ବର୍ଷା ଋତୁରେ କେଉଁ ସବୁ ପନିପରିବା ଖାଇବା ଶରୀର ପାଇଁ ଲାଭଦାୟକ ହୋଇଥାଏ, ଆସନ୍ତୁ ଜାଣିବା

ବର୍ଷା ଋତୁରେ ଖାଦ୍ୟ ପ୍ରତି ବିଶେଷ ଯତ୍ନ ନେବା ଆବଶ୍ୟକ, କାରଣ ଟିକିଏ ଅସାବଧାନତା ମଧ୍ୟ ସ୍ୱାସ୍ଥ୍ୟ ଉପରେ ପ୍ରଭାବ ପକାଇପାରେ । ଯେହେତୁ ସମଗ୍ର ବିଶ୍ୱରେ କରୋନା ମହାମାରୀର ଭୟ ରହିଛି । ଏପରି ପରିସ୍ଥିତିରେ ଭଲ ଖାଦ୍ୟ ମଧ୍ୟ ଆପଣଙ୍କୁ ଏହାର ସଂକ୍ରମଣର ଗମ୍ଭୀରତାରୁ ରକ୍ଷା କରିପାରିବ । ବିଶେଷଜ୍ଞମାନେ କରୋନା ସଂକ୍ରମଣ ସମୟରେ ଏବଂ ଏଥିରୁ ସୁସ୍ଥ ହେବା ପରେ ମଧ୍ୟ ସୁସ୍ଥ ଜିନିଷ ଖାଇବାକୁ ପରାମର୍ଶ ଦେଉଛନ୍ତି, ଯାହାଦ୍ୱାରା ଭବିଷ୍ୟତରେ ଅନ୍ୟ କୌଣସି ଅସୁବିଧା ନହୁଏ । ବିଶେଷଜ୍ଞମାନେ କହିଛନ୍ତି ଯେ ପନିପରିବା ନିୟମିତ ଖାଇବା ଆମ ସ୍ୱାସ୍ଥ୍ୟ ଏବଂ ଶରୀରର ଆଭ୍ୟନ୍ତରୀଣ ପ୍ରଣାଳୀକୁ ମଜବୁତ କରିଥାଏ । ଯଦି ପନିପରିବା ଉପଯୁକ୍ତ ପରିମାଣରେ ଖିଆଯାଏ, ତେବେ ଏହା ହଜମ ଶକ୍ତି ମଧ୍ୟ ବୃଦ୍ଧି କାରାଇଥାଏ । ଆସନ୍ତୁ ଜାଣିବା କେଉଁ ପନିପରିବା ଗ୍ରୀଷ୍ମ ସମୟରେ ଖାଇବା ଆବଶ୍ୟକ ।

ଲାଉ:

ଲାଉ ଏକ ଜଣାଶୁଣା ପରିବା । ଲାଉରେ ଔଷଧୀୟ ଗୁଣରେ ଭରପୂର ରହିଥାଏ , ଯେଉଁଥିରେ ଫାଇବର, ଆଇରନ୍, ଜିଙ୍କ, ମ୍ୟାଗ୍ନେସିୟମ୍ ଇତ୍ୟାଦି ଭିଟାମିନ୍ ଥାଏ । ଏହାକୁ ଖାଇବା ଦ୍ୱାରା କେବଳ ହଜମ ପ୍ରକ୍ରିୟାକୁ ମଜବୁତ କରେ ନାହିଁ, ଉଚ୍ଚ ରକ୍ତଚାପକୁ ମଧ୍ୟ ନିୟନ୍ତ୍ରଣ କରେ, ଅନିଦ୍ରା ଦୂର କରେ, ଚର୍ମକୁ ସୁସ୍ଥ କରିଥାଏ ଏବଂ ହୃଦୟକୁ ମଧ୍ୟ ସୁସ୍ଥ ରଖେ ।

vegetable କଲରା

ଯଦିଓ ଏହା ସ୍ୱାଦରେ ତିକ୍ତ, କିନ୍ତୁ ଏହା ସ୍ୱାସ୍ଥ୍ୟ ପାଇଁ ଅତ୍ୟନ୍ତ ଲାଭଦାୟକ । ଏଥିରେ ଆଣ୍ଟି-ଇନ୍‌ଫ୍ଲାମେଟୋରୀ, ଆଣ୍ଟି-ଫଙ୍ଗଲ୍, ଆଣ୍ଟି-ବାୟୋଟିକ୍, ଆଣ୍ଟି-ଆଲର୍ଜି ଏବଂ ଆଣ୍ଟି-ଭାଇରାଲ୍ ଗୁଣ ରହିଛି । ଏହାର ବ୍ୟବହାର କେବଳ ପ୍ରତିରକ୍ଷା ପ୍ରଣାଳୀକୁ ମଜବୁତ କରେ ନାହିଁ ବରଂ ମଧୁମେହ, ଶ୍ୱାସକ୍ରିୟା ଏବଂ ଚର୍ମରେ ମଧ୍ୟ ଉନ୍ନତି ଆଣିବାରେ ସାହାଯ୍ୟ କରେ ।

