Smart AC କ’ଣ? ଏହି ଏସି କିଣିବା କାହିଁକି ଲାଭଦାୟକ ହୋଇଥାଏ?

ଚଳିତ ବର୍ଷ ସମଗ୍ର ଭାରତରେ ଭୀଷଣ ଗ୍ରୀଷ୍ମ ପ୍ରବାହ ଜାରିରହିଛି । ଏପରି ପରିସ୍ଥିତିରେ, ଘର ହେଉ କିମ୍ବା ଅଫିସ୍ , ଏସି ଆମର ଏକ ପ୍ରମୁଖ ଆବଶ୍ୟକତା ପାଲଟିଛି । ତେବେ ଏହି ସମୟରେ ଏସି ଅଗ୍ନିକାଣ୍ଡ ଏବଂ ବିସ୍ଫୋରଣର ଅନେକ ଘଟଣା ମଧ୍ୟ ସାମ୍ନାକୁ ଆସୁଛି । ଏଭଳି ପରିସ୍ଥିତିରେ, ଏସି କିଣିବା ସମୟରେ ଆମକୁ ଅନେକ ଜିନିଷ ଧ୍ୟାନରେ ରଖିବାକୁ ପଡିବ । ଆଜିକାଲି ବଜାରରେ ଅନେକ ବ୍ରାଣ୍ଡର Smart AC ଉପଲବ୍ଧ, ଯାହା ସାଧାରଣ ଏସି ପରି ଦେଖାଯାଏ, କିନ୍ତୁ ଏହା ଆପଣଙ୍କ ବିଦ୍ୟୁତ୍ ବିଲ୍ କମ୍ କରିବା ବ୍ୟତୀତ ଘର ପାଇଁ ମଧ୍ୟ ସୁରକ୍ଷିତ ହୋଇଥାଏ ଅର୍ଥାତ ଏଥିରେ ବିସ୍ଫୋରଣ ହେବାର ସମ୍ଭାବନା ଖୁବ କମ୍ ଥାଏ । କେବଳ ଏତିକି ନୁହେଁ, ସ୍ମାର୍ଟ ଏସିରେ ଅନେକ ସ୍ମାର୍ଟ ଫିଚର୍ସ ମଧ୍ୟ ମିଳିଥାଏ ।

ତେବେ Smart AC କ’ଣ?

ଯେପରି ଏହାର ନାମ ସୂଚାଏ, ସ୍ମାର୍ଟ ଏସି ଆପଣଙ୍କ ସ୍ମାର୍ଟଫୋନ୍ ପରି ସ୍ମାର୍ଟ ହୋଇଥାଏ ଅର୍ଥାତ ଏଥିରେ ଅନେକ ସ୍ମାର୍ଟ ଫିଚର୍ସ ମିଳିଥାଏ । ଆପଣ ଏହାକୁ ଯେକୌଣସି ସମୟରେ, ଯେକୌଣସି ସ୍ଥାନରୁ ଅପରେଟ କରିପାରିବେ । ସ୍ମାର୍ଟ ଏସି ଗୁଡିକ ସାଧାରଣ ଏସି ପରି ଦେଖାଯାଏ, କିନ୍ତୁ ଅଧିକାଂଶ ସାଧାରଣ ଏସି ଅପେକ୍ଷା ସ୍ମାର୍ଟ ଏସିର ଫିଚର୍ସ ଏବଂ ଫଙ୍କସନ ଅଧିକ ରହିଥାଏ । ଆପଣ ନିଜର ସ୍ମାର୍ଟଫୋନ୍ କିମ୍ବା ଅନ୍ୟ କୌଣସି ସ୍ମାର୍ଟ ଡିଭାଇସ୍ ରୁ ସ୍ମାର୍ଟ ଏସି ନିୟନ୍ତ୍ରଣ କରିପାରିବେ ।

ଉଦାହରଣ ସ୍ୱରୂପ, ଯଦି ଆପଣ ନିଜ ଘରେ ଏକ ସ୍ମାର୍ଟ ଏସି ଲଗାଇଛନ୍ତି ଏବଂ ଆପଣ ଶୀଘ୍ର ଘରୁ ବାହାରକୁ ଯିବାବେଳେ ଏସି ବନ୍ଦ କରିବାକୁ ଭୁଲି ଯାଇଛନ୍ତି, ତେବେ ଘର ବାହାରେ ଥିବା ସମୟରେ ମଧ୍ୟ ଆପଣ ନିଜ ସ୍ମାର୍ଟ ଏସି ବନ୍ଦ କରିପାରିବେ । ଏହା ବ୍ୟତୀତ, ଆପଣ ନିଜ ସ୍ମାର୍ଟ ଏସିକୁ ଘରେ ଉପସ୍ଥିତ ଥିବା ସ୍ମାର୍ଟ ହୋମ୍ ଡିଭାଇସ୍ ଯେପରିକି ସ୍ମାର୍ଟ ସ୍ପିକରରେ ମଧ୍ୟ ନିୟନ୍ତ୍ରଣ କରିପାରିବେ ।

