Below header

ଛତିଶଗଡ ହାଇକୋର୍ଟଙ୍କ ବଡ଼ ନିଷ୍ପତ୍ତି; ଏଣିକି ଶ୍ୱଶୁରଙ୍କଠାରୁ ଭରଣ ପୋଷଣ ଦାବି କରିପାରବେ ବିଧବା ବୋହୂ

ନୂଆଦିଲ୍ଲୀ : ଜଣେ ହିନ୍ଦୁ ବିଧବାଙ୍କ ରକ୍ଷଣାବେକ୍ଷଣ ମାମଲାରେ ଛତିଶଗଡ ହାଇକୋର୍ଟ ଏକ ଗୁରୁତ୍ୱପୂର୍ଣ୍ଣ ନିଷ୍ପତ୍ତି ନେଇଛନ୍ତି। କୋର୍ଟ କହିଛନ୍ତି ଯେ ଯଦି ଜଣେ ହିନ୍ଦୁ ବିଧବା ତାଙ୍କ ଆୟ କିମ୍ବା ଅନ୍ୟାନ୍ୟ ସମ୍ପତ୍ତିରେ ବଞ୍ଚିବାରେ ଅସମର୍ଥ ତେବେ ସେ ତାଙ୍କ ଶ୍ୱଶୁରଙ୍କଠାରୁ ରକ୍ଷଣାବେକ୍ଷଣ ଦାବି କରିପାରିବେ। ଜଷ୍ଟିସ ଗୌତମ ଭଦୁରୀ ଏବଂ ଜଷ୍ଟିସ ଦୀପକ କୁମାର ତିୱାରୀଙ୍କ ଡିଭିଜନ ବେଞ୍ଚରେ ଏହି ମାମଲାର ଶୁଣାଣି ହୋଇଥିଲା। କୋର୍ଟ କହିଛନ୍ତି ଯେ ସ୍ୱାମୀଙ୍କ ମୃତ୍ୟୁ ପରେ ଶ୍ୱଶୁର ତାଙ୍କ ବୋହୂକୁ ଘରୁ ବାହାର କରିଦିଅନ୍ତି କିମ୍ବା ମହିଳା ଅଲଗା ରୁହନ୍ତି, ତା’ହେଲେ ସେ ରକ୍ଷଣାବେକ୍ଷଣ ପାଇଁ ଆଇନଗତ ଅଧିକାର ପାଇବେ।

ଏପରି ଜଣେ ଶଶୁରଙ୍କ ଆବେଦନକୁ ବିଲାସପୁର ହାଇକୋର୍ଟ ମଧ୍ୟ ଖାରଜ କରିଦେଇଛନ୍ତି। ହିନ୍ଦୁ ବିବାହ ଅଧିନିୟମ ଅନୁଯାୟୀ ଏହି ନିଷ୍ପତ୍ତି ଏକ ଉଦାହରଣ ହେବ। ପାରିବାରିକ କୋର୍ଟର ନିର୍ଦ୍ଦେଶଙ୍କୁ ଜଣେ ମହିଳାଙ୍କ ଶ୍ୱଶୁର ହାଇକୋର୍ଟରେ ଚ୍ୟାଲେଞ୍ଜ କରିଥିଲେ। ସମସ୍ତ ପକ୍ଷର ଶୁଣାଣି ପରେ ହାଇକୋର୍ଟ ପରିବାର କୋର୍ଟର ନିଷ୍ପତ୍ତିକୁ ସମର୍ଥନ କରିଛନ୍ତି। ଏଥିସହ ପରିବାର ଅଦାଲତଙ୍କ ରକ୍ଷଣାବେକ୍ଷଣ ପାଇଁ ୨୫୦୦ ଟଙ୍କା ଦେବା ଆଦେଶକୁ ବଦଳାଇ ବୋହୂକୁ ମାସିକ ୪୦୦୦ ଟଙ୍କା ଦେବାକୁ ହାଇକୋର୍ଟ ନିର୍ଦ୍ଦେଶ ଦେଇଛନ୍ତି ।

