ଗୁଗଲ ମ୍ଯାପର ହେବ ଛୁଟି ? ଭାରତକୁ ମିଳିବାକୁ ଯାଉଛି ସ୍ବଦେଶୀ ନେଭିଗେସନ ଆପ୍, ଇସ୍ରୋ କଲା ଘୋଷଣା

ଭାରତ ଖୁବଶୀଘ୍ର ନିଜର ନେଭିଗେସନ ଆପ୍ ଆଣିବାକୁ ଯାଉଛି। ଏହା ସହିତ MapMyIndia ସହ ମିଳିତ ହୋଇ ଦେଶର ପ୍ରଥମ ସମ୍ପୂର୍ଣ୍ଣ ଘରୋଇ ମ୍ୟାପିଂ ପୋର୍ଟାଲ୍ ଏବଂ ଭୌଗଳିକ ସେବା ଆରମ୍ଭ କରିବାକୁ ISRO ପଦକ୍ଷେପ ନେଇଛି । ଏହା ମାଧ୍ୟମରେ MapMyIndia ର ଡିଜିଟାଲ୍ ମାନଚିତ୍ର ଏବଂ ଟେକନିକ ISRO ଉପଗ୍ରହରୁ ପ୍ରସ୍ତୁତ ପୃଥିବୀର ଫଟୋଗ୍ରାଫ୍, ଅଧ୍ୟୟନ ଏବଂ ତଥ୍ୟ ସହିତ ସଂଯୁକ୍ତ କରାଯିବ । MapMyIndia ର ସିଇଓ ଏବଂ କାର୍ଯ୍ଯନିର୍ବାହୀ ନିର୍ଦ୍ଦେଶକ ରୋହନ ବର୍ମା ଏହା କହିଛନ୍ତି।

MapMyIndia ହେଉଛି ଏକ ଭାରତୀୟ କମ୍ପାନୀ ଯାହା ଡିଜିଟାଲ୍ ମାନଚିତ୍ର ତଥ୍ୟ ଉତ୍ପାଦନ କରେ । ଏହାର ସିଇଓ ତଥା କାର୍ଯ୍ୟନିର୍ବାହୀ ନିର୍ଦ୍ଦେଶକ ରୋହନ ବର୍ମା କହିଛନ୍ତି ଯେ, ଏହି ସହଭାଗୀତା ଆତ୍ମନିର୍ଭରଶୀଳ ଭାରତ ପାଇଁ ଆଉ ଏକ ପଦକ୍ଷେପ ଯାହା ଦ୍ବାରା ଗୁଗୁଲ ମ୍ୟାପ ଏବଂ ପୃଥିବୀ ଉପରେ ଭାରତୀୟ ବ୍ୟବହାରକାରୀଙ୍କ ନିର୍ଭରଶୀଳତା ଦୂର ହୋଇପାରିବ । ଦେଶରେ ଡିଜିଟାଲ ମାନଚିତ୍ର ଏବଂ ଉପଗ୍ରହ ସୂଚନା ସାଧାରଣ ଲୋକଙ୍କ ନିକଟରେ ପହଞ୍ଚିବ ।

google

ଇସ୍ରୋ ଅନୁଯାୟୀ, ଏହା MapMyIndia ର ମାଲିକାନା କମ୍ପାନୀ ସିଇ ଇନଫୋ ସିଷ୍ଟମସ୍ ପିଭି ଲିମିଟେଡ୍ ସହିତ ଏକ ଚୁକ୍ତି କରିଛି । ଏହା ଅଧୀନରେ ଭୌଗଳିକ ସେବା ଯୋଗାଇବା ପାଇଁ ISRO ଦ୍ବାରା କରାଯାଇଥିବା ପୃଥିବୀର ସମସ୍ତ ଅଧ୍ୟୟନ, ଭାରତୀୟ ନାଭିଗେସନ୍ ସିଷ୍ଟମ୍ NavIC ପାଣିପାଗ ଏବଂ ମହାସାଗର ସମ୍ବନ୍ଧୀୟ ସେବା, କମ୍ପାନୀର ୱେବ୍ ସେବା, ପୋର୍ଟାଲ୍ ଇତ୍ୟାଦି ଅଂଶୀଦାର ବ୍ୟବହାର ସମ୍ଭାବନା ଅନୁସନ୍ଧାନ କରାଯିବ ।

ଏହି ସହଭାଗିତା ସହିତ ଭାରତର ମାନଚିତ୍ର କେବଳ ସରକାରଙ୍କ ଦ୍ୱାରା ସ୍ଥିର କରାଯାଇଥିବା ସୀମା ମଧ୍ୟରେ ଉପସ୍ଥାପିତ ହେବ । ପ୍ରାୟତ ବିଦେଶୀ କମ୍ପାନୀଗୁଡିକ ଆମ ଦେଶର ମାନଚିତ୍ରକୁ ଭୁଲ ଉପସ୍ଥାପନ କରି ବିବାଦ ସୃଷ୍ଟି କରନ୍ତି । ଆଞ୍ଚଳିକ ସୂଚନା ଏବଂ ସୂଚନା ମଧ୍ୟ ଅଧିକ ଦ୍ରୁତ ଉପାୟରେ ମିଳିବ । ଏହା ବିଲକୁଲ ମାଗଣା ରହିବ। MapMyIndia ର ମ୍ଯାପ ଭାରତର ପାଖାପାଖି ୭.୫ ଲକ୍ଷ ଗାଁ, ୭୫୦୦ରୁ ଅଧିକସହରର ସଡକ, ବିଲିଡିଂକୁ କଭର କରିବ। ଏହା ସହିତ ଦେଶର ସମସ୍ତ ୬୩ ଲକ୍ଷ କୋଟି ରୋଡ ନେଟୱାର୍କର ସବିଶେଷ ବିବରଣୀ ହେବ। MapMyIndia ଜରିଆରେ ପାଖାପାଖି ୩ କୋଟି ସ୍ଥାନର ତଥ୍ଯ ମିଳିବ।

Leave A Reply

Your email address will not be published.