ନବରାତ୍ରୀର ୯ ଦିନ କ’ଣ କରିବେ ଓ କ’ଣ କରିବେନି, ଏହି କଥାଗୁଡ଼ିକ ଉପରେ ରଖନ୍ତୁ ଧ୍ୟାନ

ଶାରଦୀୟ ନବରାତ୍ରୀ ପର୍ବ ମା ଶକ୍ତିଙ୍କ ଭକ୍ତମାନଙ୍କ ପାଇଁ ବିଶେଷ ମହତ୍ତ୍ୱ ରଖେ । କୁହାଯାଏ ଯେ ଏହି ୯ଦିନରେ ମାତାଙ୍କୁ ପ୍ରକୃତ ହୃଦୟରୁ ପୂଜା କଲେ ଜୀବନର ସମସ୍ତ ଅସୁବିଧା ଦୂର ହୋଇଯାଏ । ଏହି ବର୍ଷ ନବରାତ୍ରୀ ଅକ୍ଟୋବର ୭ରୁ ଆରମ୍ଭ ହେବାକୁ ଯାଉଛି ଏବଂ ଅକ୍ଟୋବର ୧୫ ପର୍ଯ୍ୟନ୍ତ ଚାଲିବ । ବିଶ୍ୱାସ କରାଯାଏ ଯେ ନବରାତ୍ରୀ ସମୟରେ ମାଆଙ୍କୁ ପୂଜା କଲେ ବିଶେଷ ଫଳାଫଳ ମିଳିଥାଏ । ଜୀବନରେ ସଫଳତା ଆଣିଥାଏ। ସୁଖ ଏବଂ ସମୃଦ୍ଧତା ପ୍ରାପ୍ତ ହୁଏ । ଏହି ଅବସରରେ ଅନେକ ଲୋକ ଘରେ କଳସ ପ୍ରତିଷ୍ଠା କରନ୍ତି ଏବଂ ଉପବାସ ରଖନ୍ତି । ଏହା ସହିତ ଘରେ ମା’ଙ୍କ ନାମର ଅନନ୍ତ ନିଆଁ ମଧ୍ୟ ଜଳିଯାଏ । ନବରାତ୍ରୀ ଉପବାସ ସମୟରେ କଠୋର ଅନୁଶାସନ ପାଳନ କରିବାକୁ ପଡିବ।

ଏହା ସହିତ ଉପବାସରେ ମଧ୍ୟ ସଂଯମତା ଆବଶ୍ୟକ ନବରାତ୍ରିର ଏହି ନଅ ଦିନରେ ଅନେକ ବିଶ୍ୱାସ ଏବଂ ପରମ୍ପରା ପ୍ରଚଳିତ। ସମସ୍ତେ ଚାହାଁନ୍ତି ଯେ ଦେବୀଙ୍କୁ ପୂର୍ଣ୍ଣ ଭକ୍ତି ସହିତ ପୂଜା କରାଯାଉ, ଯାହାଫଳରେ ପରିବାରରେ ସୁଖ ଓ ଶାନ୍ତି ରହିବ। ଆସନ୍ତୁ ଜାଣିବା, ଏହି ୯ଦିନରେ କ’ଣ କରିବା ଏବଂ କ’ଣ କରିବାନି। ଯାହା ଦ୍ବାରା ମାତାର କୃପା ଆମ ଉପରେ ରହିବ ।

ନବରାତ୍ରୀରେ ଏହି କାର୍ଯ୍ୟ କରିବା ଜରୁରୀ:

ନବରାତ୍ରୀରେ ଦେବୀ ମାଆଙ୍କ ଦର୍ଶନ କରିବା ଉଚିତ୍ । ଏହି କରିବା ଦ୍ବାରା ସମସ୍ତ ଇଚ୍ଛା ପୂରଣ ହୁଏ ।

ଯଦି ଆପଣ ନବରାତ୍ରିରେ ୯ ଦିନ ଉପବାସ ରଖିପାରିବେ ନାହିଁ, ତେବେ ନବରାତ୍ରୀର ପ୍ରଥମ ଏବଂ ଶେଷ ଦିନରେ ଉପବାସ ରଖନ୍ତୁ ଏବଂ ମାତାଙ୍କୁ ପୂଜା କରନ୍ତୁ

ଏହି ୯ ଦିନରେ ଘରର ପରିଷ୍କାର ପରିଚ୍ଛନ୍ନତା ପ୍ରତି ଧ୍ୟାନ ଦେବା ଉଚିତ୍ ।

ନବରାତ୍ରୀରେ କନ୍ୟା ଭୋଜନ କରିବା ଜରୁରୀ ଅଟେ। ବିଶ୍ୱାସ କରାଯାଏ ଯେ, ଏହି କରିବା ଦ୍ବାରା ଘରେ ଖାଦ୍ୟର ଅଭାବ ରହିବ ନାହିଁ।

ନବରାତ୍ରିର ୯ ଦିନ ଏହି କଥାଗୁଡିକ ଧ୍ୟାନରେ ରଖନ୍ତୁ:

ଧାର୍ମିକ ବିଶ୍ୱାସ ଅନୁଯାୟୀ, ନବରାତ୍ରୀ ସମୟରେ ଶାକାହାରୀ ଖାଦ୍ୟ ଖାଇବା ଉଚିତ୍ ନୁହେଁ। ରସୁଣ, ପିଆଜ ଏବଂ ମଦ୍ୟପାନରୁ ମଧ୍ୟ କିଛି ଦୂରରେ ରଖନ୍ତୁ ।

ନବରାତ୍ରୀରେ ପକ୍ଷୀମାନଙ୍କ ପାଇଁ ଜଳ ପାଇଁ ବ୍ୟବସ୍ଥା କରାଯିବା ଉଚିତ୍ ।

ଘରକୁ ଆସିଥିବା ଅତିଥି ଏବଂ ଭିକ ମାଗିବା ପାଇଁ ଆସିଥିବା ବ୍ୟକ୍ତିଙ୍କୁ ସମ୍ମାନ ପ୍ରଦାନ କରନ୍ତୁ । ଏହି କାରଣରୁ, ମାତା ଭଗବତୀ ଭକ୍ତମାନଙ୍କୁ ଆଶୀର୍ବାଦ କରନ୍ତି।

ଯଦି ଆପଣ ଗ୍ରହ ଦୋଷରେ ପିଡିତ ବା ଆପଣଙ୍କ ରାଶିରେ ଗ୍ରହ ଗୁଡିକ ଶୁଭ ଅବଧିରେ ଗତି କରୁ ନାହାନ୍ତି ତେବେ ଆପଣ ନବରାତ୍ରୀ ଦିନ ମା ଦୁର୍ଗାଙ୍କ ଉପାସନା କରନ୍ତୁ । ଏହା ଦ୍ୱାରା ଆପଣଙ୍କ ଉପରେ ଥିବା ଗ୍ରହର ତ୍ରୁଟି ସବୁ ଦୂର ହୋଇଥାଏ ।

ଆପଣଙ୍କ ପରିବାରରେ ଯଦି କେହି ଦୀର୍ଘ ଦିନ ଧରି କୌଣସି ରୋଗରେ ପିଡିତ , ତେବେ ଆପଣ ନବରାତ୍ରୀ ଦିନ ମା ଦୁର୍ଗାଙ୍କ ଉପାସନା କରନ୍ତୁ । ଏହା ଦ୍ୱାରା ସମସ୍ତ ଶାରୀରିକ ଯନ୍ତ୍ରଣା ଦୂର ହୋଇଥାଏ ।

 

Leave A Reply

Your email address will not be published.