ଦିନକୁ ମାତ୍ର ୧୭ ଟଙ୍କା ନିବେଶ କରି ଆପଣ ବି ହୋଇପାରିବେ କୋଟିପତି, ଆସିଲା ନୂଆ ସ୍କିମ୍‌

ଆପଣ ଓ ଆପଣଙ୍କ ପରିବାରର ଭବିଷ୍ୟତ ପାଇଁ କ’ଣ ଯୋଜନା କରିଛନ୍ତି? ଯଦି ଆପଣ ଏପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ କିଛି ଯୋଜନା କରିନାହାଁନ୍ତି, ତେବେ ଯଥାଶୀଘ୍ର ଏହି ଯୋଜନା ଉପରେ ଧ୍ୟାନ ଦିଅନ୍ତୁ । ଯଦି ଆପଣ ବିନିଯୋଗ କରିବା ପାଇଁ ଚାହୁଁଛନ୍ତି ତେବେ ଆପଣ ଜାଣିଥିବା ବ୍ୟକ୍ତିଙ୍କଠାରୁ ପରାମର୍ଶ ମଧ୍ୟ ନେଇପାରିବେ। ଏହି ପ୍ରସଙ୍ଗରେ, ଆମେ ଆପଣଙ୍କୁ କିଛି ପରାମର୍ଶ ଦେଉଛୁ, ଯଦି ଆପଣ ଚାହାଁନ୍ତି, ଆପଣ ଏଥିରୁ କିଛି ଧାରଣା ନେଇପାରିବେ।

ପ୍ରତିଦିନ ମାତ୍ର ୧୭ ଟଙ୍କା ସଞ୍ଚୟ କରନ୍ତୁ

ଯଦି ଆପଣ ପ୍ରତିଦିନ ଛୋଟ ନିବେଶ କରନ୍ତି, ତେବେ ଏହା ଏକ ବଡ଼ ଫଣ୍ଡ ସୃଷ୍ଟି କରିପାରିବ। ଛୋଟ ନିବେଶ ସହିତ ଆପଣ କିପରି ଏକ ବଡ଼ ଫଣ୍ଡ କରିପାରିବେ ତାହା ଜାଣିବା ଆବଶ୍ଯକ। ଆମେ ଆପଣଙ୍କୁ ମାସକୁ ୫୦୦ ଟଙ୍କାର ଯୋଜନା ବାବାଦରେ କହୁଛୁ। ଯଦି ଆପଣ ଏହାକୁ ପ୍ରତିଦିନ ଦେଖନ୍ତି, ତେବେ ଏହା ପ୍ରାୟ ୧୬.୬୬ ଟଙ୍କା (୧୭ ଟଙ୍କା) ଅଟେ । ପ୍ରତିଦିନ ୧୭ ଟଙ୍କା ସଞ୍ଚୟ କରିବା ବଡ କଥା ନୁହେଁ।

ପ୍ରାରମ୍ଭରେ ଆପଣ ମ୍ୟୁଚୁଆଲ୍ ଫଣ୍ଡରେ ବିନିଯୋଗ କରିପାରିବେ। ମାସକୁ ୫୦୦ ଟଙ୍କା SIP ସହିତ ଆପଣଙ୍କ କୋଟିପତି ହେବାର ସ୍ୱପ୍ନ ପୂରଣ ହୋଇପାରିବ। ତେବେ ଜାଣନ୍ତୁ ୫୦୦ କୋଟିରୁ ୧ କୋଟି ଟଙ୍କାର ପାଣ୍ଠି କିପରି ପ୍ରସ୍ତୁତ ହୋଇପାରିବ? ମ୍ୟୁଚୁଆଲ୍ ଫଣ୍ଡରେ ଆପଣଙ୍କୁ ପ୍ରତିଦିନ ୧୭ ଟଙ୍କା (ପ୍ରତି ମାସରେ ୫୦୦ ଟଙ୍କା) ବିନିଯୋଗ କରିବାକୁ ପଡିବ। ଗତ କିଛିବର୍ଷ ମଧ୍ୟରେ ମ୍ୟୁଚୁଆଲ୍ ଫଣ୍ଡ୍ ୨୦ପ୍ରତିଶତ କିମ୍ବା ତାଠାରୁ ଅଧିକ ରିଟର୍ନ ଦେଇଛି।

୨୦ ବର୍ଷ ପାଇଁ ବିନିଯୋଗ କରିବାକୁ ପଡିବ

ଆପଣଙ୍କୁ ପ୍ରତିଦିନ ୧୭ ଟଙ୍କା ଅର୍ଥାତ୍ ଏକ ମାସରେ ୫୦୦ ଟଙ୍କା ବିନିଯୋଗ କରିବାକୁ ପଡ଼ିବ। ୨୦ବର୍ଷ ପାଇଁ ଏହି ରାଶି ଜମା କରି ଆପଣ ୧.୨ ଲକ୍ଷ ଟଙ୍କା ରଖିପାରିବେ। ୨୦ ବର୍ଷରେବାର୍ଷିକ ୧୫% ରିଟର୍ଣ୍ଣରେ, ଆପଣଙ୍କର ପାଣ୍ଠି ୭ ଲକ୍ଷ ୮ ହଜାର ଟଙ୍କାକୁ ବୃଦ୍ଧି ପାଇବ। ଯଦି ଆମେ ବାର୍ଷିକ ୨୦ ପ୍ରତିଶତ ରିଟର୍ଣ୍ଣ ବିଷୟରେ କହିବା, ତେବେ ଏହି ପାଣ୍ଠି ୧୫.୮୦ ଲକ୍ଷ ଟଙ୍କାକୁ ବୃଦ୍ଧି ପାଇବ।

ଯଦି ଆପଣ ପ୍ରତି ମାସରେ ୫୦୦ ଟଙ୍କା ବିନିଯୋଗ କରନ୍ତି ତେବେ ଆପଣ ୩୦ ବର୍ଷରେ ୧.୮ ଲକ୍ଷ ଟଙ୍କା ଜମା କରନ୍ତି। ବର୍ତ୍ତମାନ ଯଦି ଆପଣ ୩୦ ବର୍ଷ ପାଇଁ ବାର୍ଷିକ ୨୦ ପ୍ରତିଶତ ରିଟର୍ନ ପାଇବେ। ତେବେ ଆପଣଙ୍କର ପାଣ୍ଠି ୧.୧୬ କୋଟିକୁ ବୃଦ୍ଧି ପାଇବ। ନିବେଶକମାନେ ମ୍ୟୁଚୁଆଲ୍ ଫଣ୍ଡରେ କମ୍ପାଉଣ୍ଡିଂର ଲାଭ ପାଆନ୍ତି। ଏଥିରେ ପ୍ରତି ମାସରେ ବିନିଯୋଗ କରିବାର ସୁବିଧା ଅଛି। ଏହା ହେଉଛି ଏକ କାରଣ ଯେଉଁଥିରେ ଆପଣ ଅଳ୍ପ ପରିମାଣର ବିନିଯୋଗରେ ବଡ଼ ପାଣ୍ଠି ପାଇବାକୁ ଆଶା କରିପାରନ୍ତି।

Leave A Reply

Your email address will not be published.