ଆବେଦନ ଅନୁଯାୟୀ, କୋରବା ନିବାସୀ ଜଣେ ଯୁବତୀ ୨୦୦୮ ମସିହାରେ ଜାନଜଗିର-ଚମ୍ପା ଜିଲ୍ଲାର ବିରା ନାମକ ଜଣେ ଯୁବକଙ୍କୁ ବିବାହ କରିଥିଲେ । ୨୦୧୨ ରେ ମହିଳାଙ୍କ ସ୍ୱାମୀଙ୍କର ମୃତ୍ୟୁ ହୋଇଥିଲା । ଶଶୁରଘର ଲୋକେ ମହିଳାଙ୍କୁ ଘରୁ ବାହାର କରି ଦେଇଥିଲେ। ଏହା ପରେ ସେ ତାଙ୍କ ମାଙ୍କ ଘରେ ରହିବାକୁ ଲାଗିଲେ । ବିଧବା ୨୦୧୫ ରେ ଜାନଜଗିର ପରିବାର କୋର୍ଟରେ ଅଭିଯୋଗ କରିଥିଲେ ଏବଂ ଶଶୁରଘର ପକ୍ଷରୁ ରକ୍ଷଣାବେକ୍ଷଣ ମାଗିଥିଲେ । ବିଧବା ମହିଳାଙ୍କ ସପକ୍ଷରେ ରକ୍ଷଣାବେକ୍ଷଣ କରିବାକୁ କୋର୍ଟ ନିଷ୍ପତ୍ତି ନେଇଛନ୍ତି । ବିଧବାଙ୍କ ଶ୍ୱଶୁର ହାଇକୋର୍ଟରେ ପରିବାର କୋର୍ଟଙ୍କ ଆଦେଶକୁ ଚ୍ୟାଲେଞ୍ଜ କରିଥିଲେ ।

ଏହି ନିଷ୍ପତ୍ତିକୁ ବେଆଇନ ବୋଲି ବର୍ଣ୍ଣନା କରି ଶ୍ୱଶୁର ଓକିଲଙ୍କ ମାଧ୍ୟମରେ କହିଛନ୍ତି ଯେ ହିନ୍ଦୁ ବିବାହ ଆଇନ ଅନୁଯାୟୀ କୌଣସି ମହିଳା ତାଙ୍କ ସ୍ୱାମୀଙ୍କଠାରୁ ରକ୍ଷଣାବେକ୍ଷଣ ଦାବି କରିପାରିବେ, କିନ୍ତୁ ଶାଶୁଘର ଉପରେ ଏହି ଦାବି କରାଯାଇ ପାରିବ ନାହିଁ । ମୁଁ ମୋ ବୋହୂକୁ ଘରୁ ବାହାର କରିନଥିଲି, ବରଂ ସେ ନିଜେ ହିଁ ନିଜ ମା’ଙ୍କ ଘରକୁ ଚାଲି ଯାଇଥିଲେ । ତେଣୁ ପରିବାର କୋର୍ଟର ଆଦେଶକୁ ଖାରଜ କରା ଯିବା ଉଚିତ୍ । ହାଇକୋର୍ଟର ଏକ ବିଭାଗୀୟ ବେଞ୍ଚ ଉଭୟ ପକ୍ଷର ଶୁଣାଣି କରିବା ପରେ ସ୍ପଷ୍ଟ କରିଛନ୍ତି ଯେ ହିନ୍ଦୁ ବିବାହ ଆଇନ ଅନୁଯାୟୀ ମହିଳାଙ୍କ ସ୍ୱାମୀଙ୍କ ମୃତ୍ୟୁ ପରେ ବୋହୂର ଦାୟିତ୍ୱ ଶ୍ୱଶୁର ଏବଂ ଶାଶୁଘର ଲୋକଙ୍କ ଉପରେ ଥାଏ । ଏଭଳି ପରିସ୍ଥିତିରେ ବୋହୂ ଅଲଗା ରହିବା କିମ୍ବା ଘରୁ ବାହାର କରିଦେବା କ୍ଷେତ୍ରରେ ରକ୍ଷଣାବେକ୍ଷଣ ଅଧିକାର ରହିଛି।

 

 
KnewsOdisha ଏବେ WhatsApp ରେ ମଧ୍ୟ ଉପଲବ୍ଧ । ଦେଶ ବିଦେଶର ତାଜା ଖବର ପାଇଁ ଆମକୁ ଫଲୋ କରନ୍ତୁ ।
 
Leave A Reply

Your email address will not be published.