ଫୋନ୍ ବିସ୍ଫୋରଣ ହେବା ପୂର୍ବରୁ ଦେଇଥାଏ ଏହି ସଙ୍କେତ, ଜାଣନ୍ତୁ ବଞ୍ଚିବାର ଉପାୟ

ଅନେକ ସମୟରେ ଆପଣ ଜାଣିଥିବେ କିଛି ଫୋନ୍ ହଠାତ ଫଟିଯାଇ ବ୍ଲାଷ୍ଟ୍ ହୋଇଥାଏ। ଯାହା ଦ୍ଵାରା କିଛି ବ୍ୟକ୍ତି ମୁଖରେ ପଡ଼ିଥାନ୍ତି। ଏମିତିକି ନିକଟରେ ଏକ ସ୍ମାର୍ଟଫୋନ୍ ବିସ୍ଫୋରଣ ହୋଇଥିଲା, ଯେଉଁଥିପାଇଁ ଜଣେ ମଧ୍ୟ ପ୍ରାଣ ହରାଇଥିଲେ। ତେବେ ଆଜି ଆମେ ଆପଣଙ୍କୁ କହିବାକୁ ଯାଉଛୁ ଯେ ଆପଣ ସ୍ମାର୍ଟଫୋନର ବ୍ୟାଟେରୀରେ ବିସ୍ଫୋରଣର କାରଣ ଚିହ୍ନଟ କରନ୍ତୁ ଏବଂ ଏହି ବିସ୍ଫୋରଣରୁ ନିଜ ଜୀବନ ରକ୍ଷା କରନ୍ତୁ।

ସ୍ମାର୍ଟଫୋନର ଗୁଣ ବା ଫିଚର୍ ବିଷୟରେ ଆମେ ସମସ୍ତେ ଜାଣୁ କିନ୍ତୁ ବେଳେବେଳେ ଏହି ସ୍ମାର୍ଟଫୋନ୍ କିଛି ଲୋକଙ୍କ ଜୀବନ ମଧ୍ୟ ନେଇଥାଏ। ଯେହେତୁ ଲୋକ ଆଜିର ଯୁଗରେ ଅଧିକ ଏହି ସ୍ମାର୍ଟ ଫୋନ୍ ବ୍ୟବହାର କରୁଛନ୍ତି ଗ୍ରାହକଙ୍କୁ ଫୋନ୍ ପ୍ରତି ମଧ୍ୟ ସତର୍କ ରହିବାକୁ ପଡିବ। କାରଣ ନିକଟରେ ଉତ୍ତରପ୍ରଦେଶର ବରେଲିରେ ହଠାତ୍ ଏକ ସ୍ମାର୍ଟଫୋନ୍ ବିସ୍ଫୋରଣ ହୋଇଥିଲା। ଖବର ଅନୁଯାୟୀ, ଏହି ଦୁର୍ଘଟଣାରେ ଏକ ଛୋଟ ଝିଅ ପ୍ରାଣ ହରାଇଛି।

ଗୋଟିଏ ଦିନ ପୂର୍ବରୁ ସାଓମି ରେଡମି ମୋବାଇଲରେ ବିସ୍ଫୋରଣ ବିଷୟରେ ଖବର ଆସିଥିଲା। ତେଣୁ ଫୋନ୍ ବ୍ୟବହାର କରୁଥିଲେ ଆପଣଙ୍କୁ କିଛି ଟିପ୍ସ ବିଷୟରେ ଧ୍ୟାନ ଦେବାକୁ ପଡ଼ିବ। ଯାହା ପରେ ସ୍ମାର୍ଟଫୋନ୍ ବିସ୍ଫୋରଣରୁ ଆପଣ ରକ୍ଷା ପାଇପାରିବେ। ସର୍ବପ୍ରଥମେ, ଆସନ୍ତୁ ଜାଣିବା ସ୍ମାର୍ଟଫୋନ୍ ବିସ୍ଫୋରଣ ହେବାର ବା ହଠାତ୍ ବ୍ଲାଷ୍ଟ ହେବାର ମୁଖ୍ୟ କାରଣ କ’ଣ ରହିଛି।

କହିବାକୁ ଗଲେ ସ୍ମାର୍ଟଫୋନ୍ ବ୍ଲାଷ୍ଟ ହେବାର ଦୁଇଟି କାରଣ ରହିଛି। ଯାହାକି ପ୍ରଥମତଃ ଫୋନ୍ ତିଆରି କରିବା ସମୟରେ କମ୍ପାନୀଗୁଡିକ ଦ୍ଵାରା ହୋଇଥିବା ଯାନ୍ତ୍ରିକ ତ୍ରୁଟି ହୋଇପାରେ, ଯେଉଁଥିପାଇଁ ଫୋନ୍ ବିସ୍ଫୋରଣ ହୋଇପାରେ। ଯେତେବେଳେକି ଅନ୍ୟଟି ଉପଭୋକ୍ତାମାନଙ୍କ ପାଇଁ ବ୍ଲାଷ୍ଟ ହୋଇଥାଏ ବୋଲି କୁହାଯାଇଥାଏ।

phone
Picture Credit – wiki

 ସ୍ମାର୍ଟଫୋନ୍ ବ୍ଲାଷ୍ଟରୁ ଦୂରେଇ ରହିବାର ଟିପ୍ସ:

୧. ବ୍ୟାଟେରୀ ଡାମେଜ୍ ଚିହ୍ନଟ କରନ୍ତୁ:

ଯଦି ସ୍ମାର୍ଟଫୋନ୍ ଆପଣଙ୍କ ହାତରୁ ଖସିଯାଏ ଏବଂ ପଛ ପ୍ୟାନେଲ୍ ହେତୁ ଆପଣ ବ୍ୟାଟେରୀ କ୍ଷତି ହେବା ଦେଖିବାକୁ ପାଆନ୍ତି, ତେବେ ମନେରଖନ୍ତୁ ଯେ ବ୍ୟାଟେରୀ ନଷ୍ଟ ହେବା ପରେ ଫୁଲିଯାଏ। ଏପରି ପରିସ୍ଥିତିରେ ଯଦି ପଛ ପ୍ୟାନେଲ୍ ଫୁଲିଯାଏ, ତେବେ ଆପଣ ବୁଝିପାରିବେ ଯେ ବ୍ୟାଟେରୀ ନଷ୍ଟ ହୋଇଯାଇଛି। ଆପଣଙ୍କୁ ତୁରନ୍ତ ଏହାକୁ ସଜାଡ଼ିବା ଦରକାର୍।

୨. ଟେଷ୍ଟିଂ ଆଣ୍ଡ୍ ଆସେମ୍ୱଲିଙ୍ଗ ପ୍ରୋବ୍ଲେମ୍ :

ଟେଷ୍ଟିଂ ଆଣ୍ଡ୍ ଆସେମ୍ୱଲିଙ୍ଗ କରିବା ସମୟରେ ଯଦି କୌଣସି ତ୍ରୁଟି ହୁଏ, ତେବେ ସେହି କାରଣରୁ ବ୍ୟାଟେରୀ ମଧ୍ୟ ହଠାତ୍ ଫାଟି ଯାଇ ବିସ୍ଫୋରଣ ହୋଇପାରେ।

୩. ଅନସପୋର୍ଟେଡ଼ ଚାର୍ଜର ବ୍ୟବହାର କରନ୍ତୁ ନାହିଁ:

ପ୍ରାୟତ ଅନେକ ଫୋନ୍ ବ୍ୟବହାରକାରୀମାନେ ଅସମର୍ଥିତ ବା ଅନସପୋର୍ଟେଡ଼ ଚାର୍ଜର ଯୋଗୁଁ ସେମାନଙ୍କର ସ୍ମାର୍ଟଫୋନକୁ ନଷ୍ଟ କରନ୍ତି। ଏପରି ପରିସ୍ଥିତିରେ କେବଳ ସ୍ମାର୍ଟଫୋନର ବ୍ୟାଟେରୀ ବ୍ୟାକଅପ୍ ଡାଉନ୍ ହୋଇନଥାଏ, ଏହା ସହିତ ବ୍ୟାଟେରୀ ନଷ୍ଟ ମଧ୍ୟ ହୋଇପାରେ। ତେଣୁ ଭିନ୍ନ ଚାର୍ଜର୍ ବ୍ୟବହାର କରନ୍ତୁ ନାହିଁ।

୪. ବ୍ୟାଟେରୀକୁ ଅଧିକ ଚାର୍ଜ କରିବା :

ଯେକୌଣସି ସ୍ମାର୍ଟଫୋନର ବ୍ୟାଟେରୀକୁ ଅଧିକ ଚାର୍ଜ କରିବା ଦ୍ୱାରା ଏହାର ବ୍ୟାଟେରୀ ନଷ୍ଟ ହୋଇପାରେ ଏବଂ ଏହା ବିସ୍ଫୋରଣ ହୋଇପାରେ। ବାସ୍ତବରେ କେତେକ ସ୍ମାର୍ଟଫୋନ ଚାର୍ଜିଂ ସମୟରେ ଗରମ ହୋଇଥାଏ ଏବଂ ଅତ୍ୟଧିକ ଉତ୍ତାପ ହେତୁ ଫୋନର ବ୍ୟାଟେରୀ ବିସ୍ଫୋରଣ ହୁଏ ବା ବ୍ଲାଷ୍ଟ ହୁଏ। ତେଣୁ ଅଧିକ ସମୟ ଫୋନ୍ ଚାର୍ଜ କରନ୍ତୁ ନାହିଁ।

୫. ଏକ୍ସଟରନାଲ ହିଟ୍ ବା ବାହ୍ୟ ଉତ୍ତାପ:

ସ୍ମାର୍ଟଫୋନରେ ବାହ୍ୟ ଉତ୍ତାପ ହେତୁ ସ୍ମାର୍ଟଫୋନ୍ ଅତ୍ୟଧିକ ଗରମ ହୋଇଯାଏ, ଯେଉଁ କାରଣରୁ ବ୍ୟାଟେରୀର କଣିକା ପ୍ରତିକ୍ରିୟା କରି ବିସ୍ଫୋରଣ ହୁଏ। ଏପରି ପରିସ୍ଥିତିରେ ଫୋନକୁ ଗରମରୁ ରକ୍ଷା କରିବା ଉଚିତ୍। ତେଣୁ ନିଜ ସ୍ମାର୍ଟଫୋନର ଯତ୍ନ ନେବା ନିହାତି ଦରକାର।

Leave A Reply

Your email address will not be published.