ମୃତ୍ୟୁ ପରେ ମୃତକଙ୍କ ପାନ୍‌ ଏବଂ ଆଧାର କାର୍ଡକୁ କଣ କରାଯାଏ? ଫସିବା ପୂର୍ବରୁ ନିହାତି ଜାଣି ନିଅନ୍ତୁ ନିୟମ

ଆପଣ ଜାଣିଛନ୍ତି ଯେ ବର୍ତ୍ତମାନ ପାନ୍‌ କାର୍ଡ ଭାରତରେ ଏକ ବାଧ୍ୟତାମୂଳକ ଡକ୍ୟୁମେଣ୍ଟ | ପାନ୍ କାର୍ଡ, ଆଧାର କାର୍ଡ ହେଉଛି ଆମ ଜୀବନର ଦୁଇଟି ଗୁରୁତ୍ୱପୂର୍ଣ୍ଣ ଡକ୍ୟୁମେଣ୍ଟ୍, ଯାହା ବିନା ଆପଣ କୌଣସି ବି କାମ କରିପାରିବେ ନାହିଁ। ବ୍ୟାଙ୍କରେ ଏକ ଛୋଟ ଆକାଉଣ୍ଟ ଖୋଲିବା ହେଉ କିମ୍ବା ଏକ ବଡ ବ୍ୟବସାୟ ପ୍ରତିଷ୍ଠା କରିବା ହେଉ ଏହି ଦୁଇଟି ଡକ୍ୟୁମେଣ୍ଟ୍ ନିହାତି ଆବଶ୍ୟକ ପଡିଥାଏ। ତେବେ ଏହି ଡକ୍ୟୁମେଣ୍ଟଗୁଡିକ ଜୀବିତ ଥିବାବେଳେ ତ ଆବଶ୍ୟକ ପଡିଥାଏ କିନ୍ତୁ ମୃତ୍ୟୁ ପରେ ମଧ୍ୟ ଏହାର ଆବଶ୍ୟକତା ଅତ୍ୟନ୍ତ ଗୁରୁତ୍ୱପୂର୍ଣ୍ଣ ହୋଇଥାଏ। ତେବେ କଣ ଆପଣ କେବେ ଚିନ୍ତା କରିଛନ୍ତି କି କାହାର ମୃତ୍ୟୁ ପରେ ପାନ୍ ଏବଂ ଆଧାର କାର୍ଡ କ’ଣ ହୁଏ? ଏହାକୁ ନେଇ କିଛି ଗୁରୁତ୍ୱପୂର୍ଣ୍ଣ ତଥ୍ୟ ଆଜି ଆମେ ଆପଣଙ୍କ ପାଇଁ ଆଣିଛୁ। ଆସନ୍ତୁ ଜାଣିବା ଯେ କାହାର ମୃତ୍ୟୁ ପରେ ଏହା ଆଧାର କାର୍ଡ, ପାନ୍ କାର୍ଡ ଭଳି ଆବଶ୍ୟକୀୟ ଡକ୍ୟୁମେଣ୍ଟ୍ ସହିତ କରାଯିବା ଉଚିତ୍।

ମୃତ୍ୟୁ ପରେ ପାନ୍ କାର୍ଡ ସହିତ କଣ କରିବେ

ବ୍ୟାଙ୍କ ଆକାଉଣ୍ଟ, ଡିମାଟ ଆକାଉଣ୍ଟ ଏବଂ ଆୟକର ରିଟର୍ଣ୍ଣ ଦାଖଲ ପାଇଁ ପାନ କାର୍ଡ ହେଉଛି ସବୁଠାରୁ ଗୁରୁତ୍ୱପୂର୍ଣ୍ଣ ଡକ୍ୟୁମେଣ୍ଟ। ତେଣୁ ଏହିପରି ସମସ୍ତ ଖାତା ଯେଉଁଠାରେ ପାନ୍ କାର୍ଡ ବାଧ୍ୟତାମୂଳକ ଭାବେ ଦରକାର ପଡୁଛି ସେଠାରେ ଆପଣ ସେଗୁଡିକ ସମ୍ପୂର୍ଣ୍ଣ ବନ୍ଦ ନହେବା ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ସୁରକ୍ଷିତ ରଖିବା ଉଚିତ । ଉଦାହରଣ ସ୍ୱରୂପ, ଯଦି ଆୟକର ରିଟର୍ଣ୍ଣ ଦାଖଲ କରିବା ସମୟରେ ପାନ କାର୍ଡକୁ ସେତେ ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ରଖିବା ଉଚିତ ଯେତେ ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ଇନକମ୍‌ ଟ୍ୟାକ୍ସ ରିଟର୍ଣ୍ଣ ଦାଖଲ କରିବା ଠାରୁ ନେଇ ଆଇଟି ଡିପାର୍ଟମେଣ୍ଟ ପ୍ରକ୍ରିୟା ପୂରା ନହୋଇଛି।

