ଯେତେବେଳେ ପୂରା ବିଶ୍ୱରେ ଗ୍ଲୋବାଲ ଓ୍ଵାର୍ମିଙ୍ଗ ହୋଇଥାଏ, ସେତେବେଳେ କିଛି ସ୍ଥାନରେ ଅଧିକ ଥଣ୍ଡା ଅନୁଭୂତ ହୁଏ କାହିଁକି ?

ଗ୍ଲୋବାଲ ୱାର୍ମିଙ୍ଗର ପ୍ରଭାବ ଉପରେ କେହି ସନ୍ଦେହ କରନ୍ତି ନାହିଁ । ସମଗ୍ର ବିଶ୍ୱରେ ତାପମାତ୍ରା ବୃଦ୍ଧି ପାଇଁ ଏହା ଦାୟୀ ବୋଲି ବିବେଚନା କରାଯାଏ । ତଥାପି ସାମ୍ପ୍ରତିକ ଶୀତରେ ଅପ୍ରତ୍ୟାଶିତ ଅଞ୍ଚଳରେ ରେକର୍ଡ ଭାଙ୍ଗିବା, ଅତ୍ୟଧିକ ଥଣ୍ଡା ଦେଖିବାକୁ ମିଳିଛି । ଏହି ବିପରୀତ ପରିସ୍ଥିତିରେ ବୈଜ୍ଞାନିକମାନେ ଗର୍ମ ଆର୍କଟିକ୍-କୋଲ୍ଡ ମହାଦ୍ୱୀପ (WACC) ଘଟଣା ଏବଂ ଏହାର ସୁଦୂରପ୍ରସାରୀ ପ୍ରଭାବ ଉପରେ ଅନୁସନ୍ଧାନ କରୁଛନ୍ତି । ଏହି ଅଧ୍ୟୟନରୁ ସେ ଜାଣିବାକୁ ପାଇଛନ୍ତି ଯେ କେତେକ ଅଞ୍ଚଳରେ ଅତ୍ୟଧିକ ଥଣ୍ଡା ଅନୁଭୂତ ହେଉଛି ।

ଗ୍ଲୋବାଲ ୱାର୍ମିଙ୍ଗର ପ୍ରଭାବ ଉପରେ କେହି ସନ୍ଦେହ କରନ୍ତି ନାହିଁ । ସମଗ୍ର ବିଶ୍ୱରେ ତାପମାତ୍ରା ବୃଦ୍ଧି ପାଇଁ ଏହା ଦାୟୀ ବୋଲି ବିବେଚନା କରାଯାଏ । ତଥାପି ସାମ୍ପ୍ରତିକ ଶୀତରେ ଅପ୍ରତ୍ୟାଶିତ ଅଞ୍ଚଳରେ ରେକର୍ଡ ଭାଙ୍ଗିବା, ଅତ୍ୟଧିକ ଥଣ୍ଡା ଦେଖିବାକୁ ମିଳିଛି । ଏହି ବିପରୀତ ପରିସ୍ଥିତିରେ ବୈଜ୍ଞାନିକମାନେ ଗର୍ମ ଆର୍କଟିକ୍-କୋଲ୍ଡ ମହାଦ୍ୱୀପ (WACC) ଘଟଣା ଏବଂ ଏହାର ସୁଦୂରପ୍ରସାରୀ ପ୍ରଭାବ ଉପରେ ଅନୁସନ୍ଧାନ କରୁଛନ୍ତି । ଏହି ଅଧ୍ୟୟନରୁ ସେ ଜାଣିବାକୁ ପାଇଛନ୍ତି ଯେ କେତେକ ଅଞ୍ଚଳରେ ଅତ୍ୟଧିକ ଥଣ୍ଡା ଅନୁଭୂତ ହେଉଛି ।

ଗ୍ୱାଙ୍ଗଜୁ ଇନଷ୍ଟିଚ୍ୟୁଟ୍ ଅଫ୍ ସାଇନ୍ସ ଆଣ୍ଡ ଟେକ୍ନୋଲୋଜିର ଅନୁସନ୍ଧାନକାରୀଙ୍କ ଦ୍ୱାରା ଏହି ଅଧ୍ୟୟନ କରାଯାଇଛି। ଏହା ୨୦୩୦ ଦଶକରୁ ପାଣିପାଗ ପୂର୍ବାନୁମାନ, ଜଳବାୟୁ ମଡେଲିଂ ଏବଂ ସମ୍ପ୍ରଦାୟର ପ୍ରସ୍ତୁତି ପାଇଁ ଏହାର ପ୍ରଭାବ ସହିତ WACC ଢାଞ୍ଚାରେ ଏକ ପରିବର୍ତ୍ତନକୁ ଉପରେ ଗୁରୁତ୍ୱ ଦେଇଥାଏ । ଦ୍ରୁତ ଆର୍କଟିକ୍ ଉଷ୍ମତା ଏବଂ ହ୍ରାସ ହେଉଥିବା ସମୁଦ୍ର ବରଫ ବଡ଼ ଆକାରର ବାୟୁମଣ୍ଡଳୀୟ ପ୍ରବାହକୁ ବାଧା ଦେଇଥାଏ, ବିଶେଷ କରି ଜେଟ୍ ଷ୍ଟ୍ରିମ୍କୁ ବାଧା ଦେଇଥାଏ । WACC ଘଟଣା ଏହା ଉପରେ ଧ୍ୟାନ ଦେଇଥାଏ ।