କ୍ୟାପସିକମ୍

ଏହା ପୁଷ୍ଟିକର ପନିପରିବା ମଧ୍ୟରୁ ଗୋଟିଏ । ଏହା ଅନେକ ରୋଷେଇରେ ବ୍ୟବହୃତ ହୁଏ ।| ଏଥିରେ ଭିଟାମିନ୍-ସି, ଫାଇବର, ମିନେରାଲ୍ସ ଏବଂ ଆଣ୍ଟି-ଅକ୍ସିଡାଣ୍ଟ ପ୍ରଚୁର ପରିମାଣରେ ମିଳିଥାଏ । ଏହା କେବଳ ଓଜନ ହ୍ରାସ କରିବାରେ ସହାୟକ ନୁହେଁ, ବରଂ ଏହା ହଜମ ଜନିତ ସମସ୍ୟାକୁ ଦୂର କରିଥାଏ । ଏହା ବ୍ୟତୀତ ଏହା ହୃଦୟକୁ ମଧ୍ୟ ସୁସ୍ଥ ରଖେ ।

 

pumkin

କଖାରୁ
ଏହାକୁ ସୁପ୍ ଭାବରେ ମଧ୍ୟ ଖାଇଥାଉ । ଏଥିରେ ଅନେକ ପୋଷକ ତତ୍ତ୍ୱ ମିଳିଥାଏ, ଯାହା ସ୍ୱାସ୍ଥ୍ୟ ପାଇଁ ଲାଭଦାୟକ । କଖାରୁ ଭିଟାମିନ୍ ଏ, ସି, ଇ, ଭିଟାମିନ୍ ବି କମ୍ପ୍ଲେକ୍ସ ଏବଂ ପୋଟାସିୟମ୍, କ୍ୟାଲସିୟମ୍, ଫସଫରସ୍ ପରି ଖଣିଜ ପଦାର୍ଥର ଏକ ଉତ୍ତମ ଉତ୍ସ । ଏହା ପ୍ରତିରକ୍ଷା ପ୍ରଣାଳୀକୁ ମଜବୁତ କରେ ଏବଂ ହୃଦୟ ପାଇଁ ମଧ୍ୟ ଲାଭଦାୟକ ଅଟେ ।

ଟମାଟୋ

ଅନେକ ଖାଦ୍ୟ ତିଆରି ପାଇଁ ଟମାଟୋ ବ୍ୟବହୃତ ହୁଏ । ଏହାକୁ ପୁଷ୍ଟିକର ଶକ୍ତି କୁହାଯାଏ । ଯଦି ଆପଣ ଏହାକୁ ଆପଣଙ୍କର ଦୈନନ୍ଦିନ ଖାଦ୍ୟରେ ଅନ୍ତର୍ଭୁକ୍ତ କରନ୍ତି, ତେବେ ଆପଣ ଅଧିକ ସ୍ୱାସ୍ଥ୍ୟ ଉପକାର ପାଇପାରିବେ । ଏଥିରେ ଭିଟାମିନ୍ ଏ, ସି, କେ ଏବଂ ପୋଟାସିୟମ୍, ମ୍ୟାଗ୍ନେସିୟମ୍, ଫସଫରସ୍ ପରି ଖଣିଜ ପଦାର୍ଥ ଭରପୂର ରହିଛି । ଏହାକୁ ସୀମିତ ପରିମାଣରେ ଖାଇବା ଦ୍ୱାରା ଉଚ୍ଚ ରକ୍ତଚାପକୁ ହ୍ରାସ କରିବା, ପ୍ରଦାହ , ଅନିଦ୍ରା ଦୂର କରିବା ଏବଂ ଓଜନ ହ୍ରାସ କରିବାରେ ଲାଭଦାୟକ ହୋଇଥାଏ ।

 

Leave A Reply

Your email address will not be published.