adharପାନ୍ କାର୍ଡ ସରେଣ୍ଡର ପୂର୍ବରୁ କିଛି ଗୁରୁତ୍ୱପୂର୍ଣ୍ଣ ବିଷୟକୁ ଜାଣନ୍ତୁ

ମନେରଖନ୍ତୁ ଯେ ଆୟକର ବିଭାଗର ଚାରି ବର୍ଷ ପାଇଁ ପୁନ-ମୂଲ୍ୟାଙ୍କନ କରିବାର ଅଧିକାର ଅଛି | ଏପରି ପରିସ୍ଥିତିରେ, ଯଦି ମୃତ ବ୍ୟକ୍ତିଙ୍କ କୌଣସି ବି ଟିକସ ଫେରସ୍ତ ରହିଛି ତେବେ ନିଶ୍ଚିତ କରନ୍ତୁ ଯେ ଏହା ତାଙ୍କ ଆକାଉଣ୍ଟରେ କ୍ରେଡିଟ୍ ହୋଇଛି କି ନାହିଁ ଅର୍ଥାତ୍ ଫେରସ୍ତ ଆକାଉଣ୍ଟରେ ଆସିଛି ନା ନାହିଁ। ଥରେ ଆକାଉଣ୍ଟ ବନ୍ଦ କରିବା, ଆୟକର ରିଟର୍ଣ୍ଣ ଇତ୍ୟାଦି ସମ୍ବନ୍ଧୀୟ ସମସ୍ୟାର ସମାଧାନ ହୋଇଗଲେ, ତାଙ୍କର ଆଇନଗତ ଉତ୍ତରାଧିକାରୀ ମୃତ ବ୍ୟକ୍ତିଙ୍କ ପାନକୁ ଆୟକର ବିଭାଗକୁ ହସ୍ତାନ୍ତର କରିପାରିବେ। ସରେଣ୍ଡର କରିବା ପୂର୍ବରୁ ମୃତକଙ୍କ ସମସ୍ତ ଖାତା ଅନ୍ୟ ଜଣଙ୍କ ନାମରେ ସ୍ଥାନାନ୍ତର କରିବା କିମ୍ବା ବନ୍ଦ କରିଦେବା ଉଚିତ୍।

ପାନ୍ କାର୍ଡକୁ ସରେଣ୍ଡର କେମିତି କରିବେ ଜାଣନ୍ତୁ

ପାନ୍ କାର୍ଡକୁ ସରେଣ୍ଡର କରିବାକୁ ମୃତ ବ୍ୟକ୍ତିଙ୍କ ପ୍ରତିନିଧୀ କିମ୍ବା ତାଙ୍କର ଆଇନଗତ ଉତ୍ତରାଧିକାରୀ ମୂଲ୍ୟାଙ୍କନ ଅଧିକାରୀଙ୍କ ନିକଟରେ ଏକ ଆବେଦନ ଲେଖିବାକୁ ପଡିବ ଯାହାର ଅଧିକାରରେ ପାନ୍ କାର୍ଡ ପଞ୍ଜିକୃତ ହୋଇଛି। ପାନ୍ କାର୍ଡ କାହିଁକି ସରେଣ୍ଡର କରାଯାଉଛି ସେଥିରେ ନାମ, ପାନ୍ ନମ୍ବର, ମୃତକଙ୍କ ଜନ୍ମ ତାରିଖ ଏବଂ ମୃତକଙ୍କ ମୃତ୍ୟୁ ପ୍ରମାଣପତ୍ରର ଏକ କପି ସହିତ ଆବେଦନପତ୍ରରେ ଆଟାଚ୍‌ କରାଯିବା ଉଚିତ। ଯଦିଓ ମୃତକଙ୍କ ପାନ୍ କାର୍ଡ ସରେଣ୍ଡର କରିବା ବାଧ୍ୟତାମୂଳକ ନୁହେଁ, ତଥାପି ଯଦି ଆପଣ ଅନୁଭବ କରୁଛନ୍ତି ଯେ ଭବିଷ୍ୟତରେ ଏହା ଆପଣଙ୍କୁ ଆବଶ୍ୟକ ପଡିପାରେ।

pan cardମୃତ୍ୟୁ ପରେ ଆଧାର କାର୍ଡ ସହିତ କଣ କରିବେ

ପରିଚୟ ପ୍ରମାଣ ଏବଂ ଆଡ୍ରେସ ପ୍ରୁଫ୍ ଭାବରେ ଆଧାର କାର୍ଡ ଏକ ଜରୁରୀ ଡକ୍ୟୁମେଣ୍ଟ | ଏଲପିଜି ଗ୍ୟାସ ସବସିଡି, ଛାତ୍ରବୃତ୍ତି ସୁବିଧା ଏବଂ ଅନ୍ୟାନ୍ୟ ସରକାରୀ ଯୋଜନାର ଲାଭ ଉଠାଇବା ପାଇଁ ଆଧାର କାର୍ଡ ବାଧ୍ୟତାମୂଳକ ଅଟେ। ଆଧାର ଏକ ୟୁନିକ ନମ୍ବର, ତେଣୁ ମୃତ୍ୟୁ ପରେ ମଧ୍ୟ ଏହି ସଂଖ୍ୟା ମହଜୁଦ ରହିଥାଏ, ଏହାକୁ ଅନ୍ୟ କାହାକୁ ଦେବା ଉଚିତ ନୁହେଁ |

