲାନ କ’ଣ ଅଛି ଏବଂ ଏହାର ୫-ଜି ରିଚର୍ଜର ମୂଲ୍ୟ କେମିତି ରହିବ।

ପ୍ରମୁଖ ୮ ସହରରେ 5G ସେବା :
ଏୟାରଟେଲ ହେଉଛି ପ୍ରଥମ କମ୍ପାନି ଯିଏ ଭାରତରେ ପ୍ରଥମେ ୫-ଜି ସେବା ଆରମ୍ଭ କରିଛି । ୧ ଅକ୍ଟୋବରରେ ଦେଶର ପ୍ରମୁଖ ୮ଟି ସହରରେ ଆରମ୍ଭ ହେଇଛି ଏହି ସେବା। ଦିଲ୍ଲୀ, ମୁମ୍ବାଇ ,ଚେନ୍ନାଇ, ବାରାଣାସୀ, ବେଙ୍ଗାଲୁରୁ ହୈଦାରାବଦ, ଶିଲିଗୁଡ଼ି ଏବଂ କୋଲକାତା ମଧ୍ୟ ସାମିଲ ଅଛି। ଏହି ସହରରେ ନେଟଓ୍ଵର୍କ ବାଲାନ୍‌ସ ହେବା ସହିତ ଲୋକଙ୍କ ଫୋନ୍‌ରେ ୫-ଜି ର ସିଗନାଲ୍‌ ମଧ୍ୟ ଆସିଲାଣି। Airtel 5G ପ୍ଲାନ୍‌ ବିଷୟରେ କହିବାକୁ ଗଲେ ଏବେ ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ୫-ଜି ପ୍ଲାନ୍‌ର ରିଚାର୍ଜ ପ୍ଲାନ୍‌କୁ ନେଇ କିଛି ସ୍ଥିର ହୋଇନଥିବା ବେଳେ,ଏହା ୪-ଜି ପରି ହେବ ନାହିଁ। ଏହା ୪-ଜି ଅପେକ୍ଷା ୧୫ ପ୍ରତିଶତ ଅଧିକା ହେଇପାରେ। ଏମିତିକି ଏହା ଖୁବ୍ ଭଲ ଭାବେ ଚାଲିବ।

Airtel 5G ରୋଲଆଉଟ ବିଷୟରେ କହିବାକୁ ଗଲେ ପ୍ରଥମ ପର୍ଯ୍ୟାୟରେ ଏୟାରଟେଲ ୫-ଜି ସେବା ଦେଶର ୮ଟି ବଡ଼ ବଡ଼ ସହରରେ ଆରମ୍ଭ କରାଯାଇଛି। ଭାରତୀ ଏୟାରଟେଲ କମ୍ପାନିର ଚେୟାରମ୍ୟାନ୍‌ ସୁନିଲ ମିତ୍ତଲ ଇଣ୍ଡିଆ ମୋବାଇଲ କଂଗ୍ରେସ, ୨୦୨୨ରେ ୫-ଜି ସେବାର ଲଞ୍ଚିଂ ସମୟରେ କହିଥିଲେ। ୨୦୨୩ ସୁଧା ଦେଶର ପାଖା ପାଖି ସବୁ ସହରରେ ପହଞ୍ଚି ଯିବ 5G ସେବା। ପୁଣି ମାର୍ଚ୍ଚ ମାସ ୨୦୨୪ ସୁଧା ଦେଶର କୋଣ ଅନୁକୋଣରେ ୫-ଜି ସେବା ଉପଲବ୍ଧ ହୋଇଯାଇଥିବ।

ଏଠାରେ କହି ରଖୁଛୁ କି ପ୍ରଧାନ ମନ୍ତ୍ରୀ ନରେନ୍ଦ୍ର ମୋଦୀ ଇଣ୍ଡିଆ ମୋବାଇଲ କଂଗ୍ରେସ (IMC 2022) ର ୬ଷ୍ଠ ସଂସ୍କରଣରେ ୫-ଜି ସେବାର ଉଦ୍ଘାଟନ କରିଛନ୍ତି। ପ୍ରଥମ ପର୍ଯ୍ୟାୟରେ ଦେଶର ୧୩ଟି ବଡ଼ ସହରରେ ଅହମ୍ମଦାବାଦ,ବେଙ୍ଗ୍‌ଲୁରୁ,ଚଣ୍ଡିଗଡ଼,ଚେନ୍ନାଇ ,ଦିଲ୍ଲୀ,ଗାନ୍ଧୀ ନଗର ,ଗୁରୁଗ୍ରାମ, ହାଇଦ୍ରାବାଦ,ଜାମନଗର,କୋଲକାତା,ଲକ୍ଷ୍ନୌ,ମୁମ୍ବାଇ ଏବଂ ପୁନେରେ ୫-ଜି ସେବାର ଶୁଭାରମ୍ଭ କରାଯାଇଛି। ଏହା ପରେ ଦେଶର ପ୍ରତ୍ୟେକ ସହର ଓ ଗ୍ରାମାଞ୍ଚଳ ଅଞ୍ଚଳରେ ଏହି ସେବା ଉପଲବ୍ଧ କରାଯିବ। IMC 2022 କାର୍ଯ୍ୟକ୍ରମ ୪ ଅକ୍ଟୋବର ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ଚାଲିବ। ଆଏମ୍‌ସିର ଶୁଭାରମ୍ଭ ପ୍ରଥମ କରି ୨୦୧୭ ରେ ଆରମ୍ଭ ହୋଇଥିଲା। ପୂର୍ବ ଦୁଇ ବର୍ଷରେ IMC ବୈଠକ ଭର୍ଚୁଆଲ ମୋଡ଼ରେ ହେଉଥିଲା। ତେବେ 5G ଆସିବା ପରେ ପ୍ରାୟ ସବୁ କାମ ସହଜ ସୁବିଧା ହେବ।

Leave A Reply

Your email address will not be published.