ଆଉ ହ୍ୟାକ୍‌ ହୋଇପାରିବନି ଆପଣଙ୍କ ଟ୍ୱିଟର ଆକାଉଣ୍ଟ, ଫଲୋ କରନ୍ତୁ ଏହି ସହଜ ଟିପ୍ସ

Indian Computer Emergency Response Team (CERT-IN) ଉପଭୋକ୍ତାମାନଙ୍କୁ ସେମାନଙ୍କର ଟ୍ୱିଟର ଆକାଉଣ୍ଟକୁ କିପରି ସୁରକ୍ଷିତ ରଖିବେ ସେ ନେଇ କିଛି ଉପାୟ କହିଛନ୍ତି । CERT-IN ଅନୁଯାୟୀ, ନିକଟରେ ଅନେକ ଟ୍ୱିଟର ଆକାଉଣ୍ଟ ସ୍କାମରଙ୍କ ଦ୍ୱାରା ହ୍ୟାକ୍ ହୋଇଛି, ଯେଉଁଥିରେ ବହୁ ସଂଖ୍ୟାରେ ଫଲୋର୍ସ ଅଛନ୍ତି । ଏହି ଟ୍ୱିଟର ଆକାଉଣ୍ଟରୁ ସମ୍ବେଦନଶୀଳ ସୂଚନା ଚୋରି ହୋଇଛି । ଆହୁରି ମଧ୍ୟ, ନକଲି ଲିଙ୍କ୍ ପୋଷ୍ଟ କରିବାର ଘଟଣା ଘଟିଛି । ଏଭଳି ପରିସ୍ଥିତିରେ, CERT-In ଟ୍ୱିଟର ବ୍ୟବହାରକାରୀଙ୍କୁ ସେମାନଙ୍କ ଆକାଉଣ୍ଟକୁ କିପରି ସୁରକ୍ଷିତ ରଖିବେ, ଯାହା ଦ୍ୱାରା ଟ୍ୱିଟର ହ୍ୟାକିଂ ଘଟଣା ହ୍ରାସ ହୋଇପାରିବ ବୋଲି କହିଛନ୍ତି।

ମଜବୁତ ପାସୱାର୍ଡ ରଖନ୍ତୁ

ଟ୍ୱିଟର ବ୍ୟବହାରକାରୀମାନେ ଲମ୍ବା ଏବଂ ମଜବୁତ ପାସୱାର୍ଡ ରଖନ୍ତୁ ଯେଉଁଥିରେ ଅକ୍ଷର, ସଂଖ୍ୟା ଏବଂ ସିମ୍ବଲ ଆଦି ଅନ୍ତର୍ଭୁକ୍ତ ଥିବା। ଏହି ପାସୱାର୍ଡକୁ ଅନ୍ୟ କେଉଁଠାରେ ବ୍ୟବହାର କରନ୍ତୁ ନାହିଁ । ଫୋନ୍ ନମ୍ବର, ଜନ୍ମ ତାରିଖ ପରି ସାଧାରଣ ଶବ୍ଦ ସହିତ ପାସୱାର୍ଡ ବନାନ୍ତୁ ନାହିଁ ।

ଫିସିଙ୍ଗରୁ ସାବଧାନ ରୁହନ୍ତୁ

ଟ୍ୱିଟରରେ ପର୍ସନାଲ ମେସେଜ ଟ୍ୱିଟରରେ ଉତ୍ତର, ଇମେଲ ଏବଂ ଡିମିଙ୍ଗ ଦ୍ୱାରା ନକଲି ଲିଙ୍କ ସେୟାର କରିଥାଏ, ଯାହା ଉପରେ କ୍ଲିକ୍ କରି ଆପଣ ହ୍ୟାକିଂର ଶିକାର ହୋଇଥାନ୍ତି । ଏପରି ପରିସ୍ଥିତିରେ, ଟ୍ୱିଟରରେ କୌଣସି ଅଜଣା ଲିଙ୍କରେ କ୍ଲିକ୍ କରନ୍ତୁ ନାହିଁ ।