ଜେଟ୍ ଷ୍ଟ୍ରିମ୍ ଶୀତଳ ଆର୍କଟିକ୍ ବାୟୁକୁ ଉଷ୍ମ ପବନରୁ ଦକ୍ଷିଣକୁ ପୃଥକ କରୁଥିବା ଏକ ସୀମା ଭାବରେ କାର୍ଯ୍ୟ କରେ । ଉତ୍ତାପ ଆର୍କଟିକ୍ କାରଣରୁ ଆର୍କଟିକ୍ ଏବଂ ମଧ୍ୟ-ଅକ୍ଷାଂଶ ମଧ୍ୟରେ ତାପମାତ୍ରା ପାର୍ଥକ୍ୟ ହ୍ରାସ ହୋଇଥାଏ । ଏହି କାରଣରୁ ଜେଟ୍ ଷ୍ଟ୍ରିମ୍ ଦୁର୍ବଳ ହୋଇଯାଏ କିନ୍ତୁ ଏହାର ସୂରୂପ ତରଙ୍ଗ ହୋଇଯାଏ ।

ତରଙ୍ଗ ଜେଟ୍ ଷ୍ଟ୍ରିମ୍ ବଡ଼, ଘୂର୍ଣ୍ଣନ ଲୁପ୍ ଗଠନ କରିବାକୁ ବିପଦ ହୋଇଥାଏ । ଏହି ଲୁପ୍ ଗୁଡିକ ଶୀତଳ ଆର୍କଟିକ୍ ବାୟୁକୁ ବାହାର ଉତ୍ତର ଆମେରିକା, ୟୁରୋପ ଏବଂ ଏସିଆ ପରି ଦକ୍ଷିଣ ଦିଗକୁ ଯିବାକୁ ଅନୁମତି ଦେଇଥାଏ । ଏହି କାରଣରୁ ଏହି ଅଞ୍ଚଳଗୁଡିକ ଅତ୍ୟଧିକ ଥଣ୍ଡା ଅନୁଭବ କରନ୍ତି, ଯାହା ଦର୍ଶାଏ ଯେ, ଉଷ୍ମ ଆର୍କଟିକ୍ ସେହି ଅଞ୍ଚଳରେ ପାଣିପାଗ ଉପରେ କିପରି ସୁଦୂରପ୍ରସାରୀ ପ୍ରଭାବ ପକାଇଥାଏ ।

ଅଧ୍ୟୟନର ମୁଖ୍ୟ ଗବେଷକ ପ୍ରଫେସର ଜିନ୍-ହୋ ୟୋନ୍ କହିଛନ୍ତି ଯେ, WACC ଢାଞ୍ଚା ଶୀତର ପାଗକୁ ଯଥେଷ୍ଟ ପ୍ରଭାବିତ କରିଛି, କିନ୍ତୁ ବର୍ତ୍ତମାନ ଆମେ ଯାହା ଦେଖୁଛୁ ତାହା କେବଳ ଏକ ବଡ଼ ପରିବର୍ତ୍ତନର ଆରମ୍ଭ। ୨୦୩୦ ପରେ, ଏହି ଘଟଣାଗୁଡ଼ିକ ଶୀଘ୍ର ହ୍ରାସ ପାଇବ । ତଥାପି, ଏହି ହ୍ରାସର ଅର୍ଥ ଭବିଷ୍ୟତରେ ଅତ୍ୟଧିକ ପାଣିପାଗ ଘଟଣାଗୁଡ଼ିକ ହ୍ରାସ ପାଇବନି । ପ୍ରଫେସର ୟୋନ୍ ଚେତାବନୀ ଦେଇଛନ୍ତି ଯେ ଏହା ବଦଳରେ ବିଶ୍ୱ ତାପମାତ୍ରା ତ୍ୱରାନ୍ୱିତ ହେବା ସହିତ ଶୀତ ଅଧିକ ଉଷ୍ମ ହେବ। ଶୀତଳ ସ୍ନାପ୍ କମ୍ ବାରମ୍ବାର ଘଟିବ, କିନ୍ତୁ ଯେତେବେଳେ ଏହା ଘଟେ ସେତେବେଳେ ସେମାନେ ଅଧିକ ଗୁରୁତର ପରିଣାମ ଭୋଗିପାରନ୍ତି ।

Leave A Reply

Your email address will not be published.