ସୁସ୍ଥ ହେବା ପରେ ବି ପିଛା ଛାଡ଼ୁନି କରୋନା, ନଜର ଆସୁଛି ଏହି ସବୁ ଲକ୍ଷଣ

ଭାରତରେ କରୋନା ଭୂତାଣୁ ସଂକ୍ରମଣ ପୁଣି ଥରେ ବୃଦ୍ଧି ପାଇବାରେ ଲାଗିଛି ଏବଂ ଗତ କିଛି ଦିନ ହେବ ଦେଶରେ ଦୈନିକ ୧୨ ହଜାରରୁ ଅଧିକ ନୂଆ ମାମଲା ସାମ୍ନାକୁ ଆସୁଛି। ଦେଶରେ ପୁନରୁଦ୍ଧାର ହାର ୯୮ ପ୍ରତିଶତରୁ ଅଧିକ, କିନ୍ତୁ କୋଭିଡ -୧୯ରୁ ସୁସ୍ଥ ହେବା ସତ୍ତ୍ୱେ ଲୋକମାନେ ଅସୁବିଧାର ସମ୍ମୁଖୀନ ହେଉଛନ୍ତି, ଯାହା ଲଙ୍ଗ କୋଭିଡ (Long Covid) ନାମରେ ଜଣାଶୁଣା।

ଲଣ୍ଡନରେ ଏକ କଲେଜରେ କରାଯାଇଥିବା ଅଧ୍ୟୟନରୁ ଜଣାପଡିଛି ଯେ କରୋନା ଭୂତାଣୁର ଓମିକ୍ରନ୍ ଭାରିଆଣ୍ଟ , ଡେଲ୍ଟା ଭାରିଆଣ୍ଟ ଅପେକ୍ଷା ଲଙ୍ଗ କୋଭିଡ ଆକ୍ରନ୍ତ କରିବାର ସମ୍ଭାବନା କମ୍। ଅଧ୍ୟୟନର ମୁଖ୍ୟ ଲେଖକ ଡାକ୍ତର କ୍ଲେୟାର ଷ୍ଟିଭସ୍ କହିଛନ୍ତି, ‘ଓମିକ୍ରନ୍ ଭାରିଆଣ୍ଟ ଠାରୁ ଲଙ୍ଗ କୋଭିଡର ସମ୍ଭାବନା ବହୁତ କମ୍’ ହୋଇଥାଏ।

ଲଙ୍ଗ କୋଭିଡର ଲକ୍ଷଣ ଗୁଡିକ ହେଉଛି ଥକ୍କା, ନିଶ୍ୱାସ ପ୍ରଶ୍ୱାସ ନେବାରେ ଅସୁବିଧା, ଏକାଗ୍ରତା ହ୍ରାସ, ମୁଣ୍ଡବିନ୍ଧା ଏବଂ ଗଣ୍ଠି ଯନ୍ତ୍ରଣା ଆଦି ଅନୁଭବ ହୋଇଥାଏ। ତେବେ ଅନୁସନ୍ଧାନକାରୀଙ୍କ ଅନୁଯାୟୀ, ନିଦ୍ରାହୀନତା, ଚିଡିଚିଡା ଲାଗିବା , ଅନ୍ତନଳୀ ସମସ୍ୟା, ମୁଣ୍ଡ ବୁଲାଇବା, କାନ ବାଜିବା ଏବଂ ଧୂଆଁଳିଆ ଦେଖାଯିବା ସହିତ ଲଙ୍ଗ କୋଭିଡରେ ମଧ୍ୟ ଅନେକ ଲକ୍ଷଣ ଦେଖାଯଏ ।

ଲଙ୍ଗ କୋଭିଡ ଉପରେ କରାଯାଇଥିବା ଅନୁସନ୍ଧାନ ଅନୁଯାୟୀ, କରୋନା ଭାଇରସରୁ ପୁନରୁଦ୍ଧାର ପରେ ରୋଗୀମାନଙ୍କ ଠାରେ କିଛି ଲକ୍ଷଣ ୧୫ ମାସ ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ରହିପାରେ। ଉତ୍ତର-ପଶ୍ଚିମ ବିଶ୍ୱବିଦ୍ୟାଳୟର ଅନୁସନ୍ଧାନକାରୀଙ୍କ ଦ୍ୱାରା କରାଯାଇଥିବା ଏକ ଅଧ୍ୟୟନରୁ ଜଣାପଡିଛି ଯେ କୋଭିଡର ଦୀର୍ଘସ୍ଥାୟୀ ଲକ୍ଷଣ ମଧ୍ୟରେ ସ୍ନାୟୁଗତ ଲକ୍ଷଣ ସାଧାରଣ ଅଟେ। ଉତ୍ତର-ପଶ୍ଚିମ ବିଶ୍ୱବିଦ୍ୟାଳୟର ଅଧ୍ୟୟନରୁ ଜଣାପଡିଛି ଯେ କରୋନା ଦ୍ୱାରା ଆରୋଗ୍ୟ ହୋଇଥିବା ୮୫% ଲୋକଙ୍କ ଠାରେ ଲଙ୍ଗ କୋଭିଡ୍ ଲକ୍ଷଣ ଦେଖାଯାଇଥିଲା।ରୋଗୀମାନେ ସଂକ୍ରମିତ ହେବା ପରେ ଅନେକ ମାସ ଧରି ଅସୁବିଧାର ସମ୍ମୁଖୀନ ହୋଇଥିଲେ।

 

Leave A Reply

Your email address will not be published.