ମୃତ୍ୟୁ ପରେ ଆଧାର ସହିତ କ’ଣ ଘଟେ, ତାହା ନଷ୍ଟ ହୋଇପାରେ କିମ୍ବା ନିଷ୍କ୍ରିୟ ହୋଇପାରିବ କି ବୋଲି ପ୍ରଶ୍ନର ଉତ୍ତରରେ ସରକାର ନିଜେ ସଂସଦକୁ କହିଛନ୍ତି ଯେ ଜଣେ ବ୍ୟକ୍ତିଙ୍କ ମୃତ୍ୟୁ ପରେ ତାଙ୍କର ଆଧାର ନିଷ୍କ୍ରିୟ ହୋଇନଥାଏ ଅର୍ଥାତ୍‌ ଜଣେ ମୃତ ବ୍ୟକ୍ତିଙ୍କ ଆଧାର ସଂଖ୍ୟା ବାତିଲ କରିବାର କୌଣସି ବ୍ୟବସ୍ଥା ନାହିଁ। ବ୍ୟବସ୍ଥା ନାହିଁ। ଜନ୍ମ ଏବଂ ମୃତ୍ୟୁ ପଞ୍ଜୀକରଣ ଅଧିନିୟମ, 1969 ରେ ସଂଶୋଧନ ଡ୍ରାଫ୍ଟ ଉପରେ UIDAI ରୁ ରେଜିଷ୍ଟ୍ରାର ଜେନେରାଲ ପରାମର୍ଶ ଲୋଡିଥିଲେ। ଯାହାଦ୍ୱାରା ମୃତ୍ୟୁ ପ୍ରମାଣ ପତ୍ର ଜାରି କରିବା ସମୟରେ ମୃତକଙ୍କ ଆଧାର ନିଆଯାଇପାରିବ।

ମୃତ୍ୟୁ ପ୍ରମାଣପତ୍ର ସହିତ ଆଧାର ଲିଙ୍କ୍ କେମିତି କରିବେ ଜାଣନ୍ତୁ

ବର୍ତ୍ତମାନରେ, ଜନ୍ମ ଏବଂ ମୃତ୍ୟୁ ରେଜିଷ୍ଟ୍ରାର୍ ହେଉଛି ଜନ୍ମ ଏବଂ ମୃତ୍ୟୁ ପରିସଂଖ୍ୟାନର ରକ୍ଷକ | ଆଧାରକୁ ନିଷ୍କ୍ରିୟ କରିବା ପାଇଁ ରେଜିଷ୍ଟ୍ରାରଙ୍କ ଠାରୁ ମୃତ ବ୍ୟକ୍ତିଙ୍କ ସଂଖ୍ୟା ପାଇବା ପାଇଁ ବର୍ତ୍ତମାନ କୌଣସି ପ୍ରଣାଳୀ ନାହିଁ। କିନ୍ତୁ ଏହି ସଂସ୍ଥା ଗୁଡିକ ମଧ୍ୟରେ ଆଧାର ନମ୍ବର ସେୟାର କରିବାର ଫ୍ରେମଓ୍ଵାର୍କ ସ୍ଥିର ହୋଇଗଲା ରେଜିଷ୍ଟ୍ରାର ମୃତ ବ୍ୟକ୍ତିଙ୍କ ଆଧାର ସଂଖ୍ୟାକୁ UIDAI ସହିତ ଅଂଶୀଦାର କରିବା ଆରମ୍ଭ କରିଦେବେ।

ଆଧାରକୁ ନିଷ୍କ୍ରିୟ କରିବା କିମ୍ବା ଏହାକୁ ମୃତ୍ୟୁ ପ୍ରମାଣପତ୍ର ସହିତ ଲିଙ୍କ୍ କରିବାର ମୁଖ୍ୟ ଉଦ୍ଦେଶ୍ୟ ହେଉଛି ଆଧାର ମାଲିକଙ୍କ ମୃତ୍ୟୁ ପରେ ତାଙ୍କର ଆଧାରର ଯେପରି ଅପବ୍ୟବହାର ନ ହୋଇପାରିବ।

Leave A Reply

Your email address will not be published.