ରିସର୍ଚ୍ଚରୁ ମିଳିଲା ଆଶ୍ଚର୍ଯ୍ୟକର ତଥ୍ୟ, କୋଟି କୋଟି ବର୍ଷ ତଳେ ଡାଇନୋସରଙ୍କୁ ବି ହେଉଥିଲା କ୍ୟାନ୍ସର ଭଳି ମାରାତ୍ମକ ରୋଗ

କର୍କଟ ଏପରି ଏକ ବିପଜ୍ଜନକ ରୋଗ ଯାହାର ଆଜି ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ କୌଣସି ଉତ୍ତମ ଚିକିତ୍ସା ମିଳିପାରି ନାହିଁ । ଅବଶ୍ୟ ପ୍ରାରମ୍ଭିକ ପର୍ଯ୍ୟାୟରେ ଯଦି ଏହା ଜଣାପଡେ ଯେ କାହାର କର୍କଟ ରୋଗ ହୋଇଛି, ତେବେ ସେ ଔଷଧ ସାହାଯ୍ୟରେ ଏହି ମାରାତ୍ମକ ରୋଗରୁ ବର୍ତ୍ତି ଯାଇପାରନ୍ତି । କର୍କଟ ଭଳି ବିପଜ୍ଜନକ ରୋଗ କାହାକୁ ବି ହୋଇପାରେ କାରଣ ଏହା ଜଣେ ବ୍ୟକ୍ତିଙ୍କର ଖାଦ୍ୟପେୟ ଉପରେ ନିର୍ଭର କରେ । କିନ୍ତୁ ଆପଣ ଜାଣି ଆଶ୍ଚର୍ଯ୍ୟ ହେବେ ଯେ ହଜାର ହଜାର ବର୍ଷ ପୂର୍ବେ ପୃଥିବୀରେ ଥିବା ଡାଇନୋସରଙ୍କ ଠାରେ ମଧ୍ୟ କର୍କଟ ଭଳି ବିପଦପୂର୍ଣ୍ଣ ରୋଗ ଥିଲା ବୋଲି ଏକ ରିପୋର୍ଟରେ ଏହା ଦାବି କରାଯାଇଛି ।

ଏକ ଅଧ୍ୟୟନରେ କାନାଡିୟ ଅନୁସନ୍ଧାନକାରୀମାନେ ଦାବି କରିଛନ୍ତି ଯେ ସେମାନେ ଡାଇନୋସରଠାରେ କର୍କଟ ରୋଗର ପ୍ରଥମ ଆବିଷ୍କାର କରିଛନ୍ତି । 1989 ରେ କାନାଡାର ଆଲବର୍ଟା ପ୍ରଦେଶରେ ଏକ ଗୋଡର ହାଡ ଡାଇନୋସରର ଜୀବାଶ୍ମ ଭାବରେ ମିଳିଥିଲା । ଡାଇନୋସରର 7.6 ନିୟୁତ ବର୍ଷ ପୁରୁଣା ଏହି ଅସ୍ଥିରେ ଥିବା ବ୍ୟାଧି ପ୍ରଥମେ ଭଙ୍ଗା ଭାବରେ ବିବେଚନା କରାଯାଉଥିଲା କିନ୍ତୁ ଅନୁସନ୍ଧାନକାରୀଙ୍କ ଅନୁଯାୟୀ ଏହା ମେଲିଗାଣ୍ଟ କର୍କଟ ବୋଲି ନିଶ୍ଚିତ ହୋଇଛି । ଏହା ଶାକାହାରୀ ଡାଇନୋସରର ଅସ୍ଥିରେ ଦେଖାଯାଇଥିବା ବିକଳାଙ୍ଗ ଅଷ୍ଟିଓସ୍କାରୋମା କାରଣରୁ ହୋଇଥିଲା। ଅସ୍ଥିସାର୍କୋମା ହେଉଛି ହାଡର ଏକ ଉନ୍ନତ କର୍କଟ ।

करोड़ों साल पहले डायनासोर को भी होती थी कैंसर जैसी जानलेवा बीमारी, रिसर्च में हुआ खुलासा

