ରେଳଯାତ୍ରୀଙ୍କ ପାଇଁ ଆସିଲା ନୂଆ ସୁବିଧା, ଏବେ ଘରେ ବସି ମୋବାଇଲରୁ ବୁକ କରିପାରିବେ ଅନରିଜର୍ଭଡ୍ ଏବଂ ପ୍ଲାଟଫର୍ମ ଟିକେଟ୍

ଯାତ୍ରୀମାନଙ୍କ ସୁବିଧାକୁ ଦୃଷ୍ଟିରେ ରଖି ରେଳବାଇ ଏକ ବଡ ନିଷ୍ପତ୍ତି ନେଇଛି । ସିନିୟର ଡିଭିଜନାଲ କମର୍ସିଆଲ୍ ମ୍ୟାନେଜର ସୌରଭ କାଟାରିଆ କହିଛନ୍ତି ଯେ ବର୍ତ୍ତମାନ ରେଳ ଗ୍ରାହକମାନେ ଆରାମରେ ଘରେ ବସି ଯେକୌଣସି ଷ୍ଟେସନରୁ ଅନରିଜର୍ଭଡ ଟିକେଟ୍ ଏବଂ ପ୍ଲାଟଫର୍ମ ଟିକେଟ୍ ବୁକ୍ କରିପାରିବେ ।

ଟ୍ରେନ ଯାତ୍ରୀଙ୍କ ପାଇଁ ବଢ଼ିଆ ଖବର । ଆପଣ ଯଦି ଟ୍ରେନ୍‌ ଯାତ୍ରାକୁ ଭଲ ପାଉଥାନ୍ତି ତାହେଲେ ଏହା ଆପଣଙ୍କ ପାଇଁ ନିହାତି ଭାବେ ଏକ ଖୁସି ଖବର । ବୁଲାବୁଲି କରିବାକୁ ଭଲ ପାଉଥିବା ଲୋକଙ୍କୁ ଏବେ ରେଳବାଇ ଦ୍ୱାରା ଏକ ଆଶ୍ଚର୍ଯ୍ୟଜନକ ସୁବିଧା ଯୋଗାଇ ଦିଆଯାଉଛି । ଯାତ୍ରୀମାନଙ୍କ ସୁବିଧାକୁ ଦୃଷ୍ଟିରେ ରଖି ରେଳବାଇ ଏକ ବଡ ନିଷ୍ପତ୍ତି ନେଇଛି । ଏହାପୂର୍ବରୁ, ମୋବାଇଲ ଆପରେ ଅନରିଜର୍ଭଡ ଜେନେରାଲ ଟିକେଟ୍ କେବଳ ପ୍ଲାଟଫର୍ମ ମାଧ୍ୟମରେ କରାଯାଇ ପାରୁଥିଲା ।

ବର୍ତ୍ତମାନ ରେଳବାଇ ଏହି ଟିକେଟ୍ ପାଇଁ ଆଉଟର ବର୍ଡର ଜିଓ-ଫେସିଙ୍ଗ ଦୂରତାର ପ୍ରତିବନ୍ଧକକୁ ତତ୍କାଳ ପ୍ରଭାବ ସହିତ ପ୍ଲାଟଫର୍ମ ଟିକେଟ୍ ରଦ୍ଦ କରିଦେଇଛି । ସିନିୟର ଡିଭିଜନାଲ କମର୍ସିଆଲ୍ ମ୍ୟାନେଜର ସୌରଭ କାଟାରିଆ କହିଛନ୍ତି ଯେ ବର୍ତ୍ତମାନ ରେଳ ଗ୍ରାହକମାନେ ଆରାମରେ ଘରେ ବସି ଯେକୌଣସି ଷ୍ଟେସନରୁ ଅନରିଜର୍ଭଡ ଟିକେଟ୍ ଏବଂ ପ୍ଲାଟଫର୍ମ ଟିକେଟ୍ ବୁକ୍ କରିପାରିବେ । ଜିଓ ଫେନସିଂର ଆଭ୍ୟନ୍ତରୀଣ ସୀମା ପୂର୍ବ ପରି କେବଳ ଷ୍ଟେସନ ପରିସରରେ ରହିବ । କେବଳ ବାହାରୁ ଟିକେଟ୍ ବୁକିଂର ହି ଅନୁମତି ଦିଆଯିବ ।

