ଲଞ୍ଚ ହେଲା ସ୍ବଦେଶୀ ଆପ Bharatam, ମିଳିବ ଫେସବୁକ ପରି ସମାନ ଫିଚର୍ସ

ଗତ ବର୍ଷ ଅର୍ଥାତ ୨୦୨୦ରେ ପାଖାପାଖି ୨୫୦ଟି ଚାଇନିଜ ଆପ ଉପରେ ଭାରତ ସରକାର ବ୍ୟାନ ଲଗାଇବା ପରେ ଗୋଟେ ପରେ ସ୍ବଦେଶୀ ଆପ ଲଞ୍ଚ ହେବାରେ ଲାଗିଛି । ଚାଇନିଜ ଟିକ ଟକ ବନ୍ଦ ହେବା ପରେ ଗୋଟେ ପରେ ଗୋଟେ ଦେଶୀ ଆପ ଭାରତୀୟ ବଜାରରେ ଲଞ୍ଚ କରାଯାଇ ସାରିଲାଣି । ଆଉ ଏବେ ଏକ ଫେସବୁକ ଆପ ଲଞ୍ଚ ହୋଇଛି । ଯାହାର ନାଁ Bharatam ଆପ ରଖାଯାଇଛି । ଏହି ଆପକୁ ଗୁଗୁଲ ପ୍ଲେ ଷ୍ଟୋରରୁ ମାଗଣାରେ ଡାଉନଲୋଡ଼ କରାଯାଇପାରିବ । କୌଣସି ଆପ ବ୍ୟତୀତ ଏହାକୁ ୱେବ ମାଧ୍ୟମରେ ବି ବ୍ୟବହାର କରାଯାଇ ପାରିବ । କହିରଖିବା ଉଚିତ ହେବକି Bharatam ହେଉଛି ଦେଶର ପ୍ରଥମ ସୋସିଆଲ ନେଟୱର୍କିଙ୍ଗ ପ୍ଲାଟଫର୍ମ । ଏହା ମଧ୍ୟ ଦାବି କରାଯାଇଛିକି Bharatam ହେଉଛି ଏକ ସିକ୍ୟୁର ପ୍ଲାଟଫର୍ମ । ଏହାକୁ ନିରଜ ବିଷ୍ଟ ନାମକ ଜଣେ ବ୍ୟକ୍ତି ହିଁ ଲଞ୍ଚ କରିଛନ୍ତି । ଏହା ପୂର୍ବରୁ ନିରଜ Delivery King ଓ Yum Box ସହିତ କାମ କରିସାରିଛନ୍ତି ।

Bharatam ଆପକୁ ଚଳିତ ବର୍ଷ ଜୁଲାଇ ୨୪ ତାରିଖରେ ଗୁଗୁଲ ପ୍ଲେ ଷ୍ଟୋରରେ ପବ୍ଲିସ କରାଯାଇଥିଲା । ଆଉ ଏଯାବତ ଏହାକୁ ୧୨
ହଜାରରୁ ଅଧିକ ସଂଖ୍ୟକ ଲୋକ ଡାଉନଲୋଡ଼ କରିସାରିଲେଣି । ପ୍ରାରମ୍ଭିକ ସ୍ତରରେ ଏଥିରେ ୮ ରୁ ୧୦ ଲକ୍ଷ ଟଙ୍କା ନିବେଶ କରାଯାଇଥିବା ବେଳେ ପ୍ରଥମେ ଏହାକୁ ଏକ ପ୍ରିମିୟମ ମଡେଲ ଭାବରେ ରଖାଯାଇଥିଲା । ଏହି ଆପରେ ଏକ ସର୍ଟ ଭିଡିଓ ବି ଇନବିଲଡ଼ କରାଯାଇଛି ଯାହାର ନାଁ Kalakar ରଖାଯାଇଛି । ଯେବେକି ଏଥିରେ ୧୫ ରୁ ଅଧିକ ସଂଖ୍ୟକ ସ୍ଥାନୀୟ ଭାଷା ଷ୍ଟୋର କରାଯାଇଛି | ଆଇଓଏସ ପାଇଁ ଆସନ୍ତା ମାସ ଲଞ୍ଚ କରାଯିବ ବୋଲି ସୂଚନା ମିଳିଛି ।

ଏହି ଆପରେ ଅଧିକାଂଶ ଫିଚର ଠିକ ଫେସବୁକ ପରି ହିଁ ରଖାଯାଇଛି । ଫେସବୁକରେ ଟ୍ରେଡିଙ୍ଗ ହାସଟାଗ ଦିଆଯାଇନଥିବା ବେଳେ ଏହି ଦେଶୀଆପରେ ଟ୍ରେଡିଙ୍ଗ ହାସଟାଗ ଦିଆଯାଇଛି । ଆଉ ଏହି ହିସାବରେ ନିଜ ନିଜ ପୋଷ୍ଟ ମଧ୍ୟ ସେୟାର କରିପାରିବେ । ଆଉ ମଧ୍ୟ ଏଥିରେ ଏକ୍ସପ୍ଲର, ପପୁଲାର ପୋଷ୍ଟ ପରି ଫିଚର ମାନ ରହିଛି । ଆଉ ମଧ୍ୟ ଏଥିରେ ନିୟରବାୟ ସର୍ଚ୍ଚ ବି ଦିଆଯାଇଛି ଯାହାଦ୍ୱାରା ଲୋକେସନ ଆଧାରରେ ଆପଣ ନିଜ ନିଜ ଫ୍ରେଣ୍ଡ ବନେଇ ପାରିବେ । ଫେସବୁକ ପରି ଏଥିରେ ବି ଫଲୋ କରାଯିବା ସହ ଗେମ ଖେଳାଯାଇପାରିବ ଓ ମୁଭି ବି ଦେଖାଯାଇପାରିବ ।

Leave A Reply

Your email address will not be published.