ହ୍ଵାଟସଆପ ଲଞ୍ଚ କଲା ନୂଆ ଫିଚର୍ସ, ଏଣିକି ଆପଣଙ୍କର ପର୍ସନାଲ ଚାଟ୍ ଲିକ ହୋଇପାରିବ ନାହିଁ

ଇନଷ୍ଟାଣ୍ଟ ମେସେଜିଂ ଆପ୍ ହ୍ଵାଟସଆପ ଏକ ଫିଚର୍ସ ଉପରେ ଦୀର୍ଘ ଦିନ ଧରି କାର୍ଯ୍ୟ କରିଆସୁଛି, ଯାହା ମାଧ୍ୟମରେ ଗୁଗୁଲ୍ ଡ୍ରାଇଭ୍ ଏବଂ ଆପଲ୍ କ୍ଲାଉଡ୍ ରେ ଚାଟ୍ ବ୍ୟାକଅପ୍ ଏଣ୍ଡ-ଟୁ-ଏଣ୍ଡ ଏନକ୍ରିପସନ୍ ମାଧ୍ୟମରେ ସୁରକ୍ଷିତ ରହିଥାଏ । ହ୍ଵାଟସଆପ ଶେଷରେ ଘୋଷଣା କରିଛି ଯେ ଏହାର ପ୍ଲାଟଫର୍ମରେ End-to-end encryption ହୋଇଥିବା ଚାଟ୍ ବ୍ୟାକଅପ୍ ବାହାର କରୁଛି। ମୋଟ ଉପରେ, କହିବାକୁ ଗଲେ ଆପଣଙ୍କର ହ୍ଵାଟସଆପ ଚାଟ୍ ବର୍ତ୍ତମାନ ଅଧିକ ସୁରକ୍ଷିତ ରହିବ ।

ହ୍ଵାଟସଆପ ଏହାର ବ୍ଲଗ୍ ପୋଷ୍ଟରେ ଲେଖିଛି, “Google ଡ୍ରାଇଭ୍ ଏବଂ iCloud ପରି କ୍ଲାଉଡ୍ ଆଧାରିତ ସର୍ଭେ ମାଧ୍ୟମରେ ଲୋକମାନେ ସେମାନଙ୍କ ହ୍ଵାଟସଆପର ପୁରୁଣା ମେସେଜ୍ କୁ ବ୍ୟାକଅପ୍ କରିଥାନ୍ତି । ହ୍ଵାଟସଆପ ଏହି ବ୍ୟାକଅପ୍ ପାଇଁ ପ୍ରବେଶ କରୁନାହିଁ, କାରଣ ସେମାନଙ୍କୁ କ୍ଲାଉଡ୍ ସେବା ଯୋଗାଇ ଦିଆଯାଇ ନାହିଁ।” କିନ୍ତୁ ବର୍ତ୍ତମାନ, ଯଦି ଉପଭୋକ୍ତାମାନେ ଏଣ୍ଡ-ଟୁ-ଏଣ୍ଡ ଏନକ୍ରିପସନ୍ ସେବାକୁ ସକ୍ଷମ କରନ୍ତି, ତେବେ ହ୍ଵାଟସଆପ କିମ୍ବା ବ୍ୟାକଅପ୍ ସେବା ପ୍ରଦାନକାରୀ ଚାଟ୍କୁ ପ୍ରବେଶ କରିବାକୁ ସମର୍ଥ ହେବେ ନାହିଁ। ”

ହ୍ଵାଟସଆପ କହିଛି ଯେ ଏଣ୍ଡ-ଟୁ-ଏଣ୍ଡ ଏନକ୍ରିପସନ୍ ବ୍ୟାକଅପ୍ ସକ୍ଷମ କରିବାକୁ କମ୍ପାନୀ ଏନକ୍ରିପସନ୍ ଷ୍ଟୋରେଜ ପାଇଁ ଏକ ନୂତନ ସିଷ୍ଟମ ପ୍ରସ୍ତୁତ କରିଛି, ଯାହା ଉଭୟ ଆଇଓଏସ୍ ଏବଂ ଆଣ୍ଡ୍ରଏଡ୍ ସହିତ କାମ କରିବ । ଏହି ଏନକ୍ରିପସନ୍ ସିଷ୍ଟମ୍ ଅଧୀନରେ, ଚାଟ୍ ବ୍ୟାକଅପ୍ ଏକ ସ୍ୱତନ୍ତ୍ର ଏବଂ ଭିନ୍ନ ଭାବରେ ସୃଷ୍ଟି ହୋଇଥିବା ଏନକ୍ରିପସନ୍ Key ବ୍ୟବହାର କରି ଏନକ୍ରିପ୍ଟ କରିହେବ। ଉପଭୋକ୍ତାମାନେ ଏହି Keyକୁ ମାନୁଆଲୀ କିମ୍ବା ଏକ ୟୁଜର୍ ପାସୱାର୍ଡ ସହିତ ସୁରକ୍ଷିତ କରିପାରିବେ ।

ଏହା ଏକ ଗୁରୁତ୍ୱପୂର୍ଣ୍ଣ ପଦକ୍ଷେପ ଭାବରେ ବିବେଚନା କରାଯାଇଛି , ଯେହେତୁ ବର୍ତ୍ତମାନ ହ୍ଵାଟସଆପ ଆଣ୍ଡ୍ରଏଡ୍ ମୋବାଇଲ୍ ଫୋନରେ ବ୍ୟାକଅପ୍ କରିବା ପାଇଁ ଗୁଗୁଲ୍ ଡ୍ରାଇଭ୍ ବ୍ୟବହାର କରେ ଏବଂ ବ୍ୟାକଅପ୍ ଏଣ୍ଡ-ଟୁ-ଏଣ୍ଡ ଏନକ୍ରିପ୍ଟ ହୋଇନଥାଏ, ଯାହାକୁ ଅନ୍ୟ କେହି ହାସଲ ମଧ୍ୟ କରିପାରିବେ । ହ୍ଵାଟସଆପର ଏହି ଫିଚର୍ସ ଆସନ୍ତା ସପ୍ତାହରେ ଆପଲ୍ ର ଆଇଓଏସ୍ ଏବଂ ଆଣ୍ଡ୍ରଏଡ୍ ଫୋନରେ ଉପଲବ୍ଧ ହେବ।

Leave A Reply

Your email address will not be published.