ସ୍ମାର୍ଟ ଏସି ଆପଣଙ୍କ ସିଗନାଲରେ ଚାଲିଥାଏ, ଯାହାର ଅର୍ଥ ଆପଣ ଆଲେକ୍ସା ଏବଂ ଶିରି ଭଳି ଏହାକୁ ନିଜ ଭଏସରେ ମଧ୍ୟ ନିୟନ୍ତ୍ରଣ କରିପାରିବେ । ମନେକର, ଯଦି ଆପଣ ନିଜର ସ୍ମାର୍ଟ ଏସିର ରିମୋଟ୍ ଭୁଲି ଯାଇଛନ୍ତି, ତଥାପି ଆପଣ ନିଜ ଫୋନ୍ କିମ୍ବା ଟାବଲେଟ୍ ଇତ୍ୟାଦି ମାଧ୍ୟମରେ ନିଜର ସ୍ମାର୍ଟ AC ଚଳାଇବାକୁ ସମର୍ଥ ହେବେ ।

ସ୍ମାର୍ଟ ଏସି କିଣିବା କାହିଁକି ଲାଭଦାୟକ?

ଯେହେତୁ ଆମେ ଜାଣୁ ଯେ ସ୍ମାର୍ଟ ଏସି ବ୍ୟବହାର କରିବା ଅତି ସହଜ ଏବଂ ଏହା ଆପଣଙ୍କ ଇସାରାରେ ନିୟନ୍ତ୍ରିତ ହୋଇପାରିବ । ଏହି ସ୍ମାର୍ଟ ଏସିରେ ଇଣ୍ଟେଲିଜେନ୍ସ ସିଷ୍ଟମ ଯୋଗାଇ ଦିଆଯାଇଥାଏ, ଯେଉଁ କାରଣରୁ ଏହି ଏସି ରୁମ ଏବଂ ପରିବେଶ ଅନୁଯାୟୀ ଅଟୋମେଟିକ ଭାବରେ ତାପମାତ୍ରା ସେଟ୍ କରିଥାଏ । ଏହା ବ୍ୟତୀତ, ଆପଣ ସାଧାରଣ ଏସି ଅପେକ୍ଷା ସ୍ମାର୍ଟ ଏସିରେ ଭଲ ଥଣ୍ଡା ହେବାର ଏକ୍ସପେରିଏନ୍ସ ପାଇପାରିବେ ।

ଏହାକୁ ବ୍ୟବହାର କରିବା ଖୁବ ସୁବିଧାଜନକ ହେବା ବ୍ୟତୀତ ଏହା ଆପଣଙ୍କ ବିଦ୍ୟୁତ୍ ବିଲ୍ ମଧ୍ୟ ସଞ୍ଚୟ କରେ । ସ୍ମାର୍ଟ ଏସିରେ ଲାଗିଥିବା ସ୍ମାର୍ଟ ଇଣ୍ଟେଲିଜେନ୍ସ ସିଷ୍ଟମ ଯେତେବେଳେ ରୁମ ଥଣ୍ଡା ହୋଇଯାଏ ସେତେବେଳେ ଏସିର ପାୱାର କଟ୍ କରିଦେଇଥାଏ, ଯେଉଁ କାରଣରୁ ବିଦ୍ୟୁତ୍ ବ୍ୟବହାର ବହୁତ ପରିମାଣରେ କମିଯାଇଥାଏ । ଏହା ବ୍ୟତୀତ ସୁରକ୍ଷା ଦୃଷ୍ଟିକୋଣରୁ ମଧ୍ୟ ଏହାକୁ କିଣିବା ଅତ୍ୟନ୍ତ ଲାଭଦାୟକ ।

ଅତ୍ୟଧିକ ଉତ୍ତାପରେ ଏସିର କ୍ରମାଗତ ଚାଲିବା ହେତୁ ଏଥିରେ ନିଆଁ ଲାଗିଯାଇପାରେ । କିନ୍ତୁ ସ୍ମାର୍ଟ ଇଣ୍ଟେଲିଜେନ୍ସ ସିଷ୍ଟମ ହେତୁ ସ୍ମାର୍ଟ ଏସିର ଆଉଟଡୋର୍ ୟୁନିଟ୍ ଅତ୍ୟଧିକ ଗରମ ହୁଏ ନାହିଁ ଏବଂ ନିଆଁ ଲାଗିବାର ସମ୍ଭାବନା କମ୍ ଥାଏ ।

Leave A Reply

Your email address will not be published.