ପ୍ରତିଦିନ ସକାଳୁ ଆପଣାନ୍ତୁ ଏହି ୫ଟି ଅଭ୍ୟାସ, ଜୀବନରେ ଆସିବ ବଡ ପରିବର୍ତ୍ତନ

ଯେତେବେଳେ ବି ଆପଣଙ୍କ ଦିନ ଖୁସି ଏବଂ ଉତ୍ସାହରୁ ଆରମ୍ଭ ହୁଏ, ଏହି ଉତ୍ସାହ ଦିନସାରା ରହିଥାଏ । ଏପରି ପରିସ୍ଥିତିରେ, ଯଦି ଆପଣ ଚାହୁଁଛନ୍ତି ଆପଣଙ୍କ ଦିନଟି ଭଲ ହେଉ, ତେବେ ନିଜ ସକାଳର ନିତ୍ୟକର୍ମରେ ଏହି ବିଶେଷ ଜିନିଷଗୁଡ଼ିକର ଯତ୍ନ ନେବା ଅତ୍ୟନ୍ତ ଜରୁରୀ । ଯଦି ଆପଣ ପ୍ରତିଦିନ ଏହି ଅଭ୍ୟାସଗୁଡିକ ଗ୍ରହଣ କରନ୍ତି ତେବେ ସକାଳୁ ଉଠିବା ମାତ୍ରେ ଏହା ଆପଣଙ୍କୁ ଦିନସାରା ଏକ ଭଲ ଏନର୍ଜି ଦେବ ଏବଂ ଦିନଟି ଭଲ ରହିବ ।

ଯଦି ଆପଣ ଚାହୁଁଛନ୍ତି ଆପଣଙ୍କ ଦିନ ଭଲରେ ଯାଉ ତେବେ ଦିନଟି ଭଲ ଭାବରେ ଆରମ୍ଭ କରିବା ଅତ୍ୟନ୍ତ ଗୁରୁତ୍ୱପୂର୍ଣ୍ଣ । କାରଣ ଆପଣଙ୍କ ଦିନର ଆରମ୍ଭ ଯେପରି ହୁଏ, ପୁରା ଦିନ ସେପରି ହିଁ କଟିଥାଏ । ଆପଣ ନିଶ୍ଚିତ ଭାବରେ କେବେ ମଧ୍ୟ ଅନୁଭବ କରିଥିବେ ଯେ ଯେତେବେଳେ ଆପଣ ସକାଳୁ ଉଠନ୍ତି, ଆପଣ ଅନାବଶ୍ୟକ ଭାବରେ କ୍ରୋଧିତ କିମ୍ବା କୌଣସି ବିଷୟରେ ଚିନ୍ତିତ ଏବଂ ବିରକ୍ତ ଅନୁଭବ କରନ୍ତି, ତେବେ ଆପଣଙ୍କର ପୁରା ଦିନ ସମାନ ଭାବରେ ଗତି କରେ । କିନ୍ତୁ ଯେତେବେଳେ ବି ଆପଣଙ୍କ ଦିନ ଖୁସି ଏବଂ ଉତ୍ସାହରୁ ଆରମ୍ଭ ହୁଏ, ଏହି ଉତ୍ସାହ ଦିନସାରା ରହିଥାଏ । ଏପରି ପରିସ୍ଥିତିରେ, ଯଦି ଆପଣ ଚାହୁଁଛନ୍ତି ଆପଣଙ୍କ ଦିନଟି ଭଲ ହେଉ, ତେବେ ନିଜ ସକାଳର ନିତ୍ୟକର୍ମରେ ଏହି ବିଶେଷ ଜିନିଷଗୁଡ଼ିକର ଯତ୍ନ ନେବା ଅତ୍ୟନ୍ତ ଜରୁରୀ । ଯଦି ଆପଣ ପ୍ରତିଦିନ ଏହି ଅଭ୍ୟାସଗୁଡିକ ଗ୍ରହଣ କରନ୍ତି ତେବେ ସକାଳୁ ଉଠିବା ମାତ୍ରେ ଏହା ଆପଣଙ୍କୁ ଦିନସାରା ଏକ ଭଲ ଏନର୍ଜି ଦେବ ଏବଂ ଦିନଟି ଭଲ ରହିବ ।

ସୂର୍ଯ୍ୟ କିରଣ:
ଆପଣ ନିଶ୍ଚୟ ଶୁଣିଥିବେ ଯେ ସୂର୍ଯ୍ୟ କିରଣ ଭିଟାମିନ୍ ଡି ର ଏକ ଉତ୍ତମ ଉତ୍ସ ହୋଇଥାଏ । ଯାହା ଆପଣଙ୍କ ଇମ୍ୟୁନିଟି ଏବଂ ବୋନ ହେଲଥ ପାଇଁ ଭଲ ବୋଲି ପ୍ରମାଣ କରେ । କିନ୍ତୁ ସେହି ସମୟରେ ଏହା ଆମର ମନୋବଳକୁ ମଧ୍ୟ ଉନ୍ନତ କରିଥାଏ । କାରଣ ସୂର୍ଯ୍ୟକିରଣ ମସ୍ତିଷ୍କରେ ସେରୋଟୋନିନ୍ ସ୍ତର ବୃଦ୍ଧି କରିବାରେ ସାହାଯ୍ୟ କରିଥାଏ । ଯାହା ମନୋବଳକୁ ଉନ୍ନତ କରିଥାଏ ଏବଂ ଆରାମ ପ୍ରଦାନ କରିଥାଏ । ତେଣୁ, ସକାଳେ ଉଠିବା ଏବଂ ୧୫ ରୁ ୨୦ ମିନିଟ୍ ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ସୂର୍ଯ୍ୟ କିରଣରେ ବସିବା ଆପଣଙ୍କ ପାଇଁ ଲାଭଦାୟକ ହୋଇପାରେ ।