ଫଲୋର୍ସ ବଢ଼ାଇବା ଜାଲରେ ପଡ଼ନ୍ତୁ ନାହିଁ

ୟୁଜର୍ସ ମାନେ ଫଲୋର୍ସ ବଢ଼ାଇବା ଜାଲରେ ପଡ଼ିବା ଉଚିତ୍ ନୁହେଁ ।ଏଥିସହ, ଟ୍ୱିଟର ବ୍ୟବହାରକାରୀ ନାମ କିମ୍ବା ପାସୱାର୍ଡକୁ କାହାକୁ କୁହନ୍ତୁ ନାହିଁ, କାରଣ ଏହା କରିବା ଆପଣଙ୍କ ପାଇଁ ବିପଜ୍ଜନକ ହୋଇପାରେ ।

ସୁରକ୍ଷିତ ଡିଭାଇସରେ ଟ୍ୱିଟର ବ୍ୟବହାର କରନ୍ତୁ

ଟ୍ୱିଟର ବ୍ୟବହାରକାରୀମାନେ ସର୍ବଦା ଏକ ସୁରକ୍ଷିତ ଡିଭାଇସରେ ଟ୍ୱିଟର ବ୍ୟବହାର କରିବା ଉଚିତ୍ । କୌଣସି ଡିଭାଇସରେ ଟ୍ୱିଟର ଆକାଉଣ୍ଟରେ ଲଗଇନରୁ ଦୂରେଇ ରୁହନ୍ତୁ । ଆହୁରି ମଧ୍ୟ, କମ୍ପ୍ୟୁଟର, ମୋବାଇଲ୍ କିମ୍ବା ଟାବଲେଟ୍ ଯେଉଁଥିରେ ଆପଣ ଟ୍ୱିଟର ବ୍ୟବହାର କରୁଛନ୍ତି ତାହା ଲାଟେଷ୍ଟ ସଫ୍ଟୱେର୍ ସହିତ ଅପଡେଟ୍ ହେବା ଉଚିତ । ଏଥିସହିତ ଡିଭାଇସରେ ଆଣ୍ଟି ଭାଇରସ୍ ମଧ୍ୟ ଇନଷ୍ଟଲ ହୋଇଥାଏ ।

ଟ୍ୱିଟର ଆଲର୍ଟ ରିଭ୍ୟୁ

ଯଦି ଆପଣ ଏକ ନୂତନ ଡିଭାଇସରେ ଟ୍ୱିଟର ବ୍ୟବହାର କରନ୍ତି, ଟ୍ୱିଟର ଆପଣଙ୍କୁ ସତର୍କ କରାଏ । ଟ୍ୱିଟର ଏହି ବିଷୟରେ ପୁସ୍ ନୋଟିଫିକେସନ ପଠାଏ । ଯଦି ଆପଣ ଟ୍ୱିଟରରେ ଲଗ୍ ଇନ୍ କରି ନାହାନ୍ତି ତେବେ ତୁରନ୍ତ ଟ୍ୱିଟର ଆକାଉଣ୍ଟ୍ ସହିତ ଜଡିତ ଇମେଲ୍ ଆଡ୍ରେସ ପରିବର୍ତ୍ତନ କରନ୍ତୁ ।

ସାବଧାନ ସହ ତୃତୀୟ ପକ୍ଷ ଆପ୍ ବ୍ୟବହାର କରନ୍ତୁ

ତୃତୀୟ ପକ୍ଷ ଆପରୁ ଟ୍ୱିଟର ଆକାଉଣ୍ଟକୁ ଲଗ୍ ଇନ୍ କରନ୍ତୁ ନାହିଁ । ଏହି ତୃତୀୟ ପକ୍ଷ ଆପ୍ ଗୁଡିକ ଆପଣଙ୍କ ଟୁଇଟରର କାର୍ଯ୍ୟକଳାପକୁ ନିୟନ୍ତ୍ରଣ କରିଥାଏ ।

Leave A Reply

Your email address will not be published.