କାଙ୍ଗାଳ ହେବାକୁ ଚାହୁଁନଥିଲେ ଏବେଠୁ କମ କରିଦିଅନ୍ତୁ କ୍ରେଡ଼ିଟ କାର୍ଡର ବ୍ୟବହାର, ନଚେତ୍‌ ପଡ଼ିଯିବେ ବଡ ହଇରାଣରେ..

ଯଦି ଆପଣଙ୍କ ଦରମାର ଅଧା ରୁ ଅଧିକ କ୍ରେଡିଟ୍ କାର୍ଡର ବିଲ୍ ପେମେଣ୍ଟ କରିବାରେ ଚାଲି ଯାଉଛି ତେବେ ଏଥିପ୍ରତି ଆପଣଙ୍କୁ ଧ୍ୟାନ ଦେବା ଜରୁରୀ। ଏହା ସହିତ ଯଦି ଆପଣ ନିଜର ସାଲାରୀର ବଡ ଅଂଶ ରଖିବାକୁ ଚାହୁଁଛନ୍ତି, ତେବେ ଆପଣଙ୍କୁ କ୍ରେଡିଟ୍ କାର୍ଡ ଠାରୁ ଦୂରତା ବଜାୟ ରଖିବାକୁ ପଡିବ।

ଆଜିର ସମୟରେ ଅଧିକାଂଶ ଲୋକ କ୍ରେଡିଟ୍ କାର୍ଡ ବ୍ୟବହାର କରନ୍ତି। କ୍ରେଡିଟ୍ କାର୍ଡ ମାଧ୍ୟମରେ ଯେ କୌଣସି ସ୍ଥାନରେ ଦେୟ ଅତି ସହଜ । କ୍ରେଡିଟ୍ କାର୍ଡ ମାଧ୍ୟମରେ ଲୋକମାନେ ତୁରନ୍ତ କ୍ରେଡିଟ୍ ସୀମା ଆଡକୁ ପେମେଣ୍ଟ୍ କରିପାରିବେ ଏବଂ ପରେ କ୍ରେଡିଟ୍ କାର୍ଡ ବିଲ୍ ପୈଠ କରିପାରିବେ । ତଥାପି କ୍ରେଡିଟ୍ କାର୍ଡ ଲୋକମାନଙ୍କୁ ଗରିବ କରିପାରେ ଏବଂ ବିପୁଳ କ୍ଷତି ମଧ୍ୟ କରିପାରେ।

କ୍ରେଡିଟ୍ କାର୍ଡ ମାଧ୍ୟମରେ ଦେୟ ଦେବା ସହଜ ଏବଂ ଲୋକମାନେ ମଧ୍ୟ ପ୍ରଦାନ କରାଯାଇଥିବା ଅର୍ଥ ପରିଶୋଧ କରିବାକୁ ପ୍ରାୟ ୪୦-୫୦ ଦିନର ସୁଧମୁକ୍ତ ସମୟ ପାଇଥାନ୍ତି । ଯଦିଓ, ଏହି ସମୟ ମଧ୍ୟରେ ଯଦି କେହି କ୍ରେଡିଟ୍ କାର୍ଡ ବିଲ୍ ପୈଠ କରିପାରିବ ନାହିଁ, ତେବେ ତାଙ୍କୁ ଭାରି କ୍ଷତି ସହିବାକୁ ପଡିପାରେ । ସୁଧମୁକ୍ତ ଅବଧି ସମାପ୍ତ ହେବା ପରେ ଖର୍ଚ୍ଚ ହୋଇଥିବା ରାଶି ଉପରେ ପ୍ରାୟ ୩୦-୩୬ ପ୍ରତିଶତ ସୁଧ ମଧ୍ୟ ଆଦାୟ କରାଯାଏ । ଏହା ସହିତ ବିଳମ୍ବ ଦେୟ ଉପରେ ମଧ୍ୟ ଏକ ଚାର୍ଜ ଆଦାୟ କରାଯାଏ । ଏପରି ପରିସ୍ଥିତିରେ, ଅସାବଧାନତା ହେତୁ କ୍ରେଡିଟ୍ କାର୍ଡ ଦେୟ ମହଙ୍ଗା ହୋଇଯାଏ ।