ପଜେଟିଭ ଆଫ୍ରିମେସନ:
ଆମେ ଯାହା ଭାବୁ ଏବଂ କହିଥାଉ ତାହା ଆମ ଜୀବନ ଉପରେ ସିଧାସଳଖ ପ୍ରଭାବ ପକାଇଥାଏ । ଏଭଳି ପରିସ୍ଥିତିରେ, ଆତ୍ମବିଶ୍ୱାସ ବଢାଇବାରେ ଏବଂ ସକରାତ୍ମକ ମାନସିକତାକୁ ପ୍ରୋତ୍ସାହିତ କରିବାରେ ଏବଂ ପଜେଟିଭ ଆଫ୍ରିମେସନରେ ସାହାଯ୍ୟ କରିଥାଏ । ଯଦି ଆପଣ ପ୍ରତ୍ୟେକ ଦିନ ଏକ ଛୋଟ ପଜେଟିଭ ଆଫ୍ରିମେସନର ସହିତ ଆରମ୍ଭ କରନ୍ତି, ତେବେ ଆପଣ ଆପଣଙ୍କ ଜୀବନରେ ଏକ ବଡ଼ ପରିବର୍ତ୍ତନ ଦେଖିପାରିବେ ।

ବ୍ୟାୟାମ:
ଯଦି ଆପଣ ଦିନସାରା ଶକ୍ତିଶାଳୀ ରହିବାକୁ ଚାହାଁନ୍ତି, ତେବେ ଆପଣଙ୍କୁ ଦିନର ଆରମ୍ଭ ଏନର୍ଜିର ସହିତ କରିବାକୁ ପଡିବ । ଏହାର ଅର୍ଥ, ଯଦି ଆପଣ ସକାଳେ ବ୍ୟାୟାମ କରନ୍ତି, ଚାଲନ୍ତି କିମ୍ବା ଯୋଗ କରନ୍ତି, ତେବେ ଏହା ଆପଣଙ୍କ ମନୋବଳକୁ ଉନ୍ନତ କରିବ, ଆପଣଙ୍କ ଏନର୍ଜି ଲେବଲକୁ ବଢାଇବ ଏବଂ ଆପଣଙ୍କ ଓଭରାଲ ହେଲଥ ପାଇଁ ଲାଭଦାୟକ ପ୍ରମାଣିତ ହେବ । ତେଣୁ ଯେକୌଣସି ପ୍ରକାରର ପ୍ରତିଦିନ ୨୦ ରୁ ୩୦ ମିନିଟ୍ ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ବ୍ୟାୟାମ କରିବା ଉଚିତ୍ ।

ହେଲ୍ଦି ବ୍ରେକଫାଷ୍ଟ:
ଆମେ ଯାହା ଖାଇଥାଉ, ସେଥିରୁ ଆମ ଶରୀରକୁ ଏନର୍ଜି ମିଳିଥାଏ । ତେଣୁ ଜଣେ ସର୍ବଦା ସକାଳେ ହେଲ୍ଦି ବ୍ରେକଫାଷ୍ଟ ଖାଇବା ଉଚିତ୍ । ଯେଉଁଥିରେ ପ୍ରୋଟିନ୍, ହେଲ୍ଦି ଫ୍ୟାଟ ଏବଂ କାର୍ବୋହାଇଡ୍ରେଟ୍ ପରି ସମସ୍ତ ପୋଷକ ତତ୍ତ୍ୱ ଅନ୍ତର୍ଭୁକ୍ତ । ଯାହାଦ୍ୱାରା ଆମ ଶରୀରକୁ ଏନର୍ଜି ମିଳିଥାଏ ।

ହାଇଡ୍ରେଟ୍:
ହାଇଡ୍ରେଟ୍ ରହିବା ପାଇଁ, ସକାଳେ ଉଠିବା ମାତ୍ରେ ଏକ ଗ୍ଲାସ୍ ପାଣି ପିଅନ୍ତୁ । ଏହା ଆପଣଙ୍କ ମେଟାବୋଲିଜିମ୍ କୁ ସୁସ୍ଥ ରଖିବାରେ ମଧ୍ୟ ସାହାଯ୍ୟ କରିବ । ଆପଣ ଡିଟକ୍ସ ଡ୍ରିଙ୍କ ମଧ୍ୟ ପିଇପାରିବେ । ଉଦାହରଣ ସ୍ୱରୂପ, ସକାଳେ ଉଠିବା ପରେ ଯଦି ଲେମ୍ବୁ ପାଣି ପିଇବା ଆପଣଙ୍କୁ ସୁଟ କରୁଛି, ତେବେ ଆପଣ ଏହାକୁ ମଧ୍ୟ ପିଇପାରିବେ ।

Leave A Reply

Your email address will not be published.