ସୂଚନାଯୋଗ୍ୟ ଯେ ପୂର୍ବରୁ ଆଉଟର ବର୍ଡର ଜିଓ-ଫେନସିଂ ଦୂରତାର ସୀମା ୫୦ କିଲୋମିଟର ଥିଲା, ଯେପରିକି କୌଣସି ଯାତ୍ରୀ ମୋବାଇଲ୍ ସ୍ଥାନଠାରୁ ୫୦ କିଲୋମିଟର ଦୂରତାରେ ଅବସ୍ଥିତ ଷ୍ଟେସନରୁ ଅନରିଜର୍ଭଡ / ପ୍ଲାଟଫର୍ମ ଟିକେଟ୍ ବୁକ୍ କରିପାରିବେ, କିନ୍ତୁ ବର୍ତ୍ତମାନ ଏହି ପ୍ରତିବନ୍ଧକ ହଟାଇ ଦିଆଯାଇଛି । ଏବେ ଭାରତୀୟ ରେଳ ଇଣ୍ଟରନେଟ୍ କନେକ୍ଟିଭିଟି ସହିତ ସ୍ମାର୍ଟ ଫୋନ୍ ମାଧ୍ୟମରେ UTS ଟିକେଟ୍ ବୁକିଂ କରିବାର ସୁବିଧା ଯୋଗାଇଦେଇଛି ।

ଏହି ସୁବିଧା ସହିତ ରେଳ ଯାତ୍ରୀମାନେ ଅନରିଜର୍ଭଡ ଟିକେଟ୍ ପାଇବା ପାଇଁ ଲମ୍ବା ଧାଡିରେ ଠିଆ ହେବାରୁ ବଞ୍ଚିପାରିବେ ଏବଂ ମୋବାଇଲରୁ ସହଜରେ ଟିକେଟ୍ ବୁକ୍ କରିପାରିବେ । UTS ମୋବାଇଲ୍ ଆପ୍ ୟୁଜର୍ସ ଅନୁକୂଳ ଏବଂ ସହଜରେ ନେଭିଗେଟ୍ କରିବା ପାଇଁ ଖୁବ ସହଜ ସେଥିପାଇଁ ଏହା ରେଳ ଯାତ୍ରୀଙ୍କ ମଧ୍ୟରେ ଲୋକପ୍ରିୟତା ହାସଲ କରୁଛି, ବିଶେଷକରି ଯେଉଁମାନେ ବାରମ୍ବାର ସ୍ଥାନୀୟ ଟ୍ରେନରେ ଯାତ୍ରା କରନ୍ତି କିମ୍ବା ଅନରିଜର୍ଭଡ ଟିକେଟ୍ ବୁକ୍ କରନ୍ତି ।

ଆଉଟର ବର୍ଡର ଜିଓ ଫେନସିଂ ବ୍ୟାନକୁ ହଟାଇବା ସହିତ ଭାରତୀୟ ରେଳ ଯାତ୍ରୀଙ୍କ ସୁବିଧା ତଥା ଡିଜିଟାଲାଇଜେସନ୍ ଦିଗରେ ଆଉ ଏକ ପଦକ୍ଷେପ ନେଇଛି । ଏହି ପଦକ୍ଷେପ ଅଧିକ ଲୋକଙ୍କୁ ଟିକେଟ୍ ବୁକ୍ କରିବା ପାଇଁ UTS ମୋବାଇଲ୍ ଆପ୍ ବ୍ୟବହାର କରିବାକୁ ସକ୍ଷମ କରିବ । ଏହାଦ୍ୱାରା ଟିକେଟ୍ କାଉଣ୍ଟରରେ ଲମ୍ବା ଧାଡିରେ ଠିଆ ହେବାର ଅସୁବିଧା ମଧ୍ୟ ହ୍ରାସ ପାଇବ ।

Leave A Reply

Your email address will not be published.