ଏକ ରିପୋର୍ଟ ଅନୁଯାୟୀ ଡାଇନୋସରଙ୍କ ଜୀବନ ଏତେ ସହଜ ନଥିଲା । ସେମାନଙ୍କ ମଧ୍ୟରୁ ଅନେକଙ୍କର ଭଙ୍ଗା କିମ୍ବା ହାଡ ସଂକ୍ରମଣ ଭଳି ସମସ୍ୟା ରହିଥିଲା । ସେ ଆହୁରି ମଧ୍ୟ କହିଛନ୍ତି, “ଏହିପରି ପ୍ରାଚୀନ ହାଡରେ, କର୍କଟ ରୋଗର ପ୍ରମାଣ ଖୋଜିବା କଷ୍ଟସାଧ୍ୟ ଅଟେ। ଅନେକ ଟ୍ୟୁମର ନରମ ଟିସୁରେ ଦେଖାଯାଏ ଯାହା ସହଜରେ ଜୀବାଶ୍ମରେ ପରିଣତ ହୁଏ ନାହିଁ । ସେଥିପାଇଁ ଜୀବାଶ୍ମରୁ କର୍କଟ ରୋଗର ପ୍ରମାଣ ମିଳିଥିଲା । ଏକ ଗବେଷଣାରେ ଏହା ମଧ୍ୟ ନିଶ୍ଚିତ ହୋଇଛି ଯେ କର୍କଟ ଏକ ନୂତନ ରୋଗ ନୁହେଁ । ଏହା ସହ ଜଡିତ ଜଟିଳତା ମଧ୍ୟ ପଶୁମାନଙ୍କଠାରେ ଦେଖିବାକୁ ମିଳିଥାଏ ।

Dinosaur study

କାନାଡାର ଟରୋଣ୍ଟୋରେ ଥିବା ରୟାଲ ଅନଟାରିଓ ସଂଗ୍ରହାଳୟର ପାଲିଓଣ୍ଟୋଲୋଜିଷ୍ଟ ଡେଭିଡ ଇଭାନ୍ସଙ୍କ ଅନୁଯାୟୀ, “ଏହି ଡାଇନୋସର ହାଡର ଲମ୍ବ 6 ମିଟର ଅଟେ । ଯାହା ବହୁ ପୁରାତନ ସମୟରୁ ଆରମ୍ଭ ହୋଇଥିଲା । ସେହି ସମୟରେ ଚାରି ଗୋଡର ଶାକାହାରୀ ଡାଇନୋସର ଥିଲେ। ଡାଇନୋସରର ଯେଉଁ ଅସ୍ଥି ମିଳିଥିଲା ତାଙ୍କର ପଛ ଗୋଡ ଅଛି । ଅନ୍ୟ ଜଣେ ଅନୁସନ୍ଧାନକାରୀ କହିଛନ୍ତି ଯେ ଏହା ଦେଖିବା ଆଶ୍ଚର୍ଯ୍ୟଜନକ ଯେ ଏହି କର୍କଟ ଲକ୍ଷ ଲକ୍ଷ ବର୍ଷ ପୂର୍ବେ ଉପସ୍ଥିତ ଥିଲା ଏବଂ ବର୍ତ୍ତମାନ ମଧ୍ୟ ଅଛି। ତଥାପି, ଅନୁସନ୍ଧାନକାରୀମାନେ ବିଶ୍ୱାସ କରନ୍ତି ଯେ ଏହା ସେଣ୍ଟ୍ରୋସରସକୁ ହତ୍ୟା କରିଥିବା କର୍କଟ ନୁହେଁ । ମାର୍କ କ୍ରୋଥର ଆହୁରି କହିଛନ୍ତି “ଏହି କର୍କଟ ରୋଗର ଆବିଷ୍କାର ଡାଇନୋସରମାନଙ୍କୁ ସତ ବୋଲି ପ୍ରମାଣିତ କରୁଛି । ଆମେ ସାଧାରଣତଃ ସେମାନଙ୍କୁ ଏକ ବିଶାଳ ତଥା ଦୃଢ ଜୀବ ବୋଲି କଳ୍ପନା କରିଥାଉ, କିନ୍ତୁ ସେମାନେ ମଣିଷ ପରି ରୋଗରେ ପୀଡିତ ହୋଇଥିଲେ।”

Leave A Reply

Your email address will not be published.