ମାଇକ୍ରୋୱେଭ୍ ଓଭନରେ ଖାଦ୍ୟ ଗରମ କରିବା କେତେ ସୁରକ୍ଷିତ ? ଜାଣନ୍ତୁ ସବିଶେଷ ତଥ୍ୟ

ଘର ମାନଙ୍କରେ ପିଲା ଠାରୁ ବୟସ୍କ ବ୍ୟକ୍ତିମାନଙ୍କୁ ଓଭନରେ ଖାଦ୍ୟ ଗରମ କରି ଖାଇବାକୁ ଦିଆଯାଏ । ସେହିପରି ଅଫିସରେ ଲଞ୍ଚ ଟାଇମ ହେଲେ ଖାଦ୍ୟ ଗରମ କରିବା ପାଇଁ କର୍ମଚାରୀମାନେ ମାଇକ୍ରୋୱେଭ୍ ଓଭନ ନିକଟରେ ଲମ୍ବା ଲାଇନ ଲଗାନ୍ତି ଏବଂ ସମସ୍ତେ ଗରମ ଖାଦ୍ୟ ଖାଇବାର ମଜା ନିଅନ୍ତି ।

ଘର ଏବଂ ଅଫିସ୍ ପାଇଁ ମାଇକ୍ରୋୱେଭ୍ ଓଭନ ଏକ ଜରୁରୀ ଗ୍ୟାଜେଟ୍ । ଘର ମାନଙ୍କରେ ପିଲା ଠାରୁ ବୟସ୍କ ବ୍ୟକ୍ତିମାନଙ୍କୁ ଓଭନରେ ଖାଦ୍ୟ ଗରମ କରି ଖାଇବାକୁ ଦିଆଯାଏ । ସେହିପରି ଅଫିସରେ ଲଞ୍ଚ ଟାଇମ ହେଲେ ଖାଦ୍ୟ ଗରମ କରିବା ପାଇଁ କର୍ମଚାରୀମାନେ ମାଇକ୍ରୋୱେଭ୍ ଓଭନ ନିକଟରେ ଲମ୍ବା ଲାଇନ ଲଗାନ୍ତି ଏବଂ ସମସ୍ତେ ଗରମ ଖାଦ୍ୟ ଖାଇବାର ମଜା ନିଅନ୍ତି ।

ଏହି ସୁବିଧା ଭିତରେ ଲୋକ ଭୁଲି ଯାଆନ୍ତି ଯେ ମାଇକ୍ରୋୱେଭ୍ ଓଭନରେ ଖାଦ୍ୟ ଗରମ କରି ଖାଇବା ସ୍ୱାସ୍ଥ୍ୟ ଉପରେ ଖରାପ ପ୍ରଭାବ ପକାଇଥାଏ । ଏଥିରୁ ବାହାରୁଥିବା ରେଡିଏସନ କେବଳ ଖାଦ୍ୟରେ ଥିବା ପୋଷକ ତତ୍ତ୍ୱକୁ ନଷ୍ଟ କରିଥାଏ ତାହା ନୁହେଁ ବରଂ ଆପଣଙ୍କୁ ଅନେକ ଭୟଙ୍କର ରୋଗ ମଧ୍ୟ ଦେଇଥାଏ । ଯଦି ଆପଣ ମାଇକ୍ରୋୱେଭ୍ ଓଭନରେ ଖାଦ୍ୟ ଗରମ କରିବା ପରେ ଖାଉଛନ୍ତି ତେବେ ଆପଣ ସାବଧାନ ହେବା ଉଚିତ୍ ।

ମାଇକ୍ରୋୱେଭରେ ଖାଇବା ବାସନକୁ ରଖାଯାଏ ଏବଂ ସେଥିରେ ଖାଦ୍ୟ ରଖାଯାଇଥାଏ । ଯେତେବେଳେ ଆପଣ ମାଇକ୍ରୋୱେଭ୍କୁ ସେଟ୍ କରନ୍ତି, ସେତେବେଳେ ମାଇକ୍ରୋୱେଭ୍ ଭିତରେ ଥିବା ପେରିଆଡିକଲ୍‌ ଇଲେକ୍ଟ୍ରୋନିକ୍ ଉପକରଣ ପ୍ରଭାବିତ ହୋଇଥାଏ, ଯାହା ଫଳରେ ମାଇକ୍ରୋୱେଭ୍ ରେଡିଏସନ ବାହାର କରେ ।

ମାଇକ୍ରୋୱେଭ୍ ଓଭନରେ ରନ୍ଧା ଯାଉଥିବା ଖାଦ୍ୟ ସମ୍ପୁର୍ଣ୍ଣ ଭାବରେ ରେଡିଏସନରେ ପ୍ରସ୍ତୁତ ହୋଇଥାଏ ଏବଂ ଲଗାତାର ଭାବେ ରେଡିଏସନ ବାହାରିବା ଯୋଗୁଁ ଖାଦ୍ୟ ପ୍ରସ୍ତୁତ ହୋଇଯାଏ । ଆପଣ ମାଇକ୍ରୋୱେଭ୍ ଓଭନରେ ତାପମାତ୍ରା ସେଟ୍ କରିପାରିବେ ଏବଂ ଏକ ନିର୍ଦ୍ଦିଷ୍ଟ ସମୟ ପାଇଁ ଆପଣଙ୍କ ଖାଦ୍ୟକୁ ରେଡିଏସନ ସମ୍ପର୍କରେ ଆଣିପାରିବେ ।

ମାଇକ୍ରୋୱେଭକୁ ପ୍ରତ୍ୟେକ ଦିନ ବ୍ୟବହାର କରିବା ଦ୍ୱାରା ଶରୀର ଉପରେ ବିଭିନ୍ନ ପ୍ରଭାବ ପଡ଼ିଥାଏ କିନ୍ତୁ ଏହି ପ୍ରଭାବ ସାଧାରଣତଃ କ୍ଷତିକାରକ ନୁହେଁ ଏବଂ ନିରାପଦ ହୋଇଥାଏ । କିନ୍ତୁ ବେଳେବେଳେ ଏହାର କିଛି ଗୁରୁତ୍ୱପୂର୍ଣ୍ଣ ପ୍ରଭାବ ରହିଛି । ମାଇକ୍ରୋୱେଭରେ ଖାଦ୍ୟ ରାନ୍ଧିବା ଦ୍ୱାରା ଏହାର ପୋଷକ ତତ୍ୱ ନଷ୍ଟ ହୋଇପାରେ । କିଛି ଭିଟାମିନ୍ ଏବଂ ମିନେରାଲ୍ସର ମାତ୍ରା କମ ହୋଇପାରେ । ମାଇକ୍ରୋୱେଭ୍ ବ୍ୟବହାର ଦ୍ୱାରା ରେଡିଏସନ ବାହାରିଥାଏ ଯାହା ଖାଦ୍ୟକୁ ଗରମ କରେ । ଏହି ଖାଦ୍ୟରେ ରେଡିଏସନ ମାତ୍ରା ଅତ୍ୟଧିକ ନଥାଏ ଏବଂ ଖାଦ୍ୟରେ ଅଧିକ ପ୍ରଭାବ ପଡ଼େ ନାହିଁ ।

 

 
KnewsOdisha ଏବେ WhatsApp ରେ ମଧ୍ୟ ଉପଲବ୍ଧ । ଦେଶ ବିଦେଶର ତାଜା ଖବର ପାଇଁ ଆମକୁ ଫଲୋ କରନ୍ତୁ ।
 
Leave A Reply

Your email address will not be published.