ସୁରକ୍ଷା ଟିପ୍ସ: ଏହି କାରଣଗୁଡିକ ହେତୁ ଲିକ୍ ହେଉଛି ଫୋନର ଡାଟା, ଏପରି ହୁଅନ୍ତୁ ସତର୍କ

କହିବାକୁ ଗଲେ ପ୍ରାୟତ ପ୍ରତିଦିନ ଆମେ ଡାଟା ଲିକ୍ ଖବର ଶୁଣୁଛୁ। ଆଜିକାଲି ଅନେକ ଉପାୟରେ ତଥ୍ୟ ଲିକ୍ ହେଉଛି। ବେଳେବେଳେ ଫେସବୁକ୍ ଡାଟା ଲିକ୍ ହେଉଛି ତ ବେଳେବେଳେ କିଛି ସପିଂ ସାଇଟର ତଥ୍ୟ ଲିକ୍ ହେଉଛି। କେବଳ ଏତିକି ନୁହେଁ, ଆପଣଙ୍କର ସ୍ମାର୍ଟଫୋନର ବ୍ୟକ୍ତିଗତ ତଥ୍ୟ ଯେପରିକି ଫଟୋ, ଭିଡିଓ କିମ୍ବା କୌଣସି ଗୋପନୀୟ ଫାଇଲ ମଧ୍ୟ ଲିକ୍ ହୋଇପାରେ।

ଡାଟା ଲିକ୍ ହେବା ପରେ, ଆପଣଙ୍କର ବ୍ୟକ୍ତିଗତ ସୂଚନା ଏବଂ ଇ-ମେଲ୍ ଆଇଡି, ପାସୱାର୍ଡ, ମୋବାଇଲ୍ ନମ୍ବର ଇତ୍ୟାଦି ହ୍ୟାକର୍ମାନଙ୍କ ପାଖରେ ପହଞ୍ଚେ, ଯାହା ପରେ ଡାଟା ହ୍ୟାକର୍ ଫୋରମ୍ ପରି ଡାର୍କ ୱେବରେ ବିକ୍ରି ହୁଏ କିମ୍ବା ଏହା ସାହାଯ୍ୟରେ ବ୍ୟକ୍ତିଗତ ବ୍ଲାକମେଲ ମଧ୍ୟ କରାଯାଇପାରେ। ଯଦି ଆପଣ ଏକ ଆଣ୍ଡ୍ରଏଡ୍ ସ୍ମାର୍ଟଫୋନ୍ ମଧ୍ୟ ବ୍ୟବହାର କରନ୍ତି, ତେବେ ଆପଣଙ୍କର ତଥ୍ୟକୁ ସୁରକ୍ଷିତ ରଖିବା ପାଇଁ ଆପଣ କିଛି ଗୁରୁତ୍ୱପୂର୍ଣ୍ଣ ଜିନିଷର ଯତ୍ନ ନେବା ଉଚିତ୍, ଯାହା ଦ୍ଵାରା ଆପଣଙ୍କର ଭବିଷ୍ୟତରେ କୌଣସି ଅଘଟଣ ଘଟିବ ନାହିଁ।

ତେବେ ଆସନ୍ତୁ ଜାଣିବାକୁ ଚେଷ୍ଟା କରିବା ଯେ କେଉଁ ଭୁଲ ହେତୁ ଆପଣଙ୍କର ବ୍ୟକ୍ତିଗତ ତଥ୍ୟ ବା ଡାଟା ଲିକ୍ ହୁଏ। ଏହା ପ୍ରାୟତ ଦେଖାଯାଏ ଯେ ଆମେ ଆମର କୌଣସି ବ୍ୟକ୍ତିଗତ ଫଟୋ, ଭିଡିଓ କିମ୍ବା ଫାଇଲ୍ ଏବଂ ପାସୱାର୍ଡକୁ ଆମର ବନ୍ଧୁ ଏବଂ ସମ୍ପର୍କୀୟମାନଙ୍କ ସହିତ ଅଂଶୀଦାର କରୁ ବା ସେୟାର କରୁ। ଯଦି ସେମାନେ ଆପଣଂକ ତଥ୍ୟକୁ ଅନ୍ୟ ଜଣକୁ ଅଧିକ ସ୍ଥାନାନ୍ତର କରନ୍ତି ତେବେ କଣ ହେବ? ଏହି କ୍ଷେତ୍ରରେ ଆପଣଙ୍କର ତଥ୍ୟ ଲିକ୍ ହୋଇପାରେ। ସେହି ସମୟରେ, ଅନେକ ଥର ଆମେ ଶୀଘ୍ର ଧ୍ୟାନ ନ ଦେଇ ପ୍ରାମାଣିକ ଉତ୍ସରୁ ତୃତୀୟ-ପକ୍ଷ ଆପ୍ ସଂସ୍ଥାପନ କରୁ। ଏହି ଆପଗୁଡିକ ସ୍ପାଏୱେୟାର ସହିତ ଲୋଡ୍ ହୋଇପାରିବ ଏବଂ ହ୍ୟାକର୍ମାନଙ୍କ ପାଇଁ ଆପଣଙ୍କର ବ୍ୟକ୍ତିଗତ ସୂଚନା ପ୍ରକାଶ କରିପାରିବ।

phone data
Picture credit – amarujala

ଡାଟା ଲିକକୁ ଏଡାଇବା ପାଇଁ ଏହି ପଦ୍ଧତିଗୁଡିକ ଅନୁସରଣ କରନ୍ତୁ:

ଆପଣଙ୍କ ସ୍ମାର୍ଟଫୋନକୁ ଡାଟା ଲିକେଜରୁ ରକ୍ଷା କରିବାର ସବୁଠାରୁ ସହଜ ଏବଂ ଗୁରୁତ୍ୱପୂର୍ଣ୍ଣ ଉପାୟ ହେଉଛି ଆପଣଙ୍କ ଫୋନକୁ ଲକ୍ ରଖିବା। ଏହା ସହିତ, ଫୋନରେ ଥିବା ଆପ୍ସକୁ ବିଶେଷକରି ଗ୍ୟାଲେରୀ ଏବଂ ଫାଇଲ୍ ମ୍ୟାନେଜର୍ ଆପକୁ ମଧ୍ୟ ପାସୱାର୍ଡ ସାହାଯ୍ୟରେ ସୁରକ୍ଷିତ ରଖନ୍ତୁ। ଆଜିକାଲି, ସୁରକ୍ଷା ଦୃଷ୍ଟିରୁ ସ୍ମାର୍ଟଫୋନ୍ କମ୍ପାନୀଗୁଡିକ ପୂର୍ବରୁ ସ୍ଥାପିତ ଆପ୍ ଲକ୍ ସୁବିଧା ଯୋଗାଇବା ଆରମ୍ଭ କରି ଦେଇଛନ୍ତି।

ଏହାର ସାହାଯ୍ୟରେ, ଆପଣ ଏହାକୁ ଲକ୍ କରି ମୋବାଇଲ୍ ଆପ୍ ମଧ୍ୟ ସୁରକ୍ଷିତ କରିପାରିବେ। ଆପଣଙ୍କର ବ୍ୟକ୍ତିଗତ ତଥ୍ୟ କାହା ସହିତ ଅଂଶୀଦାର କରନ୍ତୁ ନାହିଁ। WhatsApp, ଫେସବୁକ୍ ମେସେଞ୍ଜର ଏବଂ ଇନଷ୍ଟାଗ୍ରାମ ପରି ସୋସିଆଲ ମିଡିଆରେ ମଧ୍ୟ ଆପଣଙ୍କର ବ୍ୟକ୍ତିଗତ ଫଟୋ ଏବଂ ଫାଇଲଗୁଡ଼ିକୁ କାହା ସହିତ ଅଂଶୀଦାର କରନ୍ତୁ ନାହିଁ। ଅଣ-ପ୍ରାମାଣିକ ଉତ୍ସରୁ ଆପଣଙ୍କ ଫୋନରେ କୌଣସି ଆପ୍ ଡାଉନଲୋଡ୍ ଏବଂ ସଂସ୍ଥାପନରୁ ଦୂରେଇ ରୁହନ୍ତୁ। କେବଳ ଗୁଗଲ୍ ପ୍ଲେ ଷ୍ଟୋରରୁ ଆପ୍ ଡାଉନଲୋଡ କରନ୍ତୁ। ଆହୁରି ମଧ୍ୟ, ଆପ୍ ଡାଉନଲୋଡ କରିବା ପୂର୍ବରୁ ଏହାର ମୂଲ୍ୟାୟନ ବା ରେଟିଙ୍ଗ ଏବଂ ସମୀକ୍ଷା କରିବାକୁ ଭୁଲନ୍ତୁ ନାହିଁ।

ତୃତୀୟ-ପକ୍ଷ ଆପ୍ ବ୍ୟବହାର କରିବା ଠାରୁ ଦୂରେଇ ରୁହନ୍ତୁ:

ଅନେକ ଥର ଏହି ଆପଗୁଡ଼ିକରେ ସ୍ପାଏୱେୟାର ଏବଂ ମାଲୱେୟାର ରହିଥାଏ, ଯାହା ଆପଣଙ୍କ ଫୋନକୁ ସ୍କାନ କରି ରଖେ ଏବଂ ଆପଣଙ୍କର ବ୍ୟକ୍ତିଗତ ସୂଚନାକୁ ହ୍ୟାକର୍ମାନଙ୍କୁ ପଠାଇବା ପାଇଁ ବ୍ୟାକଗ୍ରାଉଣ୍ଡରେ କାମ କରେ। ଫୋନରେ କେବଳ ଆବଶ୍ୟକ ଆପ୍ ସଂସ୍ଥାପନ କରିବାକୁ ଚେଷ୍ଟା କରନ୍ତୁ ଏବଂ ଯେତେବେଳେ ସନ୍ଦେହ ହୁଏ, ତୁରନ୍ତ ଆପ୍ ଅପସାରଣ ବା ଡିଲେଟ କରନ୍ତୁ। ଫୋନରୁ କୌଣସି ଅଜ୍ଞାତ ଲିଙ୍କରେ କ୍ଲିକ୍ କରନ୍ତୁ ନାହିଁ। ହ୍ୟାକର୍ କିମ୍ବା ସ୍କାମର୍ମାନେ ପ୍ରାୟତ email ଇମେଲ୍ କିମ୍ବା SMS ମାଧ୍ୟମରେ ମାଲୱେର୍ ଲୋଡ୍ ଲିଙ୍କ୍ ପଠାନ୍ତି। ଲିଙ୍କ୍ କ୍ଲିକ୍ ହେବା ମାତ୍ରେ ଆପଣଙ୍କ ଫୋନର ଡାଟା ହ୍ୟାକ ହେବା କାର୍ଯ୍ୟ ଆରମ୍ଭ ହୁଏ। ତେଣୁ ଏ ସବୁ ପ୍ରତି ଧ୍ୟାନ ଦିଅନ୍ତୁ।

Leave A Reply

Your email address will not be published.