ଲଞ୍ଚ ହେବ ୱାଟର ପ୍ରୁଫ୍ iPhone, ଯାହା ଜଳ ପ୍ରତିରୋଧକ ସହିତ ଆସିବ ଓ ବର୍ଷାରେ ମଧ୍ୟ ହେବ ବ୍ୟବହାର ଯୋଗ୍ୟ

ଆପଲ୍ ପ୍ରଡକ୍ଟକୁ ବର୍ତ୍ତମାନ ଅଧିକ ପସନ୍ଦ କରୁଛନ୍ତି ଲୋକେ। ଯାହାପାଇଁ ଏହାର ବ୍ୟବହାର ମଧ୍ୟ ବଢୁଛି। ପୁଣି ଏବେ ଏହି ଅପଲ୍ ୟୁଜରଙ୍କ ପାଇଁ ରହିଛି ଖୁସି ଖବର। କାରଣ ଏହ ଖୁବ୍ ଶୀଘ୍ର ନୂଆ ଫିଚର୍ ସହିତ ଆସିବାକୁ ଯାଉଛି। ଯେଉଁଥିରେ ଫୋନ୍ ଓଦା ହେଲେ ମଧ୍ୟ ଖରାପ ହେବ ନାହିଁ। ଏମିତିକି ପାଣି ଭିତରେ ଓ ବର୍ଷାରେ ମଧ୍ୟ ଏହାକୁ ବ୍ୟବହାର କରିବା ସହଜ ହେବ।

ଏହି ମୋଡ୍ ରେ, ଉପଭୋକ୍ତାମାନେ ଡିସ୍ପ୍ଲେରେ ଜଳ ବୁନ୍ଦା ସହ ମଧ୍ୟ ଟାଇପ୍ କରିବାକୁ ସମର୍ଥ ହେବେ। ଆପଲ୍ ଦ୍ଵାରା ଦାଖଲ ହୋଇଥିବା ପେଟେଣ୍ଟ୍ ଅନୁଯାୟୀ, ଆଇଫୋନ୍ ଶୀଘ୍ର ପରିବେଶର ପରିବର୍ତ୍ତନଗୁଡ଼ିକୁ ଚିହ୍ନଟ କରିବାରେ ସକ୍ଷମ ହେବ ଯାହା ଦ୍ୱାରା ଏହା ଡିସ୍ପ୍ଲେ ସ୍ପର୍ଶ ଟଚ୍ କୁ ନିୟନ୍ତ୍ରଣ କରିପାରିବ।

ଆପଲ୍ ହୁଏତ ଖୁବ୍ ଶୀଘ୍ର ଏହି ଆଇଫୋନ୍ ଲଞ୍ଚ କରିବ। ଆପଲ୍ ଆଇଫୋନ୍ ବ୍ୟବହାରକାରୀମାନେ ଶୀଘ୍ର ବର୍ଷାରେ ଟାଇପ୍ କରିବାକୁ ସମର୍ଥ ହେବେ। ଆମେରିକାର ପେଟେଣ୍ଟ ଏବଂ ଟ୍ରେଡ୍ ମାର୍କ ଅଫିସରେ ଆପଲ୍ ଦ୍ୱାରା ଦାଖଲ ଏକ ପେଟେଣ୍ଟର ଦାଖଲ ହୋଇଥିଲା।

iPhone
picture credit – Navratra Times

ଆଇଫୋନ୍ ପରିବେଶରେ ପରିବର୍ତ୍ତନ ଚିହ୍ନଟ କରିବା ପାଇଁ ଇନ୍-ବିଲ୍ଟ ଆର୍ଦ୍ରତା ଏବଂ ପ୍ରେସର ସେନ୍ସର ବ୍ୟବହାର କରିବ। ଏହା ଆଶା କରାଯାଉଛି ଯେ ଆଇଫୋନ୍ ଏକ ନିର୍ଦ୍ଦିଷ୍ଟ ପରିମାଣର ପ୍ରେସର୍ ସହିତ ଟଚ୍ ଇନପୁଟ୍ ଅନୁଭବ କଲାବେଳେ ନିର୍ଦ୍ଦେଶ ଗ୍ରହଣ କରିପାରିବ। ଦାଖଲ ହୋଇଥିବା ପେଟେଣ୍ଟ ଅନୁଯାୟୀ, “ଇଲେକ୍ଟ୍ରୋନିକ୍ ଉପକରଣରେ ଏକ ଆର୍ଦ୍ରତା ଡିଟେକ୍ଟର ଅନ୍ତର୍ଭୂକ୍ତ କରାଯାଇପାରେ ଯାହାକି ପ୍ରତିରକ୍ଷା କଭରରେ ଉପସ୍ଥିତ ଥିବା ଆର୍ଦ୍ରତାକୁ ଚିହ୍ନଟ କରିବାରେ ସକ୍ଷମ ହୋଇଥାଏ, ଯେଉଁଠାରେ ଯେତେବେଳେ ଟେମ୍ପେରେଚର୍ ପରିମାଣ ଏକ ସୀମାଠାରୁ ଅଧିକ ହୋଇଥାଏ, ପ୍ରୋସେସର୍ ସ୍ପର୍ଶ ଇଭେଣ୍ଟର ସ୍ଥିତି ନିର୍ଣ୍ଣୟ କରେ।

କ୍ୟାପିଟାନ୍ସ ଡିଟେକ୍ଟର ଏବଂ ପ୍ରୟୋଗ କରାଯାଇଥିବା ଫୋର୍ସ ଡିଟେକ୍ଟର ଦ୍ୱାରା ପ୍ରଦତ୍ତ ଚିହ୍ନଟ ସଙ୍କେତ ଉପରେ ଆଧାରିତ । ପେଟେଣ୍ଟ ଆହୁରି ପ୍ରକାଶ କରିଛି ଯେ ଏହି ଟଚ୍ ପ୍ରତିକ୍ରିୟାଗୁଡ଼ିକୁ ତିନୋଟି ମୋଡରେ ଶ୍ରେଣୀଭୁକ୍ତ କରାଯିବ: ଓଦା ବା ୱେଟ୍, ଶୁଖିଲା ଏବଂ ଅଣ୍ଡର ୱାଟର ଅଣ୍ଡର ୱାଟର ମୋଡ ବିଷୟରେ ମଧ୍ୟ ଉଲ୍ଲେଖ ଅଛି ଯାହା ଆଇଫୋନକୁ UI କୁ ଏପରି ଭାବରେ ବଦଳାଇବାରେ ସକ୍ଷମ କରେ ଯାହା ଜଳ ତଳେ ବ୍ୟବହାର କରିବା ସହଜ ହେବ।

ଭିଡିଓ ସୁଟିଂ କରିବା କିମ୍ବା ପାଣି ତଳେ ଫଟୋ କ୍ଲିକ୍ କରିବା ସମୟରେ ଏହି ମୋଡ୍ ସକ୍ଷମ ହୋଇପାରିବ। ଏହା ଡିସ୍ପ୍ଲେର ଉଜ୍ଜ୍ୱଳତା, ହ୍ୱାଇଟ ବଲାନ୍ସ, ISO ସେନ୍ସିଟିଭିଟି ଏବଂ କ୍ୟାମେରା କ୍ୱାଲିଟି ମଧ୍ୟ ଆଡଜଷ୍ଟ ମଧ୍ୟ କରିବ। ଯାହାପାଇଁ ପାଣିରେ ସୁଟ୍ କରିବା ସମୟରେ ମଧ୍ୟ କୌଣସି ଅସୁବିଧା ହେବ ନାହିଁ।

Leave A Reply

Your email address will not be published.