ପ୍ରାୟ କ୍ରେଡିଟ କାର୍ଡ ଧାରୀ କ୍ରେଡିଟ କାର୍ଡ ବ୍ୟବହାର କରିବା ସମୟରେ ଭୁଲି ଯାଆନ୍ତି ଯେ ଏହା ତାଙ୍କର ନିଜର ଟଙ୍କା ନୁହେଁ ବରଂ ତାଙ୍କର ଧାର ନେଇଥିବା ଟଙ୍କା । ମାନେ ସେମାନଙ୍କୁ ଏହାକୁ ପୁଣି ଫେରାଇବାକୁ ପଡିବ। ଏକ ଅଧ୍ୟୟନ ଅନୁସାରେ ଯେତେବେଳେ ଲୋକ କ୍ରେଡିଟ କାର୍ଡରୁ ପେମେଣ୍ଟ କରିଥାନ୍ତି, ତେବେ ସେମାନେ ଆବଶ୍ୟକ ରୁ ଅଧିକ ଖର୍ଚ୍ଚ କରିଦିଅନ୍ତି। ଏମିତିରେ ପୂର୍ବରୁ ଯେଉଁମାନେ ଫାଇନାନସିଆଲ ପ୍ଲାନ କରିଥିବେ ସେମାନଙ୍କ ପାଇଁ ଏହା ସମସ୍ୟା ସୃଷ୍ଟି କରିଥାଏ।

ଯେଉଁ ଲୋକ କ୍ରେଡିଟ୍ କାର୍ଡରୁ ଜିନିଷ କିଣିଥାନ୍ତି, ସେମାନେ ନିଜ କ୍ଷମତା ଠାରୁ ଅଧିକ ଖର୍ଚ୍ଚ କରିଦିଅନ୍ତି। ଲୋକମାନେ ଏମିତି ଜିନିଷ କିଣି ଦିଅନ୍ତି ଯାହା ତାଙ୍କର ଆବଶ୍ୟକ ନଥାଏ। ସେହିଭଳି ଯେତେବେଳେ ଆପଣ କ୍ୟାସ ନେଇ ଜିନିଷ କିଣିବାକୁ ଯାଉଛନ୍ତି ତେବେ ଆପଣ ବହୁତ ଭାବି ଚିନ୍ତି ଟଙ୍କା ଅନୁଯାୟୀ ଜିନିଷ କିଣିଥାନ୍ତି ।।

କ୍ରେଡିଟ୍ କାର୍ଡ ଆପଣଙ୍କୁ ଏକ ଲିମିଟ ଦେଇଥାଏ। । ଏହି ଲିମିଟ ଅନୁଯାୟୀ କୌଣସି ଟଙ୍କା ନ ଥାଇ ଆପଣ ଯେ କୌଣସି ସ୍ଥାନରେ କ୍ରେଡିଟ୍ କାର୍ଡ ରୁ ଦେୟ କରିପାରିବେ । ତେବେ ପରେ କିନ୍ତୁ କ୍ରେଡିଟ୍ କାର୍ଡ ବିଲ୍ ଦେବାକୁ ପଡିବ । ଯଦି ଆପଣ କ୍ରେଡିଟ୍ କାର୍ଡ ମାଧ୍ୟମରେ କିଛି କିଣିବା ଆରମ୍ଭ କରନ୍ତି, ତେବେ ଏହା ଆପଣଙ୍କ ପାଇଁ ବିପଦ ହୋଇପାରେ ଏବଂ ଆପଣ ଋଣରେ ମଧ୍ୟ ଫସି ପାରନ୍ତି । ଏପରି ପରିସ୍ଥିତିରେ କେବଳ ତୁମର ଅତ୍ୟାବଶ୍ୟକ ଏବଂ ଅନାବଶ୍ୟକ ଖର୍ଚ୍ଚକୁ ଧ୍ୟାନରେ ରଖନ୍ତୁ ।

ଯେଉଁ ଲୋକ କ୍ରେଡିଟ କାର୍ଡର ବ୍ୟବହାର କରନ୍ତି ସେମାନେ ସ୍ବଭାବରେ ବହୁତ ଖର୍ଚ୍ଚୀ ହୋଇଯାନ୍ତି। ସେମାନେ ସେଭିଙ୍ଗ୍ କମ୍ କରିପାରନ୍ତି କାରଣ କ୍ରେଡିଟ କାର୍ଡ କାରଣରୁ ତାଙ୍କର ଖର୍ଚ୍ଚ ବହୁତ ଅଧିକ ହୋଇଯାଇଥାଏ। ପ୍ରଥମେ ସେମାନଙ୍କର କ୍ରେଡିଟ କାର୍ଡର ବିଲ୍ ପେମେଣ୍ଟ କରିବାରେ ହିଁ ତାଙ୍କର ଅଧିକାଂଶ ଟଙ୍କା ଶେଷ ହୋଇଯାଇଥାଏ। ଏହାଛଡା ଆପଣ ମିନିମମ୍ ପେମେଣ୍ଟ କରୁଛନ୍ତି ତେବେ ମଧ୍ୟ ବଳକା ବିଲରେ ୧୮ ପ୍ରତିଶତ ଜିଏସଟି ଲାଗିଥାଏ। ଏଥିପାଇଁ ଆପଣଙ୍କୁ କ୍ରେଡିଟ କାର୍ଡର ବ୍ୟବହାର କମ୍ କରିବା ଉଚିତ ଯାହା ଆପଣଙ୍କ ଭବିଷ୍ୟତ ପାଇଁ ଭଲ ହେବ।

Leave A Reply

Your email address will not be published.