Below header

ଚଷମା ସ୍କ୍ରାଚ୍ ହୋଇଯାଇଛି କି? ଆପଣାନ୍ତୁ ଏହିସବୁ ଘରୋଇ ଉପାୟ

ଯେଉଁମାନେ ଚଷମା ପିନ୍ଧନ୍ତି ସେମାନେ ଜାଣନ୍ତି ଚାଷମାରେ କେତେ ଶୀଘ୍ର ସ୍କ୍ରାଚ୍ ହୋଇଯାଏ ଏବଂ ଏଥିରେ ଦେଖିବା କେତେ କଷ୍ଟକର । କିନ୍ତୁ ଏଭଳି କିଛି ସହଜ ଘରୋଇ ଉପଚାର ଅଛି ଯାହା ଆପଣଙ୍କ ଚଷମାରୁ ସ୍କ୍ରାଚ୍ ହଟାଇବାରେ ସାହାଯ୍ୟ କରିଥାଏ ।

ଯେଉଁମାନେ ଚଷମା ପିନ୍ଧନ୍ତି ସେମାନେ ଜାଣନ୍ତି ଚାଷମାରେ କେତେ ଶୀଘ୍ର ସ୍କ୍ରାଚ୍ ହୋଇଯାଏ ଏବଂ ଏଥିରେ ଦେଖିବା କେତେ କଷ୍ଟକର । କିନ୍ତୁ ଏଭଳି କିଛି ସହଜ ଘରୋଇ ଉପଚାର ଅଛି ଯାହା ଆପଣଙ୍କ ଚଷମାରୁ ସ୍କ୍ରାଚ୍ ହଟାଇବାରେ ସାହାଯ୍ୟ କରିଥାଏ ।

ୱିଣ୍ଡିଶିଲ୍ଡ ୱାଟର ରିପ୍ଲେଣ୍ଟ ଏବଂ ମେଟାଲ ପଲିସ୍: ୱିଣ୍ଡିଶିଲ୍ଡ ୱାଟର ରିପ୍ଲେଣ୍ଟ କିମ୍ବା ମେଟାଲ ପଲିସ୍ ସହିତ ସ୍କ୍ରାଚ୍ ମଧ୍ୟ ସଫା କରାଯାଇପାରିବ । ଏହାକୁ ସ୍କ୍ରାଚ ହୋଇଥିବା ଯାଗାରେ ଲଗାନ୍ତୁ ଏବଂ ଏହାକୁ ହାଲୁକା ଭାବରେ ଘଷନ୍ତୁ ।

ବେକିଂ ସୋଡା ପେଷ୍ଟ: ଗୋଟିଏ ଚାମଚ ବେକିଂ ସୋଡା ଏବଂ କିଛି ପାଣି ମିଶାଇ ଏକ ପେଷ୍ଟ ପ୍ରସ୍ତୁତ କରନ୍ତୁ । ଏହି ପେଷ୍ଟକୁ ସ୍କ୍ରାଚରେ ଲଗାନ୍ତୁ ଏବଂ ଏହାକୁ ଧୀରେ ଧୀରେ ଘଷନ୍ତୁ । ତା’ପରେ, ପରିଷ୍କାର ପାଣିରେ ଧୋଇ ଶୁଖିଲା କପଡ଼ାରେ ପୋଛି ଦିଅନ୍ତୁ ।

ଟୁଥପେଷ୍ଟର ବ୍ୟବହାର: ଏକ ସୂତା କପଡ଼ାରେ ହ୍ୱାଇଟ ଜେଲ୍ ଟୁଥପେଷ୍ଟ ଲଗାନ୍ତୁ ଏବଂ ଏହାକୁ ଧୀରେ ଧୀରେ ଘଷନ୍ତୁ । ସାବଧାନ ରୁହନ୍ତୁ ଯେ ଅଧିକ ଜୋରରେ ଘଷନ୍ତୁ ନାହିଁ । ତା’ପରେ ପାଣିରେ ଧୋଇ ପୋଛି ଦିଅନ୍ତୁ ।

କାର୍ ୱାକ୍ସ: କିଛି ଲୋକ କାର୍ ୱାକ୍ସ ମଧ୍ୟ ବ୍ୟବହାର କରନ୍ତି । କିଛି କାର୍ ୱାକ୍ସକୁ ନେଇ ସ୍କ୍ରାଚ୍ ଉପରେ ଲଗାନ୍ତୁ, ତା’ପରେ ହାଲୁକା ଭାବରେ ଘଷନ୍ତୁ । ଏହା ସ୍କ୍ରାଚଗୁଡ଼ିକୁ କମ୍ ଦୃଶ୍ୟମାନ କରିବାରେ ସାହାଯ୍ୟ କରିଥାଏ ।

ପେଟ୍ରୋଲିୟମ ଜେଲି: ପେଟ୍ରୋଲିୟମ ଜେଲିର ଏକ ପତଳା ସ୍ତର ସ୍କ୍ରାଚରେ ଲଗାନ୍ତୁ । ଏହା ସ୍କ୍ରାଚ୍ ପୂରଣ କରିବା ପାଇଁ କାମ କରେ ଏବଂ ସେମାନଙ୍କୁ କମ୍ ଦୃଶ୍ୟମାନ କରେ । ପରେ ଏହାକୁ ଏକ ସଫା କପଡ଼ାରେ ପୋଛି ଦିଅନ୍ତୁ ।

ନଡିଆ ତେଲ କିମ୍ବା ମହମ ବ୍ୟବହାର କରନ୍ତୁ: ପ୍ଲାଷ୍ଟିକ୍ ଲେନ୍ସ ପାଇଁ ନଡିଆ ତେଲ କିମ୍ବା ମହମ ଅତ୍ୟନ୍ତ ଉପଯୋଗୀ । ଏହାକୁ ସ୍କ୍ରାଚରେ ଲଗାନ୍ତୁ ଏବଂ ତା’ପରେ ଏହାକୁ ଏକ କପଡ଼ାରେ ପୋଛି ଦିଅନ୍ତୁ ।

ଏହିସବୁ ଘରୋଇ ଉପାୟ ଦ୍ୱାରା ଆପଣ ଅତି ସହଜରେ ଚଷମାରୁ ସ୍କ୍ରାଚ ଦୂର କରିପାରିବେ ।

 
KnewsOdisha ଏବେ WhatsApp ରେ ମଧ୍ୟ ଉପଲବ୍ଧ । ଦେଶ ବିଦେଶର ତାଜା ଖବର ପାଇଁ ଆମକୁ ଫଲୋ କରନ୍ତୁ ।
 
Leave A Reply

Your email address will not be published.