ମୋବାଇଲ ଡାଟା ଶୀଘ୍ର ସରିଯାଉଛି କି? ଆପଣାନ୍ତୁ ଏହିସବୁ ଟିପ୍ସ

ନିକଟରେ ଜିଓ, ​​ଏୟାରଟେଲ ଏବଂ ଭୋଡାଫୋନ୍-ଆଇଡିଆ (VI) ପରି ଟେଲିକମ୍ କମ୍ପାନୀଗୁଡିକ ସେମାନଙ୍କର ରିଚାର୍ଜ ପ୍ଲାନର ମୂଲ୍ୟ ବୃଦ୍ଧି କରିଛନ୍ତି । ଏହି ପରିବର୍ତ୍ତନ ପରେ, ବର୍ତ୍ତମାନ ୟୁଜର୍ସମାନଙ୍କୁ ଦୈନିକ ଡାଟା ପ୍ଲାନ ପାଇଁ ଅଧିକ ଖର୍ଚ୍ଚ କରିବାକୁ ପଡିବ । ଏହି କାରଣରୁ, ଅନେକ ୟୁଜର୍ସ ସେମାନଙ୍କର ଡାଟା ବ୍ୟବହାର ଉପରେ ଅଧିକ ଧ୍ୟାନ ଦେବା ଆରମ୍ଭ କରିଛନ୍ତି ଯାହା ଦ୍ୱାରା ସେମାନଙ୍କର ଡାଟା ଶୀଘ୍ର ଶେଷ ନହୁଏ । ଏଠାରେ ଆମେ ଆପଣଙ୍କୁ କିଛି ଗୁରୁତ୍ୱପୂର୍ଣ୍ଣ ଜିନିଷ ବିଷୟରେ କହିବାକୁ ଯାଉଛୁ, ଧ୍ୟାନରେ ରଖି ଆପଣ ଆପଣଙ୍କର ମୋବାଇଲ୍ ଡାଟା ସଞ୍ଚୟ କରିପାରିବେ ।

-ସର୍ବପ୍ରଥମେ, ଏହା ଜାଣିବା ଜରୁରୀ ଯେ କେଉଁ ଆପ୍ ଆପଣଙ୍କ ଫୋନରେ ଅଧିକ ଡାଟା ବ୍ୟବହାର କରୁଛି । ଆପଣ ନିଜ ଫୋନର ସେଟିଂସକୁ ଯାଇ ଦେଖିପାରିବେ ଯେ କେତେ ଡାଟା ବ୍ୟବହାର କରାଯାଇଛି ଏବଂ କେଉଁ ଆପ୍ ଅଧିକ ଡାଟା ଶେଷ କରୁଛି ତାହା ଏହା ଆପଣଙ୍କୁ ଜଣାଇବ ।

-ଅନେକ ଆପ୍ ବ୍ୟାକଗ୍ରାଉଣ୍ଡରେ ଡାଟା ବ୍ୟବହାର ଜାରି ରଖିଥାନ୍ତି ଯେତେବେଳେ କି ଆପଣ ସେଗୁଡିକ ବ୍ୟବହାର ମଧ୍ୟ କରନ୍ତି ନାହିଁ । ଏହା ଡାଟା ବ୍ୟବହାର ବୃଦ୍ଧି କରିପାରିବ । ଡାଟା ସେଭର୍ ମୋଡ୍ ବ୍ୟବହାର କରି କିମ୍ବା ଆପ୍ ପାଇଁ ବ୍ୟାକଗ୍ରାଉଣ୍ଡ୍ ଡାଟା ବ୍ୟବହାର ବନ୍ଦ କରିପାରିବେ । ଏହା ଆପଣଙ୍କ ଡାଟା ବ୍ୟବହାରକୁ ହ୍ରାସ କରିବ ଏବଂ ଆପଣ ଅଧିକ ସମୟ ପାଇଁ ଡାଟାର ଲାଭ ପାଇବାକୁ ସକ୍ଷମ ହେବେ ।

-ଯେତେବେଳେ ଆପଣ ହାଇ କ୍ୱାଲିଟି ଭିଡିଓ କିମ୍ବା ମ୍ୟୁଜିକ୍ ଡାଉନଲୋଡ୍ କିମ୍ବା ଷ୍ଟ୍ରିମ୍ କରନ୍ତି, ଏହା ଦ୍ୱାରା ଅଧିକ ଡାଟା ସରିଥାଏ । ଯଦି ଆପଣ ଡାଟା ସଞ୍ଚୟ କରିବାକୁ ଚାହୁଁଛନ୍ତି, କମ କ୍ୱାଲିଟିର ଭିଡିଓ ଏବଂ ମ୍ୟୁଜିକ୍ ଡାଉନଲୋଡ୍ କରନ୍ତୁ । ୟୁଟ୍ୟୁବ୍, ହ୍ୱାଟ୍ସଆପ୍ କିମ୍ବା ଇନଷ୍ଟାଗ୍ରାମ ପରି ଆପ୍ ସେଟିଙ୍ଗରେ ଆପଣ କମ କ୍ୱାଲିଟିର ଷ୍ଟ୍ରିମିଂ କିମ୍ବା ଡାଟା ସେଭିଙ୍ଗର ଅପ୍ସନ ବାଛିପାରିବେ ।

-ଯେତେବେଳେ ଆପଣ ଇଣ୍ଟରନେଟ୍ ବ୍ୟବହାର କରୁନାହାଁନ୍ତି ଅଫଲାଇନ୍ ମୋଡ୍ ବ୍ୟବହାର କରନ୍ତୁ । ଏହା ସହିତ ଆପଣ ଡାଟା ସେଭ୍ କରିପାରିବେ । ମ୍ୟାପ କିମ୍ବା କଣ୍ଟେଣ୍ଟ ଡାଉନଲୋଡ୍ କରିବାକୁ ଗୁଗୁଲ୍ ମ୍ୟାପ୍ସ ପରି କେତେକ ଆପରେ ଆପଣ ଅଫଲାଇନ୍ ମୋଡ୍ ବ୍ୟବହାର କରିପାରିବେ ଯାହା ଦ୍ୱାରା ଆପଣ ଏହାକୁ ଇଣ୍ଟରନେଟ୍ ବିନା ବ୍ୟବହାର କରିପାରିବେ ।

-ଯେତେବେଳେ ସମ୍ଭବ ୱାଇ-ଫାଇ ବ୍ୟବହାର କରନ୍ତୁ । ୱାଇ-ଫାଇ ବ୍ୟବହାର କରିବା ଦ୍ୱାରା ଆପଣଙ୍କର ମୋବାଇଲ୍ ଡାଟା ବ୍ୟବହାର ହ୍ରାସ ହୁଏ ଏବଂ ଆପଣ ଅଧିକ ସମୟ ପାଇଁ ଆପଣଙ୍କର ମୋବାଇଲ୍ ଡାଟା ବ୍ୟବହାର କରିପାରିବେ ।

Leave A Reply

Your email address will not be published.